larwy spod kory sosny

Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

larwy spod kory sosny

Post autor: Bartek Pacuk »

Wyglądają na Syrphidae, ale mogę się mylić. Te brązowe to zdaje się już bobówki, a larwa to ta biała pojedyncza. Bobówek było znacznie więcej niż larw. Spod kory leżącej sosny, Wałkowiska (CE23), 05.05.22. W pierwszej chwili pomyślałem o Blera fallax, którą kojarzyłem z sosną. Ale doczytałem że ona się rozwija w pniakach. Znalazłem też zdjęcia larw B. fallax i wyglądają inaczej. Więc to nie ten gatunek. Nie mam innego pomysłu... :coto: Może ktoś wie co to za larwy?
Załączniki
IMG_6490.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (384.53 KiB)
IMG_6501.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (383.45 KiB)
IMG_6503.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (318.87 KiB)
IMG_6510.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (392.53 KiB)
IMG_6512.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (398.93 KiB)
IMG_6498.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (388.74 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: larwy spod kory sosny

Post autor: Rafał Celadyn »

Prawdopodobnie Chalcosyrphus piger (Fabricius, 1794),swego czasu duzo ich wychodowałem właśnie spod kory sosen .Wystarczy je pare dni potrzymać w cieple i sie wykluja, wtedy będzie 100 % .
:papa:
Rafał
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: larwy spod kory sosny

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:Prawdopodobnie  Chalcosyrphus piger (Fabricius, 1794),swego czasu duzo ich wychodowałem właśnie spod kory sosen .
O, to by było coś :-o Nigdy nie spotkałem tego gatunku, tam w okolicy gdzie te larwy też nie widziałem żeby latał. Niedaleko był tylko Ch. valgus, ale on woli liściaste z tego co się orientuję :mysl:
Dostałem też maila od Andrzeja Woźnicy, on sugeruje rodzaj Brachyopa, ale z tego co wyczytałem to one rozwijają się w wyciekającym soku albo w dziuplach, więc mikrosiedlisko inne... :? Choć wizualnie też podobne.
Rafał Celadyn pisze:Wystarczy je pare dni potrzymać w cieple  i sie wykluja, wtedy będzie 100 % .
Szkoda że nie wiedziałem tego 7 miesięcy temu, to bym zebrał kilka, bo było ich tam liczne grono :gl: Trudno, na przyszłość jak takie stwory znowu znajdę, będę wiedział z grubsza co to i co z nimi zrobić.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: larwy spod kory sosny

Post autor: Rafał Celadyn »

Bartek Pacuk pisze:Dostałem też maila od Andrzeja Woźnicy, on sugeruje rodzaj Brachyopa, ale z tego co wyczytałem to one rozwijają się w wyciekającym soku albo w dziuplach, więc mikrosiedlisko inne... Choć wizualnie też podobne.
Brachyopa to nie jest, jej bobówki są malutkie ,dla mnie 95 % chalcosyrphus zawsze jest ich duzo pod korą a brachyopa siedzi w żywicy .
:papa:
Rafał
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: larwy spod kory sosny

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:Brachyopa to nie jest, jej bobówki są malutkie ,dla mnie 95 % chalcosyrphus zawsze jest ich duzo pod korą a brachyopa siedzi w żywicy .
Specjalnie dałem zdjęcie z moimi paluchami, żeby było jakieś pojęcie o rozmiarze :) Wymiary imagines Brachyopa sp. i Ch. piger częściowo na siebie zachodzą, ale może faktycznie piger ma większe bobówki. Doczytałem i rzeczywiście mikrosiedlisko nie bardzo dla Brachyopa, one siedzą w soku, dziuplach i na drzewach stojących. Zaś pod kątem Ch. piger mikrosiedlisko pasuje bardzo dobrze.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: larwy spod kory sosny

Post autor: Jacek Kurzawa »

