Hodowla egzotyków - straszyki, chrząszcze itp.

Straszyki
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Hodowla egzotyków - straszyki, chrząszcze itp.

Post autor: Łukasz Buglowski »

Zastanawiałem się nad tym działem a nad Hydrepark postawiłem na tym :)
Przedstawiam hodowlę egzotyków ^^
Mam w hodowli:
Straszyki nowogwinejskie
Straszyki australijskie
Straszyki filipińskie
Patyczaki wietnamskie
Patyczaki czerwonoskrzydłe
Patyczaki rdzawe
Mnesilochus latifemur (jaja)
A ze chrząszczy
Kruszczyce afrykańskie Pachnoda marginata
Eudicella smithi
Kruszczyce złotawki Cetonia aurata
Hoduje jeszcze ktoś takie cuda? :D
Załączniki
9a5d1781b5a5cb66c99703c5dee81a1a.jpg
9a5d1781b5a5cb66c99703c5dee81a1a.jpg (107.98 KiB) Przejrzano 7589 razy
b35ce3961437a1156a7d6e3f5b1f9d4b.jpg
b35ce3961437a1156a7d6e3f5b1f9d4b.jpg (65 KiB) Przejrzano 7589 razy
f1da17f5d48960dc3c68471e46113a66.jpg
f1da17f5d48960dc3c68471e46113a66.jpg (35.11 KiB) Przejrzano 7589 razy
f656f38a9dbf4d6727896f8e0dc5e73c.jpg
f656f38a9dbf4d6727896f8e0dc5e73c.jpg (31.06 KiB) Przejrzano 7589 razy
sls.jpg
sls.jpg (126.73 KiB) Przejrzano 7589 razy
Maciej Zelek
Posty: 131
Rejestracja: czwartek, 21 maja 2009, 19:05
Lokalizacja: Wolin

Re: Straszyki, chrząszce itp

Post autor: Maciej Zelek »

Ja:)

Moja lista
Straszyki:
Acanthomenexenus polyacanthus PSG 295
Dares verrucosus PSG 69
Epidares nolimetangere PSG 99
Haaniella deehaanii PSG 126
Haaniella saussurei PSG 177
Hemiplasta falcata PSG 285
Hermagoras cultratolobatus PSG 181
Mearnsiana bullosa
Mnesilochus imitator PSG 29
Neohirasea hongkongensis PSG 242
Neophasma subapterumn PSG 299
Orestes mohoutii PSG 192
Paramenexenus laetus PSG 145
Periphetes forcipatus PSG 310
Pylaemenes guangxiensis PSG 248
Trachyaretaon sp. Negros
Trachyaretaon sp. North - Luzon

Chrząszcze:
Cheirolasia burkei
Dicronorrhina cavifrons
Dicronorrhina derbyana layardi
Dicronorrhina derbyana oberthueri
Mecynorrhina torquata immaculicollis
Oryctes nasicornis
Stephanorrhina guttata
Xylotrupes gideon

Nieco starszych fotek z hodowli:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Straszyki, chrząszce itp

Post autor: Łukasz Buglowski »

No to mnie zatkało :D Hodowla bez uroku
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Straszyki, chrząszce itp

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jak byś tak poszedł do lasu, znalazł żerowisko (może być np. gałązka, kora i in.) i zabrał je do domu, a po paru tygodniach wyszło by Ci COŚ, to byłoby to na pewno ciekawe i miało w sobie wiele uroku.

