Oecanthus pellucens z ekranu [CLZGiZ i PCKZ]

Prostoskrzydłe: świerszcze, pasikoniki i inne.
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Oecanthus pellucens z ekranu [CLZGiZ i PCKZ]

Post autor: Piątek Wojciech »

Wątek wydzielony z https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=257479#p257479 [admin]

Oecanthus pellucens z wczorajszej nocy-Puszcza Kozienicka :mrgreen:
Załączniki
IMG_2939.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (84.81 KiB)
IMG_2938.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (193.47 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Co nam siada na ekranach? (oprócz motyli!!!)

Post autor: Jacek Kurzawa »

:okok: :brawo: :szok:
Gatunek ze statusem EX wymarły.
https://orthoptera.entomo.pl/index.php/ ... opoli-1763 - brak danych.
Załączniki
oecanthus.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (501.6 KiB)
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Co nam siada na ekranach? (oprócz motyli!!!)

Post autor: Konto_usuniete »

I z informacja ze status nieaktualny....czyli ze nie wymarly....
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Co nam siada na ekranach? (oprócz motyli!!!)

Post autor: Jacek Kurzawa »

No tak, ale status EX jest podany. Jak dla mnie - status EX jest nadawany przez autorów PCKZ.

Na stronie PCKZ http://www.iop.krakow.pl/pckz/listae696 ... lisy&je=pl tego gatunku nie ma:
Orthoptera
Phaneropteridae
Poecilimon ukrainicus Bey-Bienko, 1951
Decticidae
Gampsocleis glabra (Herbst, 1786)
Gryllidae
Modicogryllus frontalis (Fieber, 1844)
Nemobius sylvestris (Bosc d'Antic, 1792)
Catantopidae
Calliptamus italicus (Linnaeus, 1758)
Acrididae
Bryodema tuberculatum (Fabricius, 1775)
Mecostethus parapleurus (Hagenbach, 1822)
Psophus stridulus (Linnaeus, 1758)
Wyglada więc to tak, że ten gatunek nie znajduje się obecnie na liście w PCKZ a informacja na stronie orthoptera.entomo.pl jest nieaktualna. Nie chcę wchodzić dalej w orthoptera i w zawiłości, Koledzy nam tu pewnie zaraz wyklarują, jak wygląda status tego gatunku i czy on jest EX czy już nie jest, bo tylko takie dwa stany są możliwe (zerojedynkowo - albo 0 albo 1). Stan "jest EX ale nieaktualny" wymaga jakiegoś komentarza, bo jest nielogiczny.

W źródłach danych na https://orthoptera.entomo.pl/index.php/zrodla-danych nie ma PCKZ przez co trudno zgadnąć, na podstawie którego wydania PCKZ jest zamieszczona informacja, że ten gatunek jest EX.
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: Co nam siada na ekranach? (oprócz motyli!!!)

Post autor: Salticus »

Gatunek w ekspansji, obserwowany w Polsce od 2011 r. i na dzień dzisiejszy znany w kraju z prawie 100 stanowisk (publikacja w przygotowaniu). Był już o nim wątek na forum: Ciekawe [fantastyczne] szarańczaki.

[edit]
Jest wymieniony jako EX na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących I Zagrożonych w Polsce (2002).
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Co nam siada na ekranach? (oprócz motyli!!!)

Post autor: Jacek Kurzawa »

Salticus pisze:Jest wymieniony jako EX na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących I Zagrożonych w Polsce (2002).
Tak, ta księga PCKZ (2002) jest dostępna online http://www.iop.krakow.pl/pobierz-publikacje,478 i widziałem przed napisaniem, że tam ten gatunek jest. Ale wersja z 2002 roku jest nieaktualna, bo ukazała się nowsza i to chyba najnowsza i ostatnia z 2004 roku (w której tego gatunku już nie ma), ponadto jest jeszcze ta wersja PCKZ w wersji online. Mam tu dwa pytania:

1. Czy ostatnią i aktualną wersją jest PCKZ wydanie z 2004? Jeśli tak, to w tym wydaniu z 2004 już nie ma tego gatunku https://pl.wikipedia.org/wiki/Polska_cz ... C4%99gowce co by oznaczało, że on nie ma już statusu "EX" i nie znajduje się na liście PCKZ.

2. Czy status gatunku w PCKZ może być "nieaktualny"? Wydaje mi się, że albo gatunek jest i ma jakiś status w ostatnim wydaniu, albo MIAŁ coś wcześniej, ale wydanie jest nieaktualne. W tym przypadku mielibyśmy taką sytuację, że gatunek miał status EX, ale został już zdjęty z listy PCKZ. Jesli się mylę proszę o sprostowanie.

PS. O PCKZ i ostatnią jej wersję było już pytanie 5 lat temu: https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=861&t=26845
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: Co nam siada na ekranach? (oprócz motyli!!!)

Post autor: Salticus »

Jacku, to są dwa osobne wydawnictwa, funkcjonujące równolegle do siebie:

- Czerwona lista zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce (wydana w 2002 r.)

- Polska czerwona księga zwierząt. Bezkręgowce (wydana w 2004 r.)

