SRI-LANKA 2011

Opisy, jak się przygotować, relacje ...
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

W okresie od 19.01-08.02. 2011 miałem przyjemność odwiedzić, ten ciekawy pod wieloma względami kraj. Wyjazd nie był stricte entomologiczny, ale raczej turystyczny tym niemniej i na owady znalazłem czas.
Trasa podroży wiodła poprzez Kijów Dubaj do Colombo na Sri-Lance, oczywiście cały ten dystans pokonany samolotem, a właściwie trzema. Bilety warto rezerwować z wyprzedzeniem, wtedy jest taniej. podobno stosunkowo tanie są podróże z Włoch mające tę dodatkową zaletę, że cały dystans ( z Włoch ) pokonuje się bezprzesiadkowo. Długość lotu po zsumowaniu wyniosła około 13 godzin w jedną i 16 w drugą stronę.

Kijów-Borsypol

Lotnisko położone w dosyć sporej odległości od samego miasta otoczenie przypomina, to Polskę sprzed kilkunastu lat. Tu i ówdzie widać jeszcze noworoczne i świąteczne dekoracje. Jest dość ciepło. Transport taksówką do miasta jest horrendalnie drogi, na szczęście po nas ma przyjechać znajomy, dalszy etap podróży następnego dnia.


Dubaj
Lotnisko w Dubaju, to wielki moloch z wszystkimi tego negatywnymi skutkami.... Ciągnące się kilometrami chyba korytarze, labirynty schodów wind i pięter w nowoczesnym wystroju z dużą ilością migających światełek, ludźmi spieszącymi się w tylko sobie wiadomym kierunku, śpiącymi na dywanach, krzesłach i gdzie popadnie podróżnymi potrafi przyprawić o zawrót głowy. Przy małej ilości czasu na przesiadkę ( trzy godziny to dla nas było mało) można się zgubić i po prostu nie zdążyć na następny samolot, czego o mało sami nie doświadczyliśmy. Obsługa jak na tak duży obiekt stosunkowo nieliczna i wcale niełatwo znaleźć osobę, która wie, gdzie pokierować. Niektórzy tak bardzo chcą pomóc, że podadzą drogę nie wiedząc czy jest właściwa inni nie mają nawet ochoty na rozmowę.

Colombo
Sri-Lanka przywitała nas prawie 30 stopniowym upałem i wilgocią. Teren lotniska jest pilnie strzeżony przez wojsko i policję pewnie z racji niedawno zakończonej wojny domowej. Po wyjściu z lotniska pełno ludzi pilnie oczekujących na kogoś z podróżnych albo oferujących swoje usługi, transport do hotelu, podwiezienie czy co tam jeszcze, dalej gwar/ścisk azjatyckiej ulicy. Zielone kwitnące drzewa i pierwsze motyle powodują, że tętno staje się szybsze ale po kilkunastu godzinach podróży, cała ta rzeczywistość w połączeniu z dopadającym zmęczeniem wydaje się tak nierealna, że jakby oglądana na filmie. Jeszcze tylko godzina samochodem i będziemy na miejscu nie wiem czy górę wezmą zmęczenie, czy może jednak ciekawość otaczającego świata?, w tym świata przyrody, tak odmiennej od naszej szczególnie w styczniu.
Marek Hołowiński
Posty: 5062
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Marek Hołowiński »

zaczyna się interesująco, czekam na dalszy ciąg :shock:
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Kraj zróżnicowany kulturowo zamieszkiwany obecnie głównie przez dwa narody: Rządzących Syngalezów oraz mniejszość Tamilską. Oba narody posługują się odrębnym językiem i pismem. Syngalezi wywodzą swoje początki od związku lwa (Sinha) z bengalską księżniczką.

Tamilowie stanowiący niegdyś w odróżnieniu od Syngalezów wykształconą arystokrację i będący blisko utworzenia własnego państwa na północy wyspy obecnie zostali w znacznej mierze pozbawieni obywatelstwa zamieszkiwanego przez siebie kraju, a znaczna część ludności Tamilskiej nadal jest przetrzymywana w obozach na północy wyspy, dotyczy to również młodzieży. Do strefy tej kontrolowanej przez wojsko nie mają wstępu turyści, chyba, że za specjalną przepustką. Podział etniczny zaznacza się również w sferze wyznawanej religii; o ile wśród obu narodów można znaleźć chrześcijan o tyle zasadniczo Syngalezi nie wyznają Hinduizmu a Tamilowie Buddyzmu. Osobną sprawą jest synkretyzm religijny; w klasztorach buddyjskich są kaplice hinduistyczne a buddystów można spotkać w kościołach chrześcijańskich.

Oddziały wojskowe i policyjne punkty kontrolne budzą, szczególnie początkowo lekki niepokój, tym bardziej, że widok taki jest dla europejczyka czymś raczej niezwykłym... Na nizinach dominuje uprawa palmy kokosowej, pod którą wycięto lasy naturalne porastające wyspę, tam gdzie nie rośnie palma najczęściej są pola ryżowe.
Niżej zamieszczam kilka zdjęć ukazujących skromnie, mam nadzieję, zróżnicowanie krajobrazowe wyspy...
Załączniki
DSCN0519.JPG
DSCN0519.JPG (101.07 KiB) Przejrzano 13821 razy
DSCN0643.JPG
DSCN0643.JPG (114.6 KiB) Przejrzano 13821 razy
IMG_0536.JPG
IMG_0536.JPG (122.15 KiB) Przejrzano 13821 razy
IMG_0509.JPG
IMG_0509.JPG (147.46 KiB) Przejrzano 13821 razy
DSCN0701.JPG
DSCN0701.JPG (126.8 KiB) Przejrzano 13821 razy
Pola ryżowe....
Pola ryżowe....
IMG_8702.JPG (61.76 KiB) Przejrzano 13818 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9520
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Jacek Kurzawa »

Naprawdę ciekawa opowieść, podoba mi się sposób przekazu, krótki, opisowy, realistyczny. Czekam spokojnie na dalszą część i pozdrawiam!
Piotr Kowalski
Posty: 571
Rejestracja: piątek, 3 lipca 2009, 09:06
Lokalizacja: Ciemne

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Piotr Kowalski »

Zapowiada się ciekawie. Również czekam na dalszą część.
Piotr
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Wszystkim dziękuję za miłe słowa..

Droga do Chilaw

Droga z lotniska, położonego na północ od Colombo jest o tyle łatwiejsza, że nie wymaga w naszym wypadku przebijania się przez zatłoczone miasto, ale i tak jestem dosyć mocno skołowany-tyle się dzieje. Dodatkowo bagaż naszej koleżanki omyłkowo nadany na moje nazwisko nie dotarł z Dubaju został zatrzymany do szczegółowej kontroli....hmm brzmi nieciekawie.

Ruch drogowy, czy też generalnie ruch na ulicach w ogóle nie przypomina w niczym tego, co można zaobserwować u nas. Wszyscy trąbią bez przerwy dając innym ostrzegawcze sygnały "tu jestem" "zbliżam się". Odnoszę wrażenie, że sygnały te, celowo modulowane przez kierowców, stanowią tajny kod porozumiewawczy znany tylko miejscowym. Należy spodziewać się wszelkich nieprzewidywalnych manewrów, tak więc co rusz ktoś skręca nagle tuż przed naszym nosem, ktoś włącza się do ruchu, w najmniej oczekiwanym momencie, ktoś nas wyprzedza z pogwałceniem wszelkich przepisów "cywilizowanego" ruchu drogowego, ktoś gwałtownie hamuje... Na chodnikach apatyczne psy o zapadłych bokach i wyleniałej sierści ledwo mające siłę powłóczyć nogami niechętnie odsuwają się pieszym. Na ulicach piesi pospiesznie uciekający przed zbliżającymi się pojazdami, które nawet niespecjalnie próbują hamować. W jednym miejscu droga przystrojona jest uroczyście powiewającymi białymi proporcami, wstążkami, dowiadujemy się, ze oznacza to, że ktoś zmarł i będzie, był? pogrzeb... Zatrzymujemy się by kupić coś do picia....najlepiej butelkowanego i nie do podrobienia, bo tak ponoć bezpieczniej....z tej racji, póki co rezygnujemy z wody mineralnej, (zresztą jest tylko niegazowana) wybierając colę. Miejscowi są przyjaźni uśmiechają się. Zaczynam zastanawiać się kto, dla kogo jest większą atrakcją turystyczną.. Dostrzegam szybko latające białe motyle.. Catopsilla sp. i poza jakimiś Eurema sp niewiele więcej.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Krajobraz nizin na Sri-Lance został mocno przekształcony przez gospodarkę człowieka, dominuje uprawa ryżu i palmy kokosowej, jednak nawet w tych środowiskach można spotkać owady. W górach ostoi dzikiej przyrody jest więcej. Zaś w miejscowości w której jesteśmy, trudno znaleźć większy nieogrodzony drutem kolczastym skrawek wolnej ziemi na której można by poobserwować owady.

Yala National Park
Do parku narodowego Yala ( Yala National Park) wybieramy się z Hikkaduwa już nocą, podróż autobusem zajmie nam kilka godzin powodów takiej decyzji jest kilka:

