w czym zalać owad żeby ciągle był miękki?

Metody preparowania, usypiania, problemy, sposoby.
krzysztof999
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 14 kwietnia 2013, 08:16

w czym zalać owad żeby ciągle był miękki?

Post autor: krzysztof999 »

Witam wszystkich, złapałem dość dużą ilość owadów ale niestety z braku czasu nie jestem w stanie ich rozłożyć. Mam więc pytanie czym zalać te owady aby po np. miesiący ciągle były miękkie przy rozkładaniu ale nie zmieniły swego koloru?
Dziękuję bardzo za pomoc
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: w czym zalać owad żeby ciągle był miękki?

Post autor: Rafał Celadyn »

...spakuj do woreczka i :arrow: do wolnej szuflady w zamrażarce ;) ,do odświeżenia możesz użyć wody z octem,chociaż czasem i to nie jest potrzebne...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: w czym zalać owad żeby ciągle był miękki?

Post autor: Jacek Kurzawa »

.. lub po prostu na półmokro (lub półsucho): papier toaletowy (chusteczki higieniczne) z niewielką ilością wody z octem, może tak leżeć miesiącami, jeszcze zależy co.
krzysztof999
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 14 kwietnia 2013, 08:16

Re: w czym zalać owad żeby ciągle był miękki?

Post autor: krzysztof999 »

aha czyli jak włożę do zamrażalnika i tak sobie będą leżeć a następnie wezmę je "rozmrożę", i nadal będą niezbyt miękkie to mogę zamknąć je w pojemniczku/słoiku z dnem wysłanym wacikami kosmetycznymi nakropionymi octanem z wodą. Dobrze zrozumiałem?
krzysztof999
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 14 kwietnia 2013, 08:16

Re: w czym zalać owad żeby ciągle był miękki?

Post autor: krzysztof999 »

a czy zamiast octanu może być zmywacz do paznokci zawierający octan?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: w czym zalać owad żeby ciągle był miękki?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Od zmywaczy trzymaj sie z daleka. Woda i ocet. I bez zamrażalnika. Rafał pisał o innej metodzie - z zamrożeniem.
brakkonta

Re: w czym zalać owad żeby ciągle był miękki?

Post autor: brakkonta »

ja daję do buteleczek, szczelnych probówek, eppendorfów + watka + octan + zamrażalnik. Działa.
Mazep
krzysztof999
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 14 kwietnia 2013, 08:16

Re: w czym zalać owad żeby ciągle był miękki?

Post autor: krzysztof999 »

dobrze, dziękuję serdecznie za pomoc ;]
ok miesięca temu namoczyłem wacik zmywaczem do paznokci i zamknąłem z jednym omomiłkiem w pojemniczku od moczu (u mnie pełnią one rolę zatruwaczek) to do wczoraj był miękki.
Ale jeżeli tak to przesypię wszystkie owady do jednej zatruwaczki z wacikiem na dnie nasiąkniętym octem+wodą (1łyżeczka wody+1łyżeczka octu) i do zamrażalki;] oj to się mama ucieszy :D Zawsze wszystkie owady preparuję na bierząco ale niestety teraz sesja i brak czasu, a szkoda aby się zmarnowały.
Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim za pomoc :) :birra:
krzysztof999
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 14 kwietnia 2013, 08:16

Re: w czym zalać owad żeby ciągle był miękki?

Post autor: krzysztof999 »

Albo lepiej wykorzystam metodę bez zamrażalnika :D
Jeszcze raz dziękuję bardzo za pomoc :) :birra:
Życzę miłego dnia :)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16268
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: w czym zalać owad żeby ciągle był miękki?

Post autor: Aneta »

Osobiście wolę zamrażalnik, nie ma ryzyka pleśni (tak, wiem, ocet, ale IMO zawsze jest ryzyko). Przy mrożeniu nie trzeba nawet żadnych wilgotnych wacików, byle tylko pojemnik z okazami był szczelny.
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: w czym zalać owad żeby ciągle był miękki?

Post autor: Piotr M. »

Ale to wszystko jeszcze zależy o jakim owadzie my mówimy. Jak raz zamroziłem jętki, to zaszły w nich tak wielkie zmiany w morfologii, że mógłbym sobie opisywać nowe gatunki. Tutaj jeszcze zadam pytanie do obeznanych w np. motylach i chrząszczach: czy struktury wewnętrzne po mrożeniu zachowują swój normalny wygląd?
brakkonta

Re: w czym zalać owad żeby ciągle był miękki?

Post autor: brakkonta »

Aneta pisze:Osobiście wolę zamrażalnik, nie ma ryzyka pleśni (...wiem, ocet, ale IMO zawsze jest ryzyko)
...i to jest święta prawda. Woda + ocet + brak mrożenia.......podobne to do procesu rozwilżania zasuszonych stworów. A w tym przypadku już wieeeelokrotnie miałem pleśń w słoiku. Mimo zalania zaoctowanej waty wrzątkiem.....przy chwilowym zapomnieniu się w czasie pleśń była jak złoto. Może tutaj chodzi o octan a nie ocet?
Mazep
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: w czym zalać owad żeby ciągle był miękki?

Post autor: Brachytron »

Piotr, nie wiem. Już na początku mojej przygody z owadami uznałem, że te "małopancerne" (ważki, jętki) do octanu się mało nadają bo za bardzo sztywnieją, ale nie analizowałem dalej problemu, może się mylę, dla mnie jedynym konserwantem jest etanol, mam z nim swoje problemy i przemyślenia ale daje mi komfort JEDNEJ metody. Na logikę, mrożenie powolne (nie w np. ciekłym N) w zamrażarce będzie skutkowało nieprzewidywalnym rozrostem kryształów lodu co może rozsadzać struktury, które nie wiadomo kiedy mogą się okazać istotne. Dodatek octu czy octanu, moim zdanie oczywiście, może najwyżej obniżyć temperaturę krystalizacji. Lodówka więc!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Preparowanie, chemia.”