Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Dział przeznaczony do komunikacji na temat strony lepidoptera.eu
Awatar użytkownika
jacek98
Posty: 240
Rejestracja: poniedziałek, 29 października 2012, 14:44
UTM: WT72
Lokalizacja: Głogów

Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: jacek98 »

Od pewnego czasu próbuje dodać moje dzisiejsze obserwacje motyli. Niestety nie mogę otworzyć zakładki z dodawaniem obserwacji :( :( :( Jakie warunki trzeba spełnić aby móc je dodawać?
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Almandyn »

Napisz do Krzysztofa Jonko na PW, bo to on ( jako administrator strony ) uznaje, kto może być obserwatorem .
Awatar użytkownika
jacek98
Posty: 240
Rejestracja: poniedziałek, 29 października 2012, 14:44
UTM: WT72
Lokalizacja: Głogów

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: jacek98 »

ok. dzięki :)
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: modraszka »

No i pewnie trzeba to jakoś bardzo dobitnie umotywować, bo może się okazać że dostaniesz negatywną odpowiedź, tak jak ja :(
Awatar użytkownika
jacek98
Posty: 240
Rejestracja: poniedziałek, 29 października 2012, 14:44
UTM: WT72
Lokalizacja: Głogów

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: jacek98 »

Jeśli Krzysztof chce mieć obserwacje to powinien się zgodzić :)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Antek Kwiczala † »

Nie w tym rzecz czy chce, czy nie. Obserwacje muszą być wiarygodne, tzn. osoba je podająca powinna być doświadczonym entomologiem - nie może być mowy o pomyłce, a tak się kiedyś zdarzało. I nie chodzi tylko o rozpoznanie rusałki, czy bielinka. Status obserwatora umożliwia wpis do bazy każdego gatunku, także microlepidoptera.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Gdyby było kilku moderatorów a obserwacje musiałyby być zatwierdzane przed ich ukazaniem to rozwiązałoby to sprawę i wszyscy mogliby dodawać swoje obserwacje.
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Krzysiek Jonko »

A ktoś chce się zgłosić na ochotnika na moderatora? Ja nie mam na to niestety czasu...
Obserwacji dla Polski rocznie jest jakieś 15-20 tysięcy więc to dość żmudna robota... :smiech:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wystarczy kilka osób, każdy coś zrobi w wolnej chwili i tych danych zacznie przybywać. Zrób nabór i panel moderatora a wszyscy będą zadowoleni - i Ci niezweryfikowani użytkownicy i wszyscy końcowi odbiorcy. Wątpliwe gatunki możemy oznaczać wspólnie na Forum, nawet w specjalnie do tego utworzonym dziale, który może być widoczny np. tylko dla grupy lepidoptera. Ja ze swej strony deklaruję 100% wsparcia i zgłaszam się jako chętny na stanowisko moderatora w zakresie Hesperioidea (tylko dzienne) :tak: :hi:
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: GrzegorzGG »

Doskonale rozumiem obiekcje przed dopuszczeniem niezweryfikowanych obserwatorów do bazy obserwacji. Sam jestem amatorem i nie wyobrażam sobie, abym miał cokolwiek dodawać w takim projekcie jak lepidoptera.eu. Natomiast ktoś mógłby dodać moje (dla przykładu) obserwacje, które pokazałbym na forum (z miejscem, datą). Można by przyjąć ograniczenie, że amator dodaje ze swojego miejsca zamieszkania (i okolic). Stąd też jako bielszczanin spędzający w sezonie po kilkanaście godzin tygodniowo w terenie mógłbym coś wnieść od siebie.

Pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Jacek Kurzawa »

I o to chodzi. Amatorom, którzy spędzają wiele godzin w terenie trzeba dać zielone światło a tylko system dopracować tak, by zablokować niepożądane treści. Zresztą ja już tu się nie wtrącam, Krzysztof poradzi sobie ze wszystkim :-)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Marek Hołowiński »

Jacek Kurzawa pisze:Wystarczy kilka osób, każdy coś zrobi w wolnej chwili i tych danych zacznie przybywać. Zrób nabór i panel moderatora a wszyscy będą zadowoleni - i Ci niezweryfikowani użytkownicy i wszyscy ońcowi odbiorcy. Wątpliwe gatunki możemy oznaczać wspólnie na Forum, nawet w specjalnie do tego utworzonym dziale, który może być widoczny np. tylko dla grupy lepidoptera. Ja ze swej strony deklaruję 100% wsparcia i zgłaszam się jako chętny na stanowisko moderatora w zakresie Hesperioidea (tylko dzienne)  :tak:   :hi:
I Jacku faktycznie na podstawie fotek jesteś w stanie zweryfikować Pyrgus sp.?
Sporo widziałem motyli z tego rodzaju, ale żeby od razu i bez kopulatorów, to jednak nie potrafię.
A propos obserwatorów - W miarę rozwoju wiedzy, zmieniają się ogólnie przyjęte zasady oznaczania niektórych gatunków. Niedawno pokazałem to na przykładzie Heliothis sp. Nie trafiłem na podobne badania np Geometriidae i pewnie nikt nie porównywał budowy wezyki u mikrolepidoptrea. Wyniki mogą być bardzo interesujące. Być może na równi z badaniami genetycznymi.
Zatem jak można dopuścić ludzi znających powiedzmy niektóre dzienne motyle do programów które są wykładnią dla entomologów z Europy, a nawet całego globu.
Swego czasu wprowadziłem rekordy m.in. Heliothis sp., obecnie przy chwili wolnego czasu i tak będę musiał je skorygować.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marek Hołowiński pisze:I Jacku faktycznie na podstawie fotek jesteś w stanie zweryfikować Pyrgus sp.?

Sporo widziałem motyli z tego rodzaju, ale żeby od razu i bez kopulatorów, to jednak nie potrafię.
Ależ skąd, ja też nie potrafię i nie dotknąłbym takiego zdjęcia, zrobiłby to ktoś inny. Pisząc o zakresie mam na mysli zakres w jakim się poruszam a nie zakres w którym oznaczam 100% gatunków ze 100% pewnością. Praca moderatora wydaje mi się oczywista: jeśli ten wie i jest pewien to dodaje i podpisuje się pod tym. Jeśli nie ma pewności zdjęcie nie zostaje dodane i jest to normalna sytuacja. Zakładam, że nawet 20% zdjęć może nigdy nie zostać dodanych (tj. zaakceptowanych do wyświetlenia, oznaczonych). Nie ma obowiązku oznaczania wszystkiego tylko to co się widzi, wie i jest tego pewnym. Zresztą wszystko jest widoczne dla innych i może podlegać weryfikacji.
Marek Hołowiński pisze: Swego czasu wprowadziłem rekordy m.in. Heliothis sp., obecnie przy chwili wolnego czasu i tak będę musiał je skorygować.
Takich błędów nikt nie jest w stanie zweryfikować poza samym autorem. Podobna sytuacja jest z normalnymi pubikacjami - nikt przecież nie żąda od autora publikacji okazania się okazami a tym bardziej nikt nie myśli o tym, co będzie za 10 lat i jakby tu poprawić publikowane dane. Nie popadajmy w skrajności. lepidoptera.eu daje bardzo dobrą mozliwość gromadzenia danych faunistycznych.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Marek Hołowiński »

