Nowe taksony (po CPC 2010) [1]

Nowe gatunki dla nauki, nowe dla fauny, nowe taksony, aktualne zmiany nomenklatoryczne itp.
brakkonta

Nowe taksony (po CPC 2010) [1]

Post autor: brakkonta »

Witam
Mamy w rękach takie fajne narzędzie jakimi są tomy CPC, ale...no właśnie. Są powolutku nieaktualne. Jest to rzeczą naturalną że przybywa nam co roku nowych gatunków. Entomologia żyje i to jest cudowne. Systematyka wraz z nią i to jest też miłe dla oka. A nowości się rodzą. Założyłem ten wątek z taką pewną myślą, co by na jegoż łamach wstawiać każdą nowość spośród tęgopokrywych, jaką ktoś z nas namierzy w odmętach literatury i internetu. Mile przy tym widziane by były pedeefy traktujące o takiej nowej perełce lub przynajmniej namiary na literaturę.
Ja może zacznę.
Otóż do tomu VI Chrysomeloidea przybyło nam:
Neoplocaederus danilevskyi
Dorcadion (Cribridorcadion) shushense
Phytoecia (Pilemia) konyaensis
Phytoecia kartalensis
Phytoecia bialookii
Phytoecia (Blepisanis) volkovitshi
Jeśli ktoś chce pedeefy a'propos wspomnianych robalków to służę. Nie potrafię ich zamieścić tutaj, bo każdy z nich ma po kilkaset kilo i niestety nie wchodzi jako załącznik. A zippowanie mi czegoś nie wychodzi (a uczyć mi się nie chce na daną chwilę bo mi łeb pęka)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tak jest, jedna z tych Phytoecii dedykowana jest naszemu Koledze Piotrowi Bialookiemu, ktory raczył zebrać w 2002 w Turcji serie okazów (Piotr mówil mi o tym, że dostał pracę od Danilevskiego dosłownie przedwczoraj!).

Praca o Phytoeciach jest do pobrania ze strony Danilevskiego:

Danilevsky M.L., 2010. Four new Phytoecia (Coleoptera: Cerambycidae) from Turkey. Studies and Reports Taxonomical Series 6 (1-2): 19-30
http://www.cerambycidae.net/articles_da ... y_2010.htm

Do tych nowych gatunków, ktorych nie ma w CPC6 należy jeszcze doliczyć te:

Cortodera villosa krasnobayevi Danilevski 2010
Cerambyx scopolii siculus Rapuzzi & Sama 2010
Acanthocinus henschi aetensis Rapuzzi & Sama 2010
Dorcadion praetermissum mikhaili Özdikmen 2010
Phytoecia humeralis caneri Özdikmen 2010
Pilemia samii Özdikmen 2010
Pogonocherus pepa Verdugo & Torres-Mendez 2010


pozdrawiam,
Jacek

PS. O nowych gatunkach jest już wątek tu viewtopic.php?f=111&t=15655
i chyba należałoby te posty ze sobą połączyć.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kalisiak »

Jacku, pomysł zapewne ciekawy, ale nie wiem czy realizowalny. Być może, gdyby faktycznie chcieli w tym brać udział np. wszyscy zajmujący się entomologią w Polsce, to miałoby to jakieś szanse powodzenie w pewnym znaczącym procencie. Ale patrząc na listę osób aktywnie uczestniczących w Forum obawiam się, że szanse są niewielkie. Być może w jakiejś grupie, np Cerambycidae, szanse są nieco większe. Ale trzymam kciuki ;)
Co do twojego wpisu, to bez odniesienia do konkretnych artykułów to informacje mało przydatne. Szczególnie interesująca jest Phytoecia bialookii, bo to zapewne na cześć naszego kolegi. Na marginesie, nazwisko autora i rok opisania są częścią nazwy.
brakkonta

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: brakkonta »

