Trociniarka?

Awatar użytkownika
Małgorzata Czaja
Posty: 25
Rejestracja: niedziela, 5 maja 2013, 12:02
Gender: women
UTM: Warszawa
Specjalność: Coccinellidae
profil zainteresowan: Biolog srodowiskowy artysta plastyk
Podziękował(-a): 1 time

Trociniarka?

Post autor: Małgorzata Czaja »

Dzień dobry,

Czy słusznie podejrzewam w owym stworze trociniarkę? Oznaczyłam roboczo jako Acossus terebra. Okazu niestety nie mam. Zdjęcie od koleżanki ze studiów, ale poprosiłam by sprawdziła miejsce znalezienia jeszcze raz. Lubuje się też w hodowli wszelakiego dobra. Znaleziony 29.4.2021, rejon Warszawy. Ja raczej inne owady, nie motyle nocne, ale ciekawość mocno dokucza.

Pozdrawiam serdecznie,
Gosia.
Załączniki
received_881447426044984.jpeg
received_881447426044984.jpeg (342.17 KiB) Przejrzano 1564 razy
received_189284453031591.jpeg
received_189284453031591.jpeg (394.51 KiB) Przejrzano 1564 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Trociniarka?

Post autor: Marek Hołowiński »

To jest jednak gąsienica Cossus cossus. W jakich okolicznościach została znaleziona?
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Trociniarka?

Post autor: Marek Hołowiński »

Gąsienice Cossus cossus przed przepoczwarczeniem tracą swoje intensywne ubarwienie, stają się jasne, różowe do prawie żółtawobiałych. Różnice w wyglądzie gąsienic obu gatunków podaje Z Schneider w artykule "Cossus terebra F. na ziemiach Polski" Annales Zoologici, tom XVII, nr 8, W-wa 20 IX 1958.
Awatar użytkownika
Małgorzata Czaja
Posty: 25
Rejestracja: niedziela, 5 maja 2013, 12:02
Gender: women
UTM: Warszawa
Specjalność: Coccinellidae
profil zainteresowan: Biolog srodowiskowy artysta plastyk
Podziękował(-a): 1 time

Re: Trociniarka?

Post autor: Małgorzata Czaja »

Dziękuję bardzo za tak szczegółową odpowiedź, dużo mi to rozjaśniło i poszerzyłam wiedzę. Pokazywałam zdjęcie osobie znającej się na motylach z pytaniem czy to Cossus cossus jakaś nietypowa odmiana barwna, i otrzymałam odpowiedź przeczącą ze względu na jasny kolor, i że to w ogóle nic z trociniarek. Osobiście raczej byłam pewna że trociniarka, ale że sama w terenie też zawsze spotykałam ładnie wybarwione nie byłam pewna gatunku..

Okoliczności znalezienia: tuptała uparcie po chodniku za swoimi sprawami. Trzy metry dalej rosły sobie wierzby. Tereny raczej piaszczyste i suche, tego dnia było ciepło.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Trociniarka?

Post autor: Marek Hołowiński »

Okoliczności potwierdzają oznaczenie, bowiem gąsienice Acossus terebra nie opuszczają swojego żerowiska i przepoczwarczają się w chodniku w żywym drzewie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Trociniarki (Cossidae)”