Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Antek Kwiczala † »

Gatunek do pospolitych nie należy. Wczoraj przyleciał mi do światła. W sumie, spotykam go dopiero drugi raz. Co ciekawe, motyl jest świeżo wylęgły. Najprawdopodobniej okaz drugiego pokolenia, które w ciepłe lata pojawia się na południu Polski końcem lipca.
Załączniki
Ascotis selenaria.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.77 KiB)
Ostatnio zmieniony czwartek, 17 września 2009, 12:58 przez Antek Kwiczala †, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Gratulacje Antku! Mnie się jeszcze nigdy nie trafił, ale mam nadzieję, że kiedyś...
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Gratuluję, też go nigdy nie łowiłem. Znam jednak miejsca w Puszczy Kozienickiej gdzie można go złowić.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

U mnie od dwóch lat obserwuje go w dużych ilościach - i trochę mnie to dziwi, bo to ponoć gatunek preferujący siedliska suche, a w najbliższej mi okolicy takich nie ma...
Załączniki
10.06.2007.
10.06.2007.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (77.07 KiB)
03.06.2007.
03.06.2007.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.62 KiB)
31.05.2007.
31.05.2007.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (75.2 KiB)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Piękniste! U Ciebie to też wszystko lata Jarku...
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Dziękuję Adamie, faktycznie na Podkarpaciu wciąż można cieszyć się sporą ilością interesujących gatunków owadów i oby tak dalej.

Po raz pierwszy obserwowałem ten gatunek dwa lata temu i od razu w sporych ilościach, w tym roku również pojawił się, ale w nieco mniej licznie - być może ocieplenie ostatnich lat w jakiś sposób przyczynia się do jego sukcesu, ale może to tylko jakaś fluktuacja - może ktoś ma aktualne dane na temat obecnego rozsiedlenia tego gatunku i jego kondycji w Polsce?
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Z literatury, którą posiadam podam dane z ostatnich lat:

Pietrzyków k. Żar (Ziemia Lubuska) - 1995 r (A. Kokot, 2000)
Dolny Śląsk - (po 1950 roku) (A. Malkiewicz, 2003)
Rówina Opolska - 1996-2004 (T. Blaik, 2004).
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: romanzamorski »

Mnie też udało się spotkać z tym motylkiem. Złowiłem 1 okaz pod lampą w rafinerii Jedlicze. Teren silnie zdegradowany przemysłowo. Było to końcem czerwca tego roku. Poza tym jeden okaz także pod koniec czerwca znalazł się wieczorem u mnie na balkonie w Gorlicach. A co powiecie o innym miernikowcu ktorego obserwuję dosyć licznie na eksplorowanym przeze mnie terenie: Hypxystis pulviaria. Zlowiłem go w Jedliczu w podkarpackim oraz w Szymbarku i Pagorzynie w małopolskim. Pytanie to dotyczy także: Stegania cararia. Widziałem go w Leśniówce (podkarpackie) i w Szymbarku i w Gorlicach (małopolskie).
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Hypoxystis pluviaria (Fabricius, 1787)

Post autor: Jarosław Bury »

Hypoxystis pluviaria (Fabricius, 1787), bo o ten gatunek tutaj chodzi, jest wykazywany z ok. Jarosławia, mam kilka egz. w swoich zbiorach - raczej nieliczny...

Stegania cararia (Hübner, 1790) - u mnie nie spotykałem...
Załączniki
Hypoxystis pluviaria (Fabricius, 1787) - imago. 12.07.2008.
Hypoxystis pluviaria (Fabricius, 1787) - imago. 12.07.2008.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (56.36 KiB)
Hypoxystis pluviaria (Fabricius, 1787) - imago. 12.07.2008.
Hypoxystis pluviaria (Fabricius, 1787) - imago. 12.07.2008.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (50.17 KiB)
Awatar użytkownika
Paweł Czudec
Posty: 348
Rejestracja: środa, 2 lutego 2005, 16:42
UTM: XC17
Lokalizacja: Banbury(UK), Rzeszów

Stegania cararia (Hübner, 1790)

Post autor: Paweł Czudec »