Jacek Kalisiak pisze:- pomysł zapewne ciekawy, ale nie wiem czy realizowalny.
- Co do twojego wpisu, to bez odniesienia do konkretnych artykułów to informacje mało przydatne.
- Na marginesie, nazwisko autora i rok opisania są częścią nazwy.
- Może jednak optymizmu więcej :wink: Każdy z nas jakoś śledzi literaturę i internet. Wystarczy wtedy tylko do tego wątku dokleić swoją informację o nowościach i już.
- to że "nazwisko autora i rok opisania są częścią nazwy" to wiem, - proszę bardzo - Phytoecia bialookii sp.nov. no i pewnikiem będzie to Danilewski, 2010. Jednak tego pewny nie byłem to i sp.nov. po prostu nie pisałem.
- o artykułach nie pisałem co by na razie nie zagęszczać tematu. W razie czego wspomniałem iż posiadam pedeefy do podesłania, a JK już ku jednemu link podał (dotyczy zielarek).
Co do Neoplocaederus to jest w Caucasian Entomological Bull. 2009, a a Dorcadion w Eversmannia Entomological research in Russia and adjacent regions number 21-22
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kalisiak »

Chyba nie było:
Phytoecia (s. str.) shokhini Kasatkin 2010
D.G. Kasatkin 2010. A new species of the genus Phytoecia Dejean 1835 (Coleoptera: Cerambycidae) from Eastern Turkey - CAUCASIAN ENTOMOLOGICAL BULL. (Кавказский энтомол. бюллетень 6(1): 61−62)

O, widzę że odpisałeś. Więc dodam, że oprócz optymizmu wskazany jest trzeźwy ogląd rzeczywistości ;) Pomyśl o ilu grupach chrząszczy w ogóle się na forum nie pisuje. Poproszę o te pdf-y lub linki na maila :) Sam też chętnie wyślę, linków nie spisuję.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kalisiak »

Pilemia samii Özdikmen et Turgu, 2010
Hüseyin Özdikmen and Semra Turgut 2010. AN OVERVIEW ON THE PALAEARCTIC SUBGENUS PHYTOECIA (PILEMIA) FAIRMAIRE, 1864 WITH A NEW SPECIES PHYTOECIA (PILEMIA) SAMII SP. N. FROM TURKEY (COLEOPTERA: CERAMBYCIDAE: LAMIINAE). - Mun. Ent. Zool. Vol. 5, No. 1, January 2010: 90-108
brakkonta

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: brakkonta »

ale zauważ ile w jednej chwili nam już przybyło gatunków. Niecała godzina i mamy kilkanaście taksonów samych Cerambycidae. Fakt iż wielu rodzin tutaj nie poruszamy, ale zawsze tzw. "coś" przybędzie.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kalisiak »

No to przeczytaj mój post jeszcze raz, a za jakiś czas oszacujemy jak to idzie w innych rodzinach 8) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
No i nadal nie ma informacji gdzie te gatunki były opisane!!!

Pierpaolo Rapuzzi & Gianfranco Sama 2009. DESCRIPTION OF NEW CERAMBYCIDAE FROM GREECE, TURKEY, NORTHERN SYRIA AND CHINA (Insecta Coleoptera Cerambycidae). - Quad. Studi Nat. Romagna, 29: 181-188 (dicembre 2009) :::

Stenurella pamphyliae n. sp.
Poecilium wrzecionkoi n. sp.
Cleroclytus francottei n. sp.
Phytoecia icterica donatellae n. ssp.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kalisiak »

Pogonocherus pepa Verdugo & Torres-Mendez, 2010

Antonio Verdugo & José Luis Torres-Méndez 2010. POGONOCHERUS PEPA SP. N., NUEVO CERAMBÍCIDO BÉTICOMAGREBÍ (COLEOPTERA: CERAMBYCIDAE: LAMIINAE). - Boletín de la Sociedad Entomológica Aragonesa (S.E.A.), nº 46 (2010) : 109-113.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kalisiak »

