Koza do identyfikacji [Rhamnusium bicolor]

Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Koza do identyfikacji [Rhamnusium bicolor]

Post autor: Michał Michlewicz »

Witam,

dziś, przy okazji wyszukiwania mrówek zwrócił moją uwagę taki oto przedstawiciel kózkowatych (tak mi się przynajmniej wydaje). Jeśli nie trafiłem w rodzinę, to przepraszam bardzo i proszę o sprostowanie. Nigdy u nas podobnego chrząszcza nie widziałem, stąd chętnie dowiem się, co to za jeden. Ma około 2,5 cm długości.
Gdyby się komuś jegomość spodobał, mogę sprezentować.

Złowiony 26 maja 2014 w Poznaniu (XU20), na klonie zwyczajnym (w miejscu po dawno temu obciętej gałęzi, zdaje się, że zwabiła go odrobina soku wyciekającego z drzewa - jakieś 2,5 metra nad ziemią).
Załączniki
DSC_0763.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (96.13 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Koza do identyfikacji

Post autor: Jacek Kalisiak »

Rhamnusium bicolor, nie przylatuje do kwiatów, a kręci się koło martwic i dziupli (np. klonów). Kózkarze mnie poprawią.
A na okaz chętnie się połaszczę :)
Nie doczytałem, więc dodam, że to miejsce po gałęzi to właśnie środowisko płodzenia potomstwa, składania jaj lub właśnie stamtąd się wygryzło imago. Jak byłbyś w okolicy to na pewno są też inne okazy i może dostałbym więcej niż jednego :rotfl: :rotfl: :rotfl:
To jeszcze jeden edit. Nie jestem kózkarzem, więc przegapiam, ale mi przypomniałeś i pobiegam po klonach, jeżeli burze pozwolą. Spróbuję go w Łodzi namierzyć, jakoś nigdy nie łapałem :mysl:
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Re: Koza do identyfikacji

Post autor: Michał Michlewicz »

Dziękuję Jacku - okaz trafi do Ciebie. Adres mam, więc na dniach poślę paczuszkę :-)
Często tam bywam, bo i mrówki ciekawe w tym miejscu, więc będę pamiętał i zwrócę uwagę na kolejne okazy.

Doczytałem w wątku Jacka Kurzawy na temat tego gatunku, że najlepiej szukać imagines we wcześniejszych godzinach (tego dzisiaj trafiłem po 17), więc może jutro do południa mi się poszczęści ;-)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Koza do identyfikacji

Post autor: Jacek Kalisiak »

Dzięki Michale :tak:
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Koza do identyfikacji

Post autor: Marek Wełnicki »

W mieście najłatwiej go znaleźć na topolach (bo i tych drzew dużo) na martwicach na pniach. Teraz już nieco za późno, ale można na martwicy zauważyć przygotowane otwory wylotowe zatkane wiórkami (podobnymi, jak Rhagium obudowuje kolebkę). W maju niedługo przed wyjściem chrząszczy naklejałem na takie otwory plastikowe probówki i odwiedzałem drzewo codziennie. Pozostawało tylko odklejać probówki z imago w środku.... :D. Ta metoda sprawdzała się zresztą też dla Tetropium żerujących w grubych świerkach.
Awatar użytkownika
Rudziński Krzysiek
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 8 lipca 2008, 11:25
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Koza do identyfikacji [Rhamnusium bicolor]

Post autor: Rudziński Krzysiek »

A u mnie lubi nie tylko klony ale chętnie zasiedla kasztanowce.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Koza do identyfikacji [Rhamnusium bicolor]

Post autor: Jacek Kurzawa »

U mnie lubi przede wszystkim klony, potem topole i kasztanowce, ale spotykam też go na tym obszarze w brzozach (widać, że je lubi, bo dość często) a nawet w klonojesionie (2 drzewa).
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: Koza do identyfikacji [Rhamnusium bicolor]

Post autor: wojtas »

U mnie najczęściej jest na lipie, kasztanowcu i topoli. Jacku ostatni gatunek przez Ciebie wymieniony to Klon jesionolistny tak?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Koza do identyfikacji [Rhamnusium bicolor]

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tak, Klon jesionolistny (Acer negundo L.), od dziecka tak mówilismy na te drzewa-chwasty.... ;-) bo nic na nich nie ma. No, ale to uż się powoli jak widać zmienia.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Koza do identyfikacji [Rhamnusium bicolor]

Post autor: Jacek Kalisiak »

