Polskie Forum Entomologiczne
https://entomo.pl/forum/

Czy to Alucita hexadactyla?
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=94&t=26063
Strona 1 z 1

Autor:  Sławek Pawlak [ piątek, 9 sierpnia 2013, 20:43 ]
Tytuł:  Czy to Alucita hexadactyla?

W ostatnich dniach w trakcie pobytu na terenie gminy Rewal w zachodniopomorskim, spotkałem takie oto motyle. Czy to na pewno Alucita hexadactyla?

Załączniki:
1.JPG
1.JPG [ 59.23 KiB | Przeglądane 3238 razy ]

Autor:  Peter Senn [ sobota, 10 sierpnia 2013, 20:35 ]
Tytuł:  Re: Czy to Alucita hexadactyla?

Moim zdaniem, tak. Jest to ważna obserwacja (teraz lata pokolenie, które przezimuje) - proszę ja zapisać na stronie lepidoptera.eu. Ten gatunek powinien być obecny na całym pobrzeżu bałtyckim. Gąsienica żywi się na wiciokrzewie pomorskim, ale z mojego doświadczenia wiem, że doskonale rozwija się także na ogrodowych odmianach wiciokrzewów. Owad ten przylatuje do światła, również do tych przy ścianach budynków, pojawia się tuż po zachodzie słońca. Warto by sprawdzić takie miejsca, o ile w najbliższej okolicy rośnie wiciokrzew.

Autor:  Sławek Pawlak [ niedziela, 11 sierpnia 2013, 08:48 ]
Tytuł:  Re: Czy to Alucita hexadactyla?

Dziękuje za odpowiedź.
Dokładnie to samo mi przyszło na myśl, czy motyl ten nie powinien występować w rejonie mojego miejsca zamieszkania, gdyż mieszkam na skraju woj. łódzkiego, gdzie jeszcze występuje, na naturalnych stanowiskach, wiciokrzew pomorski.
Pozdrawiam
Sławek

Autor:  Peter Senn [ niedziela, 11 sierpnia 2013, 18:08 ]
Tytuł:  Re: Czy to Alucita hexadactyla?

O ile wiem, brak stwierdzeń dla A. hexadactyla w Polsce poza wąskim pasem nad morzem i w dolinie rzeki Odry. U mnie w Gdyni widuję go dość często, choć w tym roku było go mniej po zimie. Pomimo, że w woj. łódzkim występuje wiciokrzew pomorski, podejrzewam, że klimat zimowy tam może być zbyt surowy dla tego gatunku.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/