Cerambyx scopolii siculus Rapuzzi & Sama 2010
Leioderes kollari jacopoi Rapuzzi & Sama 2010
Acanthocinus henschi aetensis Rapuzzi & Sama 2010

z publikacji:
Rapuzzi & Sama 2010. Considerazioni tassonomiche su alcuni Cerambicidi di Sicilia e descrizione di tre nuove sottospecie (Coleoptera: Cerambycidae). - Lambillionea, 110, 1, 127-131
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kalisiak »

Neoplocaederus danilevskyi Lazarev, 2009
M.A. Lazarev 2009. New species of Longicorn-beetle (Coleoptera: Cerambycidae) of the genus Neoplocaederus Sama, 1991 from Uzbekistan. - Кавказский энтомол. бюллетень 5(1): 73-74
http://www.cerambycoidea.com/titles/lazarev2009a.pdf
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Radek P. »

Jacek Kalisiak pisze:Phytoecia icterica donatellae n. ssp.
Ta Phytoecia już została zsynonimizowana (z Phytoecia geniculata) przez Danilevskiego, ale tylko w jego zapiskach internetowych, publikacji jak dotąd brak. Uczynił to zapewne jedynie na podstawie opisu tego podgatunku, bo akurat fotki jej nie zamieszczono w publikacji.

Jeśli chodzi o pdf-y to również jestem zainteresowany, tutaj zwracam się z prosbą do Jacka Mazepy. Moj mail: radple@wp.pl
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek Kalisiak pisze: Pierpaolo Rapuzzi & Gianfranco Sama 2009. DESCRIPTION OF NEW CERAMBYCIDAE FROM GREECE, TURKEY, NORTHERN SYRIA AND CHINA (Insecta Coleoptera Cerambycidae). - Quad. Studi Nat. Romagna, 29: 181-188 (dicembre 2009) :::

Stenurella pamphyliae n. sp.
Poecilium wrzecionkoi n. sp.
Cleroclytus francottei n. sp.
Phytoecia icterica donatellae n. ssp.
Praca ukazała się dopiero w 2010 tak więc gatunki noszą w nazwie ten rok:

Stenurella pamphyliae Rapuzzi & Sama, 2010
Poecilium wrzecionkoi Rapuzzi & Sama, 2010
Cleroclytus francottei Rapuzzi & Sama, 2010
Phytoecia icterica donatellae Rapuzzi & Sama, 2010
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ciekawe jest, że gatunki opisane w 2009 r. (praca ukazała się w grudniu 2009) nie załapały się do CPC6 (2010):
Jacek Kalisiak pisze:Pierpaolo Rapuzzi & Gianfranco Sama 2009. DESCRIPTION OF NEW CERAMBYCIDAE FROM GREECE, TURKEY, NORTHERN SYRIA AND CHINA (Insecta Coleoptera Cerambycidae). - Quad. Studi Nat. Romagna, 29: 181-188 (dicembre 2009) :::

Stenurella pamphyliae n. sp.
Poecilium wrzecionkoi n. sp.
Cleroclytus francottei n. sp.
Phytoecia icterica donatellae n. ssp.
Przy okazji wyszedł błąd na stronie Danilevskiego:
http://www.cerambycidae.net/news/14.09. ... pa_rem.htm
gdzie Danilevski pisze:
Acanthocinus henschi jacopoi Rapuzzi & Sama, 2010 was described from Sicilia.