Jacku, większość obserwacji podawana jest bez fotek i moderowanie takich wpisów jest wręcz niemożliwe.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Jacek Kurzawa »

No dobrze, ale ja sugeruję stworzenie takiego panelu, w którym ktoś (kto obserwacji umieszczać normalnie nie może) umieszcza zdjęcie okazu, którego oznaczenia dokonuje moderator i na tej podstawie informacja dostaje się do systemu. W tym kontekście pisałem o częsci nieoznaczonych okazów (ok 20%, których moderator nie doda ze względu na brak pewności oznaczania). W ten sposób da się zwiększyć ilość obserwacji i poprzez taki model zachęcić do wstawiania wszelkich obserwacji.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: GrzegorzGG »

Pozwolę sobie zauważyć, że w taki sposób (jak opisuje Jacek) działa kerbtier.de tworząc bazę danych występowania chrząszczy. Moderatorzy oceniają/identyfikują zdjęcia i tak powstaje atlas rozmieszczenie. Myślę, że nie można całkowicie przekreślić jego wartości naukowej.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Dispar »

Wydaje mi się, że obserwator oprócz znajomości rozpoznawania gatunków motyli powinien posiadać ogólne zaufanie do tego co wpisuje na tą stronę. Większość z nas nie miała problemów z otrzymaniem statusu Obserwatora bo Krzysztof jest pewny, że popełnimy jak najmniej pomyłek.
Co wniesie nowy, niedoświadczony obserwator który wpisze rekordy G. rhammi na 50 nowych stanowiskach??? Taki który odróżni N. antiopa od I. io ale już P. napi od P. rapae niekoniecznie?? Rekord P. bryoniae z Charachwostów pod W-wą :D wyglądałby nieźle ale dla doświadczonego entomologa z każdego zakątku Europy najpierw świadczyłby o niskim poziomie strony www a dopiero potem o poziomie "obserwatora".
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: rysiaty »

A o czym świadczy brak obserwacji Hesperia comma, Nymphalis polychloros, Boloria selene, Satyrium w-album, Satyrium pruni, Polyommatus amandus albo 3 rekordy Boloria selene z jednego stanowiska, bądź 4 rekordy na 3 stanowiskach Celastrina argiolus, dwóch rekordów Heteropterus morpheus itp itd. w skali całego województwa dla doświadczonego entomologa z różnych zakątków Europy?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Grzegorz Banasiak »

rysiaty pisze:A o czym świadczy brak obserwacji Hesperia comma, Nymphalis polychloros, Boloria selene, Satyrium w-album, Satyrium pruni, Polyommatus amandus albo 3 rekordy Boloria selene z jednego stanowiska, bądź 4 rekordy na 3 stanowiskach Celastrina argiolus, dwóch rekordów Heteropterus morpheus itp itd. w skali całego województwa dla doświadczonego entomologa z różnych zakątków Europy?
Tylko o tym, że jest bardzo mało entomologów, którzy mają jeszcze czas zajmować się pospolitymi gatunkami i wprowadzaniem danych do bazy danych. Bo robią to w lwiej części amatorzy, którzy pracują, mają rodziny, często pracują na dwóch etatach i nie poświęcają całego czasu tylko na entomologię. Z perspektywy ucznia czy studenta wygląda to inaczej a inaczej z perspektywy ojców i matek.
Ot, szara polska rzeczywistość, którą czasem na zachodzie bardzo trudno zrozumieć.
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: rysiaty »

Raczej, że te gatunki są rzadkie na tym terenie lub nie występują, ewentualnie:
Dispar pisze:świadczyłby o niskim poziomie strony www
Grzegorz Banasiak pisze:Tylko o tym, że jest bardzo mało entomologów, którzy mają jeszcze czas zajmować się pospolitymi gatunkami i wprowadzaniem danych do bazy danych.
Czy właśnie posty wyżej nie są właśnie sensowną propozycją uzupełnienia tego braku?! :tancze:
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Marek Hołowiński »

Mała ilość lub nawet brak rekordów dla pospolitych gatunków świadczy tylko o tym że nikt z bardziej doświadczonych motylarzy tu ich nie obserwował, lub nie ma czasu wprowadzać do bazy. Natomiast w razie potrzeby można je znaleźć w większości kwadratów UTM. To że ktoś mniej doświadczony nie potrafi ich u siebie zlokalizować jest tylko kwestią czasu i wiedzy.
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: rysiaty »

Marek Hołowiński pisze:nikt z bardziej doświadczonych motylarzy tu ich nie obserwował, lub nie ma czasu wprowadzać do bazy
To się raczej nie zmieni w najbliższej dwudziestolatce ... więc może jednak wziąć pod uwagę wykorzystanie w pewnym ograniczonym zakresie mniej doświadczonych sił ...

Czyli mamy dwie skrajne interpretacje sytuacji "brak rekordów":
--> gatunek nie występuje, bądź skrajnie rzadki,
--> gatunek liczny i pospolity.

Ile znacie doświadczonych motylarzy z Hiszpanii, którzy brak rekordów prawidłowo zinterpretują? Jaki procent Hiszpanów odwiedzających Motyle Europy to doświadczeni motylarze?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Nie widzę sensu wykorzystania "mniej doświadczonych sił" do stwierdzania obecności pospolitych gatunków we wszystkich kwadratach UTM dla samego faktu ich stwierdzenia - bo to po prostu wiedzy dalej nie posunie do przodu.
Te gatunki ciągle są pospolite niezależnie od ilości kropek na mapach. Bardziej wartościowe jest stwierdzenie kilku stanowisk rzadkiego gatunku niż tysiąc obserwacji np. Pieris napi czy Aglais urticae.
W internecie jest tak wiele błędnych danych, źle podpisanych zdjęć, że ryzyko tworzenia kolejnego takiego źródła danych jest bardzo dyskusyjne.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Marek Hołowiński »

