Wieczorem do światła. [Dysgonia algira]

Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Wieczorem do światła. [Dysgonia algira]

Post autor: krzysztof570630 »

Witam serdecznie. Wczorajsza gorąca noc przyniosła wiele motyli. Były D.porcellus, H.galli, Perizoma blandiata, A.selenaria oraz jeden, który zabił mi ćwieka w głowie. Początkowo sądziłem, że jest to Scotopteryx moeniata. Jednak i barwa i wielkość (mój ma 40mm) a szczególnie ubarwienie dolnego skrzydła, nie odpowiada temu gatunkowi. Myślałem również o Grammodes stolida i o ile dolne skrzydła mają jasne przepaski biegnące w poprzek skrzydła i jasne tychże obrzeże, o tyle barwa górnych skrzydeł lekko odbiega od fotek ze strony Krzyśka Jonko. Dlatego proszę o naprowadzenie mnie na dobre tory bo im dłużej patrzę tym większy mętlik w głowie.
Załączniki
11.jpg
11.jpg (109.69 KiB) Przejrzano 5667 razy
12.jpg
12.jpg (139.53 KiB) Przejrzano 5667 razy
15.jpg
15.jpg (120.47 KiB) Przejrzano 5667 razy
Perizoma blandiata
Perizoma blandiata
130.jpg (143.97 KiB) Przejrzano 5667 razy
Hyles galli
Hyles galli
16.jpg (126.21 KiB) Przejrzano 5667 razy
Ascotis selenaria
Ascotis selenaria
14.jpg (110.74 KiB) Przejrzano 5667 razy
D.porcellus
D.porcellus
17.jpg (91.87 KiB) Przejrzano 5667 razy
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Wieczorem do światła

Post autor: Adam Larysz »

Krzysztof, ten pierwszy to Dysgonia algira, jesli złowiony w kraju, to masz nowy gatunek dla fauny Polski :D
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9520
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Wieczorem do światła

Post autor: Jacek Kurzawa »

Było juz o nim na Forum w 2007:
viewtopic.php?t=4026
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Wieczorem do światła

Post autor: modraszka »

Gratuluję. Miałeś szczęście :D .
Pisze o tym gatunku Jarosław Bury na swojej stronce, ktoś też miał szczęście w sierpniu 2007r.
Pozdrawiam.

Ups, Jacku byłeś szybszy, zbyt długo myślałam ;)
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Wieczorem do światła

Post autor: Dispar »

Serdeczne gratulacje Krzysztof :!:
Gatunek wykazywany był z lat przedwojennych z Wielkopolski - z tego co wiem nie jest wykazany w Distributional Checklist Buszko-Nowacki przez przeoczenie.
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Wieczorem do światła

Post autor: krzysztof570630 »

Bardzo cieszy mnie fakt posiadania takiego unikatu. Gatunek ten przyleciał dosyć późno, było grubo po północy ale widzę, że opłaciło się świecić. Dzisiaj, o ile zmiana pogody nie będzie zbyt drastyczna, również, zresztą jak co dzień, będę świecił.Dziękuję za tak dobre wieści i pozdrawiam.
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Wieczorem do światła

Post autor: Janusz S. »

Dispar pisze:Serdeczne gratulacje Krzysztof :!:
Gatunek wykazywany był z lat przedwojennych z Wielkopolski - z tego co wiem nie jest wykazany w Distributional Checklist Buszko-Nowacki przez przeoczenie.
Był wykazany przez Karczewskiego z Kowanówka ad Oborniki Wlkp.Ujęty w Faunie motyli Polski;J.Romaniszyn i F.Schille,1929r.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Wieczorem do światła

Post autor: Jarosław Bury »

Gratuluję!
Gatunek wykazywany był z lat przedwojennych z Wielkopolski - z tego co wiem nie jest wykazany w Distributional Checklist Buszko-Nowacki przez przeoczenie.
Raczej nie przez przeoczenie nie włączono tego gatunku do Distributional Checklist Buszko-Nowacki - autorzy uznali ten rekord za mało prawdopodobny, ze względu na notkę, o wyhodowaniu motyli z gąsienic - w tamtych czasach nie przywiązywano większej wagi do pochodzenia materiału do hodowli, a imago etykietowano nazwą miejscowości, gdzie udało się uzyskać motyla.
Odnalezienie gąsienic tego motyla w Polsce wydaje się skrajnie mało prawdopodobne, skoro imago wykazano zaledwie dwa razy. Myślę tu o dwóch ostatnich przypadkach :wink:
Marek Hołowiński
Posty: 5062
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Wieczorem do światła

Post autor: Marek Hołowiński »