Ewidentnie chodzi o Leioderus kollari jacopoi:
http://www.entomologiitaliani.net/publi ... 145&t=7930
Radek P. pisze:Jeśli chodzi o pdf-y to również jestem zainteresowany, tutaj zwracam się z prosbą do Jacka Mazepy. Moj mail: radple@wp.pl
Radku, w swoim pierwszym poście podałem linka do tej pracy, po prostu ją sobie pobierz. Danilevski umieścil ją dosłownie 3 dni temu w sieci.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Marek Przewoźny »

Jacek Kurzawa pisze:Ciekawe jest, że gatunki opisane w 2009 r. (praca ukazała się w grudniu 2009) nie załapały się do CPC6 (2010)
Przecczytaj dokładnie Jacku wstęp, strona ósma, siódmy akapit.
"...contain the aviable names in Chrysomeloidea published before January 1, 2009."
ze wzgęldu na cykl edytorski musili pewnie autorzy okreslic ścisłe granice do kiedy są zbierane dane inaczej byłyby ciągłe opóźnienia, tom stonkowo kózkowy chyba na początku był zapowaiadany na 2009 rok potem nastapiły jakies przesunięcia, więc pewnie już nie dodawali nowych nazw. opisanych w 2009 roku.
W tym akapicie są podane krańcowe daty dla wszystkich tomów.

P.S.
na stronie Apollo Books zapowiedziany jest już tom siódmy, cz 1 ryjkowców ma koniec 2010 lub początek 2011 roku.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marek Przewoźny pisze:
Jacek Kurzawa pisze:Ciekawe jest, że gatunki opisane w 2009 r. (praca ukazała się w grudniu 2009) nie załapały się do CPC6 (2010)
Przeczytaj dokładnie Jacku wstęp, strona ósma, siódmy akapit.
"...contain the aviable names in Chrysomeloidea published before January 1, 2009."
ze wzgęldu na cykl edytorski musili pewnie autorzy okreslic ścisłe granice do kiedy są zbierane dane inaczej byłyby ciągłe opóźnienia, tom stonkowo kózkowy chyba na początku był zapowaiadany na 2009 rok potem nastapiły jakies przesunięcia, więc pewnie już nie dodawali nowych nazw. opisanych w 2009 roku.
Racja Marku, ale..... tylko teoretycznie! :?
Gdyby tak było, to w Katalogu nie powinno byc gatunków opisanych w 2009 r a tym bardziej w 2010 r. Tymczasem w CPC6 mamy mamy 7 gatunków opisanych w 2010 r. i 8 opisanych w 2009 r.
Dlatego też byłem zdziwiony, że są gatunki już z 2010 r., a kilka jeszcze z 2009 r. nie weszło do Katalogu. Autorom to widocznie jakoś umknęło....

Trzeba to będzie sobie pouzupełniać teraz ręcznie, a jak widać - jest co uzupełniać. :) 8)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek Kalisiak pisze:Chyba nie było:
Phytoecia (s. str.) shokhini Kasatkin 2010
Jacek, skąd masz tą informację?
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kalisiak »

Do wszystkich informacji podawałem publikację źródłową opisu.
Namawiam pozostałych uczestników wątku do uzupełnienia podawanych przez nich informacji o to samo. Jak już Jacku zauważyłeś, podawanie samych nazw (a jeszcze bez nazwisk autorów) prowadzi łatwo do generowania różnorodnych błędów. Ja kózkami się nie zajmuję, więc nie będę wam chleba odbierał, jeżeli chodzi o uzupełnienie reszty danych.
Artykuł chyba mam, zaraz ci wyślę na priva.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dziękuję za pracę, odebralem mailem.
Pytałem Jacku, skąd masz tę informację o tym gatunku, a nie gdzie została ona opublikowana :-)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kalisiak »

Jacku, informację mam z publikacji :)
A skąd mam publikację? Czy to ważne? Sam nie pamiętam. Sporo dostaję od miłych i życzliwych kolegów, trochę wyławiam na forach. Nie poszukuję specjalnie publikacji o Cerambycidae. Ale chętnie się nimi dzielę :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek Kalisiak pisze:A skąd mam publikację? Czy to ważne?
Dla mnie tak, bo istotne jest ustalenie dobrych kanałów informacji, którymi wydostają się takie nowe dane. Sam staram się przy podawaniu takich informacji zamieszczać źródło, żeby inni w przyszłości też mogli z tego skorzystać.