Każdy z czasem nabiera doświadczenia. W entomologii jest podobnie. Jeśli badania i obserwacje świata owadów nie pozostaną tylko krótkim epizodem, a trwają latami, pogłębia się swoją wiedzę i z czasem można osiągnąć ten próg. Ważna jest też wiarygodność. Bywają osoby o tendencjach do podawania sensacyjnych informacji. Jest to cecha dyskwalifikująca.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Grzegorz Banasiak pisze:Nie widzę sensu wykorzystania "mniej doświadczonych sił" do stwierdzania obecności pospolitych gatunków we wszystkich kwadratach UTM dla samego faktu ich stwierdzenia - bo to po prostu wiedzy dalej nie posunie do przodu.
Te gatunki ciągle są pospolite niezależnie od ilości kropek na mapach. Bardziej wartościowe jest stwierdzenie kilku stanowisk rzadkiego gatunku niż tysiąc obserwacji
Stanowisko, które prezentujesz, pokutuje tym, że w odniesieniu do wielu pospolitych gatunków brak jest podstawowych danych. To właśnie przez to dochodzi do sytuacji, że gatunki rzadkie mają więcej stwierdzeń niż te pospolite.
Chciałbym podkreślić, ze zbieranie danych o pospolitych gatunkach jest równie ważne jak i rzadkich. Powodów jest wiele:

- dzisiaj pospolity gatunek może zacząć zanikać. Bez danych dzisiejszych nie będzie można niczego określić - ani tempa zmian ani nawet regionów, w korych zanika szybciej, po prostu niczego, bo będzie brak danych z czasów, gdy był pospolity. Czy zacząć wymieniać takie gatunki, które w ostatnich latach przestały być pospolite i powszechne w całym kraju? Chyba nikomu nie trzeba....

- obserwacja niesie ze sobą informacje o dacie i o rozmieszczeniu, czasem jeszcze inne. Nie jesteśmy nawet w stanie przewidzieć, które z nich mogą się przydać teraz i w przyszłości

- badaniami powinny być objęte wszystkie gatunki a nie tylko wybrane (ze względu na rzadkość, rozmieszczenie czy hmm.. ubarwienie ?

Właśnie teraz jest szansa na ogólnopolski monitoring motyli, który może okazać się szansą na ich skuteczną ochronę.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Marek Hołowiński »

Czy na podstawie załączonych mapek można stwierdzić że istnieją jakieś bariery uniemożliwiające byt tych gatunków na obszarach z których nie były podawane? :mrgreen:
Uważam że z absolutną pewnością można stwierdzić że te gatunki występują w całym kraju. Nowe rekordy nic tu nie wnoszą.
http://motyle.info/forum/portal2.php?sh ... ieszczenie
Załączniki
mapa_graf.php1.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (105.4 KiB)
mapa_graf2.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (105.34 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Na podstawie mapek nie można wyciągnąć zbyt daleko idących wniosków, ale na podstawie w miarę kompletnych wyników badań już tak. Można je ze sobą porównywać w czasie i przestrzeni. Ponieważ danych nie ma zbyt wiele percepcja zjawisk przesunięta jest w sferę wyobraźni, poza sferę wiedzy możliwej do opisania. Zamiast "gdybać" można by było wiedzieć, no ale do tego są potrzebne dane wejściowe a nie białe plamy.

Resztę opisałem w poprzednim poście.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Dispar »

Zasadniczą kwestią tego tematu jest pytanie czy kolega jacek98powinien otrzymać status obserwatora na stronie Motyle Europy.
Uważam, że z powodu braku doświadczenia w oznaczaniu motyli nie powinien takiego statusu otrzymać.
Osobiście nie wpisuję obserwacji gatunków pospolitych ponieważ nie mam na to czasu i chęci.
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Almandyn »

Jestem za pozostaniem przy obecnym systemie wprowadzania danych, ponieważ sama, jako amator fotograf, wiem ile razy się myliłam przy oznaczaniu gatunków i ile wysiłku wymagało przyjęcie do wiadomości, że to nie jest "cudowny unikat" ale zwykły pospoliciuch. Wychodząc jednak z założenia, że poprawnego oznaczenia dokonują ci, którzy zjedli na danym temacie przysłowiowe zęby, przyjmuję to z pokorą i wdzięcznością. Tym bardziej trudno wprowadzić rekord tylko na podstawie zdjęcia ( często złej jakości ) lub jedynie obserwacji ( nie mówię tu o takim cytrynku, którego rozpozna nawet laik ) bo to by było mylące. Ktoś podchodzący do entomologii poważnie ( chociaż amatorsko ) nie popełni grzechu pychy i raczej powstrzyma się z opublikowaniem rekordu niż wklepie radośnie bobola. Krzysztof nie jest w stanie wszystkiego sam dopilnować więc dopuszczanie wszystkich chętnych do statusu obserwatora równało by się z chaosem informacyjnym. Takie jest moje zdanie w tym temacie.

PS Krzysztofie za Twoją pracę :szacun: :szacun: :szacun: :szacun: :szacun: :szacun: :szacun:
Pietras
Posty: 84
Rejestracja: czwartek, 20 października 2011, 19:36
UTM: WV00
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Stargard

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Pietras »

Ja w sporej części zgadzam się z Jackiem Kurzawą.
Zwiększenie ilości rekordów "pospoliciaków" nic nikomu nie szkodzi i chyba nie to było główną kwestią dyskusji.
Użycie jako argumentów pawika i cytrynka też jest troszkę manipulacją, bo pomiędzy gatunkami pospolitymi, a rzadkimi jest cała masa innych, które na przestrzeni lat wykazują sporą dynamikę w zasięgach (kolonizują lub zanikają). A czemu nie Limenitisy? Albo Lemonia? Czy choćby Zmrocznik wilczomleczek? Nawet coś było o wahaniach jego występowania na forum.
Mamy sporo gatunków raczej dość powszechnych, dla których przez Polskę przebiega granica zasięgu. Czyż nie warto wiedzieć o zasięgu ich występowania i jego wahaniach?

Poza tym strona nie jest tylko dla zaawansowanych. Stanowi też źródło informacji dla początkujących i - o czym było -obcokrajowców. Ja na początku byłem troszkę zdziwiony, kiedy wg mapek rozmieszczenia nie było u mnie wielu gatunków, które widziałem w terenie. Co pomyśli wspomniany wyżej Hiszpan?

A jeśli będąc nawet totalnym amatorem trafię gatunek rzadki, ale oczywisty pod względem determinacji - mój rekord przepadnie i cenną informację szlag trafi. Albo mógłbym zwrócić na jakiś gatunek uwagę bo trafił się wpis, że gdzieś niedaleko był - wyszukać go w jego środowisku i podać informację, ale tego nie zrobię, bo nie ma go na mapkach w promieniu 200km. I nigdy nie będzie.

Może "u Was" na południu faktycznie jest gęsto od entomologów, ale na północy tych wpisów i stanowisk obserwacji jest jakby mniej.