Hodowle owadów egzotycznych nie mają wiele wspólnego z entomologią, więcej wspólnego mają z hodowcami wszelkiej maści w tym również koni, psów, kotów etc. :P

A tak bardziej w temacie - pewnie prawie każdy od czasu styka sie z hodowlą czegoś i zdarza się że trzyma się jakieś żyjątka dla samej frajdy hodowli. Tu mieszczą się zarówno straszyki, pająki jak i węże, a skoro już NIE TYLKO OWADY to czemu by nie napisać o rybkach, kotach.... :mrgreen:
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Straszyki, chrząszce itp

Post autor: Wojtek M »

luczek95 pisze:Hodowla bez uroku
Tego związku frazeologicznego używasz do wyrażania pozytywnych czy negatywnych emocji?
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Straszyki, chrząszce itp

Post autor: Łukasz Buglowski »

Tego związku frazeologicznego używasz do wyrażania pozytywnych czy negatywnych emocji?
Pozytywne oczywiście. A dlaczego te pytanie?
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Straszyki, chrząszce itp

Post autor: Wojtek M »

Chciałem się tylko upewnić że wyrażasz uznanie przez negację ;)
Mamil
Posty: 104
Rejestracja: sobota, 24 kwietnia 2010, 19:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Straszyki, chrząszce itp

Post autor: Mamil »

Ja hoduje:
a)Chrząszcze:
-Chelorrhina polyphemus
-Pachnoda aemula
-Smaragdesthes africana oertzeni(zostalo 1 imago xD)
-Xylotrupes gideon
-Cetonia aurata(2 imago ;p)
W drodze Pachnoda thoracica
b)Straszykowate:
-Extatosoma tiaratum
-Meduaroidea extradentata
-Phyllium siccifolium
c)Modliszki:
-Phyllocrania paradoxa
d)Karmówka:
-Mączniki
-Świerszcze
-Karaczany tureckie
-Karaczany argentyńskie
-Muchy :D
e)Kudłacze:
KOTEK ;]
Luczek moglbym kupić od Ciebie troche złotawek?
Drwal
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 19:43

Re: Straszyki, chrząszce itp

Post autor: Drwal »

Patyczaki rogate
mrówki (rodzime)
lasius niger
Lasius platythorax
Lasius flavus
Lasius fuliginosus
Lasius umbratus
Formica cinerea
Formica fusca
Formica sanginea
Camponatus ligniperda
Leptothorax spp
Myrmica rubra
myrmica spp
Awatar użytkownika
Paweł Torba
Posty: 89
Rejestracja: środa, 24 listopada 2010, 20:42
Lokalizacja: bieszczady UTM EV87

Re: Straszyki, chrząszce itp

Post autor: Paweł Torba »

Ja tez dawniej hodowałem straszyki nowogwinejskie i diabelskie ale dość mało ciekawy biologizm tych owadów, wolę jednak hodować pawice i ptaszniki z chrząszczami nie miałem nic do czynienia.
bartek.g

Re: Straszyki, chrząszce itp

Post autor: bartek.g »

Jacek Kurzawa pisze: Hodowle owadów egzotycznych nie mają wiele wspólnego z entomologią, więcej wspólnego mają z hodowcami wszelkiej maści w tym również koni, psów, kotów etc. :P
Nie zgodze sie z tym.
Hodowla tropikalnych owadow ma wiele wspolnego z entomologia, choć moze nie za wiele wspolnego z tą entomologią, która najczęściej jest uprawiana w Polsce. Domniemam po obserwacji forum.
Mam wrazenie, ze dla wiekszosci osob tutaj, owady to numerki na etykietach z danego kwadratu UTM. Najczęściej chodzi o to, zeby cos wykazac ze swoich kwadratow, a im rzadsze tym lepsze.
Zainteresowanie biologia zyjacego owada jest motywowane tylko tym, ze czasem trzeba cos bardziej poznac (zidentyfikowac, doprowadzic do stadium doroslego) zeby to wykazac ze swojego terenu.
Entomologia ma wiele aspektow, hodowla tez sluzy poznaniu. Nawet jezeli oderwana od zycia faktycznego hodowanych owadow. Szczegolnie sa to cenne rzeczy na samym poczatku zainteresowania. I tez to jest Entomologia.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Straszyki, chrząszce itp

Post autor: Marek Hołowiński »