Inaczej mówiąc: interesująca dla mnie jest nie tylko sama informacja, ale również droga, którą wydostaje się na światło dzienne. To w dzisiejszych czasach jest bardzo istotne i z wielu względów ciekawe. 8)

PS. Rozumiem, że w dzisiejszych czasach mamy tak szybki napływ informacji, że niejednokrotnie nie da się ustalić po upływie krótkiego czasu, skąd pochodzi informacja, czy np. skąd posiadamy plik.

PS. Tu jest do pobrania praca o Phytoecia shokhini Kasatkin, 2010
http://www.zin.ru/ANIMAliA/COlEOPTERA/RUS/kasat101.htm
brakkonta

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: brakkonta »

dodam tylko źródłową literaturę do Dorcadion (Cribridorcadion) shushense z mojego postu z samego początku. Pozostałe (Neoplocaederus i zielarki już zostały namierzone, to i nie będę bałaganił).
Лазарев М.А., 2010: Новый вид рода Dorcadion (Coleoptera: Cerambycidae) из Закавказья.
Эверсмания, Энтомологические исследования в России и соседних регионах, Вып. 21-22

Mazep
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kurzawa »

I doszły nam kolejne dwa gatunki kózkowatych - S.ivoroberti z Grecji i Mallosia tamashaczi z Iranu (góry Zagros).

Stictoleptura ivoroberti Sama, 2010.
Sama, G., 2010. Description of Stictoleptura ivoroberti new species from Greece (Coleoptera: Cerambycidae: Lepturinae).Mun. Ent. Zool. 920 Vol. 5, Suppl. 920-923.

Mallosia (Eumallosia) tamashaczi Sama, Szekely, 2010.
Sama, G. & Székely, K., 2010. Description of a new species of Mallosia (Eumallosia) from Iran (Coleoptera: Cerambycidae). Mun. Ent. Zool. 896 Vol. 5, Suppl. 896-899.

http://species.wikimedia.org/wiki/Mallo ... tamashaczi

Nowa Mallosia zbliżona jest do M.herminae i bardziej do M.jakowlewi. Niedawno opisana M.haiastanica Danilevski, 2007 okazała się jednak synonimem M.herminae, co sprostował sam Danilevski.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kurzawa »

Kolejny gatunek, opisany z Yemenu.

Crossotus kadleci Sama et Sudre, 2010

Sama, G. & Sudre, J., 2010. Description of Crossotus kadleci from Yemen (Coleoptera, Cerambycidae, Lamiinae). Mun. Ent. Zool. Vol. 5, Suppl.. 953-956.

Do pobrania PDF
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kurzawa »

To już 24 - ty opisany nowy takson w tym roku (Cerambycidae, only westpalaearktic region):

Libanoclytus tommasoi Sama & Rapuzzi, 2010

http://www.entomologiitaliani.net/publi ... hp?t=13360

Nowy rodzaj w Clytiini Libanoclytus gen. nov.

Jak widać autor opisu nowego gatunku umieścił sam informację w sieci zanim jeszcze ukazała się publikacja, tak więc na razie nie znamy Bibliografii do tego opisu. Cierpliwości trzeba, bo informacje rozchodzą się coraz szybciej po tym swiecie :-)

Nowy gatunek został "odkryty" na ostatniej włoskiej Giełdzie Entomodena :-)
http://nuke.entomodena.com/EntoModena/t ... fault.aspx

Podziękowania za info dla Marcina Szewczyka.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kalisiak »

Dorcadion (Pedestredorcadion) gashtarovi Sama, Dascalu & Pesarini, 2010

Sama, Dascalu & Pesarini, 2010. Description of Dorcadion gashtarovi n.sp. (Coleoptera, Cerambycidae) from Romania and Bulgaria with the review of the closely related species.