Problem polega bardziej na rzetelności wpisujących informację (nie jestem pewny - nie podaję), niż pospolitości wpisywanych gatunków.

Tak więc nie należy chyba z miejsca odrzucać chęci amatorów do wpisywania danych, ale rozważyć sposoby weryfikacji - zarówno kandydatów, jak i wpisów. Tu pomysł z osobnym działem weryfikacyjnym na forum jest całkiem sensowny - choć oczywiście nie dla wszystkich gatunków. Sam już myślałem o potwierdzaniu wątpliwości w ten sposób. Już sama informacja, że oprócz mojego oznaczenia może to być jeszcze to i tamto wystarcza, by nie podawać rekordu.
W sumie i tak decyzja zależy od Krzysztofa, bo to jego "dziecko" i jego kawał roboty (za co mu zresztą cześć i chwała).

P.S. Dodam, że ja dzięki uprzejmości Krzysztofa Jonko dostałem status obserwatora i chociaż widziałem w niedzielę tabuny Gonepteryx rhamni nie wyrywałem się do wpisu.
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: modraszka »

Początkowo bardzo mnie martwiło (choć teraz też mnie martwi) że Opolszczyzna zgodnie z danymi lepidoptera.eu jest prawie pustynią, no cóż jak nie da się nic zmienić to trzeba się z tym pogodzić, choć to trochę utrudnia pewne działania, ale posiłkuję się rekordami z woj. dolnośląskiego i śląskiego. Swoje obserwacje (kiedy mam jakiekolwiek wątpliwości weryfikuję na forum) zapisuję tylko dla siebie.
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Krzysiek Jonko »

Z powodu chronicznego braku czasu bardzo rzadko zaglądam na forum - niemniej od czasu do czasu jestem :smiech:
Moduł obserwacji nie jest doskonały - wiem o tym od samego początku. Zmiany na stronie myślę poprawiają jego funkcjonalność ale z pewnością do doskonałości mu daleko.
Pewnego rodzaju "dyktatura" przy wyborze obserwatorów, którą wprowadzam ma swoje dobre i złe strony. Z jednej strony odrzucam wielu chętnych miłośników motyli, którzy mogliby COŚ wnieść - z drugiej strony właśnie to, że moduł nie jest ogólnie dostępny podnosi w pewnym sensie jego wiarygodność.
Na ubiegłorocznym sympozjum w Krakowie zaprezentowałem wizję zmian, które chciałem wprowadzić w module obserwacji. Niestety generalnie chyba nie zostało to dobrze przyjęte - zwłaszcza przez tzw. "wielkich" entomologów ;-)
Pokrótce zaproponowałem poniższe zmiany:
- dzielimy użytkowników na X grup w zależności od poziomu zaawansowania. system jest przygotowany do podziału na 8 grup ale myślę, że wystarczyłyby 4
- dzielimy gatunki na X grup (np. niemożliwe do pomylenia, łatwe, trudne, kopulatorowe itd.)
- użytkownicy o stopniu zaawansowania Y mogą wprowadzać dane TYLKO dla gatunków nie przekraczających poziomu ich wiedzy (np. bez kopulatorowych)
- każdy nowy użytkownik miałby dostęp do modułu obserwacji ALE tylko na poziomie zerowym (tylko niewielka liczba gatunków niemożliwych do pomylenia - np. Inachis io)
- w miarę czasu istniałaby możliwość "awansu" na wyższy poziom wtajemniczenia
- istniałaby możliwość czasowej lub stałej blokady dostępu do modułu obserwacji (banowanie)
- istniałaby możliwość wprowadzenia systemu tzw. zółtych kartek - ostrzeżeń o błędnych rekordach. Po przekroczeniu ustalonej ich liczby dostęp do modułu obserwacji mógłby być czasowo lub na stałe zablokowany

Początkowo wydawało mi się to proste i sensowne, ale takie zmiany wymuszają postawienie kilku pytań, na które nie bardzo jestem w stanie sobie odpowiedzieć:
- na ile grup podzielić użytkowników i dlaczego akurat tak?
- na podstawie jakich kryteriów ustalić początkowy poziom uprawnień użytkowników?
- jak wytłumaczyć użytkownikowi X, że dotąd mógł wprowadzać wszystkie gatunki a teraz tylko niektóre (utrata zaufania)?
- kto i kiedy miałby zmieniać (zwiększać lub zmniejszać) uprawnienia użytkowników?
- jak określić, które gatunki przypisać do której grupy? (pamiętajcie, że nie chodzi tylko o Polskę)
- kto miałby przyznawać ewentualne zółte kartki? (ja? moderatorzy? użytkownicy o najwyższym poziomie uprawnień?)

Pewnie mógłbym wymyślić jeszcze kilka innych - ale na ten moment chyba nie o to chodzi.
Chętnie posłucham co Wy - forumowicze - myślicie o takich propozycjach :P
Pewnie jak zwykle włożę kij w mrowisko :smiech:
Awatar użytkownika
jacek98
Posty: 240
Rejestracja: poniedziałek, 29 października 2012, 14:44
UTM: WT72
Lokalizacja: Głogów

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: jacek98 »

:brawo: :brawo: :brawo:
Moim zdaniem idealne rozwiązanie :)
Każdy mógłby dodawać obserwacje, których jest pewien. Możliwość awansu to także dobra propozycja :) Ja bardzo chciałbym dodawać obserwacje i jestem za takim rozwiązaniem.
Gratuluje pomysłu. Jest po prostu wart Nobla :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Spróbuję Ci (Wam, nam) pomóc w opracowywaniu wstępnych zasad. Mam nadzieję, że okażą się choć w części pomocne.

Podział gatunków na grupy - bardzo dobry.
Podział na grupy wg grup gatunków:

Grupa 0 - niemożliwe do pomylenia, wyagana akceptacja moderatora
Grupa 1 - niemożliwe do pomylenia
Grupa 2 - niemożliwe do pomylenia, łatwe,
Grupa 3 - niemożliwe do pomylenia, łatwe, trudne,
Grupa 4 - niemożliwe do pomylenia, łatwe, trudne, kopulatorowe

Wstępnej kwalifikacji można dokonać posługując się kilkoma kryteriami:
członek PTE,
staż
wielkość zbioru
publikacje naukowe
uczestnik forum

- istniałaby możliwość wprowadzenia systemu tzw. żółtych kartek - ostrzeżeń o błędnych rekordach. Po przekroczeniu ustalonej ich liczby dostęp do modułu obserwacji mógłby być czasowo lub na stałe zablokowany
Dodatkowo zaproponowałeś system nagród (awans) i kar (żółte kartki aż do odebrania uprawnień). Każdemu będzie więc zależało na tym, by się nie mylić.
Z jednej strony po jakimś czasie (ilości poprawnie wprowadzonych danych) następuje przyznawanie większych uprawnień
Pomocne byłoby pole "brak pewności", które zachęcałoby moderację (lub wręcz wszystkich) do sprawdzenia oznaczenia. Ponieważ w grupach 3 i 4 zawsze istniej ryzyko pomyłki, tu ten system musiałby działać nieco inaczej.

