Beskidzkie kraśniki - hurtem

Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Beskidzkie kraśniki - hurtem

Post autor: Łukasz »

Leżą sobie na moich półkach od czerwca i sukcesywnie ich liczba się zwiększa. Co kilka dni próbuję część z nich oznaczać, zwykle z marnym skutkiem. Dziś - dość! :D Z. loti poszły w swoją drogę, a reszta... spłatała mi psikusa, bo po raz pierwszy doszedłem do wniosku - wśród nich nie ma żadnego Z. angelicae, Z. trifolii ani Z. lonicereae. Czy to jednak prawda - proszę o weryfikację. Jeśli coś by miało wzbudzać podejrzenia, to chętnie zrobię osobną fotografię.
Motyle łowione w okolicach Beskidu Śl. między 18.06 i 9.07 tego roku.
Poza dwoma pierwszymi zdjęciami - czyżby wszystkie to były Zygaena viciae??
Załączniki
Trzy motyle z wybitnie szeroką obwódką, do tego nieco mniejsze od pozostałych.
Trzy motyle z wybitnie szeroką obwódką, do tego nieco mniejsze od pozostałych.
P1120066.jpg (104.18 KiB) Przejrzano 4131 razy
Motyle z dziwnymi plamkami nr 6. Wszystkie to Z. loti?
Motyle z dziwnymi plamkami nr 6. Wszystkie to Z. loti?
P1120068.jpg (136.19 KiB) Przejrzano 4131 razy
P1120069.jpg
P1120069.jpg (69.49 KiB) Przejrzano 4131 razy
P1120071.jpg
P1120071.jpg (130.34 KiB) Przejrzano 4131 razy
P1120072.jpg
P1120072.jpg (134.35 KiB) Przejrzano 4131 razy
Uwaga: motyl pierwszy z prawej, trzeci rząd, ma niewyraźną czerwoną obrączkę przyprószoną czarnymi łuskami
Uwaga: motyl pierwszy z prawej, trzeci rząd, ma niewyraźną czerwoną obrączkę przyprószoną czarnymi łuskami
P1120073.jpg (131.86 KiB) Przejrzano 4131 razy
Uwaga: motyl pierwszy z lewej, pierwszy rząd, ma niewyraźną czerwoną obrączkę przyprószoną czarnymi łuskami
Uwaga: motyl pierwszy z lewej, pierwszy rząd, ma niewyraźną czerwoną obrączkę przyprószoną czarnymi łuskami
P1120074.jpg (132.67 KiB) Przejrzano 4131 razy
P1120075.jpg
P1120075.jpg (114.2 KiB) Przejrzano 4131 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Beskidzkie kraśniki - hurtem

Post autor: Antek Kwiczala † »

Łukaszu, to nie są zdjęcia robione w terenie, gdzie może coś nam nie wyjść. Robisz je w mieszkaniu, zapewne wbijając motyle do gąbki w gablocie, która jest koloru białego. Dlaczego więc to tło jest u Ciebie brunatne? Zrób te zdjęcia jeszcze raz, tak by tło było białe, a oświetlenie równomierne. Nie twierdzę, że z takich zdjęć nie można tych kraśników oznaczyć, ale z porządnie zrobionych zdjęć na pewno będzie łatwiej.
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Beskidzkie kraśniki - hurtem

Post autor: Janusz S. »

Z.angelicae to raczej jest.Spodnia strona skrzydła -szcególowo przedstawiono na Forum.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Beskidzkie kraśniki - hurtem

Post autor: Łukasz »

Z.angelicae to raczej jest.Spodnia strona skrzydła -szcególowo przedstawiono na Forum.
Niestety byłem zmuszony wykluczyć ten gatunek, bo smugi żadnej nie ma. Ale czy w grę może wchodzić jeszcze Z. trifolii? Czarna obwódka jest jednak szeroka na całej długości skrzydła, nie urywa się w taki charakterystyczny sposób.
Cała reszta kraśników została oznaczona właśnie przez fachowca :wink: , i są to Z. viciae...
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Beskidzkie kraśniki - hurtem

Post autor: Janusz S. »

Bardziej wiarygodnie można oznaczyć gatunek,gdy ma się wypreparowanego motyla " w ręku".Określenie przynależności gatunków trudnych do oznaczania /jest ich sporo / na podstawie fotek,zwłaszcza pezentujących osobniki w pozycji spoczynkowej,zawiera element wróżenia z fusów.
Na obecnym etapie prób oznaczania - np.trzecia fotka od góry- ostatni osobnik od dołu wyglada na Z.angelicae,też środkowy.I jeszcze - smugi na odwrocie skrzydła przedniego mogą być bardziej lub mniej wyrażne.W Beskidach gatunek ten jest lokalnie dość często spotykany,w Pieninach na niektórych stanowiskach jest dominantem.
O Z.trifolii póżniej,gdy fotki będą poprawione.Niektóre osobniki ewentualnie mogą należeć do tego gatunku.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Beskidzkie kraśniki - hurtem

Post autor: Adam Larysz »

