co to

Oznaczanie gąsienic, jajeczek, poczwarek, oprzędów i innych ciekawostek związanych z motylami.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Mogą to być dane przybliżone, są one czasem niezbędne przy oznaczaniu.
Posty ze zdjęciami bez takich danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
olkakce
Posty: 145
Rejestracja: czwartek, 2 czerwca 2011, 08:30
Gender: women
Lokalizacja: Katowice

co to

Post autor: olkakce »

Próbowałam szukać jaka to gąsienica - ale wśród motyli niczego nie umiem znaleść. Sprawdzałam na stronie lepidoptera.eu. korzystając z wyszukiwarki gąsienic ale nic mi tam nie pasuje. Nie wiem, może źle szukam? Proszę o ukierunkowanie.
Gąsienica znaleziona pod Wrocławiem w maju tego roku na liściach dębu.
Załączniki
P1010048.JPG
P1010048.JPG (132.19 KiB) Przejrzano 541 razy
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: co to

Post autor: Łukasz »

Mloda Lymantria dispar
olkakce
Posty: 145
Rejestracja: czwartek, 2 czerwca 2011, 08:30
Gender: women
Lokalizacja: Katowice

Re: co to

Post autor: olkakce »

Próbując oznaczyć ten gatunek sama też dotarłam do brudnic ale je wyeliminowałam - bo wydawało mi się, że Lymatria dispar powinna mieć dwa rzędy wyrostków a nie jeden jak mam na swoim zdjęciu. Czy to że jak napisałeś "młoda" oznacza, że nie jest jeszcze w pełni wykształcona? Bo na stronie z wyszukiwarką gąsienic i w mojej książce (choć to zwykły leksykon a nie klucz) ta gąsienica ma wyraźne wyrostki po bokach ciała i wyraźną, jaśniejszą pręgę pośrodku. Hmm. Czy wśród jednego gatunku gąsienic jest taka zmienność?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16334
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Re: co to

Post autor: Aneta »

Młoda, czyli nie przeszła wszystkich wylinek, będzie jeszcze rosnąć i parę razy zrzucać oskórek. Ta z Twojego zdjęcia ma jedną, góra dwie wylinki za sobą. A gąsienice wielu gatunkow podczas rozwoju zmieniają ubarwienie (niejednokrotnie i kształty), to nic niezwykłego.
Natomiast co do wyrostków - te z boków głowy Twoja gąsienica jak najbardziej ma. A te kolorowe, czerwone i niebieskie brodawki na górze i bokach ciała dopiero się pojawią.
olkakce
Posty: 145
Rejestracja: czwartek, 2 czerwca 2011, 08:30
Gender: women
Lokalizacja: Katowice

Re: co to

Post autor: olkakce »

Bardzo dziękuje za wyjaśnienie
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: co to

Post autor: Wojtek M »

Warto czasem rozjaśnić zdjęcie i wtedy wychodzą na wierzch różne takie...
Załączniki
P1010048re.jpg
P1010048re.jpg (59.62 KiB) Przejrzano 488 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „MOTYLE inne stadia - gąsienice, poczwarki”