Dzięki Michał :okok: :okok: :okok: Okazy dotarły i pierwsze co, to zastanowiła mnie odmienność kolorystyczna okazów od tych które ja złapałem! Jakoś umykał mi termin pojawu Rhamnusium, albo z różnych względów nie miałem możliwości penetrowania drzew na mieście. Tym razem Michał mnie zmobilizował i dobrze, że się nie ociągałem, bo od dwóch dni burze, ulewy i zimno (przy takiej pogodzie też spotykacie?).
Wszystkie okazy które dostałem od Michała mają niebiesko-czarne pokrywy i w pierwszej chwili pomyślałem, że same samice, ale Michał wspominał o parkach? Ja złapałem parkę i widziałem trzy samce w locie i wszystkie samce miały żółte pokrywy. Znalazłem wątek Jacka Kurzawy viewtopic.php?f=52&t=23562&hilit=Rhamnusium+bicolor , ale w nim też nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy to zmienność utrwalona w poszczególnych populacjach? Domyślam się, że zawsze wyskoczy jakiś odmieniec, ale czy dane ubarwienie samców dominuje w poszczególnych populacjach?
Jacek nie pisze w tamtym wątku o zmienność ubarwienia głów, tu jak wiszę kolor czarny może pojawiać się u obu płci, w różnych zakresach?
A burze już przechodzą, więc jestem ciekaw waszych relacji z poszukiwania Rhamnuzium. Piękna koza!
Ostatnio zmieniony czwartek, 29 maja 2014, 12:08 przez Jacek Kalisiak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Koza do identyfikacji [Rhamnusium bicolor]

Post autor: Jacek Kurzawa »

PS. Jacku, zmieniłeś treść postu po tym, jak napisałem odpowiedź. Pisałeś mniej więcej tak:
Jacek Kalisiak pisze: To nieładnie przenosić posty. Mam prawo je umieszczać tam gdzie będę chciał, o ile nie łamią one regulaminu.
Tą uwagę usunąłeś po napisaniu poniższej odpowiedzi. Moja odpowiedź traci sens, jesli zmieniasz treść swojego postu - uwag o moderowaniu postów. :no:
--------------

Uwagę przyjmuję do wiadomości. To kwestia porządkowania, nie oceniaj tego tak krytycznie. Jacku - pisz gdzie chcesz, jesli takie to dla Ciebie ważne. Post o zmienności i Twoje uwagi mogą być ciekawe, ale kłócić sie o to, gdzie będą nie zamierzam.

Odpowiedź na Twój post napisałem w wątku:
viewtopic.php?p=193088#p193088
i więcej dyskutował na ten temat nie będę. :papa:
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Koza do identyfikacji [Rhamnusium bicolor]

Post autor: Jacek Kalisiak »

Nie bardzo rozumiem cel twoich działań. Post miałem prawo zmodyfikować i zmodyfikowałem, bo post w pierwotnej treści wrócił na swoje miejsce. Dziękowałem w nim Michałowi, odnosiłem się do treści tego wątku, podałem link do twojego wątku o którym wspomniałem. W mojej opinii wszystko wróciło do właściwej postaci. Mogłeś po prostu zmodyfikować swoją wypowiedź, tak jak zmodyfikowałeś tą w swoim wątku i byłoby ok. Chcesz uwiecznić tą różnicę zdań jaką mamy na temat rządzenia się admina nie swoimi wątkami i wypowiedziami? Proszę bardzo.

edit. Treści tego twojego postu powyżej zmieniałeś kilkukrotnie :P Również w kwestii wpisu, który usunąłem. Pisałem, że nie było podstaw regulaminowych, żeby jakiś admin przenosił mój wpis według swojego widzimisię. Cytując to tak odmiennie, całkowicie zmieniasz sens mojej uwagi!

I jeszcze raz podkreślam. Wątek przywróciłem na pierwotne miejsce, ty to zaakceptowałeś, więc sprawę uznałem za zamkniętą, a swój dopisek o "rządzeniu się admina bez regulaminowych powodów" uznałem za już niepotrzebny.
Ostatnio zmieniony czwartek, 29 maja 2014, 12:28 przez Jacek Kalisiak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Koza do identyfikacji [Rhamnusium bicolor]

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek Kalisiak pisze:Nie bardzo rozumiem cel twoich działań. Post miałem prawo zmodyfikować i zmodyfikowałem, bo post w pierwotnej treści wrócił na swoje miejsce. Dziękowałem w nim Michałowi, odnosiłem się do treści tego wątku, podałem link do twojego wątku o którym wspomniałem. W mojej opinii wszystko wróciło do właściwej postaci. Mogłeś po prostu zmodyfikować swoją wypowiedź, tak jak zmodyfikowałeś tą w swoim wątku i byłoby ok. Chcesz uwiecznić tą różnicę zdań jaką mamy na temat rządzenia się admina nie swoimi wątkami i wypowiedziami? Proszę bardzo.

edit. Treści tego twojego postu powyżej zmieniałeś kilkukrotnie  :P
Tak, piszesz do mnie uwagę, ja stosuję się do niej i odpisuję Ci post, po czym Ty swoją uwagę... kasujesz ? Raczej nie powinno się zmieniać treści swoich postów, szczególnie gdy są sensem dyskusji. Trudno mi jest sprostać Twoim oczekiwaniom.

Twój "edit" to schodzenie do poziomu piaskownicy. Do swojego postu dopisałem Twój komentarz który usunąłeś, na tym polegała ta edycja (treść poniżej kresek nie została zmieniona!). Nie porównuj tego do kasowania treści ze swojego postu, zresztą pewnie wiesz dokładnie co było zmieniane, ale może nieuważny czytelnik to kupi....
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Koza do identyfikacji [Rhamnusium bicolor]

Post autor: admin »

Ponieważ ciągle zmieniasz treści swoich postów zmieniłem czas edycji postu na Forum 3 minuty.