Stegania cararia - złowiłem 2 motyle niedaleko Głogowa Młp. w 2006r. Później tam już nie łowiłem więc nie wiem czy byłoby ich więcej. Z tego samego miejsca mam też ciekawego miernika Costaconvexa polygrammata.
H.pluviaria i A.selenaria nie łowiłem...
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Ascotis selenaria - obserwacja z dzisiaj - 27.07.2008, godz. 23.15 - Podkarpacie, Markowa EA94...
Załączniki
Ascotis selenaria (Denis & Schiffermuller, 1775) - imago, Polska, Podkarpacie, Markowa EA94, 27.07.2008.
Ascotis selenaria (Denis & Schiffermuller, 1775) - imago, Polska, Podkarpacie, Markowa EA94, 27.07.2008.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.68 KiB)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 28 lipca 2008, 22:39 przez Jarosław Bury, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

Hypoxystis pluviaria- czy dobrze oznaczyłem?? Przyleciał mi do światła w sobotę... Zdaje mi sie że juz mnie parę razy odwiedził w tym roku, ale niemiałem aparatu...
PS.Coraz bliżej moich terenów się pan ociera :wink: Leśniówka jest zaledwie kilkanaście km. od mojego domu :smile: Od czasu do czasu tam bywam; przez Jedlicze przejerzdżałem wczoraj rowerem :wink:
Załączniki
miernikowiec.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (103.8 KiB)
Awatar użytkownika
Paweł Czudec
Posty: 348
Rejestracja: środa, 2 lutego 2005, 16:42
UTM: XC17
Lokalizacja: Banbury(UK), Rzeszów

Post autor: Paweł Czudec »

Tak, to H.pluviaria. Masz tam teren Wojtku...
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Kolejny osobnik Ascotis selenaria (Denis & Schiffermüller, 1775) - imago, Polska, Podkarpacie, Markowa EA94, 28.07.2008. Tym razem wydaje się, że to samica...

PS. ...a ten osobnik wygląda na samca - dane jw. - godz. ok. 23.00.
Załączniki
Ascotis selenaria (Denis & Schiffermuller, 1775) - samica, Polska, Podkarpacie, Markowa EA94, 28.07.2008.
Ascotis selenaria (Denis & Schiffermuller, 1775) - samica, Polska, Podkarpacie, Markowa EA94, 28.07.2008.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (97.24 KiB)
Ascotis selenaria (Denis & Schiffermuller, 1775) - samiec, Polska, Podkarpacie, Markowa EA94, 28.07.2008.
Ascotis selenaria (Denis & Schiffermuller, 1775) - samiec, Polska, Podkarpacie, Markowa EA94, 28.07.2008.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (116.45 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Tuż po północy pojawiło się kilka osobników A. selenaria - na poniższym zdj. wyjątkowo mały samiec - o ok. 1/3 mniejszy od osobników typowych.

Łącznie tej nocy obserwowałem 5 osobników tego gatunku.
Załączniki
Ascotis selenaria (Denis & Schiffermuller, 1775) - mały samiec, Polska, Podkarpacie, Markowa EA94, 29.07.2008.
Ascotis selenaria (Denis & Schiffermuller, 1775) - mały samiec, Polska, Podkarpacie, Markowa EA94, 29.07.2008.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.88 KiB)
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

2 okazy przy lampie- Bory Dolnośląskie, Tomisław, 20.07.08
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: romanzamorski »

Ascotis selenaria u mnie w Gorlicach jest dosyć pospolity. W środku terenów miejskich jest mocna biała lampa w otoczeniu innych, żółtych. Co noc obserwuję tam A.selenaria, czasem więcej niż jedenego osobnika. Wczorajszej nocy widziałem go także w Jedliczu i Leśniówce. Trzy dni temu w Radocynie.
Wojtku! Często zaglądam pod lampy w Jedliczu ponieważ tam pracuję, a dojeżdżam z Gorlic (55 km) więc też czasami zahaczam o Leśniówkę lub Długie. Może kiedyś zderzymy się siatkami pod jedną lampą. Kto wie...
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

No i jest! :grin:
Dzisiaj rano u mnie w robocie jeden okaz Ascotis selenaria na magazynie pod lampą.
No i jest następny rzadziol dla Imielina CA75. Widać, że ten rok jest bardzo dobry dla tego gatunku. Fotka po południu, bo nie mam sprzętu przy sobie.