Jarosław Bury pisze:Gratuluję!
Gatunek wykazywany był z lat przedwojennych z Wielkopolski - z tego co wiem nie jest wykazany w Distributional Checklist Buszko-Nowacki przez przeoczenie.
Raczej nie przez przeoczenie nie włączono tego gatunku do Distributional Checklist Buszko-Nowacki - autorzy uznali ten rekord za mało prawdopodobny, ze względu na notkę, o wyhodowaniu motyli z gąsienic - w tamtych czasach nie przywiązywano większej wagi do pochodzenia materiału do hodowli, a imago etykietowano nazwą miejscowości, gdzie udało się uzyskać motyla.
Odnalezienie gąsienic tego motyla w Polsce wydaje się skrajnie mało prawdopodobne, skoro imago wykazano zaledwie dwa razy. Myślę tu o dwóch ostatnich przypadkach :wink:
ta teza wydaje się najbardziej przekonywująca, a złowienie D algira do światła w dwóch ostatnich przypadkach jest faktem. Gatunek ma tendencje migracyjne i mamy w Polsce tego dowody.
Choć informacja Jarka Burego i Jurka Grzecha nie trafiła na łamy publikacji entomologicznych (może się mylę?), warto jednak napisać w którymś z pism.
GRATULUJĘ
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Wieczorem do światła. [Dysgonia algira]

Post autor: Janusz S. »

Do dyskusji:
1.Pan Karczewski - lekarz medycyny-uznawany był za dobrego i wiarygodnego lepidopterologa.Obserwacje,mające charakter naukowy,publikował w periodykach niemieckich,też "Motyle większe Kowanówka i okolicy /Poznańskie/..." Spraw.Kom.Fizjograf.AU w Krakowie.
2.To,że Romaniszyn pisze,iż gąsienice tego gatunku motyla żerują na jeżynie,nie musi świadczyć, że Karczewski spotkał je na tej roślinie.
3.Bez dokonania "rewizji" nie powinno się eliminować takiej obserwacji z Checklist Polski,lecz traktować ją jako historyczną.
4.Bywają wręcz "egzotyczne"obserwacje.Na aktualnej Checklist jest nocniówka,E.adulatrix/Hbn./,trafiła tam na podstawie trzech gąsienic,znalezionych w 1917 roku w Szczecinie!
Marek Hołowiński
Posty: 5062
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Wieczorem do światła. [Dysgonia algira]

Post autor: Marek Hołowiński »

Z metek nie wiadomo czy samica nie była złowiona na terenie obecnej Polski. Trudno podejmować dyskusję kiedy tak mało się wie.
Ta możliwość raczej odpada - wówczas na etykietach widniała by adnotacja o wyhodowaniu motyli ex ovo.
Nie mniej faktem jest złowienie motyli do światła. Fakt ten daje podstawę do wpisania gatunku na krajową listę.
Bez wątpienia i to od 2007 roku :wink:
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Wieczorem do światła. [Dysgonia algira]

Post autor: Janusz S. »

Dość dużo wiem,jak było z w/w Cbecklist,będąc współautorem kilku razdziałów.Żródłowa publikacja Karczewskiego nie figuruje w spisie literatury,lecz "wtórna" Romaniszyna.Nie wydaje mi się prawdopodobne,by w "poważnych"periodykach niemieckich publikowano całkowicie niewiarygodne obserwacje.Lecz każdy może mieć na ten temat własne zdanie.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Wieczorem do światła. [Dysgonia algira]

Post autor: Jarosław Bury »

Źródłowa publikacja Karczewskiego nie figuruje w spisie literatury, lecz "wtórna" Romaniszyna.
To niczego nie przesądza - ale rzeczywiście warto byłoby dotrzeć do pracy źródłowej, o ile to w ogóle możliwe :!:
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Wieczorem do światła. [Dysgonia algira]

Post autor: Janusz S. »

Jarosław Bury pisze:
Źródłowa publikacja Karczewskiego nie figuruje w spisie literatury, lecz "wtórna" Romaniszyna.
To niczego nie przesądza - ale rzeczywiście warto byłoby dotrzeć do pracy źródłowej, o ile to w ogóle możliwe :!:
Naturalnie jest to możliwe,publikacja ta jest w jakiejś bibliotece,jak nie w Polsce,to w Niemczech.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Wieczorem do światła. [Dysgonia algira]

Post autor: Jarosław Bury »

Liczę więc na to, że niebawem Ktoś z większym dostępem do księgozbiorów naukowych i znajomością niemieckiego oświeci nas w tej materii :idea:
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Wieczorem do światła. [Dysgonia algira]

Post autor: Janusz S. »

