Coleophora... ale jaka?

"Mikra z wydatnymi głaszczkami" (Gelechiidae, Coleophoridae, Elachistidae, Oecophoridae i inne)
Witas

Coleophora... ale jaka?

Post autor: Witas »

Podrzucam zdjęcia Coleophory. mam pewien typ, ale jest on nowy dla naszej fauny. Obserwuję tego motyla od 1999 i grzech zaniedbania i lenistwa doprowadził do tego że nie hodowałem tego gatunku. Bardzo mocno prześwieciłem to stanowisko i wygląda na to, że do światła nie przyszedł (dziś przekonałem się że nie tylko on z tej rodziny). Parę dni temu T.Rynarzewski oświecił mnie że najprawdopodobniej mam nowy gatunek. Teraz trzeba czasu na wyhodowanie, ugotowanie i .... Przekonamy się co dalej. To taka pospolita roślinka - macierzanka.

Czekam na Wasze typy i opinie.
Załączniki
2. 22.05.2008 Kraków.jpg
2. 22.05.2008 Kraków.jpg (58.21 KiB) Przejrzano 2345 razy
1. 22.05.2008 Kraków.jpg
1. 22.05.2008 Kraków.jpg (56.5 KiB) Przejrzano 2349 razy
Ostatnio zmieniony piątek, 11 września 2009, 22:15 przez Witas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Wiem o trzech gatunkach krajowych z macierzanki, innych nie znam. Może uchylisz Witas rąbka tajemnicy i napiszesz co to może być?
Witas

Post autor: Witas »

Kurcze, ja mam dwa na macierzance i chyba jeszcze coś(?). Mam swój typ, ale nie chcę nikomu nic sugerować. Tego drugiego jeszcze nie ma, a w zasadzie jest w powijakach. Jak znajdę to też go tu wrzucę
Adam podaj swoje typy.
Z tego co wiem to to na zdjęciu w Europie też nie jest za częste. Trzeba tylko dociągnąć i ugotować.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Coleophora niveiciliella?
Witas

Post autor: Witas »

To coś dorzucimy...
Dziś zbierane na Silene Tylko czy jest to Coleophora galbulipenella czy C.hackmani.
Nie mogę nigdzie znaleźć czegokolwiek o C.hackmani. Może ktoś pomoże :lol: Bo jak nie to pewnie czekanko i gotowanko.
Załączniki
Kraków Bodzów 25.V.2008.jpg
Kraków Bodzów 25.V.2008.jpg (131.06 KiB) Przejrzano 2342 razy
Kraków Bodzów 22.V.2008..jpg
Kraków Bodzów 22.V.2008..jpg (124.15 KiB) Przejrzano 2347 razy
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Czy coś wiadomo w sprawie tej Coleophory?
Witas

Post autor: Witas »

Dzisiaj, po deszczu, który padał dłuuugo, położyłem się na skałkach i zacząłem grzebać... Jeszcze zdecydowanie za wcześnie, są drobinki, 1cm. Za jakieś 2 tygodnie będzie można pozbierać gąsienice C. thymi bez problemu i przy okazji C. serpylletorum (teraz ma jakieś 6-7mm). Zdjęcia są takie jak widać, lepszych na razie nie umiem zrobić :oops:
Załączniki
Coleophora serpylletorum, Kraków 9.V.2010.JPG
Coleophora serpylletorum, Kraków 9.V.2010.JPG (135.46 KiB) Przejrzano 2309 razy
Coleophora serpylletorum Kraków 9.V.2010.JPG
Coleophora serpylletorum Kraków 9.V.2010.JPG (130.37 KiB) Przejrzano 2313 razy
Coleophora thymi, Kraków 9.V.2010.JPG
Coleophora thymi, Kraków 9.V.2010.JPG (128.98 KiB) Przejrzano 2310 razy
Witas

Post autor: Witas »

Wczoraj namierzyłem C. thymi na kolejnym stanowisku. Było jej bardzo dużo.
Roślinność na skałkach wygląda jak kolorowy dywan. Po mokrym maju jest wyjątkowo bujna.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „GELECHIOIDEA”