Tylko biologia owadów powszechnie hodowanych jest raczej dobrze poznana, i niewiele nowego można wnieść. Poznawanie jej jest fascynujące dla hodowcy, ale niekoniecznie dla nauki.
Inaczej ma się aspekt hodowli gatunków rzadkich o nie znanej biologii. Tu w oparciu o dotychczasową wiedzę o blisko spokrewnionych gatunkach nieraz trzeba eksperymentować.
bartek.g

Re: Straszyki, chrząszce itp

Post autor: bartek.g »

Jasne, tylko mowienie, ze hodowla (nawet hodowlanych owadow) nie ma zwiazku z entomologia, jest dla mnie mijaniem sie z prawda. Ciezko tez oczekiwac od osoby pietnastoletniej znaczacego wkladu w caloksztalt nauki.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Straszyki, chrząszce itp

Post autor: Marek Hołowiński »

Marek Hołowiński pisze:Tylko biologia owadów powszechnie hodowanych jest raczej dobrze poznana i nie wiele co nowego można wnieść. Poznawanie jej jest fascynujące dla hodowcy, ale nie koniecznie dla nauki.
Myślę że nikt nie oczekuje od najmłodszych adeptów entomologii badań naukowych, ale dowartościowywanie każdej hodowli takim argumentem jest trochę na wyrost.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Straszyki, chrząszce itp

Post autor: Jacek Kurzawa »

Hodowla OWADÓW ma związek z entomologią, natomiast hodowla czegokolwiek co mozna kupić na giełdach terrastycznych już nie ma NIC wspólnego. Dla hodowcy często sam wybór obiektu ma mniejsze znaczenie - raz jest to straszyk, raz ptasznik (ktory już z entomologią nie ma NIC!!!! wspólnego, poza tym, że jak zdechnie to można jego akwarium wykorzystać do hodowli owadów, ... albo rybek).

Terrarystyka w tym hodowla kupionych na giełdzie stworzeń w celu dalszego ich dokarmiania jest dobrym zajęciem dla ludzi lubiących cokolwiek trzymać w domu, dokarmiać, patrzeć jak rośnie, potem rozmnażać itd.
Można prowadzić badania biologii, zachowań tychże żyjątek i jest to z całą pewnością badawcze podejście. Tylko nie ma co wrzucać wszystkiego do jednego worka i nazywać to "badaniami", "obserwacją" czy nauką.

Najczęsciej hodowla tropikalnych stworków (celowo nie nazywam tego owadami, gdyż na giełdach terrastycznych spotkamy w dużej ilości gady, płazy, pajęczaki a nawet ssaki i ptaki) jest sposobem na uatrakcyjnienie swojego pokoju. W tym zastosowaniu nie ma to żadnego związku z nauką a z entomologią jakkolwiek pojmowaną już w ogóle.

Jeśli jednak ktoś trzymając pająka w domu czuje się entomologiem to.... "na zdrowie". :mrgreen:
Maciej Zelek
Posty: 131
Rejestracja: czwartek, 21 maja 2009, 19:05
Lokalizacja: Wolin

Re: Straszyki, chrząszce itp

Post autor: Maciej Zelek »

Jacku - odszedłeś nieco od tematu, który dotyczy hodowli owadów. Jeżeli jakiś hodowca specjalizuje się tylko i wyłącznie w ich hodowli, to nie ma go co porównywać do innych, trzymających w dom ryby, czy psy. Według mnie taka hodowla, nastawiona na owady ma z entomologią wiele wspólnego, gdyż dotyczy często (zwłaszcza nowo odkrytych gatunków sprowadzanych zza granicy) eksperymentów z pokarmem, poznawania i zapewnienia odpowiednich warunków dla określonego gatunku oraz opisywanie tego np. w artykułach. I może sama terrarystyka jest przez większość traktowana jako hobby, ale niektórzy, specjalizujący się w określonej grupie zwierząt,np. w tym przypadku owadów, zdobywają wiedzę na ich temat, zarówno teoretyczną, jak i praktyczną poprzez hodowlę i są poważnie zainteresowani tym tematem, a niekiedy nawet preparują i opisują okazy oraz piszą publikacje naukowe.
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Straszyki, chrząszce itp