To tylko zdjęcia i to dość słabe, ale prawdopodobnie wszystkie okazy to Z. viciae. Tym bardziej, że Łukasz potwierdza, że nie ma śladu smugi na spodniej stronie skrzydeł, co zresztą widać u wielu okazów, bo Z. viciae ma jednak skrzydła mocno prześwitujące. Dodatkowo znam teren w którym łapie Łukasz i nigdy nie widziałem tam żadnej populacji Z. angelicae, co oczywiście nie znaczy, że ten gatunek tam nie występuje... :P
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Beskidzkie kraśniki - hurtem

Post autor: modraszka »

Łukaszu, ty chyba nie chciałeś wyłapać wszystkich beskidzkich kraśników :wink: ?
Po co aż tyle, nie lepiej aby sobie żyły na wolności i cieszyły swoją obecnością innych?
Przepraszam, ale zawsze mam z tym problem, choć wiem że czasem to konieczność i usypianie w pewnych przypadkach jest uzasadnione.
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Beskidzkie kraśniki - hurtem

Post autor: Łukasz Buglowski »

Także nie rozumiem po co łapać aż tyle owadów(54 jeśli dobrze liczę). Chyba, że prowadzisz jakieś badania ..
Dodatkowo znam teren w którym łapie Łukasz i nigdy nie widziałem tam żadnej populacji Z. angelicae
Mam nadzieję że nie zaszła pomyłka między dwoma Łukaszami i ciągle chodzi o Beskidy. :)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Beskidzkie kraśniki - hurtem

Post autor: Adam Larysz »

luczek95 pisze:Mam nadzieję że nie zaszła pomyłka między dwoma Łukaszami i ciągle chodzi o Beskidy. :)
Tak, to nie pomyłka - tam, gdzie mieszka Łukasz mam rodzinę i łowiłem tam motyle już wiele lat temu :wink:
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Beskidzkie kraśniki - hurtem

Post autor: Łukasz »

Po co aż tyle, nie lepiej aby sobie żyły na wolności i cieszyły swoją obecnością innych?
One chyba nigdy nikogo nie cieszyły... W szczególności okoliczne krowy i owce, którym zapewne bardzo psują smak trawy.
Chyba, że prowadzisz jakieś badania ..
A czy Ty Łukaszu nie prowadzisz badań? :shock: Czasem zbieranie motyli może wydawać się zabawą, no ale jednak mało kto dla zabawy preparuje Depressaridae :wink:
Do rzeczy - wśród zaprezentowanych Z. viciae są motyle ewidentnie świeże (o kontrastowym, granatowym ubarwieniu) i tradycyjnie zlatane, przeświecające. Kraśniki są trudną grupą do oznaczania i w terenie ciężko jest mi oznaczać (a w tegorocznym przypadku-w ogóle stwierdzać obecność) np. tandem angelicae-lonicerae albo viciae-trifolii. Zbierałem w szczególności motyle podejrzane, a że osobiście jestem podejrzliwy...
Generalnie nie tworzę wielkich serii motyli,a w tym konkretnym przypadku kraśników - okazy zniszczone Z. viciae niestety znajdą finał w koszu; wybiorę jedynie te najlepsze oraz prezentujące zmienność. Ale dzięki czerwcowym połowom wiele się nauczyłem i na pewno w przyszłym roku nie będzie potrzeby odławiania takich ilości kraśników. Co do Z. angelicae - w Beskidach on występuje na jednym stanowisku, Z. lonicerae jest nieco pospolitszy, ale na oba nie udało się mi w tym sezonie trafić. W wypadach w teren przeszkodziła albo beznadziejna pogoda, albo szkoła, albo własne wyjazdy.
Korzystając ze światła słonecznego, prezentuję 3 fotografie kraśników o nietypowo szerokiej czarnej obwódce. Są mniejsze od innych. Oczywiście najładniejszy z nich został przeze mnie ekstremalnie beznadziejnie spreparowany :evil: Także Z. viciae?
Załączniki
27.06.2011 Grodziec Śl.
27.06.2011 Grodziec Śl.
P1120096.jpg (64.64 KiB) Przejrzano 3935 razy
9.07.2011 Góra Tuł
9.07.2011 Góra Tuł
P1120097.jpg (69.02 KiB) Przejrzano 3934 razy
9.07.2011 Góra Tuł
9.07.2011 Góra Tuł
P1120099.jpg (65.45 KiB) Przejrzano 3934 razy
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Beskidzkie kraśniki - hurtem

Post autor: Łukasz Buglowski »

One chyba nigdy nikogo nie cieszyły... W szczególności okoliczne krowy i owce, którym zapewne bardzo psują smak trawy.
ee tam urozmaicenie diety krówki mają :)
A czy Ty Łukaszu nie prowadzisz badań? Czasem zbieranie motyli może wydawać się zabawą, no ale jednak mało kto dla zabawy preparuje Depressaridae
Co prawda, to prawda, amatorskie, ale badania, :) Jednak jakoś nie jestem za łapaniem aż tylu osobników z jednego gat.. :wink: Chyba że ktoś potrzebuje do obserwacji nad zmiennością gatunku, albo coś w tym stylu.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Beskidzkie kraśniki - hurtem

Post autor: Adam Larysz »

Łukasz, wszystkie trzy okazy to Z. viciae.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Beskidzkie kraśniki - hurtem

Post autor: Łukasz »

Dzięki Adam!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kraśniki (Zygaenidae)”