- kto i kiedy miałby zmieniać (zwiększać lub zmniejszać) uprawnienia użytkowników?
System awansu plus narada moderatorów.
Przydałaby się stronie lepidoptera.eu jakaś RADA NAUKOWA składająca się z kilku bardzo dobrych specjalistów do rozstrzygania kwestii spornych oznaczeń.

- jak określić, które gatunki przypisać do której grupy? (pamiętajcie, że nie chodzi tylko o Polskę)
Rozesłać ankietę do kilkudziesięciu osób i wyciągnąć średnią z ocen przyznaną każdemu gatunkowi. I tu już za najtrafniejsze typy można przyznać jakąś nagrodę :-)

- kto miałby przyznawać ewentualne zółte kartki? (ja? moderatorzy? użytkownicy o najwyższym poziomie uprawnień?)
Automat. Złe oznaczenia automatycznie odliczają się na koncie.

- jak wytłumaczyć użytkownikowi X, że dotąd mógł wprowadzać wszystkie gatunki a teraz tylko niektóre (utrata zaufania)?
No właśnie przez automatyczny system punktacji. Gdy ktoś się myli w oznaczeniach następuje automatyczna utrata zaufania do Jego umiejętności.
Sposobem na uniknięcie utraty punktów będzie poprawne oznaczanie czyli dotykanie się tylko tych gatunków, co do których ma się całkowitą pewność.

Trzeba opracować regulamin, który m.in. jasno definiowałby, co stałoby się w przypadku ujawnienia świadomego wpisywania złych danych (zakładając, że ktoś taki się kiedyś pojawi).
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Marek Hołowiński »

Nie bardzo sobie wyobrażam weryfikację rekordów.
- czy do każdego rekordu miała by być dołączona fotka okazu?, a może zbiór miałby podlegać weryfikacji..., kto miałby to robić?

Przecież chyba nie o to chodzi.

Wprowadzać dane powinny tylko osoby którym Krzysiek nadał status obserwatora i tylko od niego powinno zależeć kogo kolejnego obdarzy zaufaniem. Wszyscy ubiegający się powinni prezentować swoje umiejętności, a to na Forum Entomologicznym, a to na zjazdach entomologicznych, czy przy innych okazjach. Przecież każdy z nas kiedyś zaczynał, a na sukcesy trzeba było trochę się napracować.
goościu
Posty: 432
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: goościu »

Może nie chodzi tu o opinie osób takich jak ja, ale wypowiem się. Bardzo cenię sobie ten prosty, fajny i łatwy moduł obserwacji. Wydaje mi się, że tworzenie wyżej opisanego systemu byłoby gigantyczną machiną o wysokim stopniu skomplikowania.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: GrzegorzGG »

Czytam z uwagą ten wątek i mam takie przemyślenie: A gdyby było tak:

Na forum istnieje wątek "Obserwacje motyli" (przykładowy tytuł). W tym wątku osoba, która chciałaby, aby jej obserwacja trafiła do modułu z lepidoptera.eu, pokazuje zdjęcie wraz z data i miejscem. I owo zdarzenie zostaje następnie odnotowane w module przez osobę do tego uprawnioną.
Taka metoda pozwalałaby wszystkim widzieć jaka obserwacja trafi (lub nie) do modułu.

Wydaje mi się, że to takiej metody nie trzeba tworzyć skomplikowanego mechanizmu weryfikacji, szeregu uprawnień ani systemów promocji i degradacji.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Marek Hołowiński »

GrzegorzGG pisze:Czytam z uwagą ten wątek i mam takie przemyślenie: A gdyby było tak:

Na forum istnieje wątek "Obserwacje motyli" (przykładowy tytuł). W tym wątku osoba, która chciałaby, aby jej obserwacja trafiła do modułu z lepidoptera.eu, pokazuje zdjęcie wraz z data i miejscem. I owo zdarzenie zostaje następnie odnotowane w module przez osobę do tego uprawnioną.
Taka metoda pozwalałaby wszystkim widzieć jaka obserwacja trafi (lub nie) do modułu.

Wydaje mi się, że to takiej metody nie trzeba tworzyć skomplikowanego mechanizmu weryfikacji, szeregu uprawnień ani systemów promocji i degradacji.
to jest dobry kierunek, można by to jeszcze doprecyzować...
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Marek Hołowiński »

Trzeba jednak brać pod uwagę że jest to oznaczanie z fotek, a zatem istnieje możliwość popełnienia błędu (perspektywa, oświetlenie, rozmiar, itp.). Z wprowadzeniem takich danych warto by trochę poczekać, a nuż ktoś z forumowiczów zweryfikuje to oznaczenie.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Jacek Kurzawa »

GrzegorzGG pisze:Czytam z uwagą ten wątek i mam takie przemyślenie: A gdyby było tak:

Na forum istnieje wątek "Obserwacje motyli" (przykładowy tytuł). W tym wątku osoba, która chciałaby, aby jej obserwacja trafiła do modułu z lepidoptera.eu, pokazuje zdjęcie wraz z data i miejscem. I owo zdarzenie zostaje następnie odnotowane w module przez osobę do tego uprawnioną.
Taka metoda pozwalałaby wszystkim widzieć jaka obserwacja trafi (lub nie) do modułu.

Wydaje mi się, że to takiej metody nie trzeba tworzyć skomplikowanego mechanizmu weryfikacji, szeregu uprawnień ani systemów promocji i degradacji.
Jeśli pójdzie to w tym kierunku może celowe będzie utworzenie działu dla lepidoptera.eu Z tym będzie najmniej kłopotu.
Łukasz Solecki
Posty: 178
Rejestracja: sobota, 9 lipca 2011, 20:26
Lokalizacja: Kraków / Dębica

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Łukasz Solecki »