Post autor: Łukasz Buglowski »

Zaczęło się od entomologii (to forum mnie w to wprowadziło)... Potem chrząszcze aż w końcu straszyki. Jak pisał Marcin preparuję okazy, eksperymentuję na różnych sposobach inkubacji jaj itd. Ptaszników czy innych podobnych nie posiadam. Dla mnie hodowla takich zwierząt jest ciekawa, a hodowle straszykowatych nie są często spotykane z tego co się dowiedziałem. Można przenieść temat ho "Hyderpark'u" bo chyba widzę że tutaj nie pasuje :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Straszyki, chrząszce itp

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wyraziłem swoją opinię, mój stosunek do hodowli straszyków, patyczaków, modliszek, pająków i "xxxx". To nie jest stwierdzenie, że "tak jest, jak ja uważam", tylko próba przekazania jak ja TO postrzegam. Nie zamierzam nikogo edukować co czym jest i co jest "lepsze" a co "gorsze". Dlatego proszę odbierzcie mój post jako mój punkt widzenia na tą dziedzinę, który może z czasem ewoluować. Na tą chwilę nie widzę w hodowli dla siebie niczego interesującego :-) i niewiele mającego wspólnego z entomologią, a w wielu wypadkach nie mające zupełnie nic wspolnego.

Z trudnością przychodzi mi powiązanie hodowli straszyków gwinejskich czy pstrokatych, kolorowych modliszek z Madagaskaru do entomologii z jaką mam do czynienia. Nie spotykam się z żadnymi pracami na temat, w ktorych takie hodowle są wymieniane jako źródło informacji, ale to może byc spowodowane raczej tym że się dość mocno zawęziłem.

Dla mnie hodowle tropikalnego robactwa będą równie egzotyczne jak Lady Gaga, o ile początek i koniec tej hodowli jest na giełdzie terrastycznej i kończy się na akwarystyce stosowanej do rozmnażania zwierzątek (tu: nie tylko owadów). I raczej na pewno prace taksonomiczne które studiuję będą równie egzotyczne dla hodowców tychże straszyków.

Przy czym na zakończenie - odwoływalem sie do swojego cytatu z postu, który zacytował bartek.g, ze "Hodowle owadów egzotycznych nie mają wiele wspólnego z entomologią...".

Nie planuję w przyszłości żadnych hodowli egzotycznych straszydełek i są one dla mnie taką samą egzotyką jak muszle czy pióra ptaków rajskich. Ale każdy ma swoje pasje i trzeba to szanować, być może terrastyka to też jest entomologia, tylko moje postrzeganie entomologii jest zawężone ....

A swoją drogą ciekaw jestem czy ktoś z hodowców jest w stanie przytoczyć jakąś pracę autorstwa naszych rodaków-hodowców jako wynik ich pasji badawczej. Jeśli takie prace są to jestem w stanie potraktować hodowlę straszyków jako powierzchnie badawcze i jako hodowle naukowe potraktować jako część entomo-logii.
Proszę zatem o zacytowanie takiej bibliografii.
Drwal
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 19:43

Re: Straszyki, chrząszce itp

Post autor: Drwal »

Razem z kolegą prowadzimy badania na temat chorób u mrówek. Nie da się tego zrobić bez pewnej wprawy w hodowli. Czy to jest poza zakresem entomologij?
A teraz wyjaśnię dlaczego ludzie którzy hodują mrówki (bo nie wiem jak inni) nie tworzą opasłych opracowań systematycznych. Odpowiedź jest prosta : zostawiamy to tym którzy to lubią i robią lepiej. My piszemy dla siebie bardziej (niekiedy aż strasznie) ogólne opracowania w których poświęcamy miejsce na dane których w typowych książkach niema a które są nam przydatne...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Straszyki, chrząszce itp

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie mieszajmy hodowli mrówek z hodowlą straszyków. O mrowkach nikt nic nie pisał a mnie nawet przez myśl nie przeszło coś takiego. .....
Akurat mrowki są bardzo wdzięcznym obiektem obserwacji i badań i - jak już kilkukrotnie wypłynęło na Forum - są trudne pod względem taksonomicznym i wiele z ich zycia jest jeszcze dla nas tajemnicą. Poza tym mrówki to nasz rodzimy element. Ja mam wielki szacunek dla hodowców mrówek :-) :!: i uważam ich pasję za mocno badawczą i entomologiczną.