Dystansu na Sri-Lance nie liczy się ilością kilometrów do przejechania, a ilością czasu który jest potrzebny na ich pokonanie, po drodze czekają nas dodatkowo dwie przesiadki. Autobusy nie kursują wg. regularnych rozkładów jazdy, toteż nikt nie denerwuje się ewentualnym ” opóźnieniem” ;-) , nie zawsze też kierowca w porę zobaczy turystów by zdążyć się zatrzymać, w zasadzie zwolnić, umożliwiając wejście, tym niemniej generalnie na częstotliwość kursowania różnego typu pojazdów komunikacji publicznej podobnie jak i na ceny biletów ( bardzo niskie) nie można narzekać.
Podróż autobusem jest przeżyciem samym w sobie, na drogę może lepiej nie patrzeć, chyba że ma się mocne nerwy. Praktycznie zawsze podróży towarzyszy głośna miejscowa muzyka nadawana z specjalnie w tym celu montowanych dużych kolumn, obowiązkowym punktem wystroju każdego autobusu jest ołtarzyk, różny w zależności od wyznawanej przez kierowcę religii. Na południu dominują ołtarzyki buddyjskie. Czasem 100km pokonuje się w 2-3 godziny, w zależności od drogi i ruchu na niej. W autobusach z zasady panuje tłok. Miejscowi często ustępują miejsca białym, nawet młodszym od siebie, co mnie osobiście wprawiało w zakłopotanie. Niekiedy mimo ścisku, szczególnie kobiety odsuwają się robiąc jakimś cudem miejsce, ot chyba pozostałości epoki kolonialnej ( Anglicy, w odróżnieniu od Portugalczyków nie uznawali małżeństw mieszanych etc) i systemu kastowego…
Oprócz zwyczajnych autobusów kursują też mini busy z klimatyzacją pozorny luksus podróży jest złudny, gdyż kierowcy tych pojazdów często biorą tylu pasażerów ilu dosłownie się zmieści, osoby wysokie mogą mieć problemy z rozprostowaniem nóg, czy jakimkolwiek ruchem, gdyż przejścia na czas podróży są zamykane składanymi siedzeniami dla pomieszczenia większej ilości osób.
Na miejsce chcemy przybyć wcześnie rano, gdyż wg. Informacji naszego kolegi i przewodnika, tylko wtedy jest szansa by zobaczyć dużo zwierząt. Wstęp na teren Parków Narodowych dozwolony jest wyłącznie za opłatą i z przewodnikiem. Dla nierezydentów, opłata ta jest stosunkowo wysoka, zaś dla miejscowych niska. Ceny wynajęcia pojazdu z kierowcą podlegają negocjacjom, ich wysokość zależy od stanu pojazdu i…..koloru skóry negocjatora ;-) Im, jaśniejsza tym cena wyższa. Nam udało się wynająć pojazd za 3 500, Rs równowartość ok. 35 USD ( 1 USD ok. 110 Rs), tylko dlatego, że ceny negocjował nasz miejscowy przyjaciel-przewodnik. Później dowiedzieliśmy się że była to cena specjalna „ dla przyjaciół” Podczas zwiedzania nie wolno opuszczać samochodów. Niżej zamieszczam zdjęcia z Parku Narodowego oraz link do strony departamentu ochrony przyrody Sri-Lanki ( akty prawne dot. Ochrony i inne informacje)
Załączniki
klimat w autobusie; klimatyzację zastępują otwarte okna.
klimat w autobusie; klimatyzację zastępują otwarte okna.
DSCN0062.JPG (139.89 KiB) Przejrzano 13562 razy
Reklama safari... w tyle reklama miejscowej firmy o swojskiej nazwie "smak"
Reklama safari... w tyle reklama miejscowej firmy o swojskiej nazwie "smak"
DSCN0510.JPG (147.06 KiB) Przejrzano 13552 razy
Wjazd do parku...strzeżony przez czaszkę słonia,bilety kupuje się kilka kilometrów wcześniej....tu się je oddaje.
Wjazd do parku...strzeżony przez czaszkę słonia,bilety kupuje się kilka kilometrów wcześniej....tu się je oddaje.
IMG_0322.JPG (131.56 KiB) Przejrzano 13552 razy
Takim drogami podróżuje się po parku...
Takim drogami podróżuje się po parku...
IMG_0329.JPG (114.18 KiB) Przejrzano 13552 razy
DSCN0519.JPG
DSCN0519.JPG (128.44 KiB) Przejrzano 13552 razy
DSCN0529.JPG
DSCN0529.JPG (125.78 KiB) Przejrzano 13552 razy
Kwiat chyba Lantana miejscowi żują to smakuje jak mięta
Kwiat chyba Lantana miejscowi żują to smakuje jak mięta
IMG_8080.JPG (87.63 KiB) Przejrzano 13552 razy
IMG_8240.JPG
IMG_8240.JPG (86.45 KiB) Przejrzano 13552 razy
w takiej wydawałoby się płytkiej kałuży przebywały bawoły i krokodyle...
w takiej wydawałoby się płytkiej kałuży przebywały bawoły i krokodyle...
IMG_8277.JPG (138.79 KiB) Przejrzano 13552 razy
DSCN0531.JPG
DSCN0531.JPG (100.52 KiB) Przejrzano 13552 razy
IMG_8282.JPG
IMG_8282.JPG (134.51 KiB) Przejrzano 13552 razy
IMG_8288.JPG
IMG_8288.JPG (120.4 KiB) Przejrzano 13552 razy
IMG_8258.JPG
IMG_8258.JPG (84.73 KiB) Przejrzano 13552 razy
Te rozlewiska chyba są okresowe....
Te rozlewiska chyba są okresowe....
IMG_8266.JPG (114.84 KiB) Przejrzano 13552 razy
IMG_8292.JPG
IMG_8292.JPG (125.24 KiB) Przejrzano 13552 razy
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Cd...wyświetlił się komunikat że max ilość załączników to 15. Za wszelkie oznaczenia, szczególnie ptaków będę wdzięczny... Oprócz zimorodka widziałem też "naszego" dudka..i w górach ptaszka łudząco podobnego do sikory bogatki.
Załączniki
Tak wyglądały samochody do safari ;-)
Tak wyglądały samochody do safari ;-)
IMG_8331.JPG (110.51 KiB) Przejrzano 13550 razy
IMG_7756.JPG
IMG_7756.JPG (85.52 KiB) Przejrzano 13550 razy
IMG_8296.JPG
IMG_8296.JPG (93.49 KiB) Przejrzano 13550 razy
To jest chyba "nasz" zimorodek
To jest chyba "nasz" zimorodek
IMG_8355.JPG (108.19 KiB) Przejrzano 13550 razy
IMG_8349.JPG
IMG_8349.JPG (131.19 KiB) Przejrzano 13550 razy
IMG_8380.JPG
IMG_8380.JPG (98.72 KiB) Przejrzano 13550 razy
IMG_8368.JPG
IMG_8368.JPG (150.04 KiB) Przejrzano 13550 razy
IMG_8382.JPG
IMG_8382.JPG (94.24 KiB) Przejrzano 13550 razy
IMG_9858.JPG
IMG_9858.JPG (120.86 KiB) Przejrzano 13550 razy
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

cd..
Link do stron departamentu ochrony przyrody Sri-Lanki, na stronie wiele przydatnych informacji:

http://www.dwc.gov.lk/

w tym zasady wstępu do PN, kategorie obszarów chronionych etc..

http://www.dwc.gov.lk/index.php/policie ... -ordinance
Załączniki
IMG_0336.JPG
IMG_0336.JPG (118.17 KiB) Przejrzano 13547 razy
IMG_0337.JPG
IMG_0337.JPG (128.99 KiB) Przejrzano 13547 razy
IMG_0350.JPG
IMG_0350.JPG (132.71 KiB) Przejrzano 13547 razy
IMG_8278.JPG
IMG_8278.JPG (110.97 KiB) Przejrzano 13547 razy
IMG_0328.JPG
IMG_0328.JPG (102.79 KiB) Przejrzano 13547 razy
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: SiejeOwies »

IMG_8258.JPG i IMG_8240.JPG to żołna wschodnia (Merops orientalis)
Awatar użytkownika
Tomasz G.
Posty: 354
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2010, 12:37

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz G. »

Super ciekawa relacja.
Czyta i ogląda się z przyjemnością.
Co jest na zdjęciu 8278?
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: SiejeOwies »

Mi to wygląda na jakiegoś gada, może waran? ;)
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Jarosław Buszko »

Identyfkacja ptaków:
7756 kraska Coracias benghalensis
8288 czajka Vanellus indicus
9858 zimorodek Halycon smyrnensis
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Wg wyjaśnień miejscowych jest to właśnie waran...widywany zresztą wcześniej i potem kilkakrotnie.

Dziękuję serdecznie za oznaczenia przy ptakach. Oprócz wspomnianej ślicznej żołny M. orientalis mam zdjęcie jeszcze jednej nieco innej ( rdzawe podgardle), które teraz dołączam, dodatkowo zdjęcia dwóch innych ptaszków, zrobione w Kandy.

Moje pytanie o możliwości spotkania węży zostało przez naszego kolegę przewodnika skwitowane mniej więcej tak: "Na południu kraju są węże, było bardzo dużo węży, ale...przyszli Chińczycy budować drogi i je zjedli."... :? Z otrzymanych ostrzeżeń, albo częściej zachowania Mahesha ( bo tak miał na imię nasz przyjaciel) wynikało, że należy być bardzo ostrożnym i uważać na te gady podnosząc wszelkie patyki ( uwaga dla chrząszczarzy), szczególnie, te leżące w większych stertach, np. na poboczach dróg, do których należy też ostrożnie podchodzić, dodatkowo niektóre węże lubią nocą wylegiwać się na ścieżkach, przebywać pod dużymi liśćmi.


Dodam jeszcze, że w Yala N.P nie obserwowałem w ogóle dużych pazi z rodzaju Pachlipota, które w innych miejscach wyspy były bardzo liczne i robią w locie wielkie wrażenie, pełno było rozmaitych bielinków trudnych jednak, dla mnie, do oznaczenia w locie.
Załączniki
Druga żołna..
Druga żołna..
IMG_9733.JPG (73.96 KiB) Przejrzano 13458 razy
IMG_8489.JPG
IMG_8489.JPG (98.79 KiB) Przejrzano 13447 razy
Ten ptaszek obserwowany w górach był wielkości wróbla. Kolor intensywnie pomarańczowy tu, z powodu dużej odległości nie wyszedł dobrze.
Ten ptaszek obserwowany w górach był wielkości wróbla. Kolor intensywnie pomarańczowy tu, z powodu dużej odległości nie wyszedł dobrze.
IMG_0355.JPG (88.27 KiB) Przejrzano 13447 razy
IMG_8584.JPG
IMG_8584.JPG (124.34 KiB) Przejrzano 13447 razy
Jeszcze jeden gad....
Jeszcze jeden gad....
IMG_0319.JPG (133.82 KiB) Przejrzano 13446 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Moim zdaniem IMG_9733.JPG - to samiec żołny tęczowej (młody) Merops ornatus.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Dziękuję serdecznie..ta żołna to może być to, ale może również sp. philipinus/ persicus ?

