Zygaena, ale który?

Gucio_55
Posty: 903
Rejestracja: wtorek, 1 grudnia 2009, 11:18
Lokalizacja: Wieś
Kontakt:

Zygaena, ale który?

Post autor: Gucio_55 »

Witam

Łąka śródleśna, niziny, 22.07.br.

Proszę o pomoc w oznaczeniu.

Przejrzałem lepidoptera pl.
Niestety w opisie są tylko odmiany, bez cech charakterystycznych.
Na podstawie zdjęć i rozmieszczenia zostały mi trzy:

Zygaena viciae, trifolii czy angelicae?
Załączniki
DSC_3201 Mały.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.13 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Zygaena, ale który?

Post autor: Marek Hołowiński »

Gucio_55 pisze: Na podstawie zdjęć i rozmieszczenia zostały mi trzy:

Zygaena viciae, trifolii czy angelicae?
to jest ten czwarty (z podobnych, o 5 plamkach) wyeliminowany przez Ciebie - Zygaena lonicerae
Gucio_55
Posty: 903
Rejestracja: wtorek, 1 grudnia 2009, 11:18
Lokalizacja: Wieś
Kontakt:

Re: Zygaena, ale który?

Post autor: Gucio_55 »

;D ;D ;D ;D
Dziękuję ;D

Czy mogę poprosić o wyjaśnienie, po czym go poznałeś? Na jaką cechę charakterystyczną należy zwracać uwagę, żeby rozróżnić te 3/4 gatunki?
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Zygaena, ale który?

Post autor: Marek Hołowiński »

Trudno tu mówić o konkretnych cechach. Trzeba zwracać uwagę na pokrój motyla, kształt skrzydeł, czułki, wielkość plamek, intensywność opylenia, odcień barw.
Z viciae - mały, wątłej budowy, skrzydła słabo opylone o zaokrąglonych wierzchołkach, plamy i tylne skrzydła w odcieniach barwy różowej. Plamka 3 mniejsza od 4 i 5.
Z lonicerae - wielkość jak większość kraśników, skrzydła intensywnie opylone o wyraźnym załamaniu na wierzchołkach. Plamka 3 mniejsza od 4 i 5. Czułki bardzo długie.
Z trifolii - wielkość jw. Skrzydła ma nieco krótsze i wygląda jakby był bardziej krępy. Plamki 3, 4, a czasem i 5, bywa że nawet wszystkie mają tendencję do zlewania się w jedną. Jeśli 3 i 4 są oddzielne, to leżą bardzo blisko siebie. Czułki krótsze jak u Z lonicerae (bierzemy pod uwagę w stosunku do długości skrzydła)
Z angelicae - wielkość jak większość kraśników, skrzydła intensywnie opylone o wyraźnym załamaniu na wierzchołkach, plamy i tylne skrzydła intensywnie czerwone. Plamki 3,4, 5 podobnej wielkości. Na spodniej stronie skrzydła plamki są zlane w jedną czerwoną plamę. Wierzchołek czułka biały.

Można by pisać i podawać kolejne cechy, ale w grę wchodzi jeszcze zmienność i przy oznaczaniu potrzebne jest tzw opatrzenie.
Gucio_55
Posty: 903
Rejestracja: wtorek, 1 grudnia 2009, 11:18
Lokalizacja: Wieś
Kontakt:

Re: Zygaena, ale który?

Post autor: Gucio_55 »

Dziękuję najmocniej.

Praktyka czyni mistrza.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kraśniki (Zygaenidae)”