Jarosław Bury pisze:Liczę więc na to, że niebawem Ktoś z większym dostępem do księgozbiorów naukowych i znajomością niemieckiego oświeci nas w tej materii :idea:
Tak,jest to ewentualny temat dla osoby,która opracowywać będzie kolejną edycję Checklist.Są niedomówienia i w tym trybie można sprawę wyczyścić.
Ostatnio zmieniony piątek, 19 sierpnia 2011, 23:05 przez Janusz S., łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Wieczorem do światła. [Dysgonia algira]

Post autor: Dispar »

Do 2000 r. D. algira była uznawana jako gatunek krajowy. Przestała być nim z chwilą ukazania się The Lepidoptera of Poland A Distributional Checklist J. Buszko & J.Nowacki gdzie ten gatunek nie był wymieniony. Informację o przeoczeniu gatunku otrzymałem od żródła :D .
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Wieczorem do światła. [Dysgonia algira]

Post autor: Jarosław Bury »

Prac Karczewskiego z okresu I Wojny Światowej jest kilka - min:

KARCZEWSKI, W., 1917: Eine Zusammenstellung der seltenen Schmetrlinge der Umgebung von Kowanówko (Kr. Obornik). Zeitsch. d. Naturwiss. Abtlg. d. Deutsch. Gesel. F. Kunst- u. Wissensch. in Posen. No 80. 24.

KARCZEWSKI, W., 1917: Eine Zusammenstellung der seltenen Schmetrlinge der Umgebung von Kowanówko (Kr. Obornik). Zeitsch. d. Naturwiss. Abtlg. d. Deutsch. Gesel. F. Kunst- u. Wissensch. in Posen. No 81. 24. Heft 3.


Napisał również pracę:

KARCZEWSKI, W., 1939: Motyle większe Kowanówka i okolicy (Poznańskie), zebrane w latach 1915-1919. Przyczynek do znajomości fauny lepidopterologicznej Wielkopolski. 22 ss.


Może ktoś ma dostęp do tych prac - :?:
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Wieczorem do światła. [Dysgonia algira]

Post autor: Janusz S. »

Ostatnia publikacja-firmowana przez AU - wcześniejsza nazwa PAN.Może znajdować się w księgozbiorach PAN.
Dwie publikacje w języku niemieckim - teoretycznie mogą być w kięgozbiorach U.Poznańskiego.Fama głosi, że Karczewski publikował też wyniki publikacji bodajże w Ent.Zeitung.
Tadeusz Hadaś
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 12 kwietnia 2012, 22:35
UTM: CA47
Lokalizacja: Bytom

Re: Wieczorem do światła. [Dysgonia algira]

Post autor: Tadeusz Hadaś »

Nieznana szerzej praca Karczewskiego z 1917 r. jest dostępna w Bibliotece Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie:

Karczewski V. von. 1917. Eine Zusammenstellung der seltenen Schmetterlinge der Umgebung von Kowanówko (Kr. Obornik) Z. naturw. Abt. dt. Ges. KunstWiss. Posen 24(2)<80>:17-20.

[oznacza to: tom 24, zeszyt 2 w ramach tomu 24; zeszyt nr 80 licząc od początku czasopisma; strony 17-20]

Dziś dostałem pdf tej publikacji od p. Zofii Malcher z ISEZ PAN - zainteresowanym prześlę na maila.

Druga praca Karczewskiego o motylach Kowanówka dostępna jest również w Bibliotece ISEZ PAN w Krakowie, a nadbitkę mamy w księgozbiorze Andrzeja Skalskiego w Dziale Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu:

Karczewski W. 1939. Motyle większe Kowanówka i okolicy (Poznańskie), zebrane w latach 1915-1919. Przyczynek do znajomości fauny lepidopterologicznej Wielkopolski. Sprawozd. Kom. fizyogr. Kraków 73: 285-306.

Przy okazji mam prośbę, aby NIE CYTOWAĆ publikacji, których się nie widziało na oczy. Niepotrzebnie mnożą się błędy, które powielają kolejni niezbyt rzetelni badacze.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9520
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Wieczorem do światła. [Dysgonia algira]

Post autor: Jacek Kurzawa »

Witam serdecznie!!!!

Jakie są mozliwości wyeksponowania tych (i innych) prac online?
Awatar użytkownika
Jerzy Zięba
Posty: 1166
Rejestracja: sobota, 16 czerwca 2007, 22:56
Lokalizacja: Pieniny
Kontakt:

Re: Wieczorem do światła. [Dysgonia algira]

Post autor: Jerzy Zięba »

Gratuluje ciekawych motyli.
Pozdrawiam
JZ
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”