Jeszcze kilka zdjęć.
Załączniki
Czapla z Marawila
Czapla z Marawila
IMG_7695.JPG (79.82 KiB) Przejrzano 13351 razy
IMG_8295.JPG
IMG_8295.JPG (94.02 KiB) Przejrzano 13351 razy
IMG_8284.JPG
IMG_8284.JPG (110.07 KiB) Przejrzano 13351 razy
IMG_8280.JPG
IMG_8280.JPG (108.02 KiB) Przejrzano 13351 razy
IMG_8345.JPG
IMG_8345.JPG (134.33 KiB) Przejrzano 13351 razy
IMG_8234.JPG
IMG_8234.JPG (126.2 KiB) Przejrzano 13351 razy
IMG_8391.JPG
IMG_8391.JPG (94.19 KiB) Przejrzano 13351 razy
Ta żołna z rozkoszą zażywała kąpieli słonecznej
Ta żołna z rozkoszą zażywała kąpieli słonecznej
IMG_8275.JPG (106.03 KiB) Przejrzano 13351 razy
IMG_8285.JPG
IMG_8285.JPG (124.68 KiB) Przejrzano 13351 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Grzegorz Banasiak »

IMG_8280.JPG - to Psittacula krameri (aleksandretta obrożna)
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Dziękuję ;-) Tak, myślałem że to ta papuga. problem w tym, że nie mam wiedzy na temat występowania podobnych gatunków na Sri Lance... Jeśli to ten gatunek, to ponoć w Wielkiej Brytanii istnieje zdziczała populacja tych ptaków..
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Tomasz Świderski pisze:Dziękuję ;-) Tak, myślałem że to ta papuga. problem w tym, że nie mam wiedzy na temat występowania podobnych gatunków na Sri Lance... Jeśli to ten gatunek, to ponoć w Wielkiej Brytanii istnieje zdziczała populacja tych ptaków..
Sri Lanka znajduje się w nominalnym zasięgu tego gatunku, który był introdukowany na Bliskim i Dalekim Wschodzie ale również w Anglii, Belgii i Niemczech. Prawie kosmopolityczny :) gatunek.
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: SiejeOwies »

Nie tak dawno temu na półwyspie helskim można było obserwować małe stadko tych papug ; ) Na zachodzie Europy nie są obecnie niczym nadzwyczajnym.
petrel
Posty: 491
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: petrel »

IMG_8285 Vanellus malabaricus
IMG_8295 i IMG_8234 Mycteria leucocephala
IMG_8391 najprawdopodobniej Anhinga melanogaster
biała czapla to raczej czapla nadobna Egretta garzetta (na zdjeciu widać żółte "łapy")
IMG_8489 Oriolus xanthornus
IMG_9733 Merops philipinus
IMG_8584 Terpsiphone paradisi (występuje na Sri lance w dwóch ssp. paradisi i ceylonensis - biało czarny jest podgat. nominatywny)
Ostatnio zmieniony czwartek, 17 lutego 2011, 09:03 przez petrel, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: mwkozlowski »

"Czapla z Marawila"

któryś z gatunków "czapli białych", bardzo podobny do naszej Ardea alba, która coraz liczniej pojawia się w kraju, też gniazdując, ale chyba do Sri Lanki nie sięga. Kilka tygodni temu widziałem ją blisko w Warszawie między Ursynowem a Wilanowem, zerwała się z rzeczki, w słońcu w białej, mroźnej scenerii, piękny, niespodziewany i niecodzienny landszafcik!
petrel
Posty: 491
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: petrel »

ta biała czapla to może być jeszcze Egretta gularis, z tego zdjęcia trudno ocenić
IMG_8284 i IMG_8345 to Spizaetus sp. (na Sri Lance dwa gat. nipalensis i cirrhatus, ale nie podejmę się oznaczenia do gat.)
Ostatnio zmieniony czwartek, 17 lutego 2011, 10:12 przez petrel, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Czapli było więcej...w tym i być może czapla szara, lub jakiś bardzo podobny gatunek. Co do Tersiphone sp. to po zerknięciu do wikipedii okazuje się, że widziałem oba podgatunki, ale w rożnych lokalizacjach. W dalszej części relacji postaram napisać się co nieco o ludziach, troszkę o zabytkach i na koniec o owadach.
Załączniki
IMG_8317.JPG
IMG_8317.JPG (90.39 KiB) Przejrzano 13235 razy
IMG_8230.JPG
IMG_8230.JPG (117.96 KiB) Przejrzano 13235 razy
IMG_8314.JPG
IMG_8314.JPG (124.57 KiB) Przejrzano 13235 razy
petrel
Posty: 491
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: petrel »

na ostatnim zdjęciu rzeczywiście czapla siwa
Co do białych czapli na Sri Lance występuje 5 gatunków: czapla nadobna - Egretta garzetta, czapla rafowa - Egretta gularis, czapelka złotawa - Bubulcus ibis, czapla czarnonoga - Mesophoyx intermedia i czapla biała - Casmerodius albus. Trzy ostatnie mają żółte dzioby, nadobna i rafowa czarne.

IMG_0355 jest to najprawdopodobniej samiec Pericrocotus sp. (2 gat. cinnamomeus i flammeus)

I jeszcze chciałem napisać, że sikora bogatka jest gat. lęgowym na Sri Lance.
Pod poniższym linkiem znajduje się lista gatunków ptaków Sri Lanki:
http://www.fogsl.net/Prod/wp-content/up ... -ver-7.pdf
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Ludzie....

W podróży spotykamy się z przyjaźnią i otwartością. Ludzie są nas ciekawi, tak jak i my ich świata.. opowiadają o sobie, o tym co robią, kim są, gdzie jadą. Pytają o to samo, otwarcie bez skrępowania. Czasem chcą pomóc doradzają, pokazują by usiąść położyć plecak. Ukradkowo z ciekawością zerkają w naszą stronę, uśmiechy najczęściej są szczere prawdziwe, nie przypominają uśmiechów z europejskich kolorowych magazynów. Spotkane dziewczynki wręczają nam jakiś "prezent". Zastanawiam się jak to możliwe, że niedawno była tu wojna domowa? uzyskuję prostą odpowiedź " To politycy robią wojny, nie zwykli ludzie"
Chłopak spotkany na plaży.. pierwsze podstawowe pytanie: " skąd jesteście"? moja odpowiedź; pojawia się uśmiech zrozumienia: "aaa Holland"...tłumaczę, nie "Poland" kraj pomiędzy Niemcami i Rosją, celowo upraszczając sprawę. Aaa, znowu uśmiech i twierdzącym tonem wypowiadane pytanie " to u was jest teraz bardzo zimno"? Odpowiadam, tak bardzo zimno... chłopak chce podtrzymać rozmowę: "u nas też niedawno było baaardzo, baaaardzo zimno"-mówi powoli, podkreślając każde słowo i akcentując na końcu z lekkim przerażeniem: "dziewiętnaście stopni, wszyscy palili ogniska"!!! Kiwam głową usiłując ukryć rozbawienie sytuacją.

W sklepie, najczęściej kupowanym przez nas artykułem jest woda mineralna, raczej niegazowana, gdyż o gazowaną trudno, ceny podane na butelce czarnym nadrukiem. Wchodzę do sklepu kupić wodę, sprzedawca podaje butelkę, ja pieniądze, czekam na wydanie reszty, sprzedawca nagle zapomina angielskiego i nie potrafi zrozumieć o co mi chodzi, pokazuję cenę na butelce...tłumaczy mi, że to nie cena, a data...upieram się że cena, dalej udaje że nic nie wie. Zdenerwowany zabieram pieniądze i wychodzę bez wody. za drugim razem podobna sytuacja, gdy sprzedawca "zapomina" wydać reszty, proszę o resztę, tłumaczy że nie ma, bo woda kosztuje dokładnie tyle, ile zapłaciłem, ustępuje, gdy pokazuję mu cenę na butelce.
Przydrożni sprzedawcy, prawie na pewno początkowo podadzą ceny kilkakrotnie wyższe od rzeczywistych, gdy widzą, ze klient nie jest zainteresowany desperacko pytają "ile jesteś gotów zapłacić?" Staram się zrozumieć tę sytuację, jestem w kraju, w którym 20 000 Rs to dobra pensja, kucharz w hotelu zarabia ok. 12 000 Rs, słoik dżemu ananasowego kosztuje 648 Rs, paczka serka typu Hohland ok. 380Rs. Butelka wody mineralnej ok. 70Rs. Na ulicach czuję się bezpiecznie, nieco męczy ciągłe pozdrawianie wszystkich Hi hello...kierowcy Tuk-Tuków zagadują z nadzieją, że skorzystamy z ich usług...
Załączniki
Tablica drogowa, napisy w trzech językach, u góry Sinhala
Tablica drogowa, napisy w trzech językach, u góry Sinhala
IMG_0546.JPG (109.72 KiB) Przejrzano 13125 razy
Buddyści z darami ofiarnymi...
Buddyści z darami ofiarnymi...
IMG_8640.JPG (95.6 KiB) Przejrzano 13125 razy
Para w stroju ślubnym ( wg. informacji naszego przewodnika, drugi dzień ślubu, na pierwszy kobiety zakładają suknie takie, jak u nas)
Para w stroju ślubnym ( wg. informacji naszego przewodnika, drugi dzień ślubu, na pierwszy kobiety zakładają suknie takie, jak u nas)
IMG_8457.JPG (76.48 KiB) Przejrzano 13125 razy
Uczniowie w mundurkach szkolnych..
Uczniowie w mundurkach szkolnych..
IMG_8440.JPG (58.81 KiB) Przejrzano 13125 razy
Inna para w stroju Ślubnym, ta piękna suknia, to narodowy strój kobiecy, ponoć  nazywa się to "Osari" Narodowym strojem męskim jest spódnica...
Inna para w stroju Ślubnym, ta piękna suknia, to narodowy strój kobiecy, ponoć nazywa się to "Osari" Narodowym strojem męskim jest spódnica...
IMG_8434.JPG (79.96 KiB) Przejrzano 13125 razy
Oprócz takich strojów cześć kobiet nosi się prawie ( bo bardziej kolorowo) po europejsku.
Oprócz takich strojów cześć kobiet nosi się prawie ( bo bardziej kolorowo) po europejsku.
IMG_8619.JPG (87.6 KiB) Przejrzano 13125 razy
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Wracając do ptaków, to troszkę zgłupiałem z tą bogatką, w zasadzie nie wiedzieć czemu, bo jakoś wróble mnie nie dziwiły.
Jeśli w przedstawionym przez kolegę Petrela linku jest kompletna lista ptaków, to ten drugi Merops to musi być Merops phillipinus.
Pozdrawiam.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Przy tej roślinie zgłupiałem, jeszcze bardziej niż przy bogatce...czego jak czego, ale się jej nie spodziewałem zupełnie...
Dalej kilka, powiedzmy zagadek.
Załączniki
Pewnie każdy pozna ten krzew...;-)
Pewnie każdy pozna ten krzew...;-)
IMG_0415.JPG (97.33 KiB) Przejrzano 13103 razy
Przekrojony owoc...mi smak kojarzył się z gumą do żucia..
Przekrojony owoc...mi smak kojarzył się z gumą do żucia..
DSCN0733.JPG (101.95 KiB) Przejrzano 13103 razy
Ta roślina jest znaną przyprawą...
Ta roślina jest znaną przyprawą...
IMG_9464.JPG (102.19 KiB) Przejrzano 13103 razy
Ten sam gatunek w szerszym ujęciu.
Ten sam gatunek w szerszym ujęciu.
IMG_9864.JPG (109.19 KiB) Przejrzano 13103 razy
IMG_9465.JPG
IMG_9465.JPG (110.78 KiB) Przejrzano 13103 razy
To też każdy zna....
To też każdy zna....
DSCN0664.JPG (81.84 KiB) Przejrzano 13103 razy
To też każdy zna...
To też każdy zna...
IMG_9700.JPG (95.63 KiB) Przejrzano 13103 razy
Młody owoc, pewnej rośliny...też każdy chyba zna..;-)
Młody owoc, pewnej rośliny...też każdy chyba zna..;-)
IMG_9736.JPG (85.69 KiB) Przejrzano 13103 razy
IMG_0649.JPG
IMG_0649.JPG (91.69 KiB) Przejrzano 13103 razy
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Jako, że nikt nie podejmuje się rozwiązania zagadki podaję nazwy roślin:

