Cleroclytus (Tadżykistan 2014)

Relacje z wypraw, główna tematyka: gat. południowoeuropejskie (i zachodniopalearktyczne)
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Cleroclytus (Tadżykistan 2014)

Post autor: Orish »

[wydzielone z viewtopic.php?p=199178#p199178 admin]

Pora nieco odświeżyć temat, mam nadzieję, że nie po raz ostatni ;-)

Z materiału przywiezionego z wyprawy wyszła mi pierwsza koza, więc jednak udało się wybrać coś właściwego z tej niewielkiej dostępnej bazy.

Obstawiam, że 12tym gatunkiem Cerambycidae z tadżyckiej wyprawy jest Cleroclytus banghaasi (Reitter, 1895) jednak bardzo proszę Jacku lub Adamie o potwierdzenie.

Jest to samczyk, wydawał mi się bardo malutki bo mierzy około 6 mm jednak wg danych z sieci długość ciała u tego gatunku waha się miedzy 5 a 9 mm, więc wszystko w normie.
Dane:
Tadżykistan
ex larva 21.XI.2014
07.2014 leg. L. Karpiński

Dzień zebrania materiału (chociaż nie wiem czy to istotne) i lokalizację poznam po odnalezieniu otworu wylotowego oraz dojściu z którego stanowiska był ów patyk, zaś ewentualne kolejne okazy - na które bardzo liczę - mam nadzieję ułatwią mi zadanie :)

Jeszcze tutaj Twoje pytanie Jacku jakoś mi umknęło:
Po otrzymaniu zdjęcia Turanium zestawionym z Ropalopus clavipes nadal mam wątpliwości. Okaz jest jednak dość błyszczący, ale trudno mi oszacować na podstawie połysku z fotografii, czy to już Chalcoturanium czy jest Turanium. Posiadam dwa gatunki Chalcoturanium i sa podobnie błyszczące. Wg kształtu przedplecza to jednak Turanium i pozostałbym przy oznaczeniu Turanium pilosum Reitter, 1891.
Jeszcze jedno małe pytanie - jakiego koloru są włoski na pokrywach: białawe, rdzawe czy może ciemne?
Sprawdziłem swoje 3 okazy i trudno mi stwierdzić jednoznacznie. Na pewno nie są ciemne, ale w zależności od kąta padania światła są białawe lub rdzawe, ale jednak obstawałbym przy rdzawych.

Z kolei co do różnic między gatunkami z rodzajów Turanium i Trichoferus to analizując je pod kątem Waszych wskazówek rzeczywiście dość dobrze widać te cechy. Przede wszystkim wielkość fasetek oczu (dużo większe u Trichoferus) oraz ogólne spłaszczenie ciała, obserwowane z boku (znaczne u rodzaju Turanium).

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tadżykistan 2014

Post autor: Wujek Adam [†] »

Wygląda na to Orishu, że to cudeńko oznaczyłeś prawidłowo. :ok:

W pracy pt. "Description of new Cerambyciade from Greece, Turkey, Northen Syria and China (Insecta, Coleoptera Cerambycidae)" P. Rapuzzi & G. Sama z 2009 roku jest klucz do rodzaju Cleroclytus.
Posiadając okaz zajrzyj tam sobie i posłuż się nim, to będziesz miał pewność:
http://www.ssnr.it/29-16.pdf
:hi:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Tadżykistan 2014

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tak, to jest C.banghaasi, widać cechę kluczową. Obejrzyj stopki przednich nóg a nie będziesz miał już żadnych wątpliwosci.
Gratuluję.

Praca Rapuzziego Samy jest z 2010 roku, chociaż napisano na niej 2009 to ukazała się w 2010, i tak ją trzeba datować, bo są w opisy gatunków nowych dla nauki.
brakkonta

Re: Tadżykistan 2014

Post autor: brakkonta »

Jacek Kurzawa pisze:Obejrzyj stopki przednich nóg a nie będziesz miał już żadnych wątpliwości.
Jacku, wiem, że chodzi o człony stóp przednich. Gdzie widać te cechy, machnij na którymś zdjęciu strzałki, bo mi oczy z czachy wyskoczą :wow:
Mazep
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Tadżykistan 2014

Post autor: Jacek Kurzawa »

Widać stopy. Trzeba miec opatrzenie, zeby wyłowić te "haczyki" po bokach członów stóp, ale widać je :D
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tadżykistan 2014

Post autor: Orish »

Wujek Adam pisze:Wygląda na to Orishu, że to cudeńko oznaczyłeś prawidłowo. :ok:

W pracy pt. "Description of new Cerambyciade from Greece, Turkey, Northen Syria and China (Insecta, Coleoptera Cerambycidae)" P. Rapuzzi & G. Sama z 2009 roku jest klucz do rodzaju Cleroclytus.
Posiadając okaz zajrzyj tam sobie i posłuż się nim, to będziesz miał pewność:
http://www.ssnr.it/29-16.pdf
Dzięki za potwierdzenie :birra:
Natomiast co do klucza to albo czegoś nie ogarniam albo jest w nim błąd. Mianowicie (tak nietypowo bo od końca) żeby dojść do Cleroclytus banghaasi należy w punkcie 1 wybrać:

