Płyn glicerynowy

Metody preparowania, usypiania, problemy, sposoby.
Kamil ZG
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 12:48

Płyn glicerynowy

Post autor: Kamil ZG »

Do tej pory utrzymuję okazy w alkoholu (sam ich stan jest zadowalający) ale kolor cieczy stał się mało zadowalający, a wręcz jak dla mnie nieestetyczny. Czy płyn glicerynowy mający w składzie glicerynę bezwodną, alkohol etylowy 70 %, formalinę oraz octan etylu nadaje się do dłuższego przechowywania np. myrmekofauny. Jaki wpływ ma temperatura na jego ulatnianie się?

POZDRAWIAM :smiech:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Płyn glicerynowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Alkohol to dobre medium do przechowywania (ok. 70%). Jeśli staje się mętny możesz go wymienić. Zresztą wrzucając okazy do alkoholu powinno się go wymienić po kilku dniach, czasem wielokrotnie.

Ulatnianie alkoholu zależy głównie od szczelności naczynia w którym przechowujesz okazy.
Kamil ZG
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 12:48

Re: Płyn glicerynowy

Post autor: Kamil ZG »

Podmiany nie stanowią problemu, jedynie to czas, a właściwie okresowo jego brak, liczyłem że istnieje jakiś zamiennik łączący jedno z drugim ;) Estetyka jak wiadomo często nie idzie w parze z jakością ;)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Płyn glicerynowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Kamil ZG pisze:Podmiany nie stanowią problemu, jedynie to czas, a właściwie okresowo jego brak, liczyłem że istnieje jakiś zamiennik łączący jedno z drugim  ;) Estetyka jak wiadomo często nie idzie w parze z jakością ;)
Kiedyś w innym wątku Paweł Jałoszyński opisywał aspekty alkoholowe, szczelność i sposoby radzenia sobie z tym. Myślę, że warto, żebyś tego poszukał i przeczytał. Sam często do tego wracam.
Kamil ZG
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 12:48

Re: Płyn glicerynowy

Post autor: Kamil ZG »

Dzięki za nakierowanie :ok: , dotarłem do wątku (bardzo ciekawa lektura)
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Płyn glicerynowy

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Do alkoholu etylowego dobrze jest dodać kilka kropli gliceryny. W przypadku wyparowania alkoholu (co wbrew pozorom dzieje się nie tak rzadko) zabezpiecza okazy przed wyschnieciem.
Kamil ZG
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 12:48

Re: Płyn glicerynowy

Post autor: Kamil ZG »

Ja przechowuje okazy w 95 % roztworze alkoholu, a wzoruje się na podstawie badań myrmekologów z Florydy, którzy badali właśnie wpływ stężenia alkoholu na elastryczność okazu, i jego późniejsze przyklejenie na kartonik (sprawdzone praktycznie ;) ) jak i zachowanie się DNA do późniejszych badań, u mrówek z rodzaju Myrmicinae, Formicinae, i Dolichoderinae (link do artykułu http://naldc.nal.usda.gov/download/3340/PDF ) Takie stężenie nie wpływa przynajmniej na mrówki, co prawda tracą ciut na barwie, ale pod względem manipulowania nimi nie stwarzają problemu. Co do ulatniania się to szczelne fiolki zdają egzamin, i straty są minimalne.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Płyn glicerynowy

Post autor: Miłosz Mazur »

Nie zawsze tak ładnie jest z tym alkoholem. Wiele razy już podkreslano, że jedne owady, nawet trzymane w 95%, sa bardzo elastyczne, a inne, trzymane nawet w słabszej wódzie, sa potem praktycznie nie do rozpięcia. Co ciekawe często zdarza mi się, że wyjmuje z jednej i tej samej fiolki różne chrząszczy i jedno rozpinają się doskonale, a inne praktycznie wcale i tylko trójkatne kartoniki wchodzą w grę...
Kamil ZG
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 12:48

Re: Płyn glicerynowy

Post autor: Kamil ZG »

Do tej pory nie mogę powiedzieć żebym miał taki przypadek w 95 %, zauważyłem natomiast, że okazy trzymane w ok. 75 % roztworze alkoholu po eleganckim rozłożeniu i przyklejeniu na kartonik, po paru godzinach kurczyły się i wracały do pozycji "embriona" ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Preparowanie, chemia.”