Żółty Z.ephialtes/l./

Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Żółty Z.ephialtes/l./

Post autor: Janusz S. »

Sporadycznie żółte osobniki Zygaena sp. spotyka się w różnych częściach Kraju. Może to mutacja
lub recesywne geny determinujące żółte wybarwienie.
Niestety w środkowej Wielkopolsce nigdy nie spotkano „granatowych” Z.ephialtes,Zapewne w po-
pulacji „brakuje” odpowiednich genów;najwyżej osobniki trochę ciemniejsze /na fotce z prawej strony/.
Załączniki
DSCF0889.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (114.08 KiB)
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Żółty Z.ephialtes/l./

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Janusz S. pisze:Może to mutacja lub recesywne geny determinujące żółte wybarwienie.
Akurat ten gatunek jest jednym z najbardziej znanych modeli w badaniach mimikry muellerowskiej; ubarwienie skrzydeł jest kontrolowane przez supergen z co najmniej dwoma sprzężonymi loci - jedno warunkuje kolor plamek, drugie stopień melanizmu. Dawno temu w Polsce zmiennością Z. ephialtes zajmował się niejaki Dryja, o czym całkiem niedawno pisał Antek Kwiczała (http://www.entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=89&t=16602).

Paweł
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Żółty Z.ephialtes/l./

Post autor: Janusz S. »

Pawel Jaloszynski pisze:
Janusz S. pisze:Może to mutacja lub recesywne geny determinujące żółte wybarwienie.
Akurat ten gatunek jest jednym z najbardziej znanych modeli w badaniach mimikry muellerowskiej; ubarwienie skrzydeł jest kontrolowane przez supergen z co najmniej dwoma sprzężonymi loci - jedno warunkuje kolor plamek, drugie stopień melanizmu. Dawno temu w Polsce zmiennością Z. ephialtes zajmował się niejaki Dryja, o czym całkiem niedawno pisał Antek Kwiczała (http://www.entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=89&t=16602).

Paweł
Mam publikację,ciekawa.Stosował przekrzyżowania odrębnych populacji.Mnie interesuje to,co spotykam "w naturze"
jon

Re: Żółty Z.ephialtes/l./

Post autor: jon »

Granatową formę Z. ephialtes złowiłem w Chorwacji - Tar, będąc przekonany, że odławiam Syntomis kruegeri. Musiały być tam liczne, a pech chciał, że to był mój ostatni krótki wypad przed powrotem do Polski. Jakość zdjęcia kiepska za co przepraszam.
Załączniki
Zygaena ephialtes f. luteo-ephialtoideae.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.36 KiB)
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Żółty Z.ephialtes/l./

Post autor: Janusz S. »

jon pisze:Granatową formę Z. ephialtes złowiłem w Chorwacji - Tar, będąc przekonany, że odławiam Syntomis kruegeri. Musiały być tam liczne, a pech chciał, że to był mój ostatni krótki wypad przed powrotem do Polski. Jakość zdjęcia kiepska za co przepraszam.
Pięknie wygląda.
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Żółty Z.ephialtes/l./

Post autor: Janusz S. »

Sprawa supergenu ze sprężonymi loci jasna.Lecz chodzi o proporcje form u osobników spotykanych w naturze.
W Poznaniu i okolicach na tysiące,tysiące obserwowanych osobników tylko jeden formy żółtej.Inaczej,niż w niektórych okolicach południowej Europy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kraśniki (Zygaenidae)”