Yellow bar of elytra “S”-shaped (3)

zamiast

Yellow bar of elytra transverse (2)

a z tego co widzę te żółte paski nie leżą do końca poprzecznie (tylko pod kątem), ale na pewno nie są "S"-owate...

http://www.zin.ru/animalia/coleoptera/i ... si__ms.jpg
Jacek Kurzawa pisze:Tak, to jest C.banghaasi, widać cechę kluczową. Obejrzyj stopki przednich nóg a nie będziesz miał już żadnych wątpliwosci.
Gratuluję.
Również dziękuję za potwierdzenie. Od razu rzuciły mi się w oczy te wyrostki, ale nie miałem pojęcia, że to cecha kluczowa tylko dla tego gatunku. Ciekawa sprawa! Taka nietypowa modyfikacja akurat tylko u jednego gatunku w rodzaju :mysl:
J.M. pisze:Jacku, wiem, że chodzi o człony stóp przednich. Gdzie widać te cechy, machnij na którymś zdjęciu strzałki, bo mi oczy z czachy wyskoczą :wow:
Mazep
Jacek Kurzawa pisze:Widać stopy. Trzeba miec opatrzenie, zeby wyłowić te "haczyki" po bokach członów stóp, ale widać je :D
Na powyższych zdjęciach rzeczywiście ledwo je widać i pewnie trzeba wiedzieć wcześniej o czym mowa żeby je dostrzec.

Jednak te zdjęcia nie pozostawiają żadnych wątpliwości i kluczową cechę:

Lobes of two first segments of male anterior tarsi modified in long spine-like appendages

widać tu wyraźnie:
Jeszcze zdjęcie spreparowanego okazu:
brakkonta

Re: Tadżykistan 2014

Post autor: brakkonta »

no to fakt, teraz je fajnie widać. Dzięki.
Mazep
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Tadżykistan 2014

Post autor: Jacek Kurzawa »

Orish pisze:Natomiast co do klucza to albo czegoś nie ogarniam albo jest w nim błąd. Mianowicie (tak nietypowo bo od końca) żeby dojść do Cleroclytus banghaasi należy w punkcie 1 wybrać:

Yellow bar of elytra “S”-shaped (3)

zamiast

Yellow bar of elytra transverse (2)

a z tego co widzę te żółte paski nie leżą do końca poprzecznie (tylko pod kątem), ale na pewno nie są "S"-owate...
Tak, bład jest. Już Ci odpowiadam dlaczego.
W kluczu Rapuzzi Sama (2010) (nie 2009) jest błąd wynikający ze skrócenia tekstu (z pośpieszego i conajgorsze raczej bezmyślnego tłumaczenia tekstu) z Danilevskiego (2001). Zmienił się sens i klucz jest wadliwy. Otóż Danilevsky podaje prawidłowo:
Elytra with curved transverse (C. semirufus) or oblique "S"-shaped (C. gracilis and C. banghaasi) narrow, smooth, protruding, yellow bar ....
co ma oznaczać, że że przepaska jest zakrzywiona poprzecznie, zakrzywiona w środku (nie poprzeczna) lub prosta bądź w kształcie S. Tak więc przepaska jest „curved transverse” lub oblique S-shaped (prosta lub w kształcie S). Chodzi o kształt żółtej przepaski a nie jej ułożenie. Brak jednego wyrazu zmienia sens tezy.

Poprawka do klucza Rapuzii Sama, 2010:

1. Yellow bar of elytra transverse (2)
- Yellow bar of elytra “S”-shaped (3)

Powinno być:

1. Yellow bar of elytra curved transverse (2)
- Yellow bar of elytra oblique or “S”-shaped (3)

Najprościej można to wyrazić tak: przepaska jest wygięta poprzecznie albo prosta lub lekko "esowata".

Lazarev wykorzystał to słowo oblique do nadania nazwy nowemu podrodzajowi na podstawie tej cechy – Obliqueclytus subgen. n. (dla C.(O.) banghaasi i C.(O.) gracilis). Przy czym dużą ciekawostką jest błąd w pracy, w której opisuje podgatunek savitskyi dla istniejącego .... podgatunku (!) collaris:

Jest
Cleroclytus (s. str.) collaris savitskyi, ssp.n.

powinno być:
Cleroclytus (s. str.) semirufus savitskyi, ssp.n.

Lazarev (2014) sam pisze w pracy, że:
The nominative subgenus also consists of 2 species C. (s. str.) francottei Rapuzzi & Sama, 2010 and C. (s. str.) semirufus Kraatz, 1884 with two subspecies: C. (s. str.) s. semirufus Kraatz, 1884 and C. (s. str.) s. collaris Jakovlev, 1885.

po czym opisuje podgatunek C.collaris savitskyi, ssp.n.


Dla kogoś nie obeznanego w zawiłościach (w bałaganie) w Cerambycidae przebijanie się przez te wszystkie „kwiatki” może przyprawić o mdłości i skończyć się rzutem laptopa o ścianę.

Ponieważ takich pomyłek i trudności ze zrozumieniem cech kluczowych jest wiele w takich przypadkach lepiej wysłać okazy do oznaczenia w celu uniknięcia rozterek i niejasności powstających przy oznaczaniu. Chętnie pomogę w oznaczeniu materiału (kózkowate Palearktyki i Orientu).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wyprawy na gat. płd. europejskie i in.”