Straszyki, pająki, patyczaki - to wszystko kojarzy mi sie z pieniędzmi, które w tej branży zdają się być priorytetem. Ludziska to kupują tak samo jak rybki, węże i świnki morskie. Nie zauważam różnicy......

Ale może ktoś mnie "oświeci", na co po cichu liczę :P Może jest inaczej, może są prace, badania, odkrycia, opisy itd. tylko nie dostrzegłem tego..... Postrzegam wszystko przez pryzmat giełd terrastycznych na ktorych widzę tylko sprzedających i kupujących oraz przez sklepy zoologiczne w ktorych widuję różne stworzenia INSECTA w akwariach do dalszej hodowli.....
Filip S.
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 21:05

Re: Straszyki, chrząszce itp

Post autor: Filip S. »

Może wystarczy już tego rozwodzenia się jak o przysłowiowej "dupie Marynie". Jacek podał bardzo poprawną definicję entomologii. Są oczywiście od tego odstępstwa ale to raczej nie grozi większości terrarystów. I nie próbujcie wmawiać, że pohodujecie sobie patyczaki indyjskie a jak wam się zachce to to zbadacie nieznane aspekty parteogenezy, rozpruwając je, bo wam nie uwierzę. Luczek95 to oczywiście nie do ciebie tylko to takich innych :P .
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Straszyki, chrząszce itp

Post autor: Voltrax »

Skoro dyskusja została zakończona, to wtrącę się z moim brakiem jakiegokolwiek zwierzaczka typu: "siedzę w terrarium i jestem oposem lub pająkiem." W każdym razie chętnie odkupię/przyjmę nadwyżki Xylotrepus gideon na odwilże w 2011 r. Kontakt na priv.
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Straszyki, chrząszce itp

Post autor: Łukasz Buglowski »

To jeszcze ja :) Poza egzotykami oczywiście hoduję krajowce które nabyłem z zewnątrz tzn. ze środowiska.
Maciej Zelek
Posty: 131
Rejestracja: czwartek, 21 maja 2009, 19:05
Lokalizacja: Wolin

Re: Straszyki, chrząszce itp

Post autor: Maciej Zelek »

Mam 2 kopie prac dotyczących morfologii i anatomii straszyków, napisanych przez znajomego, ale nie wiem, czy zgodzi się na publikację.

P.S. Jacku - są odkrycia na bieżąco (ciągle przybywają nowe gatunki), np. www.phasmaphils.blogspot.com
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Straszyki, chrząszce itp

Post autor: Jacek Kurzawa »

No jasne, że nowe gatunki przybywają, odkrycia są caly czas i to jest piekne. Ale jak to się ma do hodowców? Rozumiem, że oni tworzą "rynek". Być może mamy w kraju kogoś tak zaangażowanego w tą grupę, ze jeździ w tropiki w poszukiwaniu tychże "robaczków" i przyczynia się do opisywania n.sp. Jak w kazdej regule i tu mogą zdarzyć się wyjątki. To JEST ENTOMOLOGIA.

Jesli ktoś rozpocznie przygodę od hodowli a zakończy ją na czymś wiecej niż tylko karmieniem zwierzaczków to stanie się coś fajnego. I tu jest szansa, że poprzez niewinną hodowlę, zakup jakiegoś stworzenia, mozna zaszczepić zainteresowanie. I to tez jest dobrze.

Ale zdecydowana większość terrarystów, jak i akwarystów pochłonięta jest tylko jednym - trzymaniem zwierzątka, jego karmieniem, patrzeniem się w niego, kupowaniem kolejnych zwierzątek, wymianą, rozmnażaniem ich itd.... Tak to postrzegam.