Jeszcze chwilę temu Sama pisał w innym wątku "In print". Nie mam namiaru na publikację i nie wiem, w jakim czasopiśmie się ukazała.
A tutaj: http://www.entomologiitaliani.net/publi ... hp?t=13410 zdjęcia tego gatunku :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kurzawa »

J.M. pisze:dodam tylko źródłową literaturę do Dorcadion (Cribridorcadion) shushense z mojego postu z samego początku. Pozostałe (Neoplocaederus i zielarki już zostały namierzone, to i nie będę bałaganił).
Лазарев М.А., 2010: Новый вид рода Dorcadion (Coleoptera: Cerambycidae) из Закавказья.
Эверсмания, Энтомологические исследования в России и соседних регионах, Вып. 21-22

Mazep
Tu jest opis Dorcadion (Cribridorcadion) shushense Lazarev, 2010 do pobrania :-)
http://www.zin.ru/Animalia/Coleoptera/rus/lazar101.htm
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek Kalisiak pisze:Dorcadion (Pedestredorcadion) gashtarovi Sama, Dascalu & Pesarini, 2010

Sama, Dascalu & Pesarini, 2010. Description of Dorcadion gashtarovi n.sp. (Coleoptera, Cerambycidae) from Romania and Bulgaria with the review of the closely related species.

Jeszcze chwilę temu Sama pisał w innym wątku "In print". Nie mam namiaru na publikację i nie wiem, w jakim czasopiśmie się ukazała.
Właśnie dzisiaj (10 godzin temu) pojawił się plik pracy do pobrania:
http://www.entomologiitaliani.net/publi ... 006#p83006 z tego wątku.

Celowo nie podaję bezpośredniego adresu ani nie podpinam pliku by pokazać, gdzie jest źródło informacji i "uszanować" prawa autorskie.
brakkonta

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: brakkonta »

М. Данилевский „Новые таксоны жуков – усагей из Закавказья и Северного Ирана” Eversmannia, No. 23-24, 2010
Alosterna barimanii sp.n
Xylotrechus ilamensis hadullai ssp.n
Dorcadion (Cribridorcadion) ponomarenkoi sp.n
Dorcadion (Cribridorcadion) cingulatoides hassani ssp. n
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kurzawa »

Uzupełnię tylko dla zainteresowanych tą informację o miejsca, z których pochodzą opisywane taksony.

Alosterna barimanii sp.n - IRAN, Mazanderan prov.
Xylotrechus ilamensis hadullai ssp.n - ARMENIA, Megri env.
Dorcadion (Cribridorcadion) ponomarenkoi sp.n - ARMENIA, Megri env.
Dorcadion (Cribridorcadion) cingulatoides hassani ssp. n. - IRAN, Mazanderan prov.

Data ukazania sie publikacji:
oficjalnie 29.XI.2010 r.
Autor otrzymał go jednak zaledwie kilka dni temu, przysłał mi reprint w pdfie ze skanami niskiej jakosci z zaznaczeniem, aby go nie rozsyłać, dopóki nie upora się z dobrą wersją z kolorowymi tablicami ("and they never distribute reprints"). Tak więc praca właściwie jeszcze się nie ukazała :-), ale jet to kwestia kilku dni - w dzisiejszych czasach.
brakkonta

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: brakkonta »

Stenurella bifasciata safronovi ssp. n.
"NEW SUBSPECIES OF STENURELLA BIFASCIATA (MÜLLER, 1776) (COLEOPTERA, CERAMBYCIDAE) FROM SOUTH WEST TURKEY Mikhail L. Danilevsky"
Mun. Ent. Zool. Vol. 6, No. 1, January 2011
tutaj jest pedeef o powyższym podgatunku (i kilka innych pedeefów kózkowych) http://www.munisentzool.org/?blogs=contents&issue=32
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kurzawa »

