Żółta ważka z Hurghady - proszę o oznaczenie

Ważki
Anika
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 15 stycznia 2015, 17:43
Gender: women
UTM: Poznań

Żółta ważka z Hurghady - proszę o oznaczenie

Post autor: Anika »

Proszę o oznaczenie ważki ze zdjęć. Na pierwszy rzut oka, zwłaszcza patrząc z boku, można ją wziąć za szablaka wędrownego (czerwono-niebieskie oczy, żółte ciało), ale na pewno szablakiem nie jest. Ważka (widziałam tylko samice) ma 4,5-5 cm (a może i więcej?) długości i 8,4-9,4 cm rozpiętości skrzydeł, listkowate narządy analne i charakterystyczny rysunek na odwłoku. Mam też zdjęcia innej samicy, na którym widoczne są wyraźnie żółte pterostigmy oraz białe plamki na odwłoku (obok koloru żółtego i brązowego)
Jeśli widziałam samca z tego gatunku (tylko w locie), to był on niemal czarny i naprawdę duży, choć równie dobrze mógł być to zupełnie inny gatunek ważki.
Ważkę sfotografowałam w Hurghadzie (Egipt) pod koniec sierpnia. Mam nadzieję, że użyłkowanie skrzydeł jest dobrze widoczne, co znawcom ułatwi identyfikację.
Z góry dziękuję za pomoc
Załączniki
Widok z przodu
Widok z przodu
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.93 KiB)
Widok z tyłu
Widok z tyłu
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.86 KiB)
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Re: Żółta ważka z Hurghady - proszę o oznaczenie

Post autor: Jakub Liberski † »

Pantala flavescens.
Anika
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 15 stycznia 2015, 17:43
Gender: women
UTM: Poznań

Re: Żółta ważka z Hurghady - proszę o oznaczenie

Post autor: Anika »

Bardzo, bardzo Panu dziękuję - sama w życiu bym nie znalazła, ale po wpisaniu podanej nazwy od razu znajduję jej podobizny. To właśnie ta ważka - Pantala flavescens. Serdecznie pozdrawiam, a o tej ważce, która spędzała mi sen z oczu, pomimo całego zaChwytu dla niej, wreszcie będę mogła napisać post :D
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Re: Żółta ważka z Hurghady - proszę o oznaczenie

Post autor: Jakub Liberski † »

Po pierwsze nie jestem "Pan" ;-) Po drugie nie ma za co dziękować ;-) Ten gatunek jest bardzo ciekawy - migrant o niesamowitych możliwościach, kto wie czy niedługo wejdzie na listę gatunków stwierdzonych w Polsce :-). Została już stwierdzona w Okręgu Kaliningradzkim:
http://deliry.com/wordpress/?p=88
Anika
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 15 stycznia 2015, 17:43
Gender: women
UTM: Poznań

Re: Żółta ważka z Hurghady - proszę o oznaczenie

Post autor: Anika »

Dziękuję za linka, właśnie przeczesuję internet, by zebrać jak najwięcej informacji o tym gatunku. Doczytałam, że jest bardzo rozpowszechniony, ale mnie było trudno wyśledzić te ważki - cały czas fruwały (dlatego długo brałam je za szablaki wędrowne) i dopiero pod koniec pobytu odnalazłam ich miejsce odpoczynku pośród agaw. Jeśli mogę prosić o jeszcze jedno oznaczenie to bardzo proszę potwierdzić lub zweryfikować czy poniższe ważki to samiec i samica szablaka wędrownego - tych było tam mnóstwo. Wydaje mi się, że są to młode osobniki.

Załączam jeszcze jedno zdjęcie (niestety, nie mam w lepszej jakości ani ujęciu) - wygląda na szablaka (narządy analne), ale... czy jest to młodziutki, niewybarwiony jeszcze szablak wędrowny?? Miałam wrażenie, że ważka jest dość duża...
Załączniki
samica
samica
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.51 KiB)
samiec
samiec
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.49 KiB)
Czy to jest szablak wędrowny? <br />Egipt, Hurghada, sierpień
Czy to jest szablak wędrowny?
Egipt, Hurghada, sierpień
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.04 KiB)
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Re: Żółta ważka z Hurghady - proszę o oznaczenie

Post autor: Jakub Liberski † »

Ostatnie zdjęcie to na pewno nie szablak. Z takiego ujęcia i małego opatrzenia z P. flavescens ;-) tylko typuję, ze to również może być ten gatunek.
Anika
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 15 stycznia 2015, 17:43
Gender: women
UTM: Poznań

Re: Żółta ważka z Hurghady - proszę o oznaczenie

Post autor: Anika »