Img 0649 Ananas
Img 9736 Młodziutki owoc palmy kokosowej - kokos
Img 9700 kwitnący kawowiec
DSCN 0664 Herbata
IMG 9464-IMG 9465 Cynamonowiec
DSCN 0744 Przekrojony owoc chlebowca ang. Jack fruit. Inne zdjęcia tego owocu pokazuje prof. Buszko w relacji z Tajlandii

IMG 0415 to kwitnący Bez czarny Sambucus nigra wysoko w górach w okolicy Nouwara Eliya prawdopodobnie nasadzony przez Brytyjczyków.
Ostatnio zmieniony piątek, 18 lutego 2011, 16:22 przez Tomasz Świderski, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Roślin nikt nie oznaczył, może z owadami na pniu drzewa...będzie dużo prościej...
Załączniki
DSCN0669.JPG
DSCN0669.JPG (128.33 KiB) Przejrzano 12998 razy
Zdjęcie poglądowe innej kolonii.
Zdjęcie poglądowe innej kolonii.
DSCN0670.JPG (126.01 KiB) Przejrzano 12990 razy
Ostatnio zmieniony piątek, 18 lutego 2011, 16:29 przez Tomasz Świderski, łącznie zmieniany 2 razy.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Pewien problem stanowi dla mnie ta roślina...przedstawiona na dwóch pierwszych zdjęciach.Wg informacji naszego przewodnika, który z zawodu jest kucharzem jest to przyprawa Curry..., rzeczywiście zapach bardzo podobny, z informacji znalezionych w internecie- wikipedia wynika, że Clausena indica to nie, a curry wygląda inaczej. Być może ktoś to wyjaśni.
Na następnym zdjęciu chyba pieprz i dojrzałe kokosy.
Załączniki
czy to rzeczywiście Curry..?
czy to rzeczywiście Curry..?
IMG_8589.JPG (81.8 KiB) Przejrzano 13005 razy
Tu widać tabliczkę..
Tu widać tabliczkę..
IMG_8590.JPG (63.12 KiB) Przejrzano 13005 razy
To chyba pieprz..
To chyba pieprz..
DSCN0628.JPG (124.13 KiB) Przejrzano 13005 razy
Kokosy..
Kokosy..
IMG_0107.JPG (56.69 KiB) Przejrzano 13005 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Antek Kwiczala † »

Ta roślina to nie może być Curry, bo curry to nie nazwa rośliny ale przyprawy. W jej skład wchodzi wiele roślin, np. kurkuma, kozieradka, kolendra, gałka muszkatołowa, pieprz czarny, chili, czosnek, kardamon, goździki, kmin rzymski, cynamon, imbir i in. Być może na Cejlonie do curry dodaje się też i tą roślinę...
Pokazana na fotce Clausena indica nie ma własnej nazwy ani w języku angielskim (stąd pewnie problem tłumacza), ani żadnym innym języku europejskim. Jedyną własną nazwę jaką dla niej znalazłem, używaną we wsch. Azji (głównie Malezja) to gorakotta (czasem chorakotta). Skład chemiczny olejku otrzymywanego z liści tej rośliny jest znany, i ma właściwości antybakteryjne:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19634340
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

No i wyjaśniło się, skąd te moje wątpliwości :D . Dziękuję, ale w takim razie informacja pod poniższym linkiem może być myląca:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Liście_curry

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Antek Kwiczala † »

Liście curry to taka potoczna nazwa przyprawy (jak np. angielskie ziele), uzyskiwana z liści rośliny Bergera koenigii, a więc to całkiem inny gatunek rośliny.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

No i wszystko jasne, mam jakiejś problemy z załączeniem dalszych zdjęć ważek.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Owady na pniu drzewa i w koronie to coś. z Apidae...

Kilka zdjęć ważek, których wczoraj nie udało mi się dołączyć, z powodu jakichś problemów z przesyłem załączników.
Ważki na Sri-Lance, były bardzo pospolitą grupą owadów, widywałem je praktycznie wszędzie, niektóre gatunki były bardzo liczne inne mniej, ale praktycznie w każdym środowisku coś spotykałem.
Załączniki
Ta ważka była bardzo pospolita, spotykałem ją w rożnych typach środowisk.
Ta ważka była bardzo pospolita, spotykałem ją w rożnych typach środowisk.
IMG_9540.JPG (29.26 KiB) Przejrzano 12869 razy
IMG_8737.JPG
IMG_8737.JPG (75.03 KiB) Przejrzano 12869 razy
IMG_9570.JPG
IMG_9570.JPG (102.82 KiB) Przejrzano 12869 razy
IMG_9541.JPG
IMG_9541.JPG (87.87 KiB) Przejrzano 12869 razy
IMG_9756.JPG
IMG_9756.JPG (95.2 KiB) Przejrzano 12869 razy
IMG_9765.JPG
IMG_9765.JPG (96.63 KiB) Przejrzano 12869 razy
Tę spotykałem jedynie nad wodą...zbiorniki stojące.
Tę spotykałem jedynie nad wodą...zbiorniki stojące.
IMG_9902.JPG (100.46 KiB) Przejrzano 12869 razy
Porośnięte min takimi kwiatami.
Porośnięte min takimi kwiatami.
IMG_9860.JPG (138 KiB) Przejrzano 12869 razy
Awatar użytkownika
CezaryN
Posty: 215
Rejestracja: wtorek, 3 lipca 2007, 20:10
UTM: DB23
Lokalizacja: Włoszczowa

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: CezaryN »

Roślina z ostatniego zdjęcia to hiacynt wodny (Eichhornia crassipes).
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Jeszcze kilka zdjęć, w tym inne ujęcia. Nocujące ważki po przepłoszeniu, za kilka minut powracały w to samo miejsce.
Załączniki
Nocujące ważki.
Nocujące ważki.
IMG_7934.JPG (72.46 KiB) Przejrzano 12859 razy
IMG_9766.JPG
IMG_9766.JPG (63.61 KiB) Przejrzano 12859 razy
IMG_9896.JPG
IMG_9896.JPG (73.15 KiB) Przejrzano 12859 razy
IMG_9908.JPG
IMG_9908.JPG (47.16 KiB) Przejrzano 12859 razy
Awatar użytkownika
Tomasz Niedźwiedzki
Posty: 520
Rejestracja: piątek, 20 lipca 2007, 21:38
Lokalizacja: Rzym
Kontakt:

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Niedźwiedzki »

W pierwszym momencie byłem przekonany, że te ważki z czarno-żółtym wzorem na skrzydłach są w rzeczywistości sieciarkami, jednak nie miałem racji, to Rhyothemis variegata variegata (Linnaeus, 1763).

Ostatnie dwa zdjęcia to samiec Neurothemis tullia tullia (Drury, 1773)

Ciekaw jestem motyli :wink:
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Tomku, motyle też będą, ale nieco później....chciałbym co nieco napisać jeszcze o zabytkach, ludziach wzorem Twojej relacji z Izraela, której przyglądam się z wielką ciekawością.
mam małe problemy z pocztą wysłałem Ci maila, ale nie wiem czy dotarł?
z resztą ważek oraz innymi rzędami owadów może inni użytkownicy tego forum coś pomogą, liczę też na Anetę :)
Załączniki
Tylko takie ujecie były bardzo płochliwe..
Tylko takie ujecie były bardzo płochliwe..
IMG_8736.JPG (36.68 KiB) Przejrzano 12835 razy
IMG_8738.JPG
IMG_8738.JPG (59 KiB) Przejrzano 12835 razy
IMG_9091.JPG
IMG_9091.JPG (91.57 KiB) Przejrzano 12835 razy
IMG_9480.JPG
IMG_9480.JPG (89.34 KiB) Przejrzano 12835 razy
IMG_9522.JPG
IMG_9522.JPG (79.16 KiB) Przejrzano 12835 razy
IMG_9582.JPG
IMG_9582.JPG (104.05 KiB) Przejrzano 12835 razy
IMG_9587.JPG
IMG_9587.JPG (27.03 KiB) Przejrzano 12835 razy
IMG_9588.JPG
IMG_9588.JPG (112.79 KiB) Przejrzano 12835 razy
IMG_9747.JPG
IMG_9747.JPG (109.87 KiB) Przejrzano 12835 razy
IMG_9771.JPG
IMG_9771.JPG (93.42 KiB) Przejrzano 12835 razy
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Łukasz Mielczarek »

IMG_9587- Conopidae
IMG_9771- prawdopodobnie Micropezidae
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16332
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Aneta »

IMG_8736 - prawdopodobnie nimfa Schistocerca sp.
IMG_8738 - Dysdercus sp.
IMG_9480 - Scutelleridae, Calliphara sp.
IMG_9522 - wygląda na nimfę Riptortus sp.
IMG_9588 - Nezara viridula
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Kilka ciem....
Załączniki
IMG_8910.JPG
IMG_8910.JPG (64.56 KiB) Przejrzano 12655 razy
Tylne skrzydła tej ćmy pomarańczowo czerwone z czarnymi plamami ok. 30mm rozpiętości skrzydeł...
Tylne skrzydła tej ćmy pomarańczowo czerwone z czarnymi plamami ok. 30mm rozpiętości skrzydeł...
IMG_9087.JPG (147.74 KiB) Przejrzano 12655 razy
IMG_9088.JPG
IMG_9088.JPG (138.11 KiB) Przejrzano 12655 razy
IMG_9108.JPG
IMG_9108.JPG (26.52 KiB) Przejrzano 12655 razy
IMG_9120.JPG
IMG_9120.JPG (96.73 KiB) Przejrzano 12655 razy
Duży miernikowiec ok. 65mm rozp. skrzydeł.
Duży miernikowiec ok. 65mm rozp. skrzydeł.
IMG_9121.JPG (72.19 KiB) Przejrzano 12655 razy
IMG_9719.JPG
IMG_9719.JPG (136.25 KiB) Przejrzano 12655 razy
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Może inne ujęcia motyli będą pomocne, niestety nie wszystkie okazy udało się utrzymać w dobrym stanie.
Załączniki
Ćma z zdjęcia IMG 9087 wygląda na coś z Arcticidae..
Ćma z zdjęcia IMG 9087 wygląda na coś z Arcticidae..
IMG_0101.JPG (75.71 KiB) Przejrzano 12606 razy
Ta jest bardzo podobna ale większa ok. 60mm
Ta jest bardzo podobna ale większa ok. 60mm
IMG_0102.JPG (86.8 KiB) Przejrzano 12606 razy
Gąsieniczki z jaj od ćmy na zdjęciu IMG 0102...po pierwszym linieniu, na razie żerują na mniszku i rzeżusze.
Gąsieniczki z jaj od ćmy na zdjęciu IMG 0102...po pierwszym linieniu, na razie żerują na mniszku i rzeżusze.
IMG_0105.JPG (63.36 KiB) Przejrzano 12606 razy
Zawiska z zdjęcia IMG 9719 Szukałem w rodzaju Hippotion, ale nie znalazłem co to za gatunek. Podobnie wyglądają zawisaki z rodzaju Cehenena..
Zawiska z zdjęcia IMG 9719 Szukałem w rodzaju Hippotion, ale nie znalazłem co to za gatunek. Podobnie wyglądają zawisaki z rodzaju Cehenena..
IMG_0103.JPG (70.48 KiB) Przejrzano 12606 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16332
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Aneta »

IMG_8910 - Spodoptera litura
IMG_9108 - Ornithospila sp.?
IMG_9719 - Theretra silhetensis silhetensis

Za resztą jeszcze poszperam.