Danilevsky bardzo szybko i rzeczowo rozprawil się z problematyką w obrębie S.bifasciata. Całkiem niedawno było to przedmiotem intensywnej dyskusji na wloskim forum, gdzie powoli wyplywały na światło dzienne nowe fakty dotyczące S.intermedia i np. istnienia samic ktore pokazują, ze S.intermedia nie należy do grupy melanura, jakby to wynikalo z opisu Holzschuha 2006 (punktowanie jak u melanura, jak u samai) lecz nalezy do grupy bifasciata. I diagnoza Holzschuha okazala się błedna i pewne wyrażenia z klucza Sama, 2002 rownież (trudności z wyrażeniami angielskimi).

Wątek o Stenurella intermedia (teraz jako S.bifasciata intermedia):
http://www.entomologiitaliani.net/publi ... 45&t=12145

Zrobił się porządek w grupie bifasciata, brakuje go jeszcze w grupie melanura. Nie jest to ostateczny wygląd kompleksu S.bifasciata wraz z podgatunkami, ponieważ ilośc synonimów i potencjalnych podgatunków oraz okazow w kolekcjach ma duzy potencjał. Teraz jest dobry czas na zrewidowanie okazow Stenurelli z Turcji i południowego areału występowania. Stan poznania tej grupy jest o wiele lepszy i łatwiej jest teraz pooznaczać okazy.

Jest też ciekawa praca naszego forumowego kolegi rpanina o kózkach Ukrainy. Kilka rzeczy zasługuje na zalożenie osobnego wątku.

Prace Ozdikmena są coraz bardziej nic nie wnoszące do nauki.
brakkonta

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: brakkonta »

Jacek Kurzawa pisze:Kilka rzeczy zasługuje na zalożenie osobnego wątku.
Popieram. Jest takowa potrzeba, aby był wątek w którym to można by wstawiać skierowania do istniejących prac o kozach. W tym wątku nie wstawiałem ich tytułów bo i nie w temacie były prace (ot, choćby wspomniana przez Ciebie praca o Ukrainie). Jednak zaznaczyłem że "nie tylko te prace" są na stronie. No to może ja takowy wątek sobie założę.
Mazep
brakkonta

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: brakkonta »

następne novum:
Phymatodes (Phymatoderus) vandae Danilewski, 2010 Grecja
Mazep
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kurzawa »

J.M. pisze:następne novum:
Phymatodes (Phymatoderus) vandae Danilewski, 2010 Grecja
Mazep
Drobiazg, ale trzeba się pilnować, bo autora pisze się tak: Danilevsky
http://www.cerambycidae.net/ i w pracach.
(wyszukiwarki Ctrl+F, F3, Google i inne) bardzo jasno odnoszą się do takiej pisowni ;-) nie widzą nazwy...

A te prace jeszcze się chyba nigdzie nie ukazały (z P.vandae, A.barimanni)??? :wink:
brakkonta

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: brakkonta »

Jacek Kurzawa pisze:A te prace jeszcze się chyba nigdzie nie ukazały (z P.vandae, A.barimanni)??? :wink:
nie, jeszcze nie. Na razie to robocze pedeefy
Mazep
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kurzawa »

Do 2010 r trzeba dopisać kolejne nowe taksony (10) dla nauki, praca już się ukazała:

Sama G., Rapuzzi P. & Kairouz A., 2010 - Catalogue commenté des Cerambycidae du Liban. Quad. Studi Nat. Romagna, 30: 131-201
  • Libanoclytus tommasoi n.gen. n.sp. (Liban)
    Axinopalpis alberti n.sp. (Liban)
    Glaphyra azri n.sp. (Liban)
    Agapanthia (s.str.) psoraleae Sama & Rapuzzi, 2010 (Liban)
    Agapanthia (s.str.) pesarinii Sama & Rapuzzi, 2010. (Liban)

    Agapanthia (Epoptes) mutinensium Sama & Rapuzzi, 2010 (Liban)
    Agapanthia (Epoptes) subsimplicicornis Sama & Rapuzzi, 2010 (Liban)