Kopie prac można rozsyłać znajomym pozostającym w stosunku towarzyskim bez obawy złamania prawa autorskiego. Wystarczy jak zacytujesz prace, resztę się wygogluje.
Maciej Zelek
Posty: 131
Rejestracja: czwartek, 21 maja 2009, 19:05
Lokalizacja: Wolin

Re: Straszyki, chrząszce itp

Post autor: Maciej Zelek »

Problem w tym, że nie została podana jeszcze jakakolwiek publikacja przez znajomego.
Awatar użytkownika
Paweł Torba
Posty: 89
Rejestracja: środa, 24 listopada 2010, 20:42
Lokalizacja: bieszczady UTM EV87

Re: Straszyki, chrząszce itp

Post autor: Paweł Torba »

W takim razie jak można nazwać autora strony " moje motyle". Zajmuje się hodowlą motyli jak i entomologią ściślej lepidopterologią, te dwa zajęcia świetnie się uzupełniają i uważam że są sobie bardzo bliskie. Zajmując się lepidopterologią mam na myśli : oznaczanie, odławianie , rozpinanie itp a również też hoduję nie jeden gatunek pawicy lub zawisaka który gdy się rozmnoży i umiera. Posłuży on jako okaz którego za etykietuje i który przedstawia wartość naukową. W takim razie entomologia a hodowla motyli to coś innego?
Awatar użytkownika
Artur Taszakowski
Posty: 170
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2008, 13:08
UTM: CA56
Specjalność: Pluskwiaki różnoskrzydłe (Heteroptera)
profil zainteresowan: Muzyka, gitara, fantastyka
Lokalizacja: Katowice

Re: Straszyki, chrząszce itp

Post autor: Artur Taszakowski »

Witam,

Panie Jacku,
z częścią pana wypowiedzi trzeba się zgodzić, ale na pewno nie ze wszystkim:) Owszem, często hodowla nie ma nic wspólnego z entomologią i ogranicza się do "kup, namnóż, sprzedaj" ale... Niekiedy do tego celu trzeba posiąść dużą wiedzę entomologiczną, ponadto jeśli ktoś zaczyna interesować się bardziej tym co hoduje, coraz bardziej zagłębia się w klasyczna entomologię. To, że nie ma publikacji... wynika chyba z tego, że niewielu hodowców jest naukowcami i wydaje mi się, że publikowanie badań przeprowadzonych na hodowli egzotycznych owadów nie jest takie proste (literatura, recenzje). Często hodowcy posiadają ogromną wiedzę, jednak nie jest ona "naukowa" brakuje nazewnictwa itp.
Często zdarza się że obok straszyków, modliszek, i innych egzotycznych stworzonek pojawi się terrarium z czymś złapanym w lesie, choćby była to na początku karmówka. Często jest to początek prawdziwej entomologii.
Choć zdarza się, że ktoś hoduje Posphuga atrata czy jakiś gatunek z Carabus, a dużo później zabiera się za egzotyki.
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Hodowla egzotyków - straszyki, chrząszcze itp.

Post autor: red45 »

Wszystkim młodym (i starszym zresztą też) amatorom bezkręgowców polecam znakomity sposób na poszerzenie swojej wiedzy i przetrwanie zimy. Bierzemy średniej wielkości akwarium, latem lub jesienią zabieramy siatkę i łowimy co się da w okolicznych oczkach wodnych, dorzucając do kompletu rośliny wodne, kamienie, kawałki martwych roślin, etc. Wpuszczamy wszystko do naszego akwarium i już. Sam robię tak od wielu lat i muszę Wam powiedzieć, że przy takim akwarium internet czy tv nie jest żadną konkurencją :-) Tam zawsze coś się dzieje - nowe gatunki pojawiają się 'znikąd' i znikają, rośliny rosną, bezkręgowce rozmnażają się i zjadają wzajemnie. Zimą, kiedy na dworze jest mróz i śnieg, kolory ograniczają się do czerni i bieli, takie tętniące życiem akwarium jest prawdziwą oazą. Obserwacji na żywo nie zastąpi żadna książka, ale oczywiście warto wiedzę o tym co się zobaczyło pogłębiać dzięki książkom i internetowi. Moje zainteresowanie limnologią zaczęło się właśnie od słoika po dżemie i pierwszych wodnych ślimaków złapanych w parku.