Edit: te niedźwiedziówki spod 9087, 0101, 0102 to Olepa sp.
IMG_9088 - Aemene sp.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Antek Kwiczala † »

Obie niedźwiedziówki, pokazane na fotkach IMG_0101 i IMG_0102 należą do rodzaju Olepa. Zapewne to Olepa ricini, chociaż dosyć podobna jest Olepa schleini.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Panie Antku dziękuję, pod poniższym linkiem znalazłem informacje dot. Rodzaju Olepa http://www.zsm.mwn.de/lep/Olepa.pdf

Z zawartych w artykule informacji wynika, że na Sri-Lance występują:
Olepa ricini
Olepa schleini
Olepa kolosandana
Olepa anomi
Olepa duboisi
Olepa ocellifera

prócz dwu wymienionych w Pańskim poście obrazy reszty trudno znaleźć. Na razie nie pozostaje mi nic innego jak pozostać przy Olepa sp. dla obu ciem, może hodowla gąsienic coś wyjaśni przy jednej z nich.?


Ogród botaniczny w Kandy..

Pisząc o ogrodzie botanicznym w Kandy chciałem zacząć jak najbardziej typowo czyli.. ogród botaniczny w Kandy (Candy Botanical Garden, jeśli ktoś woli) rozciąga się na powierzchni… i tu sobie uświadamiam, z niejakim przerażeniem że nie znam liczby określającej powierzchnię na której się rozpościera ten park pod gołym niebem z gdzieniegdzie rozsianymi pawilonami, elementami małej architektury etc.. Przerażenie jest zaś spowodowane faktem iż ogólnie budzą moje głębokie zdziwienie relacje w stylu nie wiem gdzie byłem, ale było fajnie ;-) aż tu nagle okazuje się ze nie mam wyjścia i muszę sam takową popełnić… mam jednak nadzieję, że zdjęcia uratują sytuację i najlepiej zobrazują, to co można tam zobaczyć...
Załączniki
Utrzymana część ogrodu jest...bardzo sterylna niestety.
Utrzymana część ogrodu jest...bardzo sterylna niestety.
IMG_8494.JPG (84.12 KiB) Przejrzano 12441 razy
kwitnące drzewo...
kwitnące drzewo...
IMG_8622.JPG (107.82 KiB) Przejrzano 12441 razy
IMG_8486.JPG
IMG_8486.JPG (96.99 KiB) Przejrzano 12441 razy
IMG_8499.JPG
IMG_8499.JPG (82.95 KiB) Przejrzano 12441 razy
Królewska? Aleja Palmowa
Królewska? Aleja Palmowa
IMG_8490.JPG (84.34 KiB) Przejrzano 12441 razy
IMG_8484.JPG
IMG_8484.JPG (77.87 KiB) Przejrzano 12441 razy
IMG_8485.JPG
IMG_8485.JPG (74.05 KiB) Przejrzano 12441 razy
ogród jest chętnie odwiedzany przez miejscowych....
ogród jest chętnie odwiedzany przez miejscowych....
IMG_8523.JPG (75.13 KiB) Przejrzano 12441 razy
IMG_8454.JPG
IMG_8454.JPG (56.54 KiB) Przejrzano 12441 razy
którzy przychodzą tu by wypocząć coś zjeść i pospacerować...
którzy przychodzą tu by wypocząć coś zjeść i pospacerować...
IMG_8557.JPG (61.59 KiB) Przejrzano 12441 razy
Niektóre drzewa tracą liście...czyżby pochodziły z strefy umiarkowanej?
Niektóre drzewa tracą liście...czyżby pochodziły z strefy umiarkowanej?
IMG_8602.JPG (87.16 KiB) Przejrzano 12441 razy
Nawet w tak sterylnej częsci były jednak jakiejś owady...ta gasieniczka miala z 2 cm siedzi na korze Cinamonum camphora
Nawet w tak sterylnej częsci były jednak jakiejś owady...ta gasieniczka miala z 2 cm siedzi na korze Cinamonum camphora
IMG_8621.JPG (46.83 KiB) Przejrzano 12441 razy
IMG_8596.JPG
IMG_8596.JPG (45.8 KiB) Przejrzano 12441 razy
IMG_8599.JPG
IMG_8599.JPG (41.55 KiB) Przejrzano 12441 razy
Spojrzenie tej małpy na zdjęciu przypomina spojrzenie niektórych łysych "osobników" naszego gatunku....po takim spojrzeniu zazwyczaj pada złowieszcze pytanie skąd jesteś ;-) Dalszy ciąg można sobie dopowiedzieć.
Spojrzenie tej małpy na zdjęciu przypomina spojrzenie niektórych łysych "osobników" naszego gatunku....po takim spojrzeniu zazwyczaj pada złowieszcze pytanie skąd jesteś ;-) Dalszy ciąg można sobie dopowiedzieć.
IMG_8564.JPG (51.8 KiB) Przejrzano 12441 razy
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Kamil Mazur »

Małpka świetna
"Spojrzenie tej małpy na zdjęciu przypomina spojrzenie niektórych łysych "osobników" naszego gatunku....po takim spojrzeniu zazwyczaj pada złowieszcze pytanie skąd jesteś ;-) Dalszy ciąg można sobie dopowiedzieć."

a w ryja chcesz ? :lol:

Te drzewa 8484 i to wiszące "coś" na 8490 są niesamowite.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Kamil, to drzewo to prawdopodobnie mahoń amerykański.., piszę prawdopodobnie bo akurat zdjęcia tabliczek robiła moja znajoma, którą w ty miejscu pozdrawiam. Plan był taki, że po powrocie przyporządkuje się zdjęcia poglądowe i tabliczki..jednak jak to często bywa coś się pokiełbasiło.. ;-)

Co do małpki, można powiedzieć, że to spojrzenie jest dowodem ewolucji..obyczajów lub jej braku u co poniektórych... jak kto woli 8)
Jako że dopowiedziałeś dalszy ciąg historii zdjęcie koszyczka ( inny dzień inne miejsce)

Dalsze zdjęcia dalej.
Załączniki
Coś z Psyhidae
Coś z Psyhidae
IMG_9865.JPG (123.78 KiB) Przejrzano 12411 razy
Robert Hybsz
Posty: 17
Rejestracja: sobota, 19 lutego 2011, 14:29
Lokalizacja: Wolsztyn

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Robert Hybsz »

Małpa to zdaje się endemiczny makak manga (Macaca sinica)
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Dodałbym jeszcze, że o ile jest się na miejscu, to na zwiedzanie ogrodu warto przeznaczyć kilka godzin, teren jest stosunkowo rozległy i o ile ktoś ma czas nie warto specjalnie się spieszyć...spacer po świetnie utrzymanym terenie ogrodu jest relaksem w samym w sobie, zwiedzenie ogrodu wymaga jednak czasu dla nas okazało się, że cztery godziny to mało by zobaczyć całość.

Wysokość cen biletów wstępu zależy oczywiście od tego czy jest się obywatelem względnie rezydentem Sri-Lanki czy też przyjezdnym, dla miejscowych wynosi ona ok. 50 Rupii dla turystów 1 000 Rupii Ogród dzieli się na część utrzymywaną w pełnym porządku czyli jak dla entomologa amatora zbyt sterylnie ( czyt. niewiele owadów) i część bardziej dziką do której niestety, ku mojemu żalowi nie udało nam się dotrzeć.
Załączniki
Chodziłem za tym motylem...z aparatem...a jakiś Pan pilnując mnie za mną...
Chodziłem za tym motylem...z aparatem...a jakiś Pan pilnując mnie za mną...
IMG_8592.JPG (52.71 KiB) Przejrzano 12403 razy
To tabliczka na Swietenia macrophylla ( Machoń amerykański)
To tabliczka na Swietenia macrophylla ( Machoń amerykański)
IMG_8507.JPG (96.26 KiB) Przejrzano 12403 razy
Stadko nietoperzy "nocujące" na drzewie. Tu mała refleksja o ile "nocowanie" na drzewach nietoperzom służy..o tyle, w odróżnieniu od ptaków na kablach elektrycznych jest dla nich z uwagi na sposób spoczynku zabójcze ( dotykają dwóch przewodów zwisając)
Stadko nietoperzy "nocujące" na drzewie. Tu mała refleksja o ile "nocowanie" na drzewach nietoperzom służy..o tyle, w odróżnieniu od ptaków na kablach elektrycznych jest dla nich z uwagi na sposób spoczynku zabójcze ( dotykają dwóch przewodów zwisając)
IMG_8535.JPG (83.85 KiB) Przejrzano 12403 razy
IMG_8536.JPG
IMG_8536.JPG (81.62 KiB) Przejrzano 12403 razy
W pawilonie z orchideami gniazdko miała parka takich ptaszków...
W pawilonie z orchideami gniazdko miała parka takich ptaszków...
IMG_8461.JPG (34.15 KiB) Przejrzano 12403 razy
Coś z krukowatych...
Coś z krukowatych...
IMG_8528.JPG (43.35 KiB) Przejrzano 12403 razy
IMG_8587.JPG
IMG_8587.JPG (56.46 KiB) Przejrzano 12403 razy
Ficus religiosa dla Buddystów święte drzewo "Bo" nasz przewodnik twierdził, że są dwie odmiany tego drzewa jedna ma sok biały druga brązowy...może ktoś to wyjaśni..?
Ficus religiosa dla Buddystów święte drzewo "Bo" nasz przewodnik twierdził, że są dwie odmiany tego drzewa jedna ma sok biały druga brązowy...może ktoś to wyjaśni..?
IMG_8524.JPG (33.63 KiB) Przejrzano 12403 razy
IMG_8459.JPG
IMG_8459.JPG (29.21 KiB) Przejrzano 12403 razy
IMG_8449.JPG
IMG_8449.JPG (50.41 KiB) Przejrzano 12403 razy
IMG_8451.JPG
IMG_8451.JPG (52.7 KiB) Przejrzano 12403 razy
IMG_8458.JPG
IMG_8458.JPG (92.96 KiB) Przejrzano 12403 razy
IMG_8469.JPG
IMG_8469.JPG (40.93 KiB) Przejrzano 12403 razy
IMG_8472.JPG
IMG_8472.JPG (54.59 KiB) Przejrzano 12403 razy
IMG_8473.JPG
IMG_8473.JPG (48.25 KiB) Przejrzano 12403 razy
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Kamil Mazur »

