Smaragdina ?

Grzesiek
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek, 11 lipca 2011, 20:23
UTM: CA61
Lokalizacja: Beskid Śląski

Smaragdina ?

Post autor: Grzesiek »

Z góry przepraszam za jakość zdjęcia i preparację. Sam chrząszczy nie zbieram (tylko hoduję), więc nie mam doświadczenia w preparowaniu a jedynym aparatem fotograficznym jaki mam obecnie jest "idiotkamera", którą przyłożyłem do okularu. Chrząszcz znaleziony na liściu Alnus w Beskidzie Żywieckim (CV67) 13.09 br. W hodowli nie przyjmował pokarmu, ale złożył kilkanaście jaj w osłonkach takich jakie tworzą chrząszcze należące do Clythrinae. Dziś znalazłem chrząszcza martwego i próbowałem oznaczyć, żeby wiedzieć jak hodować larwy, jeśli uda mi się je uzyskać. Doszedłem do rodzaju Smaragdina, wg klucza Warchałowskiego cechy pasują do S.affinis Illiger, ale nie pasuje pomarańczowy pas na środku przedplecza. Nie znalazłem też zdjęć podobnie wybarwionych okazów w internecie. Jak napisałem wyżej, oznaczenie gatunku jest mi potrzebne tylko po to żeby wiedzieć jak poprowadzić hodowlę. Będę wdzięczny za pomoc.
Załączniki
Smaragdina.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.93 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Smaragdina ?

Post autor: Aneta »

Ani Smaragdina, ani Clythrinae. Jeśli chcesz jeszcze spróbować oznaczania, zwróć uwagę na schowaną pod przedpleczem głowę i długość czułków.
Grzesiek
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek, 11 lipca 2011, 20:23
UTM: CA61
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Smaragdina ?

Post autor: Grzesiek »

Dziękuję Aneta. Spróbowałem jeszcze raz i doszedłem do rodzaju Cryptocephalus. Na kluczu do gatunków na razie poległem, ale będę próbował dalej. Błąd polegał na tym, że widząc osłonki na jajach tak się zasugerowałem, że to Clythrinae, że nie brałem innej możliwości pod uwagę. Jeszcze raz dzięki.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Smaragdina ?

Post autor: L. Borowiec »

Zajrzyj do Ikonografii (http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/cryptocephalus.htm) i bez trudu rozpoznasz swój gatunek (no może z lekkim trudem bo są dwa podobne gatunki).
Grzesiek
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek, 11 lipca 2011, 20:23
UTM: CA61
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Smaragdina ?

Post autor: Grzesiek »

Zaglądałem i nawet sprawdziłem, że biologia Cryptocephalus frenatus (w sensie znalezienia na olszy) pasuje, ale po jednej wpadce nie chciałem ryzykować drugiej opierając się tylko na porównaniu ubarwienia. Zabawne, że kiedyś przeglądając ICP myślałem, że fajnie byłoby kiedyś zobaczyć Cryprocephalus na żywo. A kiedy mi się to trafiło nawet go (właściwie jej) nie rozpoznałem. Dziękuję serdecznie.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Smaragdina ?

Post autor: Aneta »

Frenatus albo decemmaculatus, oba można znaleźć na olchach.
Grzesiek
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek, 11 lipca 2011, 20:23
UTM: CA61
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Smaragdina ?

Post autor: Grzesiek »

Racja, teraz dopiero czytam opisy poszczególnych gatunków. Niestety dla całego rodzaju biologia słabo poznana, więc nie znalazłem na razie istotnych wskazówek przydatnych w hodowli.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Smaragdina ?

Post autor: L. Borowiec »

Ja stawiam na samca Cr. frenatus, bo na Podkarpaciu jest on regularnie łapany, a C. decemmaculatus preferuje torfowiska, ale pewien procent niepewności zostaje.
Grzesiek
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek, 11 lipca 2011, 20:23
UTM: CA61
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Smaragdina ?

Post autor: Grzesiek »

Ale ten chrząszcz złożył kilkanaście jaj. Też, gdy przeglądałem zdjęcia zwróciłem uwagę, że bardziej wygląda jak samiec. Natomiast "w działaniu" okazał się 100% samicą.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Smaragdina ?

Post autor: L. Borowiec »

A to dobre, na zdjęciu wygląda jakby miał nieco rozszerzone pierwsze człony przednich stóp, czyli jak u samca.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chrysomelidae (Stonkowate)”