Czerwona lista jest obszerniejsza - wymienia ponad 2,7 tys. gatunków zwierząt, w tym Oecanthus pellucens, ale nie zawiera ich opisów. Czerwona księga opisuje szczegółowo 365 gatunków z Czerwonej listy. Brak O. pellucens w Czerwonej księdze nie oznacza, że wraz z jej wydaniem formalnie utracił on status EX. Po prostu nie został wybrany do opisania w Księdze, podobnie jak ponad 2,3 tys. innych gatunków.
Awatar użytkownika
Artur Taszakowski
Posty: 170
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2008, 13:08
UTM: CA56
Specjalność: Pluskwiaki różnoskrzydłe (Heteroptera)
profil zainteresowan: Muzyka, gitara, fantastyka
Lokalizacja: Katowice

Re: Co nam siada na ekranach? (oprócz motyli!!!)

Post autor: Artur Taszakowski »

Jeżeli chodzi o Oecanthus pellucens - czekamy na publikacje. Sam miałem pisać na jego temat ponieważ posiadam osobniki zbierane na Ponidziu (zbierałem nawet dane od osób z forum i nie tylko)... Po konsultacjach okazało się, że Salticus obserwuje i notuje ten gatunek od lat, uznałem więc, że jest bardziej właściwą osobą do napisania pierwszej publikacji o ekspansji tego gatunku. Niestety długo to trwa, a owad niedługo będzie miał zasięg występowania jak Mantis religiosa...
Co do czerwonej księgi, przez te 14 lat od wydania mocno się zdezaktualizowała. Dotyczy to zarówno systematyki jak i rozmieszczenia stanowisk poszczególnych gatunków. Niektóre mają już kilkanaście razy więcej stanowisk, niektóre wcale nie są wymarłe, paru w ogóle nigdy nie było, a o niektórych wszyscy wiedzą, że mają dużo stanowisk, ale nikomu się nie chce opublikować i teoretycznie takich informacji nie ma. Choćby taka Saperda punctata, chyba więcej nowych stanowisk stanowisk podano tu na forum, niż donoszą wszystkie publikacje o tym gatunku.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Co nam siada na ekranach? (oprócz motyli!!!)

Post autor: Jacek Kurzawa »

Salticus pisze:Jacku, to są dwa osobne wydawnictwa, funkcjonujące równolegle do siebie:
- Czerwona lista zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce (wydana w 2002 r.)
- Polska czerwona księga zwierząt. Bezkręgowce (wydana w 2004 r.)
Dziękuję! I teraz wszystko jasne - pomyliłem Listę z Księgą. Jest LISTA... (2002) i KSIĘGA (2004, online). Ostatnią jest Listą jest Lista (2002) a Księgą jest 2004 i online. I już wiadomo, dlaczego na Liście gatunek jest a w Księdze go już nie ma.

W takim razie status EX tego gatunku jest formalnie aktualny :-) bo nikt go po 2002 nie zmienił, tylko że jest niezgodny z naszą dzisiejszą nieformalną wiedzą (bo nawet nie było pubikacji, ale wiemy to z Forum). Z drugiej strony też można powiedzieć, że jest "nieaktualny", bo w naszym słownictwie zdaje się brakuje innego określenia.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Oecanthus pellucens z ekranu [CLZGiZ i PCKZ]

Post autor: Konto_usuniete »

Jacek Kurzawa pisze:W takim razie status EX tego gatunku jest formalnie aktualny :-) bo nikt go po 2002 nie zmienił,
Przecież masz wyraźnie napisane - status nieaktualny....co wklejkę do publikacji z 2002r mają zrobić?????
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Oecanthus pellucens z ekranu [CLZGiZ i PCKZ]

Post autor: Jacek Kurzawa »

Status EX tego gatunku jest aktualnym statusem i publikacji z 2002 nie należy dotykać w sensie zmieniać, robić tam jakieś wklejki.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Oecanthus pellucens z ekranu [CLZGiZ i PCKZ]

Post autor: Konto_usuniete »

chyba nie zrozumiałeś Jacku kontekstu mojej wypowiedzi...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Oecanthus pellucens z ekranu [CLZGiZ i PCKZ]

Post autor: Jacek Kurzawa »

Najwidoczniej, pisząc na Forum niejednokrotnie trudno się zrozumiec. Prawdopodobnie piszemy o tym samym na dwa różne sposoby. Nie ma co tego międlić.
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: Co nam siada na ekranach? (oprócz motyli!!!)

Post autor: Salticus »

Artur Taszakowski pisze: Niestety długo to trwa, a owad niedługo będzie miał zasięg występowania jak Mantis religiosa...
Po poprzednim sezonie nie wysłałem artykułu do publikacji, jak zapowiadałem, bo doszedłem do wniosku, że bez zbadania pewnej liczby stanowisk poza obszarem wyżyn i próby znalezienia północno-zachodniej granicy zasięgu gatunku praca będzie niekompletna. Robię to w tym roku i paradoksalnie bardziej mnie cieszy znalezienie stanowiska gdzie nakwietnika NIE MA niż takiego gdzie on jest... Niezależnie od wyniku poszukiwań, po obecnym sezonie już na pewno złożę artykuł do druku, bo rzeczywiście nie ma co z tym dłużej zwlekać.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „ORTHOPTERA”