Tomek domniemam, że koszówki nie wziąłeś ze sobą :|
Robert Hybsz
Posty: 17
Rejestracja: sobota, 19 lutego 2011, 14:29
Lokalizacja: Wolsztyn

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Robert Hybsz »

IMG_8461 bilbil czerwonoplamy (Pycnonotus cafer)

IMG_8528 wrona orientalna (Corvus splendens)

IMG_8587 sroczek zmienny (Copsychus saularis)
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

ciąg dalszy roślin...
Załączniki
Ta roślina miała kwiaty w wielu odmianach barwnych białych, kremowych...
Ta roślina miała kwiaty w wielu odmianach barwnych białych, kremowych...
IMG_8477.JPG (41.23 KiB) Przejrzano 12393 razy
Czerwonych też..
Czerwonych też..
IMG_8570.JPG (32.75 KiB) Przejrzano 12393 razy
IMG_8496.JPG
IMG_8496.JPG (45.97 KiB) Przejrzano 12393 razy
IMG_8497.JPG
IMG_8497.JPG (36 KiB) Przejrzano 12393 razy
IMG_8511.JPG
IMG_8511.JPG (39.03 KiB) Przejrzano 12393 razy
IMG_8518.JPG
IMG_8518.JPG (40.36 KiB) Przejrzano 12393 razy
IMG_8534.JPG
IMG_8534.JPG (42.78 KiB) Przejrzano 12393 razy
IMG_8544.JPG
IMG_8544.JPG (36.07 KiB) Przejrzano 12393 razy
nazwa tej rośliny szczególnie mnie interesuje, z uwagi na duży dymorfizm w budowie kwiatów...
nazwa tej rośliny szczególnie mnie interesuje, z uwagi na duży dymorfizm w budowie kwiatów...
IMG_8555.JPG (43.83 KiB) Przejrzano 12393 razy
IMG_8566.JPG
IMG_8566.JPG (57.09 KiB) Przejrzano 12393 razy
To chyba jest berło Salomona..
To chyba jest berło Salomona..
IMG_8600.JPG (54.75 KiB) Przejrzano 12393 razy
Rośliny mają tabliczki z krótkim opisem
Rośliny mają tabliczki z krótkim opisem
IMG_8515.JPG (64.43 KiB) Przejrzano 12393 razy
Ypthima ceylonica -endemit Celjlonu , o ile się nie mylę, motyl był pospolity w każdym praktycznie terenie nawet na równo przystrzyżonych trawnikach ogrodu botanicznego.
Ypthima ceylonica -endemit Celjlonu , o ile się nie mylę, motyl był pospolity w każdym praktycznie terenie nawet na równo przystrzyżonych trawnikach ogrodu botanicznego.
IMG_8542.JPG (45.27 KiB) Przejrzano 12393 razy
Inne ujęcie tego Satyrida..
Inne ujęcie tego Satyrida..
IMG_8543.JPG (56.57 KiB) Przejrzano 12393 razy
Inny okaz ujęcie spodu skrzydeł....
Inny okaz ujęcie spodu skrzydeł....
IMG_8739.JPG (92.91 KiB) Przejrzano 12393 razy
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Kamil nie brałem koszówek w przekonaniu, ze nie mam szans na ich wyhodowanie później w kraju ( rośliny żywicielskie etc..) Jajka niedźwiedziówki wziąłem tylko dlatego, że je złożyła w niewoli a i tak nie wiedziałem na co w terenie je wrzucić...więc pomyślałem że zaryzykuję..póki co gąsieniczki rosną i mają się dobrze.
O ile jest możliwa hodowla tych arcyciekawych motyli, jakimi są koszówki, na roślinach zastępczych itp to szybko mnie sprostuj...bo w takim razie popełniłem duży błąd, :oops: który kiedyś może da się naprawić. ..
Jeszcze jakiejś miny....i coś z Microlepidoptera..
Załączniki
IMG_9746.JPG
IMG_9746.JPG (111.96 KiB) Przejrzano 12385 razy
IMG_8447.JPG
IMG_8447.JPG (150.22 KiB) Przejrzano 12385 razy
Jakaś poczwarka...
Jakaś poczwarka...
IMG_9862.JPG (106.22 KiB) Przejrzano 12385 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Antek Kwiczala † »

Na fotkach IMG_8477 i IMG_8570 jest bugenwilla (Bouganvillea). Tak naprawdę to ma ona drobne kwiatki koloru żółtego, a te różowe, czerwone, czy białe to tzw. podkwiatki, czyli listki przykwiatowe.
Modraszek na fotkach IMG_8596 i IMG_8599 to Talicada nyseus, a paź na fotce IMG_8592 to Pachliopta aristolochiae.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Robert Hybsz pisze:Małpa to zdaje się endemiczny makak manga (Macaca sinica)
W takim razie nie czytała artykułu z Wikpedii, z którego wynika, że żyje z dala od siedzib ludzkich... 8)

Niestety wyraz małpiej twarzy endemiczny nie jest...nawet u ludzi.. :D U nas..

Skro są endemiczne, to zasługują na szersze ujęcie...swoją drogą te włosy na głowie mają jakby świeżo do fryzjera wyszły :lol:
Załączniki
IMG_8560.JPG
IMG_8560.JPG (81.79 KiB) Przejrzano 12359 razy
Cogito, ergo sum...co by tu jeszcze zbroić..hmm
Cogito, ergo sum...co by tu jeszcze zbroić..hmm
IMG_8565.JPG (56.16 KiB) Przejrzano 12359 razy
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Tomasz Świderski pisze:ciąg dalszy roślin...
Co do Aghatis robusta, to drzewo było baaardzo duże...jako ciekawostkę podam, że jest to drzewo iglaste posiadające nie szpilki a zwyczajne liście...
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Kamil Mazur »

Tomek,
koszówki mają to do siebie, że nawet jak się hodowla nie uda to pozostaje koszyczek, który jak dla mnie jest równie cenny jak imago. Ponadto wiele gatunków jest polifagami więc podejrzewam, że mogłyby przejść na dietę polską opartą na trawach, mniszku czy babce. Tak więc o to się nie martw tylko śmiało bierz je ze sobą.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Część motyli wygląda mi najbardziej na catopsilla pomona ssp. minima, tyle, że wolałbym wiedzieć jakie są cechy determinacyjne, a nie oznaczać na wyczucie
Ps. przepraszam za balans bieli...obrazek ustawiony z dwóch zdjęć i zmieniałem ustawienia podczas robienia zdjęć. :?
Ostatnio zmieniony piątek, 25 lutego 2011, 17:04 przez Tomasz Świderski, łącznie zmieniany 3 razy.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Tak więc mam jeszcze prośbę do bardziej doświadczonych kolegów o podanie cech determinacyjnych do rodzaju Catopsilla i oznaczenie prezentowanych motyli...jeden z samców ma wyraźne lusterka na skrzydłach i łuski zapachowe od spodu reszta nie no i mam problem..Wszystkie motyle oczywiście z Sri Lanki ex. larva
Załączniki
Pierwszy egzemplarz samczyk z łuskami zapachowymi i lusterkiem
Pierwszy egzemplarz samczyk z łuskami zapachowymi i lusterkiem
CATOPSILA_SP_1DFO.JPG (59.78 KiB) Przejrzano 12243 razy
detal lusterka
detal lusterka
CATOPSILA_SP_1DFO_LUSTERKO.JPG (35.29 KiB) Przejrzano 12243 razy
detal łusek zapachowych
detal łusek zapachowych
CATOPSILA_SP_1DFO_LUSKI_SPOD.JPG (29.9 KiB) Przejrzano 12243 razy
Drugi samczyk
Drugi samczyk
CATOPSILA_SP_4DFO.JPG (61.82 KiB) Przejrzano 12243 razy
trzeci samczyk
trzeci samczyk
CATOPSILA_SP_3DFO.JPG (64.94 KiB) Przejrzano 12243 razy
samiczka...
samiczka...
CATOPSILA_SP_2DFO.JPG (66.03 KiB) Przejrzano 12243 razy
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Do zdjęcia zatytułowanego drugi samczyk winien jestem małe sprostowanie..otóż pomyliłem się :oops: i prawidłowe złożenie tego zdjęcia powinno wyglądać jak w załączeniu nazwy pliku nie zmieniałem...komentarz tak, bo nie jestem pewien czy to samczyk..
dodatkowo dołączam zdjęcia gąsienic Catopsilla sp.
Załączniki
Drugi motyl..
Drugi motyl..
CATOPSILA_SP_4DFO.JPG (69.34 KiB) Przejrzano 12179 razy
IMG_7654.JPG
IMG_7654.JPG (27.49 KiB) Przejrzano 12177 razy
IMG_7667.JPG
IMG_7667.JPG (69.15 KiB) Przejrzano 12177 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Antek Kwiczala † »

Rodzaj Catopsilia liczy 6 gatunków.
C. thaurama - występuje tylko na Madagaskarze i Mauritiusie
C.scylla i C.gorgophone - mają tylne skrzydła pomarańczowe
Pozostają 3 gatunki, i wszystkie mogą występować na Sri Lance. Są to:
C.florella - samce praktycznie nie mają czarnego zaciemnienia przy brzegu zewnętrznym przedniego skrzydła, a jedynie czasem delikatne ciemne kropeczki. Samice mają te kropki wyraźne, ale nie tworzą ciągłej przepaski.
C.pomona - samce mają spód skrzydeł o dosyć jednolitej barwie, bez prążków. Podobnie samice, z tym, że u samic występuje mniej lub bardziej rozległe ciemne uplamienie.
C.pyranthe - na spodzie skrzydeł występuje delikatne brązowe poprzeczne prążkowanie
Wszystkie Twoje okazy to Catopsilia pyranthe.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Dziękuję Panie Antoni, w takim razie mam tylko jeszcze wątpliwości co do pierwszego okazu..otóż jak widać na zdjęciu posiada on łuski zapachowe i lusterko...rozumiem, iż nie jest to cecha determinacyjna...a kwestia zmienności osobniczej?
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Jarosław Buszko »