Wg mnie to bardzo ciekawy gatunek ze względu na bardzo duże fluktuacje liczebności w różnych latach - Adam Malkiewicz w pracy "Ekspansje motyli na Dolnym Śląsku w okresie 1950-2003" (Przegl. Zool. XLVII) podaje, że do 1950 roku motyl ten znany był na Dolnym Śląsku z dwóch stanowisk, a w ostatnich latach znaleziono go na 6-ciu nowych stanowiskach i zwiększył liczebność.
Ciekawe jest, to co pisze o tym motylu Antoni Drozda w swej pracy "Fauna motyli okolic Raciborza" (Rocznik Przyroda 1) - łowił go w Ligocie Tworkowskiej przez wiele lat do światła, i pisze, że był to najliczniejszy! z rodzaju Boarmia (wtedy), zaś od 1958 roku nie pojawił się ani jeden okaz!

A propos przylepków - dorzucę jeszcze moje najmłodsze dziecko, okaz z hodowli, sprzed kilku dni, Peribatodes rhomboidaria.
Załączniki
P. rhomboidaria, samiec. Imielin CA75 e.o.
P. rhomboidaria, samiec. Imielin CA75 e.o.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.01 KiB)
A. selenaria, slonzok :) Imielin CA75, 11 VIII 08
A. selenaria, slonzok :) Imielin CA75, 11 VIII 08
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.3 KiB)
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

Trafił się i mnie :wink:
Jakieś trzy dni temu jeden okaz na światło;
Załączniki
Ascotis selenaria.jpg
Ascotis selenaria.jpg (108.83 KiB) Przejrzano 32161 razy
Awatar użytkownika
Henryk Brzezina
Posty: 320
Rejestracja: piątek, 27 lutego 2009, 11:27
UTM: CA40
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: Henryk Brzezina »

Ja też go złapałem ale w sierpniu 2004r.
Załączniki
P1010229.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.89 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

W tym roku zaskoczył mnie wczesny pojaw A. selenaria - 20.05 już lata - na stacji benzynowej w Gniewczynie pod Przeworskiem spotkałem dwa samce.
Ale jak czytam w atlasie motyli - w sprzyjających okolicznościach fenologicznych spotykany jest nawet od I dekady maja :!:
Ostatnio zmieniony wtorek, 26 maja 2009, 00:00 przez Jarosław Bury, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

A 25.05.2009 pojawił się również w Markowej - także dwa osobniki :smile:
Załączniki
Ascotis selenaria (Denis & Schiffermuller, 1775) - samica, Polska, Podkarpacie, Markowa EA94, 25.05.2009.
Ascotis selenaria (Denis & Schiffermuller, 1775) - samica, Polska, Podkarpacie, Markowa EA94, 25.05.2009.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.83 KiB)
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

...właśnie mi jeden usiadł na schodach :grin:
Dodano:
Drugi godzinę później na drzwiach...
Załączniki
selenaria.gif
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.13 KiB)
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: romanzamorski »

Ascotis selenaria złowiłem trzy dni temu w Puszczy kozienickiej - 1 okaz. Poza tym na tym stanowisku także złowiłem dwa okazy Stegania cararia. Do tego ostatniego motylka mam duże szczęście. W zasadzie obserwuję go pojedynczo podczas większości łowów na światło. Przyleciał mi także na Ponidziu pięć dni temu.
Załączniki
Stegania cararia.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.63 KiB)
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Post autor: Tomasz Blaik »

romanzamorski pisze:Ascotis selenaria złowiłem trzy dni temu w Puszczy kozienickiej - 1 okaz.
W jakim stanie był ten okaz? Ja złowiłem 4 VII w Ligocie Dolnej, dwa już mocno wytarte. Moje dotychczasowe obserwacje tego gatunku w woj. opolskim, przypadają na okres od 3 dek. VI do 3 dek. VII. Dane te (mam kilka okazów, z kilkunastu lat) przemawiają raczej za zasadniczą jednopokoleniowością.
romanzamorski pisze:Poza tym na tym stanowisku także złowiłem dwa okazy Stegania cararia. Do tego ostatniego motylka mam duże szczęście. W zasadzie obserwuję go pojedynczo podczas większości łowów na światło. Przyleciał mi także na Ponidziu pięć dni temu.
S. cararia jeszcze kilkanaście lat temu był sporą rzadkością. Obecnie, na Opolszczyźnie ma co najmniej kilkanaście kwadratów UTM, i miejscami bywa licznie łowiony. W ostatnim czasie, wraz z A. selenaria, należy do grupy kilkudziesięciu wyraźnie ekspansywnych gatunków motyli na Śląsku.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: romanzamorski »

