Migracja serwisu Lepidoptera Mundi na nowy serwer

Dział przeznaczony do komunikacji na temat strony lepidoptera.eu
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Migracja serwisu Lepidoptera Mundi na nowy serwer

Post autor: Krzysiek Jonko »

W nocy z 31 maja na 1 czerwca 2021r. odbyła się migracja całego serwisu Lepidoptera Mundi do nowego providera hostingu tittle.pl
Wszystkie dane z poprzedniego serwera takie jak: zdjęcia z galerii i części encyklopedycznej, konfiguracja kont użytkowników (avatary, hasła, ustawienia), wprowadzone obserwacje oraz uprzednio wysłane i nieprzetworzone jeszcze zdjęcia zostały przeniesione na nowy serwer.
W związku z koniecznością przeniesienia znacznej liczby plików i bazy danych możliwe są przejściowe problemy z działaniem serwisu: nieprawidłowo działające linki, brakujące ikony itp.
Bardzo proszę o wyrozumiałość i zgłaszanie wszystkich zauważonych nieprawidłowości przez formularz kontaktowy na stronie lub bezpośrednio na forum entomo.pl.
Przed rozpoczęciem korzystania ze strony po migracji zalecam wyczyszczenie cache w przeglądarce i ponowne ustawienie i zapisanie konfiguracji strony.
Strona na poprzednim serwerze została zablokowana planszą o trwającej aktualizacji - jeżeli zamiast strony mimo wyczyszczenia cache widzicie nadal tą planszę - oznacza to, że DNS-y w Twojej okolicy wskazują nadal na stary serwer lub strona wyświetlana jest z cache pośredniego serwera proxy. W takim wypadku proszę się uzbroić w cierpliwość, problem powinien samoistnie zniknąć maksymalnie w ciągu 2 dni.
W trakcie migracji musiałem zrobić przymusową małą aktualizację - przepraszam za bardzo małą liczbę nowych zdjęć, ale sporo czasu musiałem poświęcić na poprawki na nowym serwerze i nie dało rady zrobić w międzyczasie nic więcej. Kolejna aktualizacja - już normalna - powinna pojawić się na stronie jeszcze w czerwcu.

PS. Bardzo proszę także o komentarze dotyczące szybkości działania nowego serwera: szybszy/wolniejszy/porównywalny ze starym.
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Migracja serwisu Lepidoptera Mundi na nowy serwer

Post autor: Piątek Wojciech »

:okok: u mnie w porządku :D
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Migracja serwisu Lepidoptera Mundi na nowy serwer

Post autor: Krzysiek Jonko »

Przeniesienie serwisu zostało zakończone.
Niestety jeszcze na niewielkiej części serwerów nie zostały odbudowane DNS-y i kierują nadal na poprzedni serwer.
W celu odróżnienia "starego" serwera od nowego - na starym wyświetlana jest plansza o trwającej aktualizacji. Jeżeli widzicie tą planszę - trzeba się jeszcze uzbroić w cierpliwość. Propagacja DNS-ów jest procesem autonomicznym i w tej chwili nie mam już na to żadnego wpływu :P
Nie dotarło do mnie dotąd ani jedno zgłoszenie o nieprawidłowym działaniu serwisu - rozumiem, że albo wszyscy nie mają jeszcze dostępu do nowego serwera albo wszystko jest OK. Będę się trzymał tej drugiej wersji :smiech:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Migracja serwisu Lepidoptera Mundi na nowy serwer

Post autor: Jacek Kurzawa »

:okok:

Udało się :birra: Generalnie cały proces przenoszenia odbył się kilka dni wcześniej, dopiero zmiana delegacji domeny tej nocy spowodowała przełączenie na nowy serwer. Tutaj mamy do czynienia z propagacją DNS w sieci i na ten proces nie mamy wpływu. Swoje trzeba odczekać, nawet do 72 godzin. Problemy z widocznością tej strony są już w tej chwili na świecie rzadkie i można dlatego użnać proces za zakończony, chociaż samo przeniesienie miało miejsce de facto w nocy i zostało zakonczone przed północą.

Przy rozruchu serwisu lepidoptera.eu na serwerze TITTLE.pl trzeba było zmierzyć się kilkoma ciekawymi problemami (wersje językowe php czy przeszczep certyfikatu), ale ogólnie poza tym nie było problemów. Mam nadzieję, że serwer TITTLE będzie dobrym środowiskiem dla lepidoptera.eu - witryny o bardzo dużym natężeniu ruchu i wymaganiach pod względem zasobów. Zapasy mocy i objętości są, więc bądźmy dobrej mysli.
Awatar użytkownika
p_sławek
Posty: 268
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2016, 21:42
UTM: DC99, DE52
Lokalizacja: Puszcza Kampinoska. Maróz

Re: Migracja serwisu Lepidoptera Mundi na nowy serwer

Post autor: p_sławek »

Moje zdjęcia i obserwacje na swoim miejscu. Poszczególne strony działają prawidłowo. Nie zauważyłem żadnych błędów. Korzystam z mobilnego Orange LTE, przeglądarka Firefox 89,0 (64 bity) nie dostrzegłem różnicy w szybkości ładowania się stron.
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Migracja serwisu Lepidoptera Mundi na nowy serwer

Post autor: Piątek Wojciech »

Marek znikł....przeglądałem rekordy z tego roku, wszędzie to samo
Załączniki
Screenshot 2021-06-12 at 13-57-30 Obserwacje - informacje o gatunku.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (13.56 KiB)
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Migracja serwisu Lepidoptera Mundi na nowy serwer

Post autor: Krzysiek Jonko »

Po dłuższej analizie znalazłem problem - dzięki za info :smiech:
Nieprawidłowe rekordy poprawiłem ale konieczna będzie jeszcze drobna zmiana w module obserwacji, żeby problem się nie powtarzał...

Przy okazji - dopiero dziś jeden z użytkowników zgłosił, że rejestracja nowych kont na stronie nie działa. Naprawiłem.
jeśli ktoś próbował założyć konto w czerwcu - bardzo proszę o ponowną rejestrację.
Awatar użytkownika
Hubert
Posty: 166
Rejestracja: poniedziałek, 1 listopada 2004, 22:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Migracja serwisu Lepidoptera Mundi na nowy serwer

Post autor: Hubert »

Wyszukiwarka (prawy górny róg, nie w narzędziach) nie rozpoznaje polskich liter. Wydaje mi się, że po migracji to działało poprawnie, a przestało dopiero później, ale nie mam 100% pewności.

Po dopisaniu polskiej litery zaczyna się kręcić "kółko śmierci".
Jest to problematyczne, gdy polska litera znajduje się bliżej początku (np. błyszczka). W innych wypadkach zazwyczaj wynik zdąży się pojawić, zanim wpiszę polską literę (np. jastrzębica, wynik się pojawia już wcześniej, ale np. gdy wklejam pełne słowo "jastrzębica" to znowu nie ma rezultatów).
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Migracja serwisu Lepidoptera Mundi na nowy serwer

Post autor: Krzysiek Jonko »

Nie jestem do końca pewny, czy na pewno całkowicie - ale chyba naprawiłem :-)
Dzięki za info.
Awatar użytkownika
Hubert
Posty: 166
Rejestracja: poniedziałek, 1 listopada 2004, 22:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Migracja serwisu Lepidoptera Mundi na nowy serwer

Post autor: Hubert »

Hej,
Ten sam problem z polskimi znakami pojawił się w porównywarce gatunków.
ODPOWIEDZ

Wróć do „lepidoptera.eu”