Ryjkowce z Cieszyna

Kelo
Posty: 26
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2018, 16:35
UTM: CA31

Ryjkowce z Cieszyna

Post autor: Kelo »

Fotki zrobione na ciepłolubnej łące, Cieszyn.
Proszę o pomoc w oznaczeniu.
Załączniki
P1070518.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (114.94 KiB)
P1070520.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.61 KiB)
P1770989.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.23 KiB)
P1770991.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.24 KiB)
P1770993.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.32 KiB)
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ryjkowce z Cieszyna

Post autor: Jurek Szypuła »

Gdyby dzisiaj był 1 kwietnia to dwie pierwsze fotki uznałbym za żart... Masz może okaz czy tylko fotki :?: :?: :?:
Kelo
Posty: 26
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2018, 16:35
UTM: CA31

Re: Ryjkowce z Cieszyna

Post autor: Kelo »

Twój wpis brzmi co najmniej intrygująco.
Niestety, mam tylko fotki. Akurat te zostały "odgrzebane" z mroków i czeluści foto-archiwum, gdzie tkwiły w folderze pod nazwą "tor motokrosowy Cieszyn". Data wykonania - 2007 r. i to w zasadzie wszystko co mogę o nich powiedzieć.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Ryjkowce z Cieszyna

Post autor: Rafał Celadyn »

...no ciekawe, L.onopordi to gatunek południowy...data 02.07.2007 godziny poranne(sorry, ale przy takich rekordach trzeba pobawić się w detektywa ;) ) ...moze byłeś w tym czasie na jakiejś wakacyjnej eskapadzie?
:papa:
Rafał
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ryjkowce z Cieszyna

Post autor: Jurek Szypuła »

Kelo pisze:Twój wpis brzmi co najmniej intrygująco...

Ponieważ zdjęcie a właściwie miejsce jego wykonania jest intrygujące :!: :!: :!: Ten południowy gatunek do chwili obecnej nie jest wykazywany z Czech, Słowacji a nawet Węgier :shock:
Kelo
Posty: 26
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2018, 16:35
UTM: CA31

Re: Ryjkowce z Cieszyna

Post autor: Kelo »

Dzięki Kolegom za uwagi. Doprawdy sam nie wiem co powiedzieć...
W owady nieco głębiej "wchodzę" od bardzo niedawna, a komentowane fotki pochodzą... powiedzmy, że z "wieków ciemnych" moich entomologicznych zainteresowań, a przede wszystkim z okresu utrzymywanie niezbyt logicznego porządku w archiwum zdjęć. Tzn. zdjęcie cyknąłem i wrzuciłem na dysk, nie wchodząc w szczegóły co tak naprawdę jest na zdjęciu. Dopiero teraz przeglądam i szukam wyjaśnień, co też przydarzyło mi się spotkać.
Pogrzebię, sprawdzę, może zdołam do czegoś dojść i wyjaśnić, skąd to zdjęcie.
Na razie posypuję głowę popiołem, że tak bezrefleksyjnie zawierzyłem zawartości i nazwom folderów sprzed lat.

Aż boję się zapytać o drugiego "ryjka", chociaż w tym przypadku nie mam wątpliwości co do miejsca i czasu wykonania fotki (3.07.18, Cieszyn, obrzeże terenu toru motokrosowego).
Nie mówiąc już o kolejnych zdjęciach - 12.07.18, Cieszyn, ogród przydomowy. Jakość b. kiepska, bowiem to coś - nawet nie wiem co za to za rodzina: ryjkowcowate? - "wzięło się i poleciało", nie dając szans na lepsze jakościowo pamiątki.
Załączniki
P1780129.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.09 KiB)
P1780131.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.41 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16258
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Ryjkowce z Cieszyna

Post autor: Aneta »

Drugi ryjek to Larinus sp., któryś z pary jaceae/sturnus - jeśli zdjęcia nie przekłamują wyglądu przedplecza, to IMO ten pierwszy (Larinusy najlepiej strzelać dokładnie od góry, wtedy dobrze widać wszystkie proporcje). Trzeci to też ryjek, Orchestes quercus.

I bardzo jestem ciekawa, co wyjaśni się w przypadku L. onopordi, bo mnie też lekko zamurowało ;)
Kelo
Posty: 26
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2018, 16:35
UTM: CA31

Re: Ryjkowce z Cieszyna

Post autor: Kelo »

Aneto - dzięki za oznaczenia i podpowiedzi!

Co do L. onopordi to absolutnie moja pomyłka, za którą wszystkich zainteresowanych przepraszam - zdjęcie z pewnością w moim folderze dot. toru motokrosowego w Cieszynie znalazło się omyłkowo. I w zasadzie jestem pewien, że nie było wykonane w Polsce. Sorry za taką "fałszywkę".
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chrząszcze [FOTO-oznaczanie]”