Jak to piszesz.....

"jakiś admin"
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Koza do identyfikacji [Rhamnusium bicolor]

Post autor: admin »

Jacek Kalisiak pisze: Pisałem, że nie było podstaw regulaminowych, żeby jakiś admin przenosił mój wpis według swojego widzimisię. Cytując to tak odmiennie, całkowicie zmieniasz sens mojej uwagi!
Odmienność polega na tym, że powtarzając swój cytat pomijasz początek "To nieładnie...". I to cała różnica, tak całkowicie zmieniająca sens Twojej uwagi, która w rzeczywistości była bardziej nerwowa niż w powyżej przytaczanej formie. W tamtej uwadze, którą usunąłeś, nie było "jakiś admin" tylko "admin".

Ech, same pretensje..... :wlosy:
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Koza do identyfikacji [Rhamnusium bicolor]

Post autor: Jacek Kalisiak »

Jacku, nie zmieniłem treści postu, co łatwo sprawdzisz po jego cytacie, który zawarłeś. Dopisałem kolejne uwagi, ponieważ ty korzystając z pozycji admina zmieniasz swoje post wielokrotnie!!! Usuwając swój dopisek, chciałem sprawę zamknąć, jako nic wartościowego nie wnoszącą. Tymczasem ty chcesz udowodnić jakąś swoja ważna rację.
Określenia "jakiś admin" używałem może i lekko złośliwie, ale nie do ciebie personalnie, chodziło o nie przenoszenie wpisów bez powodu, a w kolejnym wpisie to był cytat.

Napisałem wszystko na ten temat i to wielokrotnie, chciałem wcześniej sprawę zamknąć usuwając swój dopisek. Tą wypowiedzią definitywnie kończę to głupia dyskusję, która, jeżeli już, powinna mieć miejsce na priv. Proponuję usunąć wszystkie nasze wypowiedzi po mojej wypowiedzi w temacie wątku.

edit. mój wpis pojawia się po wpisie którego nie czytałem. Nie pojawiła się uwaga "w międzyczasie pojawiła się inna odpowiedź". Może dlatego, że nie występujesz tu jako zwykły user.
Ostatnio zmieniony czwartek, 29 maja 2014, 12:45 przez Jacek Kalisiak, łącznie zmieniany 1 raz.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Koza do identyfikacji [Rhamnusium bicolor]

Post autor: admin »

Tak na zakończenie .. brakuje mi jeszcze tylko uwag forumowiczów, że nie życzą sobie przenoszenia postów (wzorem kolegi), łaczenia wątków i zmiany tytułów swoich postów, poprawiania błedów ortograficznych itd.

Jacku, tak wyjechałeś z tym REGULAMINEM. Zajrzyj tu
viewtopic.php?f=92&t=11085

par. 4.3.

Kod: Zaznacz cały

4. Administrator nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści postów zamieszczonych przez użytkowników. 
4.1. Administrator nie ma obowiązku czytać wszystkich wypowiedzi użytkowników i kontrolować ich zgodności z regulaminem. 
4.2. Administrator ma obowiązek reagować na zgłoszenia użytkowników forum dotyczące naruszenia regulaminu. 
4.3 Forum Entomologiczne” ma prawo w każdej chwili usunąć, edytować, przenieść lub zablokować każdy wątek.
4.4 Ani „Forum Entomologiczne” ani phpBB nie odpowiada za włamania, które mogą spowodować wykradzenie danych. 
Trzeba go będzie trochę przeredagować. Pisany był szybko i wymaga drobnych poprawek kosmetycznych np zamiast "Forum Entomologiczne" i "Administrator" powinno być administracja (i punkt kto to jest administracja, moderacja). W czasie, gdy go pisałem nie było jeszcze moderatorów.

Punkt 4.3 powinien wyglądać tak:

4.3 Administracja ma prawo w każdej chwili usunąć, edytować posty, przenieść lub zablokować każdy wątek.

[edit, 13:28 - już naniosłem te zmiany w Regulaminie, admin]
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Re: Koza do identyfikacji [Rhamnusium bicolor]

Post autor: Michał Michlewicz »

To ja dla odmiany napiszę coś na temat:
Jacek Kalisiak pisze: Wszystkie okazy które dostałem od Michała mają niebiesko-czarne pokrywy i w pierwszej chwili pomyślałem, że same samice, ale Michał wspominał o parkach? Ja złapałem parkę i widziałem trzy samce w locie i wszystkie samce miały żółte pokrywy.
Zgadza się - osobnik z pierwszego dnia (ten ze zdjęcia w pierwszym poście) to samica, osobniki z dnia drugiego to dwie parki, złapałem je nawet podczas kopulacji. Poza ogólną budową, dużą różnicę między płciami widać chociażby w budowie oczu - samce mają dużo większe. Miejsce, w którym je spotkałem mam dwa kroki od domu, więc przy okazji będę zwracał uwagę, czy wszystkie osobniki są w ten sposób ubarwione.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”