Uprzejma prośba o oznaczenie ;)

Prostoskrzydłe: świerszcze, pasikoniki i inne.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Uprzejma prośba o oznaczenie ;)

Post autor: Rafał Celadyn »

:ok: ,dzięki za komentarze.Definitywnie nie mozna stwierdzić, że to S.stigmaticus,a przewaga opinii skłania się do innego gatunku, więc odpuszczamy temat-tych fotek nie bedzie w publikacji. :no:
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Uprzejma prośba o oznaczenie ;)

Post autor: Rafał Celadyn »

...trzy lata nic sie nie działo w temacie ,ale spotkanie z współtwórcą projektu Orthoptera Polski natchneło mnie dzisiaj do obfocenia gatunku przy którym wisi tylko jedna fota w galerii....widziałem dzisiaj dziesiatki osobników i kilkanaście jeśli nie więcej par....no i wieczniłem to widowisko ....ten pierwszy to chyba barbisites....
:papa:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (221.31 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (192.39 KiB)
podchody ;)
podchody ;)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (203.26 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (163.34 KiB)
...z ochroniarzem ;P
...z ochroniarzem ;P
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (218.54 KiB)
6.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (162.49 KiB)
7.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (197.91 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Uprzejma prośba o oznaczenie ;)

Post autor: Aneta »

No bardzo ładne te mirosławy ;)
A Barbitistes to constrictus.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Uprzejma prośba o oznaczenie ;)

Post autor: Rafał Celadyn »

...no ładne i nasunęło mi się takie pytanie zwiazane z ich wyglądem;
Mirka alpejska Miramella alpina (Kollar, 1833) z fotek powyżej i Mirka bieszczadzka Capraiuscola ebneri Galvagni, 1953 na oko laika niewiele sie róznią ...w kózkach pewnie byłyby to dwa gatunki w jednym rodzaju ;) ,w biegaczowatych... powiedzmy podgatunek ...a u koników od razu inny rodzaj....jakie sa cechy rodzajowe tych gatunków?
:papa:
Rafał
Dodaję bieszczadzką, którą fociłem w zeszłym roku dla porównania
:arrow:
Załączniki
8.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (274.13 KiB)
9.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (200.24 KiB)
10.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (209.02 KiB)
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Uprzejma prośba o oznaczenie ;)

Post autor: rysiaty »

Rafał Celadyn pisze:Mirka alpejska Miramella alpina (Kollar, 1833) z fotek powyżej i Mirka bieszczadzka Capraiuscola ebneri Galvagni, 1953 na oko laika niewiele sie róznią ...w kózkach pewnie byłyby to dwa gatunki w jednym rodzaju ,w biegaczowatych... powiedzmy podgatunek ...a u koników od razu inny rodzaj....jakie sa cechy rodzajowe tych gatunków?
nie mam pojęcia, ale tutaj stoi ...
The genus Capraiuscola was previously considered a sub-genus of Miramella, but it was upgraded to genus in 2014. This change was made without a clear statement to revise the status of this taxon. The authors (Chintauan-Marquier et al. 2014) compared a small sample of the sub-tribe Miramellina and the speciation of Capraiuscola is mentioned in comparison with Podisma. Thus, for the purposes of this assessment, the species is currently regarded here within the genus Miramella.
Rafał Celadyn pisze:...trzy lata nic sie nie działo w temacie ,ale spotkanie z współtwórcą projektu Orthoptera Polski natchneło mnie dzisiaj do obfocenia gatunku przy którym wisi tylko jedna fota w galerii....
no to miło, że inspirujemy :wine:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Uprzejma prośba o oznaczenie ;)

Post autor: Rafał Celadyn »

rysiaty pisze:nie mam pojęcia, ale tutaj stoi ...

Cytuj:
The genus Capraiuscola was previously considered a sub-genus of Miramella, but it was upgraded to genus in 2014. This change was made without a clear statement to revise the status of this taxon. The authors (Chintauan-Marquier et al. 2014) compared a small sample of the sub-tribe Miramellina and the speciation of Capraiuscola is mentioned in comparison with Podisma. Thus, for the purposes of this assessment, the species is currently regarded here within the genus Miramella.
...a juz myślałem, że bajzel taksonomiczny moze dotknąć tylko kózek i biegaczy ;) ,powiem że trochę zacząłem sie wczoraj przyglądać tym dwóm taksonom i jako ze o konikach niewiele wiem, to doszedłem do tego, że w kluczu (Bazyluk 1956) jest gatunek M.alpina
w dwóch podgatunkach(fot 1)....którego występowanie wtedy było podejrzewane w Polsce....tyle, że cechą kluczową odróżniajaca te podgatunki były min. skrzydła (fot 2) ,które to cechy kluczowe muszą dotyczyć chyba innego taksonu?
Na fotkach powyżej widać ze to małe skrzydełka a okazy spod babiej i z bieszczadów praktycznie sie nie różnią... idąc dalej w Ksibie jest pod nazwą Capraiuscola ebneri carpathica (Cejchan, 1958) http://baza.biomap.pl/pl/taxon/species- ... fault/tr/y która jest synonimem Miramella ebneri carpathica (Cejchan, 1958) tu mamy typ ssp carpathica http://orthoptera.speciesfile.org/Commo ... ID=1110986 a tu nominatywny http://orthoptera.speciesfile.org/Commo ... eID=120930 zaden nie ma wydłuzonych skrzydeł...ale np ten okaz z biolibu sfocony w Slovenskim raju-ma :arrow: https://www.biolib.cz/cz/taxonimage/id5 ... nid=398210 . Nie mogę natomiast znaleźć taksonu Miramella (Kisella) alpina (Kollar V., 1833) w tej bazie :arrow: http://orthoptera.speciesfile.org/Commo ... Taxon.aspx ,chyba ze cos źle robię....takie zagadki na wieczór ....nie wiem o co kaman, ale podejrzewam, że ktoś tu nadinterpretował fakty bez wglądu w materiał z całego zasięgu i stworzyło sie dziwne zamieszanie w nazewnictwie...
:papa:
Rafał
Załączniki
fot 1
fot 1
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (34.56 KiB)
fot 2
fot 2
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (67.4 KiB)
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Uprzejma prośba o oznaczenie ;)

Post autor: rysiaty »

Klucz Bazyluka z 1956 r. się nie nadaje
gatunek opisano w 1953 r., a pierwsze polskie stanowisko opublikowano w 1958 r.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Uprzejma prośba o oznaczenie ;)

Post autor: Rafał Celadyn »

rysiaty pisze:Klucz Bazyluka z 1956 r. się nie nadaje
...ja to wiem ,mnie nie chodzi o to co jest w kluczu, tylko o to dlaczego zmieniono, ot tak sobie, nazwe rodzajową ...to jest dla mnie dziwne ...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Uprzejma prośba o oznaczenie ;)

Post autor: Rafał Celadyn »

...a z innej beki, jest jakis aktualny klucz do tych gatunków -podgatunków?
:papa:
Rafał
Andrzej J. Woźnica

Re: Uprzejma prośba o oznaczenie ;)

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

No cóż - digitalizacja danych (list taksonów) spowodowała, że na różnych stronach web, w muchówkach (np. w Heleomyzidae) pojawiły się pseudo-kombinacje internetowe i robi się "bajzel"...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Uprzejma prośba o oznaczenie ;)

Post autor: Rafał Celadyn »

...tu troche ciekawych rzeczy o M.alpina collina :arrow: https://www.researchgate.net/publicatio ... lanoplinae
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „ORTHOPTERA”