Okaz Ascotis selenaria złowiony w Puszczy Kozienickiej był mocno wytarty. Jednak z tą jednopokoleniowością bym polemizował. W zeszłym roku łowiłem tego motylka na początku sierpnia.
Jedlicze (EA40) - 04.VIII.2008
Siary k. Gorlic (EV09) - 05.VIII.2008
Leśniówka k. Jedlicza (EV49) - 08.VIII.2008
Wszystkie okazy świeże. Ponadto świeży bardzo duży okaz z połowy lipca
Pagorzyna (EA20) - 12.VII.2008
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Mój okaz z końca lipca ubiegłego roku (rozpoczynający ten temat) też był świeżo wylęgły. Sądzę, że na południu Polski gatunek ten miewa drugie pokolenie (podobnie jak w Czechach).
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Post autor: Tomasz Blaik »

Musiałem niejasno się wyrazić. Mam 7 stwierdzeń A. selenaria i tylko 1 okaz z trzeciej dekady lipca ewentualnie podpadający pod 2. generację (ale nie na pewno), pozostałe, wcześniejsze na pewno nie należą do drugiego pokolenia. Z moich obserwacji wynika, że zasadnicze pokolenie motyli (celowo nie piszę pierwsze, bo sądzę, że przeważnie jest jedno) trwa do ok. połowy lipca (moje dwie najpóźniejsze daty to 8 i 23 VII), na co pośrednio wskazują również ostatnie obserwacje tegoroczne. Wasze, świeże okazy z końca lipca zapewne należą już do 2 generacji motyli, a tym bardziej te sierpniowe. Interesujące jest, czy gatunek daje drugie pokolenie motyli na południu Polski względnie regularnie, czy tylko sporadycznie. Wg mnie, w grę wchodzi raczej ta druga ewentualność, przy sprzyjającym lecie. Patrząc na rekordy zamieszczone w tym temacie, to taka sytuacja miała miejsce w latach 2004 i 2008.
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

Moje przypuszczenia związane z występowaniem H. pluviaria na moim terenie potwierdziły się. Mimo, że do światła nie łapałem, w kilku miejscach udało mi się go spotkać. Ostatnio- dziś, okolice Dukli...
Załączniki
Hypoxystis pluviaria.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (55.74 KiB)
Lukaszm
Posty: 251
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 17:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lukaszm »

plasticonoband pisze:Musiałem niejasno się wyrazić. Mam 7 stwierdzeń A. selenaria i tylko 1 okaz z trzeciej dekady lipca ewentualnie podpadający pod 2. generację (ale nie na pewno), pozostałe, wcześniejsze na pewno nie należą do drugiego pokolenia. Z moich obserwacji wynika, że zasadnicze pokolenie motyli (celowo nie piszę pierwsze, bo sądzę, że przeważnie jest jedno) trwa do ok. połowy lipca (moje dwie najpóźniejsze daty to 8 i 23 VII), na co pośrednio wskazują również ostatnie obserwacje tegoroczne. Wasze, świeże okazy z końca lipca zapewne należą już do 2 generacji motyli, a tym bardziej te sierpniowe. Interesujące jest, czy gatunek daje drugie pokolenie motyli na południu Polski względnie regularnie, czy tylko sporadycznie. Wg mnie, w grę wchodzi raczej ta druga ewentualność, przy sprzyjającym lecie. Patrząc na rekordy zamieszczone w tym temacie, to taka sytuacja miała miejsce w latach 2004 i 2008.
Do Waszych obserwacji tego gatunku dołączam też moje z wielkopolski...
Również z ubiegłego 2008 roku, który jak widać był wyjątkowo przychylny dla tego gatunku!
Jeden egz. złowiłem na podmokłej łące pod Lesznem 7.VII.2008, a dwa kolejne w okolicach Międzychodu 1.VIII.2008 całkiem świeże - więc to już raczej drugie pokolenie...to już w środowisku muraw kserotermicznych.
Z tego można wnioskować ,że drugie pokolenie dają również dalej na północ...
Lecz dalsze wnioski pozostawiam Wam!
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

Do tych ciekawych miernikowców mogę jeszcze dorzucić Costaconvexa polygrammata; spotkany 19 IV w polach, 3 km. od mojego domu. Co do H. pluviaria, ostatnio udało mi się natrafiić na bardzo mocne stanowisko; na łące niedaleko domu, w ciągu 15 min. spotkałem ok. 20 szt.
Załączniki
costaconvexa.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (69.23 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

13.08.2009 - świeży okaz A. selenaria - Podkarpacie, Sonina EA93 - na ścianie budynku niedaleko rzeczki.

