Czy to Alucita hexadactyla?

Piórolotki i Rozstrzępiaki
Sławek Pawlak
Posty: 122
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2011, 10:31
UTM: CB08

Czy to Alucita hexadactyla?

Post autor: Sławek Pawlak »

W ostatnich dniach w trakcie pobytu na terenie gminy Rewal w zachodniopomorskim, spotkałem takie oto motyle. Czy to na pewno Alucita hexadactyla?
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (59.23 KiB)
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Re: Czy to Alucita hexadactyla?

Post autor: Peter Senn »

Moim zdaniem, tak. Jest to ważna obserwacja (teraz lata pokolenie, które przezimuje) - proszę ja zapisać na stronie lepidoptera.eu. Ten gatunek powinien być obecny na całym pobrzeżu bałtyckim. Gąsienica żywi się na wiciokrzewie pomorskim, ale z mojego doświadczenia wiem, że doskonale rozwija się także na ogrodowych odmianach wiciokrzewów. Owad ten przylatuje do światła, również do tych przy ścianach budynków, pojawia się tuż po zachodzie słońca. Warto by sprawdzić takie miejsca, o ile w najbliższej okolicy rośnie wiciokrzew.
Sławek Pawlak
Posty: 122
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2011, 10:31
UTM: CB08

Re: Czy to Alucita hexadactyla?

Post autor: Sławek Pawlak »

Dziękuje za odpowiedź.
Dokładnie to samo mi przyszło na myśl, czy motyl ten nie powinien występować w rejonie mojego miejsca zamieszkania, gdyż mieszkam na skraju woj. łódzkiego, gdzie jeszcze występuje, na naturalnych stanowiskach, wiciokrzew pomorski.
Pozdrawiam
Sławek
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Re: Czy to Alucita hexadactyla?

Post autor: Peter Senn »

O ile wiem, brak stwierdzeń dla A. hexadactyla w Polsce poza wąskim pasem nad morzem i w dolinie rzeki Odry. U mnie w Gdyni widuję go dość często, choć w tym roku było go mniej po zimie. Pomimo, że w woj. łódzkim występuje wiciokrzew pomorski, podejrzewam, że klimat zimowy tam może być zbyt surowy dla tego gatunku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pterophoridae i Alucitidae”