Plecoptera z Bielska

Widelnice
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Plecoptera z Bielska

Post autor: GrzegorzGG »

Dzisiaj miałem możliwość sfotografować przedstawiciela widelnic. Wiem, że są to wymagające owady jeśli chodzi o czystość środowiska wodnego, w pobliżu którego przebywają. Dlatego jestem zaskoczony, że ją znalazłem.
Miejsce odkrycia to potok w pobliżu centrum handlowego na jednym z osiedli Bielska-Białej. Sam potok płynie przez liściasty las, który nawet przy dużej dozie optymizmu trudno nazwać czystym.

Znalazłem kiedyś w Tatrach dwie widelnice: Dinocras cephalotes i Perlodes microcephalus (przy oznaczaniu pomógł mi entomolog z Niemiec) i ich obecność tam mnie nie dziwi, lecz w środku miasta wzbudza, według mnie, ciekawość.

Wielkość znalezionej przeze mnie widelnicy to około 3cm, dlatego wykluczyłbym D. cephalotes. Oglądając zdjęcia w sieci zaryzykowałbym typ rodziny: Perlodidae.

Niemniej jednak o widelnicach wiem stosunkowo niewiele, dlatego proszę o jakieś wskazówki :)

Oto fotki:
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Plecoptera z Bielska

Post autor: Piotr M. »

Nie sądzę, aby na forum ktoś znał się dobrze na tej grupie. Jeśli chodzi o wysokie wymagania siedliskowe widelnic - podobnie jak w przypadku jętek - tego twierdzenia nie można naciągać pod cały rząd. W jego obrębie są gatunki wymagające (tych znacznie więcej), ale są też te mniej wymagające. Również czystość wody to nie wszystko, bo dla niektórych gatunków ważniejsza może być np. prędkość przepływu, temperatura, natlenienie, rodzaj dna itd...
Poza tym ocena czystości wody to osobny temat, i tego się nie robi "na oko" :) Bliskość miasta jeszcze nie przesądza o tym, że ciek jest w złym stanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „PLECOPTERA”