Proszę o sprawdzenie

Ważki
ptama
Posty: 224
Rejestracja: czwartek, 12 czerwca 2014, 12:31
Gender: women
UTM: Gorlice
Lokalizacja: Gorlice

Proszę o sprawdzenie

Post autor: ptama »

Obserwacje: 24 czerwca 2014; Beskid Niski, droga leśna.

Ważki do sprawdzenia:

1.Trzepla zielona /Ophiogomphus cecilia/ 2. Smaglec mniejszy, smaglec ogonokleszcz /Onychogomphus forcipatus/
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: Brachytron »

Obydwa ok. Właściwą polską nazwą jest smaglec ogonokleszcz, zrezygnowaliśmy z nazwy mniejszy, no bo mniejszy od czego?, uncatus ani inny onychogomphus u nas nie występuje.
ptama
Posty: 224
Rejestracja: czwartek, 12 czerwca 2014, 12:31
Gender: women
UTM: Gorlice
Lokalizacja: Gorlice

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: ptama »

Brachytron, bardzo Ci dziękuję, że sprawdziłeś.
To moje pierwsze ważki zatrzymane w kadrze, które postanowiłam poznać :)
A korzystałam - przy rozpoznawaniu po obrazkach - ze strony http://www.wazki.pl/lista_wazek_zdjecia.html.
Tam właśnie był podpis: "Smaglec ogonokleszcz (mniejszy)", nie wspominając o wikipedii, z której wprost przekleiłam nazwy.
Dziękuję, teraz już wiem, o co chodzi :D
ptama
Posty: 224
Rejestracja: czwartek, 12 czerwca 2014, 12:31
Gender: women
UTM: Gorlice
Lokalizacja: Gorlice

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: ptama »

Obserwacje: 29 czerwca 2014; Beskid Niski.

1. Ważka płaskobrzucha, ważka płaska (Libellula depressa) - goniła za podobną, ale o brązowym(?) odwłoku. Niestety, nie mam zdjęcia, czy to mogła być płeć przeciwna? 2. Łątka dzieweczka /Coenagrion puella/
b.jpg
b.jpg (106.08 KiB) Przejrzano 13434 razy
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: Brachytron »

Wszystko ok, łącznie z płcią przeciwną :ok:
ptama
Posty: 224
Rejestracja: czwartek, 12 czerwca 2014, 12:31
Gender: women
UTM: Gorlice
Lokalizacja: Gorlice

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: ptama »

Brachytron, dziękuję!
ptama
Posty: 224
Rejestracja: czwartek, 12 czerwca 2014, 12:31
Gender: women
UTM: Gorlice
Lokalizacja: Gorlice

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: ptama »

Obserwacja: 14 lipca 2014, ogród, Beskid Niski.
Zobaczyłam dzisiaj coś złotego, pobiegłam po apatat i zaczeły się "łowy" :D
Ważka siadała bardzo wysoko i była czujna. Po raz pierwszy widziałam na żywo ten gatunek, ale pamiętałam, że tu, na forum już taki był. W naturze to jednak co innego, dochodzi wielkość, proporcje.
Teraz chciałabym się upewnić czy miałam do czynienia z młodym samicem szablaka krwistego /Sympetrum sanguineum/?
Zdjęcia na dużym zoomie były, ale mam nadzieję, że się uda rozpoznać. Uwielbiam takie spojrzenie :D
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: Brachytron »

:okok:
ptama
Posty: 224
Rejestracja: czwartek, 12 czerwca 2014, 12:31
Gender: women
UTM: Gorlice
Lokalizacja: Gorlice

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: ptama »

Dziękuję! Tam miało być: "z młodym samcem", a nie "samicem" :)
ptama
Posty: 224
Rejestracja: czwartek, 12 czerwca 2014, 12:31
Gender: women
UTM: Gorlice
Lokalizacja: Gorlice

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: ptama »

Witam!
Obserwacja: droga leśna, Beskid Niski, 21 lipca 2014.
Chciałam zapytać, czy sfotografowana ważka też jest Szablakiem krwistym /Sympetrum sanguineum/?
Wcześniejsza /ten szablak/ nie miała takiego ciemnego pasa pod odwłokiem... Albo nie było go widać... Proszę o korektę.
rochmal
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 14:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: rochmal »