Przyznaję, że też po cichu przypuszczałam, iż jest to ta tajemnicza ważka (ta pręga na spodzie odwłoka i dość charakterystyczny ząbek na śródtułowiu, wielkość), choć nie wiedziałam jak zinterpretować te narządy analne (wydały mi się niewielkie - na podstawie zdjęcia). Zdjęcie tego osobnika wykonałam 25 sierpnia, a te, które zamieściłam w moim pierwszym zapytaniu zrobiłam 31 sierpnia - może ważka dorosła i wybarwiła się należycie przez te kilka dni...?
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Re: Żółta ważka z Hurghady - proszę o oznaczenie

Post autor: Jakub Liberski † »

Anika pisze:może ważka dorosła i wybarwiła się należycie przez te kilka dni...?
Albo to inny osobnik ;-)
Anika
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 15 stycznia 2015, 17:43
Gender: women
UTM: Poznań

Re: Żółta ważka z Hurghady - proszę o oznaczenie

Post autor: Anika »

Oczywiście, że inny :laugh:, ale z tego gatunku. Zdaję sobie sprawę, że niemal nie sposób spotkać drugi raz tej samej ważki, ale jeśli najpierw spotkałam taką nie bardzo wybarwioną (wydawała się szaro-oliwkowa, ale jasna), a po tygodniu widziałam kilka żółtych, to może, jako pokolenie dorosły w tym czasie?

Rozumiem, że te szablaki to szablaki wędrowne (wiosenne) - nie popełniłam błędu?
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Re: Żółta ważka z Hurghady - proszę o oznaczenie

Post autor: Jakub Liberski † »

Anika pisze:a po tygodniu widziałam kilka żółtych, to może, jako pokolenie dorosły w tym czasie?
Rozumiem, że te szablaki to szablaki wędrowne (wiosenne) - nie popełniłam błędu?
2 razy tak.
Awatar użytkownika
Krzysztof Lewandowski
Posty: 221
Rejestracja: środa, 2 kwietnia 2014, 13:32
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

Re: Żółta ważka z Hurghady - proszę o oznaczenie

Post autor: Krzysztof Lewandowski »

3 zdjęcie to samica Crocothemis erythraea.
Pozdrawiam Krzysztof
Anika
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 15 stycznia 2015, 17:43
Gender: women
UTM: Poznań

Re: Żółta ważka z Hurghady - proszę o oznaczenie

Post autor: Anika »

Bardzo dziękuję za kolejną wskazówkę :-) A więc to szafranka czerwona? Oczywiście, natychmiast obejrzałam dostępne zdjęcia w internecie, by dokładniej przyjrzeć się temu gatunkowi. Cały czas nie dawały mi spokoju dwa szczegóły - owe narządy analne (nie wyglądające na listkowate) oraz trójkątne zakończenie tułowia widziane z boku. Jak dotąd nie znalazłam zdjęcia, na którym części tułowia byłyby naprawdę dobrze widoczne.
W Wikipedii doczytałam, że imagines szafranki czerwonej w Afryce występują od od października do końca maja, a ja tę ważkę sfotografowałam 25 sierpnia.
Zatem, tak na wszelki wypadek, załączam jeszcze jedno ujęcie do potwierdzenia czy identyfikacja jest właściwa.
Jako początkującą, bardzo interesuje mnie jakie szczegóły budowy, wyglądu ważki pozwalają ją zidentyfikować (poza wiedzą o gatunkach trzymaną w małym palcu).
Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam, że tak drążę temat :smiech:
Załączniki
Młoda samica szafranki czerwonej - do potwierdzenia
Młoda samica szafranki czerwonej - do potwierdzenia
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150 KiB)
Awatar użytkownika
Krzysztof Lewandowski
Posty: 221
Rejestracja: środa, 2 kwietnia 2014, 13:32
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

Re: Żółta ważka z Hurghady - proszę o oznaczenie

Post autor: Krzysztof Lewandowski »

Proszę porównać z tym zdjęciem młodej samicy Crocothemis erythraea http://s2.manifo.com/usr/5/58eDa/1a/man ... _5721k.jpg
i tym http://s2.manifo.com/usr/5/58eDa/1a/man ... _6085k.jpg.
W tym ujęciu http://s2.manifo.com/usr/5/58eDa/1a/man ... _6275k.jpg
widoczne są cechy charakterystyczne dla budowy "twarzy" ważki.
Zapraszam na moją stronę poświęconą tej ważce http://vedi.manifo.com/szafranka-czerwo ... -erythraea. W wyniku zmian klimatycznych mogłem obserwować same Crocothemis erythraea jak ich zachowania od końca czerwca do końca października 2014 roku blisko miejsca zamieszkania.
Pozdrawiam Krzysztof
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „ODONATA”