Hodowla Papilio machaon

Hodowla owadów
Kaperek90
Posty: 44
Rejestracja: poniedziałek, 17 sierpnia 2009, 13:41
Lokalizacja: Gostyń

Hodowla Papilio machaon

Post autor: Kaperek90 »

Witam !
Miałem napisać o niej wcześniej, ale nie miałem mobilizacji :P Niestety musiał mnie pogonić problem... Hodowla była piękna jakieś 15 osobników (uratowanych z ogródka przed wykopaniem marchewki czy zerwaniem koperku zbieram gąsienice aby ich nie wyrzucono przypadkiem) zrobiłem ładną klatkę z tatą i podzieliłem gąsienice na 2 grupy 1 tych większych które hoduję w dużej klatce a te małe pod rajstopą w mniejszym pojemniczku, zauważyłem, że natka marchewki szybko więdnie, więc zorganizowałem kubeczek przykleiłem folię by gąsienice nie wleciały do wody i powkładałem świeżą natkę trzyma się ok 2 dni i co tyle też ją wymieniam. Aż do dzisiaj... Zauważyłem, że 1 gąsienica 2. co do wielkości w hodowli jest oblepiona czymś ciemnym (klatka jest szczelna, chroniona przed deszczem bo stoi pod daszkiem) lekko dotknąłem gałązkę by dokładnie ją obejrzeć i... odpadła trzymając się tylko na 1 macce :/ Czytałem o tym w książce Pana Niesiołowskiego opisuje to jako "katar kiszek" - biegunkę, rzeczywiście na podstawce było widać wodniste odchody ale przecież rośliny są ŚWIERZE często zmieniane, czasem dokładane nie zgniłe, broń borze, więc nie wiem dlaczego takowy przypadek zaistniał. Pan Niesiołowski pisze, że można z tego gąsienicę wyleczyć dając jej dobry pokarm, ale nie wiem czy już nie za późno :/ jak mówiłem gąsienica leży, nawet nie stoi "na własnych nogach" Po czym zajrzałem do hodowli tych mniejszych gąsieniczek, a tam 2 po prostu nie trzymały się podłoża, podobnie jak ta duża, ale nie było śladów złych odchodów były "jędrne" tak jak reszta (ta duża wydaje się być pusta w środku :/ Załączam zdjęcia do analizy. I wspomnę jeszcze, że 1 z gąsienic uwiła już sobie "Kołyskę" PS: Czy to nie za wcześnie? w ogóle te duże gąsienice też za kilka dni się przepoczwarzą a jak mi wiadomo poczwarka musi przeczekać zimę ale czy nie wykluje się wcześniej ? (jest bardzo ciepło od kilku dni)
Proszę o szybką odpowiedź i rady :wink:

Co mi się przypomina i co chę dodać: tylko 1 gąsienica ma biegunkę bezwładnych małych są 2 klatka stoi na balkonie.
Załączniki
Klatka duża otwarta
Klatka duża otwarta
Hodowla Papilio machaon 001.jpg (33.34 KiB) Przejrzano 1258 razy
Mała hodowlarka znajduje się w tej dużej tylko że jest oddzielona pończochą
Mała hodowlarka znajduje się w tej dużej tylko że jest oddzielona pończochą
Hodowla Papilio machaon 006.jpg (30.35 KiB) Przejrzano 1258 razy
Gąsienice za żerze :D (Te duże)
Gąsienice za żerze :D (Te duże)
Hodowla Papilio machaon 014.jpg (39.07 KiB) Przejrzano 1258 razy
ślady po wodnistych odchodach na podstawce
ślady po wodnistych odchodach na podstawce
Hodowla Papilio machaon 017.jpg (29.08 KiB) Przejrzano 1258 razy
Drastyczne zdjęcie dużej gąsienicy :/ Szkoda mi jej bardzo...
Drastyczne zdjęcie dużej gąsienicy :/ Szkoda mi jej bardzo...
Hodowla Papilio machaon 018.jpg (21.77 KiB) Przejrzano 1258 razy
Położyłem ją na podstawce i wypuściła jeszcze to :/
Położyłem ją na podstawce i wypuściła jeszcze to :/
Hodowla Papilio machaon 020.jpg (14.96 KiB) Przejrzano 1258 razy
A to bezwładne małe gąsieniczki... bo to chyba nie była funkcja obronna jak u niedźwiedziówek
A to bezwładne małe gąsieniczki... bo to chyba nie była funkcja obronna jak u niedźwiedziówek
Hodowla Papilio machaon 021.jpg (18.24 KiB) Przejrzano 1258 razy
Jeszcze klatka zamknięta (materiał: znaleziona na strychu kolegi hodowlarka do patyczaków miała okna z plastiku które zamieniłem na siatkę
Jeszcze klatka zamknięta (materiał: znaleziona na strychu kolegi hodowlarka do patyczaków miała okna z plastiku które zamieniłem na siatkę
Hodowla Papilio machaon 013.jpg (27.97 KiB) Przejrzano 1258 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16292
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 2 times

Re: Hodowla Papilio machaon

Post autor: Aneta »

Biegunka zdarza się nie tylko przy nieświeżym pokarmie, ale też po podaniu zawilgoconego, niedostatecznie osuszonego. Poza tym w takim zagęszczeniu gąsienice łatwo zarażają się różnymi chorobotwórczymi drobnoustrojami, co moim zdaniem zaszło w tym przypadku. Osobiście porozdzielałabym hodowlę na mniejsze pojemniki po max. dwie gąsienice.
A jeśli hodowlarka stoi na balkonie, być moze narażona jest na zbyt duże nasłonecznienie - to też źle wpływa na gąsienice.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”