Nie mogę Ci odpowiedzieć na forum, bo zaniżyłbym jeszcze bardziej jego i tak niski poziom. Dlatego odpowiem Ci na pw.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: Brachytron »

rochmal, Twoja wypowiedź jest w stylu "sorry, taki mamy klimat" - niby na czasie, niby na temat a jednak bez większego sensu. Pytanie było konkretne i taka powinna być odpowiedź: tak, to ten sam gatunek tylko inna płeć - wszystko. Gdybym jednak miał się wpisać w nurt Twojej odpowiedzi to zastanowiłbym się nad tym, dlaczego tak wielu Forumowiczów tworzy swoje nicki z małej litery - przecież to nazwa własna...
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: admin »

rochmal pisze:Nie mogę Ci odpowiedzieć na forum, bo zaniżyłbym jeszcze bardziej jego i tak niski poziom. Dlatego odpowiem Ci na pw.
No i to jest przykład, jak łatwo można zaniżyć poziom.
O co tu chodzi, bo ja tego nie ogarniam.......? :wlosy:
Jaki jest sens wpisywania odpowiedzi NIC nie wnoszącej do postu?

Mnie to wygląda na jakiś mechanizm wylewania żali gdzieś w sieci i Forum wydaje się Wam być dobrym miejscem. Rochmal - wchodzisz po miesiącu niebytności tylko po to, żeby coś takiego napisać?
Czy Wy naprawdę myslicie, że Forum ma niski poziom? Przecież Forum to tylko układ działów, trochę plików php i sql. Poziom Forum wyznacza jego treść a to zależy przecież od tego, co forumowicze (i jak) napiszą. Jakieś głupoty i spam staramy się kasować, zostaje tylko co lepsze. Ale po takich wpisach to ja nie mam pytań. Idę spać. :uciekam:
rochmal
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 14:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: rochmal »

Nie rozumiem oburzenia. Ja po prostu zastosowałem się do uwag z tematu o - „niski poziom forum”. Według formułowanych tam wniosków prośba o potwierdzenie rozpoznania powinna spotkać się z ogólnym ostracyzmem, bo jak najbardziej odpowiada ona definicji spanerstwa i lenistwa. Przecież wszyscy wiedzą, że ten gatunek ważek rozpoznaje się po odnóżach a nie po kolorze spodniej części odwłoka. W związku, z czym zamieszczenie dwa razy po kolei przez jedną osobę zdjęcia tego samego gatunku zrozumieć należy, co najmniej, jako prowokację lub co gorsza świadomą chęć zaniżenia poziomu forum. Niestety pamiętam swoje początki i wiem, że to tak nie działa jak się, co niektórym z Was wydaje i niestety nawet przy łatwych gatunkach nawet kilkakrotne obserwacje początkującej osobie nie dają pewności a ta przychodzi z czasem, ale nie da się tego dowiedzieć nim kilkakrotnie ktoś nie potwierdzi prawidłowości swojego rozpoznania. Ja na szczęście miałem Panią Ewę i dlatego tylko sporadycznie korzystałem z forum, bo zawsze czułem, że jest to niechętnie widziane.
Adminie, korzystając z okazji chciałem nadmienić, że mój wpis z przed miesiąca jest w ogóle chyba trzecim w tym roku, bo staram się ograniczać najbardziej jak umiem z zamieszczaniem nic niewnoszących postów zaniżających jego poziom, bo jak większość zapewne wie jestem absolutnym amatorem a ponadto obserwacją ważek zająłem się dla zabawy i dla osobistej przyjemności a nie dla jakiejś wielkiej nauki. Inne osoby, które jeszcze w tamtym roku udzielały się w tym wątku moim zdaniem ograniczyły się jeszcze bardziej, bo w ogóle niczego nie piszą. Swoją drogą ciekawe, z czego to wynika.
Oczywiście z zainteresowaniem czytałem też wątki o innych owadach szczególnie poruszające całościowo temat rozwoju owadów np. o koszówkach, pszczelinkach itp. Niestety ostatnim tematem, który w całości przeczytałem to właśnie o niskim poziomie forum, bo innych tak merytorycznych w ostatnim okresie nie było. Moim zdaniem takie osoby jak ja nie zaniżają poziomu forum, bo po prostu nie mogą tego uczynić z powodu swej zbyt małej wiedzy, aby zainicjować jakąś poważną naukowa dyskusję. Chcą tylko czasami uzyskać jakąś informację od jak im się wydaje najbardziej kompetentnych osób, jakie znalazły w internecie. Jak sami widzicie tak przez was określani pstrykacze zbyt długo miejsca tu nie zagrzewają z kilkudziesięciu nowych rocznie na dłużej zostaje zaledwie kilku między innymi ja. Jeżeli chcecie podnieść, jakość forum to ja nie widzę innej możliwości jak likwidacja wszystkich działów ogólnotematycznych podziękowanie za dotychczasowy udział w forum wszystkim osobą takim jak ja i dopuszczanie kolejnych tylko za rekomendacją. Ja Was z jednej strony rozumiem, ale ciągłe biadolenie bez podjęcia kroków, jakie zaproponowałem powyżej jest bez sensu i nic nie zmieni. Proponowanie nowym, aby sobie sami znaleźli w czeluściach tego forum i rozpoznali gatunek, który ich interesuje jest jak powiedzenie spadaj mały. Dla mnie to jest nie do ogarnięcia. Niemożliwym jest tu zanalezienie czegokolwiek świadomie nie wiedząc, czego dokładnie się szuka udaje się to, co najwyżej przez przypadek lub częste wizyty i wyłapanie na bieżąco oznaczeń, które jeszcze udzielane są innym pstrykaczą. Gdyby się wiedziało, co się szuka to całe to szukanie byłoby zbędne. To tyle ode mnie przyznaję, że mój wpis był prowokacją, ale musiałem sobie odreagować. Aby więcej tego nie ciągnąć mam takie same dylematy jak kolega Pietras. Pozdrawiam Admina i wszystkich moderatorów.
Jak już to przeczytacie i stwierdzicie, że jest to nic niewnoszące spamerstwo to proszę o usunięcie tego wpisu możecie go też potraktować, jako punkt widzenia może niezbyt nachalnego, ale jak by nie było pstrykacza.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: Kamil Mazur »