    Leiopus syriacus tauricus Sama & Rapuzzi, 2010 (Liban)
    Leiopus syriacus abieticola Sama & Rapuzzi, 2010 (Liban)
Przy czym nie jest lekko, bo JUŻ niektóre taksony zostały natychmiast zsynonimizowane:

Glaphyra
sterbai Adlbauer, 1988: 277 A: LE
azri Sama & Rapuzzi, 2010: 151 (Glaphyra)

wg. Danilevsky, 2010: http://www.cerambycidae.net/catalog.html
brakkonta

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: brakkonta »

Jacek Kurzawa pisze:praca już się ukazała
a możesz załączyć link do niej?
Libanoclytus tommasoi był już wyżej wspominany.
Przy okazji jeszcze tegoż postu. Czy przypadkiem miast "n.sp" nie powinno się pisać "Sama G., Rapuzzi P. & Kairouz A., 2010"? W końcu są autorami tegoż artykułu i to u nich ONE zaistniały jako nowe to i chyba oni są ich ojcami.
Mazep
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kurzawa »

Praca nie jest dostępna OnLine.

Autorzy są trzej i tak własnie pisze Danilevsky na swej stronie:
Glaphyra
sterbai Adlbauer, 1988: 277 A: LE
azri Sama & Rapuzzi, 2010: 151 (Glaphyra)
O to Ci chodziło? :D
brakkonta

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: brakkonta »

ano i o tym mówiłem.
A czy wspomnianą prace posiadasz, a jeśli, to czy możesz podesłać mejlem?
Mazep
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie mam tej pracy.

Resztę z postu przenioslem do nowego wątku o Molorchus abieticola
viewtopic.php?f=111&t=16555
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dodatki do Catalogue of Palaearctic Coleoptera

Post autor: Jacek Kurzawa »

Kolejne nowe taksony kózek zachodniopalearktycznych:

Vesperus barredai Verdugo, 2009 PT SR
Anoplistes balcanicus Slama, 2010 AL BU
Phymatoderus pusillus ssp. inopinatus (Slama, 2010) GR
Cribridorcadion gallipolitanum ssp. fumidum Pesarini & Sabbadini, 2010 GR
Cribridorcadion regulare ssp. dramaticum Pesarini & Sabbadini, 2010 GR
Cribridorcadion tauricum ssp. pittinoi Pesarini & Sabbadini, 2010 GR
Cribridorcadion subinterruptum Pic, 1900 TR

To już 46 gatunków, ktorych nie ma w CPC6 z czego dwa są z 2009 (V.barredai i N.danilevskyi nie zostały w porę "dostrzeżone" przez autorów CPC6).

Verdugo A. 2009. Descripcion de Vesperus barredai (Coleoptera, Cerambycidae, Vesperinae), nueva especie de cerambicido de la Peninsula Iberica.- Boletin de la Sociedad Andaluza de Entomologia, 16 : 21-32. (Vesperus barredai n.sp.)
http://www.archive.org/details/VesperusBarredaiN.sp_356

Slama M., 2010. Contribution to the recognition of Cerambycidae (Cerambycidae).- Biocosme Mesogeen, Nice, 27(3): 74-86. (Anoplistes balcanicus n.sp., Phymatoderus pusillus inopinatus n.ssp.)

Pesarini, C., Sabbadini, A. 2010. Ricerche sui Dorcadionini di Grecia. IV. Le specie della Macedonia e della Tracia (Coleoptera Cerambycidae).- Atti della Societa Italiana di Scienze Naturali e del Museo Civico di Storia Naturale in Milano, 151(2):179-216.

Prac jeszcze nie posiadam.

--------
dalszy ciąg tematu Nowe gatunki (po CPC 2010) cd. [2] viewtopic.php?f=111&t=16813
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „NOWE gatunki”