Anthocoridae

Pluskwiaki różnoskrzydłe
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Anthocoridae

Post autor: Tomek Klejdysz »

Prośba o id owada ze zdjęcia. Wyjęty z magazynu zbożowego opanowanego przez liczne gatunki szkodników.
Załączniki
xylocoris.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (68.04 KiB)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Anthocoridae

Post autor: GrzegorzGG »

Zakładając, że to Xylocoris to w grę wchodzą dwa podrodzaje: Xylocoris s. str. i Stictosynechia. W tym drugim są dwa gatunki, z których jeden wystepuje w Polsce: X. lativentris. A dla niego jest m.in. taka cecha, że II człon czułków jest 1.3-1.45 razy dłuższy niż III. To wg mnie zachodzi.

Dla Xylocoris s.str. mamy w Polsce X. formicetorum i X. cursitans. W kluczu oba te gatunki stoją obok siebie i cecha która je odróżnia to m.in. wielkość:
X. formicetorum 1.5-1.8
X. cursitans 1.8-2.5

X. cursitans mam w zbiorach i to wg mnie nie on. A X. formicetorum jest związany z mrówkami. Zatem gdybym miał strzelać powiedziałbym Xylocoris (Stictosynechia) lativentris.

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Re: Anthocoridae

Post autor: Tomek Klejdysz »

Dziękuję Grzegorzu za zaangażowanie w temat. Miałem nadzieję, że wystarczy rzut oka i nie będzie wątpliwości, ale teraz jest ciekawiej ;). Według literatury w magazynach polują na tzw. szkodniki magazynowe trzy gatunki z rodzaju Xylocoris: X. cursitans, X. flavipes i X. sordidus.

Jeżeli uważasz, że nie jest to pierwszy z nich, to może jeden z tych pozostałych?

Niestety na złość długość ciała okazu ze zdjęcia jest na granicy formicetorum i cursitans. Okaz posiadam.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Anthocoridae

Post autor: GrzegorzGG »

Sprawdziłem na szybko w bazie danych i jak dotąd (a jest tego ponad 60000) nie wprowadziłem jeszcze gatunków X. flavipes i X. sordisus. Więc jeśli czegoś nie przeoczyłem to nie ma ich jeszcze stwierdzonych dla Polski.

Natomiast czy dam radę oznaczyć mając okaz, nie wiem. Do tej rodziny nawet nie mam w całości przetłumaczonego klucza. Mogę spróbować jednak wiem z pewnego źródła, że okropnie zabałaganiona grupa i trudna do oznaczania.

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Anthocoridae

Post autor: Chiffchaff »

Trzeba zabezpieczyć okaz, bo faktycznie nie wygląda na najpospolitszego X. cursitans. Na lativentris też nie za bardzo ale z takiego zdjęcia to już mocne gdybanie. Jeśli ma regularnie punktowane pokrywy, i te słabe punkty tworzą linie to może być lativentris. Kolor nóg też bardziej lativentris a nie cursitans. Długość pokryw z błonką za długi chyba na cursitans.
Jeśli nie ma chętnego, to ja mogę obejrzeć okaz.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Anthocoridae

Post autor: GrzegorzGG »

Że nie ma chętnego to się nie zgodzę :P

Niemniej możemy obejrzeć oboje ...

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Anthocoridae

Post autor: Chiffchaff »

Grześku proponujesz symultanicznie czy z przesunięciem czasowym? ;) Dzięki za propozycje!
Tomek, ale jak masz możliwość to nałap po prostu ich więcej, bo obawiam się, że jak jeden z nas zacznie się przyglądać to dla drugiego niewiele z okazu zostanie ;)
W tym rodzaju trzeba wydłubać paramery, a jak jest to samiec to też spojrzeć na dobrym mikroskopie na zapiersie od spodu.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Anthocoridae

Post autor: GrzegorzGG »

Jak najbardziej symultanicznie :) Już czas na kolejne spotkanie .... :)

pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Re: Anthocoridae

Post autor: Tomek Klejdysz »

Kilka dni braku dostępu do sieci a tu pluskwa już rozchwytywana ;).

Jest pewna szansa na kolejne okazy, ale nie mam pewności, że będą. Dostałem kilka kilogramów ziarna pochodzącego z przydomowego magazynu na wschodzie kraju i przesiałem tylko część. Całość mam w pojemnikach i życie się w nich toczy swoimi prawami. Odnalazłem tam wołki (ryżowy/kukurydzowy – muszę sprawdzić), kapturnika zbożowego, trojszyka gryzącego, rozpłaszczyki (Cryptolestes, najpewniej ferrugineus) oraz liczne gryzki i roztocze. Do tego drobne błonkówki pasożytnicze i właśnie jeden okaz Anthocoridae.

Uzgodnijcie proszę pomiędzy sobą, do kogo wysłać okaz, i poproszę adres na PW.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Anthocoridae

Post autor: Chiffchaff »

Już uzgodnione na samym początku wedle kolejności zgłoszenia :) Okaz wyślij do GrześkaGG.
ODPOWIEDZ

Wróć do „HETEROPTERA”