Egzuwia Hepialidae sp.?

Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Egzuwia Hepialidae sp.?

Post autor: Jarosław Wenta »

Pytanie kieruję do tych, którzy mieli do czynienia (może hodowali?) niesobkowate. W Tatrach, nieopodal siedzących na trawach dorosłych osobników Pharmacis carna znalazłem sterczące z ziemi egzuwia. Ich długość wynosiła od 2.3 do 2.5 cm. Czy dla znawców tematu wyglądają one na egzuwia hepialidae sp.?
Załączniki
P1230177.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (89.66 KiB)
P1230183.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (76.47 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Egzuwia hepialidae sp.?

Post autor: Aneta »

Od razu przyznaję, że nie hodowałam, ale jak dla mnie to Hepialidy. Nawet na Lepiforum są zdjęcia podobnych egzuwiów:
http://www.lepiforum.eu/cgi-bin/lepiwik ... dae_Puppen
Podobne poczwarki mają też trociniarkowate, i w przypadku C. cossus czasami można je znaleźć również zakopane w ziemi (byłam kiedyś świadkiem takiego wylęgu - stary nasyp kolejowy, piaszczyste podłoże i duża samica susząca skrzydła obok pustego egzuwium), no ale one są większe i mają większą "część skrzydłową".
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Egzuwia hepialidae sp.?

Post autor: Jarosław Wenta »

Biorąc pod uwagę biotop; 1500 m n.p.m., murawy naskalne, kosodrzewina wokół, to chyba nic innego w grę nie włazi... Cossus na pewno nie. Dzięki.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Egzuwia Hepialidae sp.?

Post autor: Marek Hołowiński »

Jarek na Twoim miejscu pogrzebał bym w ziemi i spróbował znaleźć żerowisko. Mogło by to się przydać w kolejnym sezonie przy szukaniu gąsienic. Gdyby faktycznie udało się zaobserwować ślady żerowania, warto to obfocić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Niesobkowate (Hepialidae)”