Roślina przedstawiona na zdjęciu 8555 nazywa się Dillenia suffruticosa. Nie ma u niej żadnego dymorfizmu w budowie kwiatów. Różowa gwiazdka to powiększone, mięsiste działki kielicha.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Antek Kwiczala † »

rozumiem, iż nie jest to cecha determinacyjna...a kwestia zmienności osobniczej?
To nie kwestia zmienności osobniczej, a kwestia płci. Tylko pierwszy motyl to samczyk na pozostałych zdjęciach są samiczki.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Wszystkim dziękuje za informacje. skoro już jesteśmy przy Catopsilla to napiszę, że motyle te obok Pachliopta hector były najpospolitszym gatunkiem motyla dziennego, jaki można było spotkać, co nie znaczy, ze i inne prezentowane na zdjęciach były rzadkie, odniosłem wrażenie, że zachodzi pewna prawidłowość i największe nasilenie lotów w odniesieniu do motyli dziennych można zaobserwować wczesnym rankiem w okolicach godziny 8:00 do około południa, później motyli było nieco mniej...może jest to tylko subiektywne wrażenie, ale tak to odbierałem. Panuje pogląd, ze duże motyle potrzebują dużych nektarodajnych kwiatów do odżywiania. Większość motyli, nawet tych bardzo dużych jak pazie Pachliopta hector Pachliopta aristolochiae przylatywało do małych niebieskich kwiatów, kwiatów Lantana sp. oraz kwiatów Eupatorium sp., jak również do rosnących w warstwie runa maleńkich białych kwiatków.
Graphium agamemnon latają bardzo szybko..do tego są dość płochliwe i wydaje się, ze wykazują zachowania terytorialne.
Z pojedynczo obserwowanych widywałem Danaus genutia, Rathinda ana, Hypolimnas sp...
Załączniki
Świeżo wylęgła samica Catopsila sp. widziałem też parę w kopulacji obok egzuwium poczwarkowego samicy.
Świeżo wylęgła samica Catopsila sp. widziałem też parę w kopulacji obok egzuwium poczwarkowego samicy.
IMG_7673.JPG (39.06 KiB) Przejrzano 12077 razy
Młodziutka gąsienica Catopsila sp.
Młodziutka gąsienica Catopsila sp.
IMG_9648.JPG (48.79 KiB) Przejrzano 12077 razy
Leptosia nina trzymały się zacienionych miejsc, traw latały nawet podczas deszczowej pogody..
Leptosia nina trzymały się zacienionych miejsc, traw latały nawet podczas deszczowej pogody..
IMG_8745.JPG (30.69 KiB) Przejrzano 12077 razy
Delias eucharis? motyle latały licznie z rana potem było ich wyraźnie mniej...tu na kwaitach Lantana sp, chętnie odwiedzanych przez motyle i żutych przez miejscowych ( smakują nieco miętowo)
Delias eucharis? motyle latały licznie z rana potem było ich wyraźnie mniej...tu na kwaitach Lantana sp, chętnie odwiedzanych przez motyle i żutych przez miejscowych ( smakują nieco miętowo)
IMG_8758.JPG (37.83 KiB) Przejrzano 12077 razy
Appias lyncida...licznie, ale tylko w niektórych miejscach, bardzo płochliwe.
Appias lyncida...licznie, ale tylko w niektórych miejscach, bardzo płochliwe.
IMG_9676.JPG (55.87 KiB) Przejrzano 12077 razy
IMG_9675.JPG
IMG_9675.JPG (35.66 KiB) Przejrzano 12077 razy
IMG_9678.JPG
IMG_9678.JPG (106.4 KiB) Przejrzano 12077 razy
Inny Delias...
Inny Delias...
IMG_9664.JPG (86.13 KiB) Przejrzano 12077 razy
Eurema.sp.
Eurema.sp.
IMG_9892.JPG (40.24 KiB) Przejrzano 12077 razy
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Dalsze..

Ariadne sp..widywałem na jednej łączce na innych kilkaset metrów dalej było ich brak..
Załączniki
Podczas składania jajek
Podczas składania jajek
IMG_9507.JPG (100.75 KiB) Przejrzano 12073 razy
IMG_9657.JPG
IMG_9657.JPG (35.29 KiB) Przejrzano 12073 razy
Ariadne ariadne...?
Ariadne ariadne...?
IMG_9809.JPG (106.84 KiB) Przejrzano 12073 razy
IMG_9819.JPG
IMG_9819.JPG (113.25 KiB) Przejrzano 12073 razy
IMG_9821.JPG
IMG_9821.JPG (103.34 KiB) Przejrzano 12073 razy
IMG_9826.JPG
IMG_9826.JPG (96.45 KiB) Przejrzano 12073 razy
IMG_9831.JPG
IMG_9831.JPG (96.21 KiB) Przejrzano 12073 razy
IMG_7419.JPG
IMG_7419.JPG (73.5 KiB) Przejrzano 12073 razy
IMG_8733.JPG
IMG_8733.JPG (32.09 KiB) Przejrzano 12073 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Antek Kwiczala † »

Twoje oznaczenia są prawidłowe - Delias to D. eucharis, a rusałka to Ariadne ariadne.
Eurema raczej nie do oznaczenia z tego zdjęcia.
I drobna uwaga - poprawna nazwa rodzajowa to Catopsilia - zamiennie używasz też innych nazw (Catopsilla lub Catopsila), które są błędne.
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: krzysztof570630 »

Odnośnie Aghatis robusta, iglaka posiadającego liście; u nas również występuje taki dziwoląg to jest Ginkgo biloba - Miłorząb.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Antek Kwiczala † »

Trudno się zgodzić z sugestią, że miłorząb to iglak. Należy on do klasy miłorzębowych (Gingkopsida), a iglaki do klasy szpilkowych (Coniferopsida). Owszem, obie te klasy są w gromadzie nagozalążkowych (Gymnospermae), ale to takie pokrewieństwo, jak przedstawiciele różnych rzędów w gromadzie owadów (Insecta), jak choćby chrząszcze do motyli, czy ważek. Wprawdzie systematycznie chrząszczowi bliżej do motyla niż np. do pająka, ale i tak podobieństwo jest niewielkie.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Dalsze zdjęcia..
Co do Neptis sp. to o ile nic mi nie umknęło wystęujką na Cejlonie dwa gatunki N. hylas i N. jumbach..Czy ktoś wie jakie są cechy determinacyjne...przyznam, że na pierwszy rzut oka. N. hylas wygląda jak N. sappho.
Załączniki
Phalanta phalanta?..
Phalanta phalanta?..
IMG_9593.JPG (46.21 KiB) Przejrzano 11997 razy
IMG_9544.JPG
IMG_9544.JPG (98.82 KiB) Przejrzano 11997 razy
Neptis sp...
Neptis sp...
IMG_9836.JPG (121.73 KiB) Przejrzano 11997 razy
IMG_9918.JPG
IMG_9918.JPG (41.13 KiB) Przejrzano 11997 razy
IMG_9919.JPG
IMG_9919.JPG (119.98 KiB) Przejrzano 11997 razy
Acrea sp..violae?
Acrea sp..violae?
IMG_9887.JPG (67.2 KiB) Przejrzano 11997 razy
IMG_9891.JPG
IMG_9891.JPG (135.05 KiB) Przejrzano 11997 razy
IMG_9751.JPG
IMG_9751.JPG (88.01 KiB) Przejrzano 11997 razy
IMG_9946.JPG
IMG_9946.JPG (43.57 KiB) Przejrzano 11997 razy
IMG_9940.JPG
IMG_9940.JPG (46.99 KiB) Przejrzano 11997 razy
IMG_9913.JPG
IMG_9913.JPG (101.96 KiB) Przejrzano 11997 razy
Junonia iphita
Junonia iphita
IMG_9811.JPG (125.1 KiB) Przejrzano 11997 razy
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Sigiriya

Sigiriya w języku Sinhala znaczy mniej więcej "Lwia skała" jak dowiadujemy się z przewodnika stanowi ona starożytną twierdzę wybudowaną właśnie na skale przez króla Kassapę. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Przewodnik też informuje, iż jest położona w "suchej" części wyspy, jesteśmy więc w porze suchej, w suchej części wyspy, a tu leje jak z cebra... 8)

Kassapa jako młodszy z dwu braci nie zamierzał pozostać jedynie księciem, ale aspirował do tronu, należnego starszemu bratu, aby osiągnąć zamierzony cel zabił własnego Ojca (ponoć został pogrzebany żywcem-brr) i objął władzę. Plan nie powiódł się jednak w stu procentach, gdyż drugiemu z braci udało się zbiec do Indii... Jako samozwańczemu władcy i ojcobójcy oprócz oczywistych zaburzeń natury psychiatrycznej towarzyszyła mania prześladowcza, której wyrazem było polecenie wybudowania twierdzy na skale. Twierdza miała być nie do zdobycia i rzeczywiście wydaje się, patrząc na kilkusetmetrową skałę wyłaniającą się z płaskiej równiny, można ją było zdobyć jedynie głodem morząc jej mieszkańców.... Kassapa zginął kilkanaście lat później zabity przez brata, któremu wyszedł na spotkanie na równiny pod skałą.
W nawisach skały znajdują się freski przedstawiające według jednej z relacji nałożnice króla, freski pierwotnie przedstawiały podobno około 400 postaci, wg innych obrazują one ideał kobiecej urody z 5 wieku. Zdjęcia pozwolą ocenić na ile odbiega on od współczesnego :lol:

Jako ciekawostkę, dodam, ze oprócz stadka żebrzących o jedzenie małp w rejonie Sigiryii napotkaliśmy wysokie ogrodzenia z drutu pod napięciem, ostrzegające by nie chodzić po zmroku z uwagi na słonie..podobno taka słoniowa rodzinka jest w stanie w ciągu jednej nocy zniszczyć całe pole....