Zwróćcie uwagę wszyscy - Ci którzy jesteście określani jako "pstrykacze" na ten właśnie wątek.
Ptama wrzuca zdjęcia każdorazowo z podpisem datą, miejscem i spodziewanym gatunkiem ale DO WERYFIKACJI, a nie do oznaczenia.

Czy to aż tak dużo kosztuje żeby napisać "czy to jest .... ?" zamiast najczęstszego "co to jest ?"
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: Jacek Kalisiak »

Po części podzielam opinię rochmala. Proponuję jednak zaprzestać dyskusji na temat niskiego poziomu forum, lub przenieść ją w okolice nie indeksowane na stronie wejściwej. A admin jak musi to niech wreszcie wprowadzi te "niezbędnie " i "tajemnicze" zmiany. Życzę by zaowocowały jak najobficiej ...
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1280
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Zastanówmy się lepiej dla kogo jest forum. Jeśli dla amatorów, również tych rozpoczynających przygodę z ważkami w tym roku - to wolno im zadawać wszystkie pytania. Ja też wolę tych, którzy zanim coś napiszą spróbują najpierw własnych sił w oznaczaniu. Widać wtedy ich rzeczywiste zainteresowanie.
Natomiast jeśli forum jest dla odonatologów - to ja też nie mam prawa w nim uczestniczyć, bo moje kilkunastoletnie amatorstwo, to jednak tylko amatorstwo. Tylko najprawdziwszy odonatolog jest tu widziany niemal tak często, jak Anax ephippiger w terenie, no może Brachytron pratense...
Jeśli chodzi o zaniżanie poziomu forum - mam wrażenie, że nie chodzi tu o poziom wiedzy tylko poziom kultury. Miło mi na przykład jak uczestnicy forum dziękują sobie za pomoc. Przeglądanie forum i oznaczanie cudzych ważek naprawdę nie należy do naszych obowiązków, robimy to najrzetelniej, jak potrafimy i z prawdziwą przyjemnością, a jak przyjemności brak - siedzimy cicho.
I tu akurat rochmalu nie czuj się urażony, bo znam Cię tak długo i wiem, że kultury Ci nie brakuje. Jest chyba tylko trochę za gorąco, a może gdzieniegdzie i burzowo.
Serdecznie Kolegów pozdrawiam
Ewa
ptama
Posty: 224
Rejestracja: czwartek, 12 czerwca 2014, 12:31
Gender: women
UTM: Gorlice
Lokalizacja: Gorlice

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: ptama »

Witam!
Obserwacja: zarośla nad rzeką Ropą, Beskid Niski; 1 sierpnia 2014.
Czy to jest świtezianka dziewica /Calopteryx virgo/ - samiec?
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1280
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: Ewa Miłaczewska »

:bravo: samiec
ptama
Posty: 224
Rejestracja: czwartek, 12 czerwca 2014, 12:31
Gender: women
UTM: Gorlice
Lokalizacja: Gorlice

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: ptama »

Ewo bardzo Ci dziękuję za potwierdzenie.
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1280
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Nie ma za co, sama sobie dałaś radę!
ptama
Posty: 224
Rejestracja: czwartek, 12 czerwca 2014, 12:31
Gender: women
UTM: Gorlice
Lokalizacja: Gorlice

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: ptama »

Witam!