Dodam jeszcze, że jest to bardzo tanie hobby - jedyny koszt, to koszt zbiornika. Niepotrzebne są żadne filtry, grzałki czy napowietrzanie. Moje akwarium stoi od kilkunastu chyba lat i doskonale samo się reguluje.

Wewnątrz mam całą masę gatunków, począwszy małych skorupiaków - rozwielitek, oczlików, małżoraczków, przez jamochłony, skąposzczety, pijawki, wypławki, larwy owadów - chrząszczy, ważek, jętek, motyli, muchówek; mięczaki, aż do moich zdecydowanie ulubionych ośliczek pospolitych (Asellus aquaticus). Całe to towarzystwo jest w ciągłym ruchu, każdego dnia dostarczając nowych wrażeń i materiałów do obserwacji i badań. Warto dodać, że posiadając nawet najprostszy mikroskop, możemy dzięki takiemu zbiorniczkowi otworzyć bramę do zupełnie nowego świata - ale to już rozważania nie na to forum ;-)

Polecam :-)
komar2002
Posty: 51
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2011, 12:38

Re: Hodowla egzotyków - straszyki, chrząszcze itp.

Post autor: komar2002 »

Ja tylko straszyki australijskie i nowogwinejskie,kruszczyce afrykańskie,modliszkę i patyczaki. :D
Tobi
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 4 marca 2011, 22:29

Re: Hodowla egzotyków - straszyki, chrząszcze itp.

Post autor: Tobi »

Witam, mam nadzieje że w dobrym wątku piszę jeśli nie to proszę modera o przeniesienie do odpowiedniego tematu. Mam problem otóż mój syn przyniósł dziś ze szkoły owady z którymi nie wiem jak się obchodzić bo jestem laikiem. Dzieciak się „napalił” i kupił 2 straszaki czy( tzw. liściec) i dostał od człowieka który przedstawiał wystawę w szkole jeszcze dwa patyczaki jeden rogaty ma ok 10cm. a drugi ok. 3cm ale nie wiemy jaki to gatunek – syn nie umie powiedzieć . Problem polega na tym że mam jedno terrarium i nie wiem czy mogą one być razem, czy nie zrobią sobie krzywdy. Za wszelką pomoc z góry dziękuję zapewne nie jest to moje pierwsze pytanie.
sylwa2
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek, 9 lutego 2009, 01:31
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Hodowla egzotyków - straszyki, chrząszcze itp.

Post autor: sylwa2 »

Witam.
Liśćce ,patyczak rogaty (i ten drugi gat.prawdopobnie też) odżywiają się takim samym pokarmem (w tym okresie liśćmi jeżyny).
Bez problemów można je hodować razem w jednym terrarium.
W sprawach związanych z hodowlą straszyków polecam jednak fora terrarystyczne,np.http://www.terrarium.com.pl/
Tobi
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 4 marca 2011, 22:29

Re: Hodowla egzotyków - straszyki, chrząszcze itp.

Post autor: Tobi »

sylwa2 pisze:Bez problemów można je hodować razem w jednym terrarium.


Bardzo dziękuje za szybką odpowiedź. Dzisiejszą noc spędzą razem :D :shock: zobaczymy jak będzie.
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hodowla egzotyków - straszyki, chrząszcze itp.

Post autor: CARABUS12 »

Na forum Coleoptera.dbv.pl Robert M.
umieścił bardzo fajny i przydatny artykuł, polecam.
http://www.coleoptera.dbv...p?article_id=39
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „PHASMIDA, PHASMATODEA”