p.s podczas pisania tego postu dostałem maila od jednego z forumowiczów odnośnie cen...odpiszę szczegółowo na Priva i na koniec relacji w tzw przydatnych informacjach ;-) pozdr.
Załączniki
Widok ogólny na Lwią skałę..
Widok ogólny na Lwią skałę..
IMG_8773.JPG (67.64 KiB) Przejrzano 11869 razy
Pierwotnie wchodzono po takich stopniach...ciekawe ilu robotników straciło życie...
Pierwotnie wchodzono po takich stopniach...ciekawe ilu robotników straciło życie...
IMG_8816.JPG (89.83 KiB) Przejrzano 11869 razy
Audience Hall jak dumnie głosił napis na tabliczce...
Audience Hall jak dumnie głosił napis na tabliczce...
IMG_8811.JPG (63.07 KiB) Przejrzano 11869 razy
System zbiorników świadczy, o przynajmniej okresowym deficycie wody..
System zbiorników świadczy, o przynajmniej okresowym deficycie wody..
IMG_8781.JPG (84.7 KiB) Przejrzano 11869 razy
Widok w drodze na górę...
Widok w drodze na górę...
IMG_8886.JPG (92.92 KiB) Przejrzano 11869 razy
IMG_8846.JPG
IMG_8846.JPG (72.35 KiB) Przejrzano 11869 razy
Panny z Sigryia
Panny z Sigryia
IMG_8861.JPG (82.26 KiB) Przejrzano 11869 razy
Pani z kwiatkiem..jest coś idyllicznego w tej scenie, co każe mi przypuszczać iż jednym z niewielu zadań tych pań poza "zajmowaniem" się królem było " leżeć i pachnieć" ;-)
Pani z kwiatkiem..jest coś idyllicznego w tej scenie, co każe mi przypuszczać iż jednym z niewielu zadań tych pań poza "zajmowaniem" się królem było " leżeć i pachnieć" ;-)
IMG_8863.JPG (82.67 KiB) Przejrzano 11869 razy
Kobiety przedstawiają rożne typy urody...
Kobiety przedstawiają rożne typy urody...
IMG_8866.JPG (81.59 KiB) Przejrzano 11869 razy
Ozdoby niewiele odbiegają od współczesnych...
Ozdoby niewiele odbiegają od współczesnych...
IMG_8867.JPG (70.45 KiB) Przejrzano 11869 razy
IMG_8868.JPG
IMG_8868.JPG (78.94 KiB) Przejrzano 11869 razy
Z Lwa zostały jedynie przednie łapy...
Z Lwa zostały jedynie przednie łapy...
IMG_8891.JPG (84.33 KiB) Przejrzano 11869 razy
Sucha część wyspy w porze suchej ;-)
Sucha część wyspy w porze suchej ;-)
IMG_8957.JPG (135.76 KiB) Przejrzano 11869 razy
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Jeszcze kilka zdjęć z klasztoru w Dambulla, jako ciekawostkę podam, ze fotografowanie posągów Buddy jest dozwolone, natomiast fotografowanie z posągiem już nie....
Na murach tego klasztoru było wiele ciem....
Załączniki
Brama wejściowa
Brama wejściowa
IMG_9026.JPG (66.36 KiB) Przejrzano 11851 razy
Dziedziniec klasztoru pod skalą
Dziedziniec klasztoru pod skalą
IMG_9029.JPG (85.47 KiB) Przejrzano 11851 razy
IMG_9030.JPG
IMG_9030.JPG (63.84 KiB) Przejrzano 11851 razy
IMG_9057.JPG
IMG_9057.JPG (83.06 KiB) Przejrzano 11851 razy
Leżący Budda w jeden z sal
Leżący Budda w jeden z sal
IMG_9077.JPG (92.01 KiB) Przejrzano 11851 razy
Kapliczka hinduistyczna w buddyjskim klasztorze...przejaw synkretyzmu religijnego..
Kapliczka hinduistyczna w buddyjskim klasztorze...przejaw synkretyzmu religijnego..
IMG_9111.JPG (64.36 KiB) Przejrzano 11851 razy
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Kilka dalszych zdjęć...W odniesieniu do wcześniejszych zdjęć Na zdjęciu nr.IMG_9121 jest najprawdopodobniej Biston suppressaria....
Być może ktoś ma jednak informacje nt. cech pozwalających odróżnić Netpis jumbah od Neptis hylas..?
Załączniki
img1p.JPG
img1p.JPG (101.23 KiB) Przejrzano 11842 razy
IMG_7424.JPG
IMG_7424.JPG (121.51 KiB) Przejrzano 11842 razy
IMG_8717.JPG
IMG_8717.JPG (114.55 KiB) Przejrzano 11842 razy
IMG_8718.JPG
IMG_8718.JPG (96.86 KiB) Przejrzano 11842 razy
IMG_8727.JPG
IMG_8727.JPG (30 KiB) Przejrzano 11842 razy
Do kwiatów Eupatorium sp..przylatywało wiele motyli..
Do kwiatów Eupatorium sp..przylatywało wiele motyli..
IMG_7772.JPG (41.09 KiB) Przejrzano 11842 razy
Coś z Hesperidae...
Coś z Hesperidae...
IMG_9616.JPG (123.45 KiB) Przejrzano 11842 razy
Pachlipota hector - jeden z najpospolitszych motyli dziennych
Pachlipota hector - jeden z najpospolitszych motyli dziennych
IMG_9505.JPG (91.62 KiB) Przejrzano 11842 razy
Coś innego z Hesperidae..
Coś innego z Hesperidae..
IMG_8729.JPG (36.85 KiB) Przejrzano 11842 razy
Inne ujęcie..
Inne ujęcie..
IMG_8724.JPG (44.81 KiB) Przejrzano 11842 razy
Papilio crino? Ten jeden spotkany osobnik był mocno zlatany wyleciał wypłoszony z gęstwiny krzaków...
Papilio crino? Ten jeden spotkany osobnik był mocno zlatany wyleciał wypłoszony z gęstwiny krzaków...
IMG_8751.JPG (55.73 KiB) Przejrzano 11842 razy
Coś z Meloidae?
Coś z Meloidae?
IMG_9944.JPG (38.24 KiB) Przejrzano 11842 razy
Coś z Chrysomelidae...?
Coś z Chrysomelidae...?
IMG_9770.JPG (38.57 KiB) Przejrzano 11842 razy
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Będę mieć prośbę do bardziej doświadczonych kolegów o oznaczenie owadów na załączonych zdjęciach...poczwarka to oczywiście coś z Papilionidae....do Neuroptera nie mam żadnej koncepcji.
Gąsienice P. polytes, w odróżnieniu od "naszych" pazi miały malinowo fioletowe osmoteria..
Załączniki
Lewy profil....znaleziona na krzaku Citrus sp. na którym były jeszcze egzuwia poczwarkowe Papilionidae, oraz jedna gąsienica P. polytes
Lewy profil....znaleziona na krzaku Citrus sp. na którym były jeszcze egzuwia poczwarkowe Papilionidae, oraz jedna gąsienica P. polytes
IMG_0131.JPG (58.13 KiB) Przejrzano 11834 razy
Prawy profil....widać otwory po wyjściu pasożytów.
Prawy profil....widać otwory po wyjściu pasożytów.
IMG_0133.JPG (54.77 KiB) Przejrzano 11834 razy
Gąsienica P. polytes..po prawej stronie gąsienicy widać głowę pasożytniczej (chyba?) błonkówki..
Gąsienica P. polytes..po prawej stronie gąsienicy widać głowę pasożytniczej (chyba?) błonkówki..
IMG_9461.JPG (138.95 KiB) Przejrzano 11834 razy
P. polytes poczwarka
P. polytes poczwarka
IMG_9712.JPG (49.48 KiB) Przejrzano 11834 razy
Profil..
Profil..
IMG_9716.JPG (45.29 KiB) Przejrzano 11834 razy
Gąsienica przed przepoczwarzeniem...jako ciekawostkę podam, ze przędzona nić jedwabna jest koloru czarnego...
Gąsienica przed przepoczwarzeniem...jako ciekawostkę podam, ze przędzona nić jedwabna jest koloru czarnego...
IMG_9704.JPG (51.53 KiB) Przejrzano 11834 razy
Jak widać gąsienica nie była spasożytowana..być może znalazłem ją w ostatniej chwili..?
Jak widać gąsienica nie była spasożytowana..być może znalazłem ją w ostatniej chwili..?
IMG_0132.JPG (36.85 KiB) Przejrzano 11834 razy
Coś z Noctuidae...
Coś z Noctuidae...
IMG_0137.JPG (57.84 KiB) Przejrzano 11834 razy
Coś z Nuroptera...
Coś z Nuroptera...
IMG_0140.JPG (41.87 KiB) Przejrzano 11834 razy
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Zbliżenie na głowę pasożyta...
Załączniki
IMG_9461.JPG
IMG_9461.JPG (131.77 KiB) Przejrzano 11829 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Antek Kwiczala † »

Coś z Noctuidae (IMG_0137) to jakaś Spodoptera. Większość gatunków to szkodniki, szeroko rozprzestrzenione w Azji i nie tylko, ale nie wiem, które występują na Sri Lance.
Co do Twojego pytania
nt. cech pozwalających odróżnić Netpis jumbah od Neptis hylas..?
to gatunki te najłatwiej rozróżnić po wyglądzie spodu tylnych skrzydeł. Dołączam skan N. jumbah nalanda (podgatunek z Cejlonu), z książki "Butterflies of the Oriental Region" B. d'Abrery.
Załączniki
Neptis jumbah nalanda.jpg
Neptis jumbah nalanda.jpg (97.69 KiB) Przejrzano 11754 razy
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: SRI-LANKA 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Panie Antoni, w takim razie motyl na zdjęciu to z pewnością N. hylas...Czy N hylas to synonim N. sappho..pytam, bo o ile pamiętam ( nie mam w tej chwili dostępu do klucza Krzywickiego) nazwa N. hylas jest tam podawana jako synonim N. sappho..z informacji znalezionych w internecie wynika, ze zasięgi tych gatunków nie pokrywają się... Sówka przeleciała do światła...
Niżej kilka zdjęć stadiów preimaginalnych motyli..
Załączniki
Na Ricinus sp...
Na Ricinus sp...
IMG_9623.JPG (96.82 KiB) Przejrzano 11731 razy
Geometridae...na początku myślałem, ze to jakaś rośliniarka...
Geometridae...na początku myślałem, ze to jakaś rośliniarka...
IMG_9871.JPG (33.01 KiB) Przejrzano 11731 razy
Owoc rośliny żywicielskiej Papilionidae..
Owoc rośliny żywicielskiej Papilionidae..
IMG_9843.JPG (100.24 KiB) Przejrzano 11731 razy
Liście tejże rośliny  z martwą gąsienicą..
Liście tejże rośliny z martwą gąsienicą..
IMG_9834.JPG (94.67 KiB) Przejrzano 11731 razy
Tu żywa gąsienica jaki to gatunek...?
Tu żywa gąsienica jaki to gatunek...?
IMG_9838.JPG (79.48 KiB) Przejrzano 11731 razy
Bliżej...
Bliżej...
IMG_9844.JPG (92.46 KiB) Przejrzano 11731 razy
IMG_8884.JPG
IMG_8884.JPG (103.33 KiB) Przejrzano 11731 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podróże i ekspedycje entomologiczne”