Jak widać lata od maja do sierpnia - w dwóch pokoleniach - przynajmniej na południu Polski...
jon

Post autor: jon »

Gatunek bardzo ciekawy i zmienny. Warto spróbować hodowli, bo każdy okaz tu inaczej wygląda.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: romanzamorski »

Trzy dni temu złowiłem czysty okaz Ascotis selenaria w Jedliczu. Obserwowałem ich więcej. Ewidentnie II pokolenie.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Tym razem poj. okaz wypatrzony w trawie - Markowa 14.08.2009.
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

Ja przedwczoraj również obserwowałem selenarię przy świetle. Nie był biały, jak poprzednie obserwowane, tylko żółtawy. Zdjęcia postaram się wrzucić przy następnej okazji.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Uzupełnię ten wątek o fotografię gąsienicy Ascotis selenaria, odnalezionej wczoraj w naturze...

Zdjęcie wykonane w warunkach domowych - gąsieniczka wylądowała w hodowlarce :wink:

PS. gąsienicę odnalazłem na ozdobnej odmianie astra gawędki (Aster amellus), żerowała w górnej części rośliny, tuż poniżej kwiatostanów.
Załączniki
Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMULLER, 1775) - gąsienica, 17.09.2009.
Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMULLER, 1775) - gąsienica, 17.09.2009.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (83.57 KiB)
Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMULLER, 1775) - gąsienica, 20.09.2009.
Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMULLER, 1775) - gąsienica, 20.09.2009.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (73.25 KiB)
Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMULLER, 1775) - gąsienica, 20.09.2009.
Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMULLER, 1775) - gąsienica, 20.09.2009.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (72.95 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Gąsienica osiągnęła 5,5 cm długości - mając do wyboru kilka roślin żywicielskich preferuje czarny bez (Sambucus nigra L.), a przy jego braku przerzuca się na astra gawędkę...

PS. okazuje się, że gatunek ten może być groźnym szkodnikiem roślin uprawnych i ma ogromną bibliografię z tego powodu: The measuring worm of giant looper, Boarmia (Ascotis) selenaria, is an important pest of three commercial crops: avocado in Israel, coffee in Kenya, and tea in Georgia. The pest has caused severe damage to oranges in South Africa, peanuts in Madagascar, alfalfa in Hungary, apples and pecans in Israel and lemons in Sicily.
M. Wysoki (1982) Phytoparasitica 10(1): 65-70
Załączniki
Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMULLER, 1775) - gąsienica, 23.09.2009.
Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMULLER, 1775) - gąsienica, 23.09.2009.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (93.07 KiB)
Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMULLER, 1775) - gąsienica, 23.09.2009.
Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMULLER, 1775) - gąsienica, 23.09.2009.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (79.85 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Gąsienica przestała żerować 26.09. - potrzebowała 4 dni aby wytworzyć poczwarkę 30.09. Mam nadzieję, że doczekam się imago :smile:
Załączniki
Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMULLER, 1775) - poczwarka, 30.09.2009.
Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMULLER, 1775) - poczwarka, 30.09.2009.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (71.12 KiB)
Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMULLER, 1775) - gąsienica, 26.09.2009.
Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMULLER, 1775) - gąsienica, 26.09.2009.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (78.92 KiB)
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Wojtek Guzik »

Odświeżę trochę temat; przez ostatnie dni A. selenaria wpadł mi dwa razy pod ekran.
Jestem ciekawy dwóch innych gatunków;
Artiora evonymaria- jednego zauważyłem kilka dni temu w domu
Perizoma lugdunaria- kilka razy spotkany w tym roku; ostatnio 10 VIII
jak z nimi jest u Was?
Załączniki
Perizoma lugdunaria.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (75.84 KiB)
Artiora evonymaria.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.42 KiB)
Ascotis selenaria.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (93.04 KiB)
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Tomasz Blaik »