Obserwacje: oczko wodne; Beskid Niski; 11 sierpnia 2014.

1. Czy to jest pałątka pospolita /Lestes sponsa/, samiec? 2. Czy to jest szablak zwyczajny /Sympetrum vulgatum/, samiec?
ptama
Posty: 224
Rejestracja: czwartek, 12 czerwca 2014, 12:31
Gender: women
UTM: Gorlice
Lokalizacja: Gorlice

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: ptama »

Dobry wieczór!

Obserwacja: droga polna w pobliżu lasu i strumienia; Beskid Niski; 18 sierpnia 2014.

Czy to jest żagnica sina /Aeshna cyanea/, samica?
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: Brachytron »

Mixta.
ptama
Posty: 224
Rejestracja: czwartek, 12 czerwca 2014, 12:31
Gender: women
UTM: Gorlice
Lokalizacja: Gorlice

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: ptama »

Brachytron bardzo dziękuję za korektę.
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1280
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Czy mixta może mieć takie duże plamy na "pleckach" i jasne plamki na dwóch ostatnich segmentach odwłoka? Myślę, że to jednak cyanea.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: Brachytron »

Kurczę, masz rację, jeszcze krótka pterostigma... Spojrzałem szybko na coś bardzo charakterystycznego dla mixty czyli na żółty klin na 2 segmencie...
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1280
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Cyanea też ma podobny klin.
Pozdrawiam.
ptama
Posty: 224
Rejestracja: czwartek, 12 czerwca 2014, 12:31
Gender: women
UTM: Gorlice
Lokalizacja: Gorlice

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: ptama »

Wobec tego zostaje: sina :)
Bardzo Ci Ewo dziękuję, że tak przeanalizowałaś. Akurat przy tej ważce długo siedziałam, bo na początku wydawała mi się podobna do jesiennej, a potem - te "plecki" i...
Obojgu Wam dziękuję raz jeszcze.
Co do płci: czy można potwierdzić, że to samica? Wydawało mi się, że widać pokładełko.
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1280
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Samica
ptama
Posty: 224
Rejestracja: czwartek, 12 czerwca 2014, 12:31
Gender: women
UTM: Gorlice
Lokalizacja: Gorlice

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: ptama »

Ewo, dziękuję! Pozdrawiam.
ptama
Posty: 224
Rejestracja: czwartek, 12 czerwca 2014, 12:31
Gender: women
UTM: Gorlice
Lokalizacja: Gorlice

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: ptama »

Jeszcze dwa osobniki, wg mnie tego samego gatunku, obserwacja z 19 sierpnia 2014, Beskid Niski, okolice Olchowca, droga śródleśna.
Czy to są samce żagnicy sinej /Aeshna cyanea/ ?
1. 2.
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1280
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: Ewa Miłaczewska »

:brawo:
ptama
Posty: 224
Rejestracja: czwartek, 12 czerwca 2014, 12:31
Gender: women
UTM: Gorlice
Lokalizacja: Gorlice

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: ptama »

Dziękuję, Ewo! Piękne są :)
Pozdrowienia
ptama
Posty: 224
Rejestracja: czwartek, 12 czerwca 2014, 12:31
Gender: women
UTM: Gorlice
Lokalizacja: Gorlice

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: ptama »

Witam! Tym razem ważka z północy, od znajomego...
Obserwacja: droga leśna,w pobliżu Zalewu Bachmaty, okolice Dubicz Cerkiewnych; 28 września 2014
Czy to jest Aeshna mixta, samiec?
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1280
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Tak, mixta.
ptama
Posty: 224
Rejestracja: czwartek, 12 czerwca 2014, 12:31
Gender: women
UTM: Gorlice
Lokalizacja: Gorlice

Re: Proszę o sprawdzenie

Post autor: ptama »

Ewo, bardzo dziękuję.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „ODONATA”