Miny

Żerowiska w liściach
Oriolus
Posty: 132
Rejestracja: niedziela, 10 maja 2020, 16:46

Miny

Post autor: Oriolus »

Szanowni Forumowicze,

Bardzo prosiłbym o pomoc w oznaczeniu min ze zdjęć 1-3 ze słabo widoczną linią kału, z liści osiki. Miny z wyraźnie
widoczną linią kałową z osiki na zdjęciu 4 to Phyllocnistis labyrinthella (dla porównania).

Wszystkie miny z września-października 2021 z Uppsali (środkowa Szwecja).

Próbowałem oznaczać miny według strony Plant Parasites of Europe bladmineerders.nl - i tam niby wszystko jest jasne, miny z widoczną linia kałową to Phyllocnistis labyrinthella, a ze słabo widoczną na P. alba, x canescens, tremula - Phyllocnistis
xenia, a te ze słabo widoczną z innych gatunków topoli zwłaszcza P. nigra i P. x canadensis to Phyllocnistis unipunctella.

Ale według szwedzkiej biblii gatunków Nationalnyckeln Lepidoptera Roeslerstammidae-Lyonetiidae
Phyllocnistis labyrinthella to dobry gatunek, a Phyllocnistis xenia to jedynie synonim (ciemniejsza forma barwna) dla Phyllocnistis labyrinthella, i ta forma barwna Phyllocnistis xenia występuje na Populus alba i P. x canescens. Dla obu form, to znaczy z jaśniejszej z osiki oraz ciemniejszej z Populus alba i P. x canescens ma być charakterystyczna mina z wyraźna linią kałową (co poparte jest rysunkiem).

A według M. Beiger Owady Minujące Polski Phyllocnistis labyrinthella - występuje na osice i ma wyraźną linię kałową,
Phyllocnistis xenia występuje na Populus alba i ma niewyraźna linię kałową, a Phyllocnistis unipunctella ma całkiem
niewidoczną linię kałową i występuje na P.nigra (nie ma w Szwecji), ale czasami też na osice.

Tak więc te 3 źródła raczej się ze sobą nie zgadzają, a w naturze w Szwecji bez problemu można znaleźć na osice miny o 2
typach morfologii. Czyje są miny z niewyraźną linią kałową?

Pozdrawiam serdecznie
Adam
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (201.31 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (169.92 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (267.71 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (249.64 KiB)
Alex_63

Re: Miny

Post autor: Alex_63 »

Nie wiem, jak to jest u Microlepidoptera ale u minujących Diptera wiele gatunków ma dwa pokolenia w roku. I te ślady żerowania (miny) się różnią między sobą. Może w tym "leży" problem? Na stronach GBIF obie te nazwy gatunków, które wymieniasz traktowane są jako dobre samodzielne odrębne "taksony"...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Miny

Post autor: Grzegorz Banasiak »

To miny Phyllocnistis unipunctella. Identyczne miny ale na topoli białej ma niemal identyczny gatunek P. xenia. Natomiast na osice: P. labyrinthella.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Miny

Post autor: Marek Hołowiński »

Grzesiek chyba jednak się pomylił.
Piszesz że miny na liściach osiki w Szwecji. Nie sugerowałbym się aż tak linią kałową. Uważam że na fot 1-3 są miny Phyllocnistis labyrinthella. Popatrz jeszcze tu: https://lepiforum.org/wiki/page/Phylloc ... yrinthella
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Miny

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Wydawało mi się że to topola. Dobrze, że dodałem info o pozostałych dwóch gatunkach. Dzięki Marku za czujność.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Miny

Post autor: Jarosław Buszko »

Na razie przy rozróżnianiu Phyllocnistis labyrinthella i P. xenia dobrym kryterium jest roślina pokarmowa - odpowiednio topola osika oraz topola biała jej mieszaniec (topola szara). Pewną wskazówką jest także historia obecności P. xenia w Polsce. W 1980 roku, gdy pisałem klucz do Lyonetiidae i pokrewnych rodzin, gatunek ten znany był tylko z Warszawy i Poznania; występował natomiast powszechnie w południowej Europie. Natomiast P. labyrinthella spotykany był u nas często, zwłaszcza w północno-wschodniej Polsce. W wielu miejscach Populus alba i P. tremula rosły w sąsiedztwie, ale obecny był tylko P. labyrinthella. Ekspansja P. xenia nabrała tempa w latach 90. ubiegłego wieku i obecnie rozpowszechniony jest on w całym kraju, głównie w dolinach rzek, bo tam zwykle spotykana jest topola biała. Rozmijanie się gatunków w czasie i przestrzeni w przeszłości wskazuje na odrębność gatunkową. Odpowiedź na pytanie jaki jest status P. xenia powinny dać badania genetyczne. Miałem już jedno podejście, ale materiałem do badań były gąsienice, niestety spasożytowane i wyniki, które uzyskano zostały zakwestionowane przez innych specjalistów.
Oriolus
Posty: 132
Rejestracja: niedziela, 10 maja 2020, 16:46

Re: Miny

Post autor: Oriolus »

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Potwierdzam, że miny na pewno są z osiki. Czyli kierować się będę roślina żywicielską.

Jeżeli chodzi o badania genetyczne Phyllocnistis labyrinthella i P. xenia to czy zamiast badać larwy, które mogą być spasożytowane i przy ekstrakcji DNA z larwy mamy DNA gospodarza i pasożytów, może lepiej badać kał z linii kałowej w minie. Powinniśmy chyba tam mieć komórki nabłonka jelit gospodarza i brak lub bardzo mało DNA ewentualnych pasożytów. Nawet jeśli w kale będą bakterie, pierwotniaki czy grzyby, to przy zastosowaniu primerów specyficznych dla owadów powinniśmy uzyskać w miarę specyficzne sekwencje DNA Phyllocnistis. Oczywiście zakładając, że DNA pasożytów nie wycieka z jelit larwy Phyllocnistis do kału.
Chyba że istnieją primery specyficzne dla motyli, które nie amplifikują DNA pasożytów, (pewnie błonkówek albo muchówek), to wtedy należałoby używać takich.

Pozdrawiam Adam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Miny”