Egzuwia Hepialidae sp.?

Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Egzuwia Hepialidae sp.?

Post autor: Jarosław Wenta »

Pytanie kieruję do tych, którzy mieli do czynienia (może hodowali?) niesobkowate. W Tatrach, nieopodal siedzących na trawach dorosłych osobników Pharmacis carna znalazłem sterczące z ziemi egzuwia. Ich długość wynosiła od 2.3 do 2.5 cm. Czy dla znawców tematu wyglądają one na egzuwia hepialidae sp.?
Załączniki
P1230177.JPG
P1230177.JPG (89.66 KiB) Przejrzano 2503 razy
P1230183.JPG
P1230183.JPG (76.47 KiB) Przejrzano 2503 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Egzuwia hepialidae sp.?

Post autor: Aneta »

Od razu przyznaję, że nie hodowałam, ale jak dla mnie to Hepialidy. Nawet na Lepiforum są zdjęcia podobnych egzuwiów:
http://www.lepiforum.eu/cgi-bin/lepiwik ... dae_Puppen
Podobne poczwarki mają też trociniarkowate, i w przypadku C. cossus czasami można je znaleźć również zakopane w ziemi (byłam kiedyś świadkiem takiego wylęgu - stary nasyp kolejowy, piaszczyste podłoże i duża samica susząca skrzydła obok pustego egzuwium), no ale one są większe i mają większą "część skrzydłową".
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Egzuwia hepialidae sp.?

Post autor: Jarosław Wenta »

Biorąc pod uwagę biotop; 1500 m n.p.m., murawy naskalne, kosodrzewina wokół, to chyba nic innego w grę nie włazi... Cossus na pewno nie. Dzięki.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Egzuwia Hepialidae sp.?

Post autor: Marek Hołowiński »

Jarek na Twoim miejscu pogrzebał bym w ziemi i spróbował znaleźć żerowisko. Mogło by to się przydać w kolejnym sezonie przy szukaniu gąsienic. Gdyby faktycznie udało się zaobserwować ślady żerowania, warto to obfocić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Niesobkowate (Hepialidae)”