Jest to wg mnie dobry kierunek. Sporo początkujących motylarzy takich jak np ja, wrzuca tu swoje zdjęcia do oznaczeń i niejednokrotnie uzyskuje się bezsporne odpowiedzi. Gdyby znalazła się osoba/by posiadająca już uprawnienia do nanoszenia obserwacji i chciała poświęcić trochę swojego cennego czasu, żeby uzupełnić moduł obserwacji na stronie Krzysztofa, to taki moduł mógłby stać się na prawdę potężnym narzędziem w wielu rękach. Oczywiście zgadzam się z Markiem, że niejednokrotnie jakość zdjęcia wpływa na jego "nieoznaczalność", czy po prostu obserwowany gatunek nie jest możliwy do oznaczenia z fotografii ale przecież takie rekordy mogłyby zostać pomijane. Co nie znaczy, że cała reszta ma iść w zapomnienie. Zresztą sami koledzy widzicie, jak wątki z oznaczaniem okazów ze zdjęć czy to złapanych aparatem w terenie okazów, czy zdjętych już z rozpinadeł wpływa na poprawienie wiedzy u takich "osobników" jak np ja, zmusza do merytorycznych dyskusji i wyciągania wniosków, których nie raz po prostu nie znajdziemy w literaturze.
Ja osobiście bardzo wiele się od Was uczę, czytając wątki nie tylko o oznaczaniu ale również np wątki Marka o różnicach pomiędzy spornymi gatunkami i za to jestem wdzięczny. Jednak chciałbym również, i ile to będzie możliwe, aby i moja praca w postaci godzin spędzonych w terenie, pozyskanych okazów i innych obserwacji nie poszła na marne i żeby chociażby część z tej pracy miała odzwierciedlenie w module obserwacji na stronie Krzysztofa.
To tylko jak na razie pobożne życzenie ale skoro już wywiązała się pod tym kątem dyskusja, to może jakieś wnioski zostaną wyciągnięte :)
Czego sobie i Koleżankom i Kolegom motylarzom życzę... :)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Antek Kwiczala † »

Trzeba przy okazji tej dyskusji zwrócić uwagę na kilka spraw:
1. Nie można wprowadzać obserwacji na czyjeś nazwisko - oznaczenie, i podane dane są niejako firmowane przez wprowadzającego dane - więc nazwisko rzeczywistego obserwatora będzie nieznane (chyba że Krzysiek zmodyfikuje moduł podawania obserwacji).
2. Motyl musi mieć podane konkretne dane faunistyczne - datę obserwacji, miejscowość, kod UTM (trudno by osobę wprowadzającą dane obarczać obowiązkiem poszukiwania tych danych, szczególnie, że czasem jest kilka miejscowości o identycznej nazwie).
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: GrzegorzGG »

Antek Kwiczala pisze:Trzeba przy okazji tej dyskusji zwrócić uwagę na kilka spraw:
1. Nie można wprowadzać obserwacji na czyjeś nazwisko - oznaczenie, i podane dane są niejako firmowane przez wprowadzającego dane - więc nazwisko rzeczywistego obserwatora będzie nieznane (chyba że Krzysiek zmodyfikuje moduł podawania obserwacji).
2. Motyl musi mieć podane konkretne dane faunistyczne - datę obserwacji, miejscowość, kod UTM (trudno by osobę wprowadzającą dane obarczać obowiązkiem poszukiwania tych danych, szczególnie, że czasem jest kilka miejscowości o identycznej nazwie).
Ad.2 - oczywiste i nie ma co dodawać.

Ad.1 - brak nazwiska przy takiej obserwacji powinien nieść ze sobą wiarygodność (nie promujemy nazwiska, tylko wykazujemy obserwację); ponadto tylko w module obserwacji nie byłoby nazwiska przy obserwacji, na forum wielu jest w jakiś sposób rozpoznawalnych (część choćby z nicku, inni również z nazwiska) i tu byłoby jasne kto dodaje nową obserwację.
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Almandyn »

Antek Kwiczala pisze:1. Nie można wprowadzać obserwacji na czyjeś nazwisko - oznaczenie, i podane dane są niejako firmowane przez wprowadzającego dane - więc nazwisko rzeczywistego obserwatora będzie nieznane (chyba że Krzysiek zmodyfikuje moduł podawania obserwacji).
Przy wprowadzaniu rekordów jest rubryka UWAGI gdzie można wpisać autora obserwacji.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Mam problem z dodaniem rekordu. Zamiast zawracać głowę Krzysztofowi, może ktoś z forumowiczów poradzi sobie z problemem.

Chcę dodać rekord w to miejsce: https://www.google.pl/maps/place/51%C2% ... 7506?hl=pl

Najbliższą miejscowością jest Mamień. Niestety w województwie łódzkim na lepidoptera.eu na rozwijanej liście nie ma tych miejscowości ani nie ma nawet Ozorkowa. I to jest pierwszy problem. Drugi polega na tym, jak dodać rekord na mapie gdziekolwiek. Można to zrobić upuszczając pinezkę na lokalizacji dowolnej, ale tu jest problem, że nie można jej zbyt daleko przesunąć od lokalizacji pierwotnej i ten sposób też okazał się dla mnie zbyt trudny. Postawiłbym nop pinezkę w Orozkowie i ją przesunął, ale, jak pisałem, nie ma Ozorkowa. Z dalszych miejscowości nie da się pinezki tam przesunąć. Wygląda to tak, jakby nie dało się dodać rekordu w tamtej lokalizacji.

Reasumując moduł lokalizacji obsługuje się dość topornie i dobrze byłoby to usprawnić. Przydałoby się np wyszukiwanie fragmentu nazwy miejscowości albo też po prostu zaznaczając punkt na mapie w sposób prosty. Podobne usprawnienie przydałoby się do wybierania gatunku, bo z tym też jest niemało pracy przy dodawaniu rekordu.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Jarosław Bury »

Jacku - można dodać dowolną miejscowość do listy w dowolnym województwie - tyle tylko, że pojawi się na liście... dopiero po akceptacji admina strony, a czasem to trwa kilka dni, a nawet tygodni :smiech:

P.S. wysłałem już tę lokalizację do admina, musisz teraz cierpliwie czekać na jej pojawienie się na liście...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Są dwie możliwości dodawania lokalizacji, z których ta druga (opisana w pdf http://lepidoptera.eu/records2/Start.php ) nie jest do przeprowadzenia (bo punkt jest "za daleko od..."). Zatem, w tym przypadku, aby dodać obserwację trzeba najpierw zgłosić lokalizację do admina i poczekać? A potem, gdy będę chciał dodać kolejną to znów tak samo?.... :wlosy:
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Jarosław Bury »

Jacku - tak to działa, tu trzeba wykazać się, a właściwie wykazywać, cierpliwością :mrgreen:

Kiedyś proponowałem Krzysztofowi, żeby dodał w poszczególnych województwach gotowe, pełne listy miejscowości - ale to chyba przekracza możliwości strony, w każdym razie kilka lat temu przekraczało ;-)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Krzysztof to zmieni, kwestia czasu. Technologia idzie do przodu a takie rzeczy jak wykaz miejscowości są pod ręką. Tylko ten czas, żeby był... I tu trzeba wykazać się cierpliwością. Dzięki za wyjaśnienie, przynajmniej wiem, dlaczego jest tak jak jest.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: admin »

