rzadki pływak?

celtis
Posty: 13
Rejestracja: niedziela, 29 sierpnia 2010, 17:56
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa. Targówek

rzadki pływak?

Post autor: celtis »

mam prośbę o oznaczenie pływaka Obrazek
waham się między Hydrovatus cuspidatus a Hygrotus decoratus ze wskazaniem na ten pierwszy. czy to taka rzadkość w Polsce jak podają fauniści? ponieważ jednak jestem początkującym zbieraczem, może to w ogóle jest coś innego.
proszę o pomoc w oznaczeniu. rozmiary chrząszcza pomiędzy 2,5 a 3mm
pływak 01.jpg
pływak 01.jpg (55.16 KiB) Przejrzano 1949 razy
może teraz wejdzie to zdjęcie
Ostatnio zmieniony niedziela, 29 sierpnia 2010, 18:43 przez celtis, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
G.Antoni
Posty: 442
Rejestracja: wtorek, 11 sierpnia 2009, 12:53
UTM: ED10
Lokalizacja: Warszawa (Radzymin) ED10

Re: rzadki pływak?

Post autor: G.Antoni »

fotka się nie wyświetla :|
celtis
Posty: 13
Rejestracja: niedziela, 29 sierpnia 2010, 17:56
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa. Targówek

Re: rzadki pływak?

Post autor: celtis »

zdjęcie już wskoczyło. cóż... trudne początki
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: rzadki pływak?

Post autor: Marek Przewoźny »

Gdzie chrząszcz odłowiony? Wielokrotnie już była ponawiana prośba o podawanie dat i miejsca wykonania zdjęć lub zbioru osobników!
celtis
Posty: 13
Rejestracja: niedziela, 29 sierpnia 2010, 17:56
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa. Targówek

Re: rzadki pływak?

Post autor: celtis »

Panie Marku: dopiero startuję i wielokrotnie jeszcze tego forum nie odwiedzałem (może kilkukrotnie). rozumiem, że informacja na temat występowania i daty odłowienia często jest pomocna w oznaczeniu, ale czy chrząszczy wodnych też: przy ich lotności i tegorocznych powodziach i chyba imago też trwa przez cały rok? niemniej podaję: Konstancin-Jeziorna [EC06] 28.VIII.2010 wyciągnięty z roślinami wodnymi rosnącymi blisko brzegu. sądząc po awatarze są Panu bliskie pływaki - więc co to za gatunek?
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: rzadki pływak?

Post autor: Marek Przewoźny »

To poprostu dobry zwyczaj podawać miejsce znalezienia lub zrobienia fotografii. Szczególnie gdy są to takie rzadkie, wręcz rarytasowe gatunki jak ten, który prezentujesz. Tak to Hydrovatus cuspidatus. Po Katalogu Fauny Polski podany z trzech zaledwie współczesnych stanowisk z Niziny Wielkopolsko-Kujawskiej, Wyżyny Lubelskiej i Roztocza. Znam jeszcze ze cztery niepublikowane stanowiska. Między innymi w tym roku łowiony przeze mnie na nowym stanowisku, dane jeszcze nie opublikowane, stąd nie rozpisuje się więcej na forum o tym póki publikacji nie napiszę.
Napisz proszę może coś wiecej w jakim typie wody odłowiony (jezioro, staw, mocno zuetrofizowany czy nie, naturalny zbiornik czy nie) bo to też ciekawe no i koniecznie opublikuj najlepiej w formie szorta w Widomościach Entomologicznych jako nowego dla Niziny Mazowieckiej, warto.
Co do lotności to owszem wiele pływaków znakomicie lata ale to nie znaczy, że będą w każdej wodzie, jednak wiele gatunków ma ścisłe preferencje są stenotopami i musi być odpowiedni typ wody pod względem różnych czynników by w niej wystapiły.
Nie u wszystkich też pływków imago przeżywa cały rok. N ajczęściej u pływaków w Polsce imagines występują w dwóch szczytach liczebności wiosennej i jesiennej, wiosną występują te które przezimowały, a jesienią jest już nowe pokolenie po te wiosenne latem giną. Od tego jest sporo też wyjątków, ale skrótowo tak to wygląda.
celtis
Posty: 13
Rejestracja: niedziela, 29 sierpnia 2010, 17:56
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa. Targówek

Re: rzadki pływak?

Post autor: celtis »

wielkie dzięki za oznaczenie. zbiornik wodny: staw (glinianki - nieczynne wyrobisko po kopalni gliny, więc sztuczny), nie wiem jak się określa stopnie eutrofizacji zbiorników ale woda przejrzysta plus szuwary - muszę się jeszcze przejść nad zbiornik i zwrócić na to uwagę. A propos publikacji: czy amatorzy też mogą publikować tzw. szorta w Wiadomościach Entomologicznych? Dziękuję też za pozostałe, cenne informacje.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: rzadki pływak?

Post autor: Marek Przewoźny »

To ciekawe bo ja go w zupełnie innym środowisku poławiałem, duże jezioro zeutrofizowane, choć też rzeczywiście poławaiłem go w szuwarze. Ciekawe jest to, że za bardzo nie ma on preferencji do typu wody, ciekawi więc to dlaczego jest tak rzadko odłwiany w Polsce.
Oczywiście że mogą również publikować kwestia jest tylko taka czy jest się członkiem Towarzystwa Entomologicznego czy nie (członkowie publikują bez opłat), choć pewnie taki krótki szort to nie będą duże opłaty, można też wziąć za współautora członka towarzystwa lub zapisać się do PTE.
celtis
Posty: 13
Rejestracja: niedziela, 29 sierpnia 2010, 17:56
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa. Targówek

Re: rzadki pływak?

Post autor: celtis »

jeszcze raz dziękuję za info. skoro Pan go znalazł w 4 miejscach - zapewne w ostatnich latach i jeszcze ten mój okaz na Mazowszu, to na tle wcześniejszych doniesień niezły bum odnotowań - może pływaczek jest w ekspansji? :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chrząszcze [FOTO-oznaczanie]”