Wiem, że A. evonymaria łowią Koledzy w woj. dolnośląskim, może Tawulec będzie miał więcej informacji. W woj. opolskim go nie trafiłem.
O P. lugdunaria już trochę było na Forum. Występuje lokalnie, bo i roślina pokarmowa gąsienic zbyt częsta nie jest. Na Opolszczyźnie znam dwa stanowiska tego gatunku.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Jarosław Bury »

Mocno uszkodzonego osobnika Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775) wczoraj zciągnąłem z maski samochodu - podwójny pech - niestety zginął zupełnie bezsensownie i dodatkowo nie wiadomo nawet gdzie go spotkało to nieszczęście :(
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Tawulec »

Osobiście evonnymarii nigdy nie łowiłem, natomiast wiem, że występuje umiarkowanie licznie w okolicach Wrocławia.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: romanzamorski »

Wojtku! Obserwujesz bardzo ciekawe motyle. Może warto te obserwacje zamieścić na www.lepidoptera.eu ?
Piotr Kowalski
Posty: 571
Rejestracja: piątek, 3 lipca 2009, 09:06
Lokalizacja: Ciemne

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Piotr Kowalski »

Wygląda jak Ascotis selenaria. Zdjęcie zrobione 13.06 koło miejscowości Malcanów na Mazowszu kwadrat EC27
Piotr
Załączniki
DSC02760a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.5 KiB)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Adam Larysz »

Piotrze, to Peribatodes rhomboidaria.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Rafał Celadyn »

...u siebie w wiosce mieliśmy wykazany jeden okaz chyba w roku 1998,przez ostatni tydzień odłowiłem cztery okazy A.selenaria,prawdopodobnie drugie pokolenie...co ciekawe temperatura w noce w które odławiałem okazy nie przekraczała 10 st.C i wszystkie pojawiały się między 23 a 24-tą ...czy zauważał ,ktoś podobną zależność jeśli chodzi o temperaturę i porę lotu?
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Wojtek Guzik »

romanzamorski pisze:Może warto te obserwacje zamieścić na http://www.lepidoptera.eu ?
Wykonano :)

Co do tematu, 16 lub 17 VIII miałem A. selenaria przy świetle; przyleciał tuż po zmierzchu i tuż przed burzą.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Tawulec »

W tym roku jest wyjątkowo liczny, obserwowałem z Adamem Malkiewiczem ponad 30 osobników na jednym stanowisku.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Jarosław Bury »

Wreszcie zaczynam rozumieć dlaczego ten gatunek jest obecnie tak liczny - odnalazłem sporo gąsienic na bylicy, w najbliższej okolicy są dosłownie wszędzie :?
Załączniki
Mała gąsienica żeruje jak widać głównie na kwiatach.
Mała gąsienica żeruje jak widać głównie na kwiatach.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.84 KiB)
Większe gąsienice żerują na liściach.
Większe gąsienice żerują na liściach.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.25 KiB)
DSC_0493a(8x6)10b.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (152.86 KiB)
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Tomasz Blaik »

Przy okazji na zdjęciu Piotra jest najzwyklejszy Hypomecis punctinalis, a nie P. rhomboidaria :wink:
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Jarosław Bury »

Wydaje się, że samice A. selenaria składają jajka pojedynczo - na konkretnej bylicy nie znalazłem nigdy więcej niż jedną gąsieniczkę tego gatunku, za to często gąsienice żerują wspólnie z innymi gatunkami np.: A. gamma, Cucullia spp. (viewtopic.php?f=24&t=15548), Biston betularia, Ostrinia nubilalis (ta w łodygach - viewtopic.php?f=26&t=15494) ect.
Załączniki
Na tej bylicy żerują wspólnie - duża gąsienica Biston betularia oraz mała, zielona gąsieniczka Ascotis selenaria.
Na tej bylicy żerują wspólnie - duża gąsienica Biston betularia oraz mała, zielona gąsieniczka Ascotis selenaria.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.87 KiB)
Biston betularia w zbliżeniu - gąsienica ma ok. 6,5 cm długości.
Biston betularia w zbliżeniu - gąsienica ma ok. 6,5 cm długości.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (164.11 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Jarosław Bury »

Gąsienice Ascotis selenaria mogą przybierać, podobnie jak gąsienice wielu innych gatunków miernikowców, różne formy barwne - dzisiaj przytrafiła mi się taka na bylicy, a na komosie kilka tradycyjnie jasnozielonych :wink:
Załączniki
DSC_0704a(8x6)10c.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.11 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Jarosław Bury »

