Tłuste plamy u Colias sp. [odtłuszczanie]

Metody preparowania, usypiania, problemy, sposoby.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Tłuste plamy u Colias sp. [odtłuszczanie]

Post autor: Malko »

Koledzy, nowiny mam niedobre :/ przeglądam sobie gablotę z Moimi Coliasami, a tu taka przykra niespodzianka przekopałem forum i znalazłem dwie drogi usuwania tego typu plam:

1) Przemycie okazu tudzież kąpiel w benzynie.
2) Przemywanie okazu acetonem.

Chciałbym zapytać czy ktoś zna jeszcze jakieś metody? Którą stosowaliście i okazała się skuteczniejsza. By pokazać jak duży jest to problem załączam zdjęcia.
Mam jeszcze jedno pytanie gablota ta jest najdłużej zabezpieczona "płytką globol" wcześniej motyle nie były pokryte tymi plamami, martwię się czy i u innych okazów które są zabezpieczone podobnie nie pojawi się ten problem. Domyślam się, że plamy powstały na wskutek reakcji jakiś tłuszczów z ciała owada, jednakże czy aby ten preparat globol nie powoduje katalizy tej reakcji ?
Załączniki
1.jpg
1.jpg (57.94 KiB) Przejrzano 5236 razy
2.jpg
2.jpg (81.55 KiB) Przejrzano 5236 razy
3.jpg
3.jpg (54.11 KiB) Przejrzano 5236 razy
4.jpg
4.jpg (87.02 KiB) Przejrzano 5236 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Tłuste plamy u Colias sp.

Post autor: Antek Kwiczala † »

Nie znam lepszego sposobu. Ja stosuję kąpiel calego okazu w acetonie. Ciekawi mnie jednak zatłuszczenie okazu na fotce 2. Skrzydła tłuszczą się przede wszystkim od ciała motyla, gdy tymczasem ten szlaczkoń wyraźnie zatłuścił się wskutek kontaktu skrzydłem z innym motylem. Staraj się unikać takiego układania motyli w gablocie, by się ze sobą stykały.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Tłuste plamy u Colias sp.

Post autor: Malko »

Bardzo dziękuje Antek za radę, już poprawiłem ułożenie w gablocie było tam ciasno i teraz już nic się ''nie dotyka'' . Prosiłbym Cię tylko byś napisał jak długo moczysz okaz w acetonie i jaki kupujesz aceton? Zwykły do analiz chemicznych który można kupić w sklepach z odczynnikami?

I co sądzisz na temat wpływu tego zabezpieczenia gablot płytką globol myślisz że mogła "pomóc" tej reakcji tłuszczenia? Okazy mają dwa lata i nic się z nimi do tej pory nie działo...
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Tłuste plamy u Colias sp.

Post autor: Malko »

Nie mogę już z edytować poprzedniego postu więc muszę napisać kolejny. Plamy usunąłem ślicznie zeszły i motyle są jak nowe :) . Załączam zdjęcie jak ułożyłem teraz motyle ''na zakładkę są croceus-y" więc zachodzą na siebie ze względu na miejsce ale nie dotykają się ani szpilkami ani skrzydłami myślę, że to pomoże.
Załączniki
2.jpg
2.jpg (36.07 KiB) Przejrzano 5120 razy
3.jpg
3.jpg (116.39 KiB) Przejrzano 5120 razy
Awatar użytkownika
Paweł Bojar
Posty: 106
Rejestracja: środa, 14 kwietnia 2004, 19:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Tłuste plamy u Colias sp.

Post autor: Paweł Bojar »

Ja polecałbym kąpiel całego okazu ze szpilką w benzynie ekstrakcyjnej,aceton ma oprócz właściwości odtłuszczających ma też właściwości dehydratacyjne,wyciaga całą wodę z okazu i czasami "powykręca" skrzydła.Kąpałem w jednym i drugim,polecam benzynę,na kilka godzin do zamykanego słoika,niech sobie popływa,potem na chwilę wbić szpilkę pod kątem żeby motyl obciekł i po zabiegu.Benzyna ekstrakcyjna w każdym sklepie z farbami jakieś 5-6zł,pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Tłuste plamy u Colias sp.

Post autor: Antek Kwiczala † »

jak długo moczysz okaz w acetonie
Na pewno masz już własne doświadczenia :) , ale ja moczę motyle dzienne 10-15 min. Niektóre nocne (zawisaki, niedźwiedziówki, barczatki) wymagają dłuższego moczenia. Wprawdzie plamy ze skrzydeł schodzą szybko, ale motyl może ponownie po kilku dniach się zatłuścić, i trzeba wypłukać tłuszcz również z ciała motyla, a to trwa dłużej (nawet kilkanaście godzin).
jaki kupujesz aceton?
ten ze sklepu chemicznego do analiz jest najlepszy. Odradzam natomiast "aceton" sprzedawany jako rozcieńczalnik do farb. Zawiera często różne dodatki.
co sądzisz na temat wpływu tego zabezpieczenia gablot płytką globol
Nie mam zdania na ten temat. Nie stosowałem dotąd globolu (używam Insect Killer"a).
aceton ma oprócz właściwości odtłuszczających ma też właściwości dehydratacyjne
Paweł ma sporo racji. Przy krótkim moczeniu nic się nie dzieje, ale przy dłuższym może dojść do opisanego przez Pawła zdarzenia. Z benzyną miewałem jednak odwrotne problemy. Bywają partie "zawilgocone", i po odtłuszczeniu motyl się "rozjeżdżał" jak po odwilżaniu, i trzeba go było ponownie preparować i suszyć.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Tłuste plamy u Colias sp.

Post autor: Malko »

Bardzo Dziękuje za tak obszerną odpowiedź Antek! na Ciebie zawsze można liczyć . Tak popróbowałem samemu z tym czasem :) A wyciągnąłem na wierzch tą gablotę z Coliasami i będę monitorował czy plamy ponownie się pojawiają.
Awatar użytkownika
tempelik
Posty: 422
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2010, 12:35
Lokalizacja: Lubaczów/Warszawa

Re: Tłuste plamy u Colias sp.

Post autor: tempelik »

Dziwi mnie, że pyłek ze skrzydeł nie odpada przy moczeniu. Jak to się dzieje??
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Tłuste plamy u Colias sp.

Post autor: Malko »

Pyłek by pewnie odpadł ale motyle mają łuski (te włoski na ciele motyla to też przekształcone łuski) które są "zakotwiczone" do błony skrzydła poszukaj na internecie informacji o morfologii łusek to dowiesz się więcej :)
Awatar użytkownika
tempelik
Posty: 422
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2010, 12:35
Lokalizacja: Lubaczów/Warszawa

Re: Tłuste plamy u Colias sp.

Post autor: tempelik »

Dawid_Masło pisze:Pyłek by pewnie odpadł ale motyle mają łuski
Oj tam. Większy szczegół :roll:
Postaram się używać dokładniejszych słów :wink:
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Tłuste plamy u Colias sp.

Post autor: Malko »

W porządku ;) jakbyś potrzebował jakiejś literatury pisz na priv.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Preparowanie, chemia.”