Bartek Pacuk pisze:Doczytałem i rzeczywiście mikrosiedlisko nie bardzo dla Brachyopa, one siedzą w soku, dziuplach i na drzewach stojących. Zaś pod kątem Ch. piger mikrosiedlisko pasuje bardzo dobrze.
Brachyopa trzeba całkowicie wykluczyć. Brachyopki spotyka się często przy wyciekającym soku, Są to jednak malutkie muchówki, 3x mniejsze, lżejsze niż Ch.piger - Ch.piger (X.pigra) to jest akurat jeden z większych gatunków w kompleksie rodzajów dawniej zwanych Xylota sp. Ten gatunek łowiłem kilkukrotnie i nie raz to była łwaśnie leżąca stara sosna. Nigdy jednak nie zwróciłem uwagi na larwy, może nie spotkałem, bo pod korę sosen już nie zaglądam od dawna. Bardzo fajna obserwacja. Nie sądziłem też, że larwy żyją gromadnie. Świetna sprawa, poszukam.
Patrząc na rozmiar palców, to te bobówki wydają siętrochę za małe na X.pigra (Ch.piger). Ale różnie to bywa, ciekaw jestem czy uda się wyhodować. Szanse są chyba niemałe.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: larwy spod kory sosny

Post autor: Rafał Celadyn »

Jacek Kurzawa pisze:Patrząc na rozmiar palców, to te bobówki wydają siętrochę za małe na X.pigra (Ch.piger)
Wyhodowałem kilkadziesiąt egzemplarzy tego gatunku od larw.Wielkość bobówek może być bardzo różna, tak jak wielkość imago. Wszystko zależy od dostępności bazy pokarmowej. Jak dochowałem sie 20 imago przestałem jakoś mocno dbać o hodowlę, ale pomimo tego większość larw się przepoczwarczyła, były wśród nich naprawdę malutkie osobniki .Co do tych bobówek na focie to wydają mi się standardowe ,samczyki sa zazwyczaj mniejsze i są w przewadze.
:papa:
Rafał
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: larwy spod kory sosny

Post autor: Bartek Pacuk »

Jacek Kurzawa pisze:Patrząc na rozmiar palców, to te bobówki wydają siętrochę za małe na X.pigra (Ch.piger).
Może bobówki są normalnej wielkości, tylko palce większe niż standardowo :mrgreen:
Jacek Kurzawa pisze:Ale różnie to bywa, ciekaw jestem czy uda się wyhodować. Szanse są chyba niemałe.
Się nie uda, bo całe towarzystwo zostało pod korą, o czym pisałem kilka postów wyżej ;-) Poza tym, jak również pisałem, znalezisko miało miejsce w maju, więc gdybym hodował, to już by się dawno wylęgły :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: larwy spod kory sosny

Post autor: Jacek Kurzawa »

No tak, maj..... Pozostaje odwiedzić to miejsce, może nawet tę sosnę, albo jakąś sąsiednią. Imagines, które należą do dużych rzadkości, spotykałem w pierwszej połowie czerwca. W Konewce łowiłem zarówno X.piger jak i X.curvipes.

Jedyna obserwacja na GBIF to iNat
https://www.gbif.org/occurrence/3881520684
ale to trochę inny temat. Trzeba najpierw uzyskać imagines z tego miejsca, również z dodatkowych miejsc, podzielić się spostrzeżeniami, rozpracować biologię, opisać wszystko na Forum i czekać na efekty.

Po tym wątku widzę, jak ignorowałem (ignorowane są pewnie przez większość z nas) larwy Syrphidae. Trzeba to rozreklamować z pożytkiem dla nowych sensacyjnych odkryć.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: larwy spod kory sosny

Post autor: Rafał Celadyn »

:arrow: http://forum.insects.pl/viewtopic.php?f=4&t=442 akurat o syrphidae pisałem na forum o syrphidae, jest tam wiele opisów hodowli ;)
:papa:
Rafał
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: larwy spod kory sosny

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze::arrow: http://forum.insects.pl/viewtopic.php?f=4&t=442 akurat o syrphidae pisałem na forum o syrphidae, jest tam wiele opisów hodowli ;)
Tak, już to zdążyłem wcześniej przeczytać, gdzieś w tzw. międzyczasie trafiłem na ten opis. Na przyszły rok muszę się lepiej przygotować, bo różne larwy widuję pod korą i często nie bardzo wiem co to...
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Larwy Diptera”