duża ilość pancerzyków żuka gnojarza (?)

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Emilia
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 17 kwietnia 2009, 09:56
Lokalizacja: Kaszuby

duża ilość pancerzyków żuka gnojarza (?)

Post autor: Emilia »

czy ktoś się orientuje skąd się to wzięło?? kilka dni temu byłam na spacerze w lesie i zaintrygowała mnie duża ilość suchych pancerzyków żuka chyba gnojarza.Można ją było wziąć w obie dłonie czyli tak. ponad 100 albo więcej. jestem ciekawa jakie zwierzę się tym żywi i zwróciło najprawdopodobniej taką ilość naraz. To były same pancerzyki w formie dość zbitej.
Awatar użytkownika
Szkloney
Posty: 146
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 23:31
Lokalizacja: Pietrzykowice/Kraków

Post autor: Szkloney »

Często zdarza się, że żuki wchodzą do wyrzuconych w lesie butelek czy puszek po piwie. Wchodzą do nich bez większych problemów ale gorzej z wyjściem. Początkowo ściąga je tam zapach piwa a później zapach rozkładających się chrząszczy, które nie mogły wyjść z takiej pułapki i padły. W ten sposób może uzbierać się ich całkiem pokaźna ilość. W Twoim przypadku prawdopodobnie ktoś wytrząsnął zawartość butelki i stąd Twoje znalezisko.
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post autor: Voltrax »

Także od razu pomyślałem o butelce czy puszce, ale:
Emilia pisze:w formie dość zbitej.
Co to znaczy dość zbite? czy można by sprecyzować?
poniżej wrzucam przykład. Ten akurat to kanister z wypalonym bokiem. Niezliczona ilość gnojarzy i kilka biegaczy.
Załączniki
robione komórką
robione komórką
DSC00008.JPG (93.85 KiB) Przejrzano 1927 razy
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

Szkloney masz rację też tak obstawiam. Emilia jak jeszcze raz znajdziesz takie znalezisko to zrób zdjęcie i wrzuć tutaj to może się okazać pomocne 1
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1630
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

carabusy

Post autor: Rafał SZCZECIN »

zaryzykuję : te Carabusy to wyglądają mi albo na C. nemoralis, albo C. arvensis albo C. violaceus...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7281
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

re.carabusy

Post autor: Rafał Celadyn »

Te dwa (które widzę :wink:) ,to C.nemoralis.
Pozdrawiam Rafał.
Emilia
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 17 kwietnia 2009, 09:56
Lokalizacja: Kaszuby

Post autor: Emilia »

mam zdjęcie w komórce, jak zrzucę to umieszczę. obok nie było żadnego pojemnika itp. po prostu leżało to na ściółce, fakt, że ok. metra od drogi, więc człowiek mógł mieć coś z tym wspólnego

dość zbite tzn. jakby sprasowane. byłam ciekawa czy te pancerzyki są w całej objętości i wsadziłam patyka, trochę się rozleciała ta kula.

na tyle ile się temu przyglądałam, nie było tam innego rodzaju owadów, ale to pewnie trzeba by rozłożyć na czynniki pierwsze, żeby się przekonać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”