40 Carabidae: Carabus

Cykl artykułów o larwach Coleoptera przygotowany przez Pawła Jałoszyńskiego
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

40 Carabidae: Carabus

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Pierwsze czterdzieści odcinków larwalnego atlasu trzeba zakończyć czymś ładnym, więc wybrałem stadia przedimaginalne biegaczy z rodzaju Carabus. Te wielkie, ciemno ubarwione potwory buszują w ściółce i na ziemi w środowiskach, gdzie spotyka się imagines. Jednak larwy prowadzą dużo bardziej skryty tryb życia i chociaż musi ich być więcej niż dorosłych chrząszczy, to napotyka się je dużo rzadziej. Są to oczywiście drapieżniki, ale wbrew poważnemu wyglądowi ich ciało jest dość delikatne, szczególnie brzuszna część jest słabo zesklerotyzowana i nawet największe z tych pięknych larw łatwo padają łupem dorosłych biegaczy, a nawet dużych kusaków z rodzaju Ocypus (o których będzie niedługo).

Larwy pokazane na zdjęciach zostały wydobyte z otchłani zbiorów akademickich dzięki uprzejmości Pawła Sienkiewicza i Szymona Konwerskiego.
Załączniki
Carabidae_Carabus coriaceus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.79 KiB)
Carabidae_Carabus auratus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (129.18 KiB)
Carabidae_Carabus intricatus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.56 KiB)
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: 40 Carabidae: Carabus

Post autor: mwkozlowski »

Pawel Jaloszynski pisze: Jednak larwy prowadzą dużo bardziej skryty tryb życia i chociaż musi ich być więcej niż dorosłych chrząszczy, to napotyka się je dużo rzadziej
właśnie wyrośniętych larw u biegaczy wcale nie musi być więcej niż dorosłych; tak jak u ludzi - dzieci nie musi być więcej niż dorosłych; u biegaczy też "szczęśliwe dzieciństwo" trwa krócej niż dorosłość.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: 40 Carabidae: Carabus

Post autor: Jacek Kalisiak »

Na pewno nie wszystkie wyrośnięte larwy osiągają stadium imago. Jeżeli nawet stadium "wyrośniętej" lawy trwa krótko w stosunku do potencjalnej długości życia imago, to nadal trzeba by brać pod uwagę faktyczną przeżywalność imagines. Chyba trzeba by dużo dokładniej opisać, co się kryje za tymi skrótami myślowymi, żeby przekazać prawdziwy obraz sytuacji. Teraz to trochę polemika zgrabnych zdań ;)
Zgadam się jednak ze stwierdzeniem Pawła, że wyrośnięte larwy spotyka się w terenie znacznie rzadziej niż imagines.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Larwy Coleoptera (P.Jałoszyński)”