Ja to mam ostatnio chyba jakiegoś pecha to tej strony. W Chromie jest permanentny error przy logowaniu "podaj wartość w innym formacie", który już zgłosiłem Krzyśkowi: a teraz, gdy już udało mi się dodać rekord z miejscowością, której nie było na liście i należało ją dodać, mam error przy próbie edycji tego rekordu. Prawdopodobnie moduł edycji obserwacji też zawiera jakiś błąd - nie ładuje gatunku. Wynikiem tego przy próbie zapisania wyskakuje "ERROR!!!" http://lepidoptera.eu/records2/RecordUpdate.php I jeszcze jedna uwaga-pytanie. Jak należy zaznaczać rekord do edycji (poniższy obrazek): Poprzez kliknięcie w co? nie ma pola wyboru przy gatunku (ptaszek) a klikanie po napisach nie daje efektu. Po zaznaczeniu go poprzez lekkie podświetlenie (screen) mam taki efekt, jak opisałem - z błędem braku gatunku w polu gatunku. I teraz zastanawiam się czy błąd mam na stronie edycji przy wybieraniu gatunku czy błąd jest już w samej stronie z edytowanym gatunkiem. W każdym razie wygląda na to, że duża cierpliwość i duże chęci z mojej strony mogą nie wystarczyć...
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Almandyn »

Wyczyść historię i pliki cookie, bo w chrome też tak miałam. Po wyczyszczeniu zalogowałam się bez problemu.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Jacek Kurzawa »

U mnie nie pomaga, już to robiłem. Wyczyściłem ciasteczka, usunąłem cache z Chrome, wpisałem dane w polach formularza "z palca" i mam dalej to samo.
Łukasz Solecki
Posty: 178
Rejestracja: sobota, 9 lipca 2011, 20:26
Lokalizacja: Kraków / Dębica

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Łukasz Solecki »

Nie wiem skąd u Was takie problemy. Używam Chroma chyba odkąd się pojawił a z tą przeglądarką i stroną Krzyśka nigdy nie miałem najmniejszych problemów. No chyba, że sam Krzysztof zablokował do niej dostęp. Dodawanie rekordów, edycja itp wszystko w najlepszym porządku i bezproblemowo.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Problem z logowaniem jest na Chrome, natomiast opisany kłopot z edycją rekordu jest pod Firefoxem (Chrome mnie nie loguje) i nie jest to raczej problem przeglądarkowy.
Ardaryk pisze: Dodawanie rekordów, edycja itp wszystko w najlepszym porządku i bezproblemowo.
Czy dzisiaj też tak jest? Czy u Was nie ma problemów z edycją obserwacji (brak gatunku na liście)? Informacja o tym jest istotna dla zdiagnozowania źródła problemu.
Jak edytujecie rekord - poprzez klik i podświetlenie całej linijki i potem Edycja?
Łukasz Solecki
Posty: 178
Rejestracja: sobota, 9 lipca 2011, 20:26
Lokalizacja: Kraków / Dębica

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Łukasz Solecki »

A widzisz Jacku... Miałeś rację. Dziś niestety nie mogę się zalogować, więc musi to być jakiś błąd z poziomu Chroma, bo na Safari i na Edge logowanie wychodzi bez problemów.

A rekordy edytuję tak jak piszesz... podświetlenie całej linijki a później w lewym, górnym rogu edycja.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Jacek Kurzawa »

A czy ładuje się gatunek w edytowanym rekordzie? Czy po edycji rekordu działa prawidłowo "Save"?

Błąd logowania jest na Chrome, ale chyba raczej na poziomie aplikacji webowej.
Łukasz Solecki
Posty: 178
Rejestracja: sobota, 9 lipca 2011, 20:26
Lokalizacja: Kraków / Dębica

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Łukasz Solecki »

Tak Jacku, gatunek się ładuje i edytowane dane bez problemu się zapisują.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Użyłem drugiego laptopa, prawie nieużywany, Win10. Chrome: ten sam błąd. Firefox - loguje ok. Edycja rekordu i ... znów brak gatunku na rozwijanej liście. Wszystko tak samo, błędy są poza maszyną.
To przyda się Krzyśkowi. A teraz mały test: Ardaryk (Łukasz), dodaj jakiś rekord, dzisiejszy, testowy i zobacz czy też Ci się pojawi gatunek jak przy starych rekordach. Jest szansa, że ten błąd dotyczy tylko nowo dodanych rekordów (na 99% :ja wiem: ). Jeśli mam rację, będziesz miał przyjemność osobiście dotknąć problemu.
Łukasz Solecki
Posty: 178
Rejestracja: sobota, 9 lipca 2011, 20:26
Lokalizacja: Kraków / Dębica

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Łukasz Solecki »

Jacku nic takiego się nie stało. Na Edgu wstawiłem dzisiejszą obserwację, zresztą zgodną z prawdą, bo za blokiem lata, Vanessa atalanta. Rekord pojawił się bez większych problemów, daje się edytować i pojawił się również w moich rekordach.

A i jeszcze bez problemów po wyczyszczeniu ciastek zalogowałem się z Chroma i wszystko hula jak trzeba.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Coś znalazłem. Moje trzy dzisiaj dodane rekordy są z nowymi miejscami na mapie - lokalizacje dodałem ręcznie. Nie są to więc rekordy standardowe. I przy edycji te rekordy zaczytują prawidłowo lokalizację, ale nie zaciągają gatunku. Sprawdźcie z nową lokalizacją :-)
Łukasz Solecki
Posty: 178
Rejestracja: sobota, 9 lipca 2011, 20:26
Lokalizacja: Kraków / Dębica

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Łukasz Solecki »

Jacku nie widzę tych rekordów. Podpowiedz choć, co wprowadziłeś? Może znajdę z innego poziomu strony.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Marek Hołowiński »