Wzmiankowana wyżej zielona gąsienica żerująca na komosie.
Załączniki
DSC_0741a(8x6)10b.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.89 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Jarosław Bury »

Po kolejnej lince...
Załączniki
DSC_0858a(8x6)10b.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (162.94 KiB)
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Janusz S. »

Wojtek Guzik pisze:Odświeżę trochę temat; przez ostatnie dni A. selenaria wpadł mi dwa razy pod ekran.
Jestem ciekawy dwóch innych gatunków;
Artiora evonymaria- jednego zauważyłem kilka dni temu w domu
Perizoma lugdunaria- kilka razy spotkany w tym roku; ostatnio 10 VIII
jak z nimi jest u Was?
A.evonymaria- motyle pojedynczo spotykane w Poznaniu i najbliższej okolicy,natomiast gąsienice lokalnie liczne.
P.lugnuaria-gąsienice zbierałem w Hrebennym,motyle spotkałem zaledwie na 5 stanowiskach:Bircza,Poznań-Sołacz,Bolechowo ad Murowana Goślina i Bielinek nad Odrą,po 1 ex. przy świetle.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Jarosław Bury »

Artiora evonymaria (Denis & Schiffermüller, 1775) http://www.lepidoptera.eu/records/Speci ... fullview=1
Muszę przyznać, że to jeden z moich ulubionych gatunków, ale rzeczywiście niezbyt często spotykany :?
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Janusz S. »

Stanowiska: Fotki od lewej strony - okolice Gubina, Sromowce Niżne, jeszcze 14.IX., Bilelinek nad Odrą. W Polce północno-zachodniej spotykałem wyłącznie motyle o wyraźnie mniej kontrastowym wzorze.
Załączniki
Ascptis selenaria /Den.& Schiff./. W Polsce spotyka się dwie formy, dość wyraźnie różniące się.
Ascptis selenaria /Den.& Schiff./. W Polsce spotyka się dwie formy, dość wyraźnie różniące się.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (49.85 KiB)
Awatar użytkownika
Henryk Brzezina
Posty: 320
Rejestracja: piątek, 27 lutego 2009, 11:27
UTM: CA40
Lokalizacja: Ustroń

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Henryk Brzezina »

Pozwoliłem sobie przerobić Twoją fotkę do bardziej naturalnych kolorów aby lepiej uwidocznić cechy różniące poszczególne osobniki.(Wyeliminowałem odcień czerwony)
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Janusz S. »

Henryk Brzezina pisze:Pozwoliłem sobie przerobić Twoją fotkę do bardziej naturalnych kolorów aby lepiej uwidocznić cechy różniące poszczególne osobniki.(Wyeliminowałem odcień czerwony)
DSCF0826.jpg
Dzięki,dopiero uczę się.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Jarosław Bury »

Dzisiaj - 18.08.2011 - [EA84] - obserwowałem swieżą samicę siedzącą w trawie - niebawem można będzie odnajdywać gąsienice drugiego pokolenia, a może już je ktoś obserwował?
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Jarosław Bury »

Słowo się rzekło :wink: - młoda gąsieniczka na szałwi lekarskiej (Salvia officinalis L.) - [EA94], 02.09.2011.
Jeżeli kogoś interesują rośliny na jakich obserwowałem ten gatunek - chętnie służę informacjami...
Załączniki
DSC_2070A(9x6)11.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (193.37 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Jarosław Bury »

Gąsienica na szałwi nadal żeruje (15.09.2011) i robi to w dość ciekawy sposób - nadgryzła ok. dwudzieścia blaszek liściowych, przy czym pędy szczytowe rośliny są niemal nienaruszone, a żerowanie obecnie koncentruje się na najniżej położonych, starych liściach.
Załączniki
DSC_2097B(8x6)11.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (75.96 KiB)
DSC_2115B(8x6)11.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.05 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Jarosław Bury »

Sezon ascotisowy można uznać za otwarty - 06.05.2012 EA94 - a kiedyś zdziwiło mnie "wczesne" pojawienie się tego gatunku 20 maja...
Załączniki
DSC_3557a(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (361.88 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Jarosław Bury »

I kolejny wczesny osobnik...
Załączniki
DSC_3708(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (333.15 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Jarosław Bury »

