Aktualizacja www.lepidoptera.eu [2013]

Dział przeznaczony do komunikacji na temat strony lepidoptera.eu
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Aktualizacja www.lepidoptera.eu [2013]

Post autor: Krzysiek Jonko »

Zapraszam na stronę Motyle Europy - właśnie skończyłem długo oczekiwaną aktualizację.
Zmiany są OGROMNE i może niekoniecznie wszystkim od razu przypadną do gustu - większość ze zmian miała na celu zwiększenie wydajności serwera i powrotu do "starej" wersji raczej nie przewiduję... :smiech:
KONIECZNIE proszę wyczyścić cache przeglądarki przed wejściem na stronę. Kto nie wie jak to zrobić - zapraszam do FAQ na stronie.
Poniżej krótko lista zmian (żeby Was nie zanudzić):
- pełna lokalizacja strony - można łatwo tłumaczyć stronę na inne języki. Aktualnie jest dostępnych 13 wersji językowych, kolejne są w tłumaczeniu,
- pełna integracja z Google Maps - "stare" mapy UTM w module obserwacji nie będą już dostępne, za to można bez problemu korzystać z modułu obserwacji dla innych krajów
- nowa mapa UTM z dodatkową funkcjonalnością - umożliwia m.in. zgłaszanie nowych lokalizacji. Wyświetla nazwę regionu i najbliższej miejscowości oraz szacunkową wysokość nad poziomem morza
- nowy paginator - instrukcji jeszcze nie napisałem, ale bardziej dociekliwi na pewno szybko zobaczą o co chodzi. Każda wyświetlana lista może być teraz dowolnie sortowana i przeszukiwana
- przebudowana opcja Literatura - z podglądem okładek i możliwością wyszukiwania książek w danym języku
- przebudowana opcja Moje lokalizacje - widok na całą Europę
- przebudowany moduł obserwacji - m.in. z nową funkcją przeglądania w zadanym przedziale czasu i listą autorów

Jak wspomniałem wcześniej - zmiany są OGROMNE i z pewnością nie ustrzegłem się jakichś błędów - bardzo proszę o zgłaszanie zauważonych nieprawidłowości i ewentualnych opinii czy sugestii. W trakcie aktualizacji dodałem niewielką liczbę zdjęć - ale postaram się to nadrobić, proszę o wyrozumiałość...

Znane problemy:
Interfejs Google Maps wyświetla nieprawidłowo kraje z dużą liczbą regionów/województw. Proszę tego nie zgłaszać - pracuję nad tym ;-)
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Aktualizacja www.lepidoptera.eu

Post autor: romanzamorski »

Gigantyczna robota. :brawo:
Zauważyłem małą usterkę. Rekordy wpisane jako ukryte nie pokazują się w liście obserwacji po zalogowaniu się autora tychże.
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Aktualizacja www.lepidoptera.eu

Post autor: João M da Costa »

Krzysiek Jonko pisze:Aktualnie jest dostępnych 13 wersji językowych, kolejne są w tłumaczeniu
Hiszpański i Portugalski są bardzo podobne, ale po Portugalsku byłoby lepsze :) Czy ktoś Ci tłumaczy po Portugalsku?
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Aktualizacja www.lepidoptera.eu

Post autor: Łukasz »

Nie żebym się czepiał :) akurat mi się napatoczyło takie coś, że jak wpisuję w wyszukiwarkę "eroides" to przenosi od razu na stronę P. proserpina :coto:
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Aktualizacja www.lepidoptera.eu

Post autor: Marek Hołowiński »

Łukasz pisze:Nie żebym się czepiał  :) akurat mi się napatoczyło takie coś, że jak wpisuję w wyszukiwarkę "eroides" to przenosi od razu na stronę P. proserpina  :coto:
Nie ma gatunku P eroides, jest Polyommatus eros.
Natomiast dlaczego wyszukiwarka wyrzuca Ci P proserpina, chyba odpowie Ci autor :hi:
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Aktualizacja www.lepidoptera.eu

Post autor: Krzysiek Jonko »

W sprawie prozerpiny - od jakiegoś czasu na stronie funkcjonuje baza synonimów - a jeden z nich to:
Proserpinus aenotheroides Butler, 1875
dlatego w rezultatach wyszukiwania widzisz prozerpinę....

W sprawie eroidesa - funkcjonuje jako podgatunek: http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=4622&country=PL
Aby to znaleźć w wyszukiwarce - trzeba w ustawieniach strony włączyć wyświetlanie podgatunków.... ;-)
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Aktualizacja www.lepidoptera.eu

Post autor: Łukasz »

W porządku, spodziewalem się po prostu że pojawi się lista gatunków na której będzie własnie P. eros ;)
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Aktualizacja www.lepidoptera.eu

Post autor: Dispar »

Krzysztof! W zdjęciach S. acaciae jedno z nich jest błędnie opisane bo jest to S. ilicis.
Niedawno na forum poruszaliśmy wątek Epirranthis diversata gdzie przy mapce Polski z występowaniem tego gatunku jest rekord z woj. opolskiego z lat 2000-2010 ( ??? ) a brak jest np. rekordu z woj.podlaskiego ( Motyle większe P. Białowieskiej, Buszko i inni )
Pisałem o tym do Ciebie na priv ale chyba nie dotarła ta wiadomość.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Aktualizacja www.lepidoptera.eu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Krzysiek Jonko pisze:W sprawie prozerpiny - od jakiegoś czasu na stronie funkcjonuje baza synonimów - a jeden z nich to:
Proserpinus aenotheroides Butler, 1875
dlatego w rezultatach wyszukiwania widzisz prozerpinę....

W sprawie eroidesa - funkcjonuje jako podgatunek: http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=4622&country=PL
Aby to znaleźć w wyszukiwarce - trzeba w ustawieniach strony włączyć wyświetlanie podgatunków.... ;-)
Może jednak włączyć, żeby domyślnie wyszukiwało również podgatunki?

Krzysiek, kawał naprawdę wielkiej i świetnej roboty. Mapa świata, mapy, utm, rózne moduły, tego może nie widać, nie rzuca się to tak, ale to jest wynik tytanicznej pracy i niezwykle wygodne narzędzie - gratulacje i dziękujemy.
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Aktualizacja www.lepidoptera.eu

Post autor: João M da Costa »

Vol III = Vol II
Załączniki
Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2013-03-009.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (50.34 KiB)
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Aktualizacja www.lepidoptera.eu

Post autor: Krzysiek Jonko »

poprawione, dzięki :smiech:
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Aktualizacja www.lepidoptera.eu

Post autor: admin »

"lepidoptera.eu" - tu jest napisane l e p i d o p t e r a . p l - które jest zamieniane automatycznie na .eu :D

No wlaśnie - dodałem automat który zmienia .pl na .eu i w ten sposób niemal wszystkie linki, które kierowały do lepidoptera .pl teraz od razu prowadzą do .eu
Chociaż i tak Krzysztof przygotował globalne przekierowanie to jednak link bezpośredni będzie lepiej pozycjonował stronę i będzie zdaje się minimalnie szybszy w działaniu.
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Aktualizacja www.lepidoptera.eu

Post autor: Krzysiek Jonko »

Na stronie zrobiłem "małe" zmiany, które niestety mogą mieć poważne konsekwencje: została zmieniona struktura katalogów serwera i ustawione na stałe przekierowanie z domeny lepidoptera.eu na lepidoptera.eu
Wygląda, że wszystko jest OK ale BARDZO proszę o informacje o ewentualnych nieprawidłowościach w działaniu strony lub jej części.
ODPOWIEDZ

Wróć do „lepidoptera.eu”