Hodowla motyli.

Hodowla owadów
Marcin gradal
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 16 marca 2013, 11:25
UTM: Sosnowiec
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Sosnowiec

Hodowla motyli.

Post autor: Marcin gradal »

Witam mam zamiar w przyszłym roku założyc hodowle motyli z gatunku Heliconius melpomene.I tu mam problem bo nie wiem do końca na jakich roślinach żerują gąsienice tego gatunku motyla.I czy rozmnażanie osobników dorosłych w niewoli jest trudne :?:
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Hodowla motyli.

Post autor: Konto_usuniete »

a się zapytam hodowałeś cokolwiek przed tym? masz jak rozumiem już jakieś doświadczenie w tym temacie?
p.s. z ciekawości po wklepaniu w wyszukiwarkę wyskakuje conajmiej 20 różnych artykułów o biologi - w tym i roślinach pokarmowych ...
Marcin gradal
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 16 marca 2013, 11:25
UTM: Sosnowiec
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Hodowla motyli.

Post autor: Marcin gradal »

Hodowałem motyle nocne z gatunku Actias selene,od jajeczka do poczwarki po osobniki dorosłe,z kokonów wyszło siedem sztuk,ale ten gatunek jest bardzo łatwy w hodowli,a co do motyla dziennego z gatunku Heliconius melpomene nie jestem do końca pewien czy pójdzie tak łatwo jak z Actias selene.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Hodowla motyli.

Post autor: Antek Kwiczala † »

Nigdy nie hodowałem gatunków z rodzaju Heliconius, ale gąsienice prawie wszystkich żerują na męczennicy (Passiflora), głównie na P. caerulea. Różnica w hodowli pawic (jak np. A.selene) i motyli dziennych jest znacząca. Pawice, jako imagines się nie odżywiają. Dochodzi (zwykle dosyć łatwo) do zapłodnienia i samice bez problemu znoszą dziesiątki jaj. Motyle dzienne (np. Heliconius) trzeba odżywiać jako imagines, a jaja znoszą pojedynczo na roślinie pokarmowej. Chyba, że masz zamiar sprowadzić jaja bądź gąsienice - wtedy pozostaje Ci kupno rośliny pokarmowej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Hodowla”