Phalacropteix praecellens

Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Phalacropteix praecellens

Post autor: Kamil Mazur »

Jakiś czas temu dostałem od kolegi z Włoch trochę koszyczków tego gatunku (u nas nie ma tej koszówki choć jest pokrewny gatunek Phalacropterix graslinella). Omawiany gatunek występuje na włoskim stanowisku bardzo licznie, analogicznie do naszej Megalophanes viciella, którą zbieram w ilościach kilkudziesięciu sztuk rokrocznie.

Dzisiaj jak wróciłem z prac dwa samce latały po pudełku i oczywiście się otrzepały. Gatunek lata w godzinach południowych, jak nasza A.atra więc zdążyły sobie nieźle polatać. Przewidziałem to, że tak może być i rano schowałem pudełko do ciemnej szafy żeby słońce im nie dochodziło, co miało przedłużyć im noc. Jednak nie pomogło, pewnie dlatego, że zrobiłem to już ponad godzinę od świtu, który mógł uruchomić proces wykluwania.

Spróbowałem zatem zrobić na odwrót - skoro latają w południe to im zrobię jeszcze raz takie warunki południowe i hodowlarkę oświetliłem lampką halogenową. Ze dwie godziny tak świeciłem i przed 19 wyszły kolejne dwa samce :) Tym razem są już w ładnym stanie. Swoją drogą bardzo szybko pompują skrzydełka krócej niż 5 minut i zaczynają latać w jakieś 20 minut po wykluciu.

Skoro gatunek reaguje na kombinację oświetlenia przechodzącego z nocy na dzień to może taka lampka będzie panaceum na to, że motyle wykluwają się akurat wtedy kiedy jestem w pracy :) Dzisiaj doświetlę je do północy, a potem schowam do ciemnego i wyciągnę dopiero jutro po 15. Nic innego nie poradzę przecież do pracy ich nie wezmę.
Załączniki
PICT0002.JPG
PICT0002.JPG (89.25 KiB) Przejrzano 1325 razy
PICT0009.JPG
PICT0009.JPG (109.36 KiB) Przejrzano 1325 razy
Phalacropterix praecellens - Italy, Ronchi dei Legionari, 12.02.2011_2.jpg
Phalacropterix praecellens - Italy, Ronchi dei Legionari, 12.02.2011_2.jpg (87.33 KiB) Przejrzano 1304 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Phalacropteix praecellens

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Ładne ! :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Koszówki (Psychidae)”