Zmienność ubarwienia u tego gatunku jest spora - te motyle przyleciały jednej z ostatnich nocy...
Załączniki
DSC_4054(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (242.7 KiB)
DSC_4058(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (300.61 KiB)
DSC_3980(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (308.97 KiB)
Filip P.
Posty: 172
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2012, 13:18
UTM: EA94
Lokalizacja: Rogóżno

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Filip P. »

Nie chce mi się wierzyć, że w innych miejscach Polski A. selenaria jest gatunkiem rzadko spotykanym. Ja praktycznie już nie zbieram go z ekranu- codziennie przylatuje po kilka motyli...
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Jarosław Bury »

Rzeczywiście loty Ascotis selenaria w pełni - a tu spora już gąsienica tego gatunku dewastuje nam ogródek, a dokładniej wilca purpurowego (Ipomoea purpurea (L.) Roth) mojej żony :shock:
Załączniki
DSC_6294(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (187.85 KiB)
DSC_6298(8x6)12A.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (192.28 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Jarosław Bury »

Przez moment obawiałem się, że wrześniowe ascotisy nie pojawia się w tym sezonie, ale jednak są - imago 04.09.2012 - Husów.
Ponadto w Markowej - 05.09.2012 - odnalazłem gąsienicę żerującą na malwie różowej.
Załączniki
DSC_0201(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (166.06 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Jarosław Bury »

Ta gąsienica, żerująca na lucernie siewnej 15.10.2012 roku jest jak dotychczas najpóźniej przeze mnie obserwowaną larwą A. selenaria, z jaką kiedykolwiek miałem przyjemność się spotkać - EA94.
Załączniki
DSC_0592(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (175.96 KiB)
DSC_0595(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (165.06 KiB)
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Dispar »

W 2013 roku można było zauważyć wyraźną ekspansję tego gatunku w kierunku północnym. Marek Hołowiński stwierdził go u siebie na Polesiu a u nas stwierdziliśmy go na dwóch stanowiskach: Mielnik - trzy okazy oraz Huszlew - dwa okazy.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Marek Hołowiński »

Na Polesiu stwierdziłem ten gatunek w 2012 roku.
viewtopic.php?f=823&t=22279&hilit=Ascotis+selenaria
W 2013 miałem go już praktycznie na wszystkich stanowiskach, zarówno w lasach jak i na terenach otwartych.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Dispar »

Dobrze wtedy napisałem, że my łowimy takie gatunki rok po Tobie i to się sprawdza :D
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Dispar »

Dowiedziałem sie też przed chwilą, że ekspansja tego gatunku na północ idzie szybciej niż myślałem:
19.06.2012 r. Szczypiorno, A. Lenart - 1 exx.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Jarosław Bury »

W tym sezonie pierwszy widziany przeze mnie w Markowej osobnik A. selenaria pojawił się stosunkowo późno, bo 1 czerwca, wcześniej jednak koledzy odnotowali go w innych punktach Podkarpacia...
Załączniki
DSC_2663(9x6)15.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (371.33 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Jarosław Bury »

Sierpniowe selenarie dopisują (EA94 - 24 i 25.08.2016), czekam na wrzesień :)

P.S. ciekawie kontrastowo ubarwiony niewielki samiec sprzed chwili...
Załączniki
DSC_0497(9x6)16a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (189.25 KiB)
DSC_0537(9x6)16.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (188.98 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Jarosław Bury »

Początek września - 03/04.09.2016, EA94...
Załączniki
DSC_0659(9x6)16.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (214.1 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Jarosław Bury »

08/09.09.2016 - EA94 Markowa - 1 osobnik do UV...

10/11.09.2016 - jw.
Załączniki
DSC_0808(9x6)16.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (190.53 KiB)
DSC_0927(9x6)16.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (224.46 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Jarosław Bury »

Nie jestem pewien, ale wygląda na to, że to też gąsienica Ascotis selenaria - co Wy na to?

Takiej formy barwnej jeszcze nie odnotowałem :read: ;-)

Żerowała na wilcu trójbarwnym przy południowej ścianie garażu (07.10.2016 EA94)...
Załączniki
DSC_2159(9x6)16.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (178.58 KiB)
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Ascotis selenaria (DENIS & SCHIFFERMÜLLER, 1775)

Post autor: Wojtek M »

Ja widzę Xanthorhoe sp.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”