Jacek, dodawaj tylko miejscowości z listy. Jeśli takiej nie ma skorzystaj z panelu dodaj nowa miejscowość (trzeba wejść w mapę UTM). Taka informacja dociera do Krzyśka. Jak chcesz przyspieszyć, wprowadź od razu więcej miejscowości i wyślij Krzyśkowi sms że chcesz wprowadzić nowe rekordy. Jeśli jest wolny zajrzy do komputera i załatwi to od ręki. Wielokrotnie korzystałem z tej opcji.
W przypadku tak jak pokazujesz wyżej, na mapie nie widać tego rekordu. Nie ma też UTM.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ardaryk pisze:Jacku nie widzę tych rekordów. Podpowiedz choć, co wprowadziłeś? Może znajdę z innego poziomu strony.
Widać na screenie, który załączyłem w poście viewtopic.php?p=231622#p231622
Marek Hołowiński pisze:Jacek, dodawaj tylko miejscowości z listy. Jeśli takiej nie ma skorzystaj z panelu dodaj nowa miejscowość (trzeba wejść w mapę UTM). Taka informacja dociera do Krzyśka. Jak chcesz przyspieszyć, wprowadź od razu więcej miejscowości i wyślij Krzyśkowi sms że chcesz wprowadzić nowe rekordy. Jeśli jest wolny zajrzy do komputera i załatwi to od ręki. Wielokrotnie korzystałem z tej opcji.
W przypadku tak jak pokazujesz wyżej, na mapie nie widać tego rekordu. Nie ma też UTM.
Skorzystałem z jednej z dwóch metod opisanych w podręczniku http://lepidoptera.eu/inc/records/Readme_PL.pdf
Jak już ktoś pisał wcześniej, że mozna długo czekać, to wybieram opcję, kiedy dodaję TERAZ i mogę odejść od komputera i zapomnieć o operacji. Sama informacja może ukazać się po długim czasie, jest mi to generalnie obojętne kiedy zostanie zaakceptowana. Natomiast jeśli muszę dodawać miejscowości, wysyłać formularz, potem smsa i potem i tak jeszcze czekać ze świadmością, że administrator może akurat mieć coś innego do roboty, to rezygnuję z tej opcji wybierając taką "mniej inwazyjną".

Sprowadza się do tego, aby działanie formularza było bezobsługowe - dochodzę do komputera, dodaję rekord i odchodzę - koniec operacji.

Dodawanie rekordów metodą pisania formularzy, smsów i czekania na reakcję żywego człowieka już mniej mi pasuje, tym bardziej, że kiedy miejscowości zostaną dodane musiałbym od nowa siadać i szukać, co gdzie chciałem dodać. A mogę już nie mieć na to czasu przez najbliższe kilka dni i wtedy odłoży się kolejna sprawa do załatwienia. Wolę unikać piętrzenia sobie spraw zaległych.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Marek Hołowiński »

Zerknij Jacek na wprowadzone przez Ciebie obserwacje, np Th betulae - 2016-09-22, Łódzkie, Zgierz Kontrewers. Ta informacja jest widoczna w postaci tekstu, ale na mapie nie ma o niej śladu. Tak jest w przypadku wprowadzania rekordów z poza listy miejscowości.
Krzysiek, albo trafi kiedyś na to i skoryguje, albo zostawi to jak jest. I nadal dla woj łódzkiego jakby nie było danych, bo te po latach utoną na jednej z wielu stron. Każdy patrzy na mapę, a dopiero później szuka szczegółów.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marek Hołowiński pisze:... Ta informacja jest widoczna w postaci tekstu, ale na mapie nie ma o niej śladu. Tak jest w przypadku wprowadzania rekordów z poza listy miejscowości.
Krzysiek, albo trafi kiedyś na to i skoryguje, albo zostawi to jak jest. I nadal dla woj łódzkiego jakby nie było danych, bo te po latach utoną na jednej z wielu stron. Każdy patrzy na mapę, a dopiero później szuka szczegółów.
Oj nie zgadzam się ani z tym, że "Krzysiek albo trafi albo nie"... i że "dane utoną...." "że tak jest w przypadku wprowadzania rekordów spoza listy miejscowości" bo tak nie jest..... etc.. ..
Z tego co piszesz można odnieść wrażenie, że Krzysiek przygotował wprowadzenie danych w oparciu o złą metodę a ja z niej skorzystałem. Chyba tak źle nie jest. Nie sądzę, by Krzysiek nie trafił na ten rekord przez dłuższy czas, bo od tego ma panel admina i emaile, zeby go informowały o tym, że ma do zaakceptowania nowe rekordy, nowe miejscowości. Domyślam się, ze rekord w całości pojawi się po akceptacji admina, (czy dobrze została wprowadzona miejscowość) a do tego czasu rekord jest wyświetlany prowizorycznie (albo wcale) i to też pewnie jest przyczyną tego, że nie daje mi się edytować ten rekord przed zatwierdzeniem.
Ta metoda dodawania rekordów, jaką wykorzystałem jest lepsza, bo nie trzeba czekać na wprowadzenie miejscowości przez admina (poprzez formularz i akceptację) tylko można dodać samemu od razu i o sprawie zapomnieć. A admin jak przyjdzie, to zaakceptuje. I będzie rekord na mapie i miejscowość pojawi się w bazie. Tylko trzeba będzie ten błąd z ładowaniem gatunku poprawić i będzie wszystko dobrze.
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Moduł obserwacji na Lepidoptera.eu

Post autor: Krzysiek Jonko »

Sorry, że dopiero teraz - ale trafiłem na post zupełnie przypadkiem - niestety nie jestem dość częstym gościem forum...
Strona od mniej więcej roku jest w przebudowie - tzn. powstaje nowa a starej już nie chcę poprawiać ;-)
Musicie jeszcze trochę wytrzymać. Baza obserwacji jest relacyjna tzn. że do konkretnej obserwacji dolinkowane są inne informacje jak na przykład lokalizacja. Jeśli wprowadzacie nową, nie istniejącą lokalizację, danych nie można prawidłowo "złożyć", bo są niekompletne (brakuje identyfikatora lokalizacji).
Jeżeli:
a) zgłaszacie nową lokalizację ze strony - ja dostaję o tym informację mailem i w wolnej chwili ją weryfikuję i ewentualnie dodaję. Zwykle trwa to max 2-3 dni.
b) dodajecie nową lokalizację BEZ zgłoszenia w formularzu - nie dostaję takiej informacji i zauważam to w zupełnie przypadkowym momencie i dopiero wtedy poprawiam. Trwa to zdecydowanie dłużej.
W obu wypadkach po dodaniu nowej lokalizacji do bazy lokalizacji rekord "źle wyświetlany" czy "nieedytowalny" automatycznie się naprawia. Nic nie trzeba robić, tylko poczekać na aktualizację bazy lokalizacji.
Na "nowej" stronie moduł obserwacji będzie trochę zmodyfikowany i postaram się uniknąć tej niedogodności - póki co pozostaje Wam praca na tym co jest dostępne w tej chwili.
Przy okazji jeszcze raz zwrócę uwagę na bardzo ważną rzecz: dyskutujecie na form a nikomu nie przyszło do głowy mnie poinformować czy zapytać? Czy aż tak trudno jest pytać u źródła? ;-)
Jestem co prawda bardzo zapracowany ale na maile czy telefony odpowiadam :smiech:
ODPOWIEDZ

Wróć do „lepidoptera.eu”