Polskie Forum Entomologiczne
https://entomo.pl/forum/

Chroma+ dla entomologów
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=883&t=39838
Strona 1 z 1

Autor:  khaar [ piątek, 9 listopada 2018, 09:59 ]
Tytuł:  Chroma+ dla entomologów

Nowa metoda automontażu doboru tła obrazu dla owadów i innych strukturalnie złożonych obiektów dla entomologów. Jeśli pracujesz nad dokumentacją fotograficzną owadów, zdecydowanie powinieneś przeczytać: https://www.researchgate.net/publicatio ... ex_objects

PS: Przepraszam za mój polski (Google Translate).

Autor:  Jacek Kurzawa [ piątek, 9 listopada 2018, 10:47 ]
Tytuł:  Re: Chroma+ dla entomologów

Thank You for You and for authors! It seems very impressive method, simply, quick. Genial.  :okok: We will try it for sure and soon we will show the results.

Autor:  Brachytron [ piątek, 9 listopada 2018, 16:00 ]
Tytuł:  Re: Chroma+ dla entomologów

:ok:

Autor:  khaar [ piątek, 9 listopada 2018, 21:45 ]
Tytuł:  Re: Chroma+ dla entomologów

It is so nice to read such a positive reactions to our work. I hope you will like the results and please spread the word.

Autor:  Jacek Kurzawa [ środa, 14 listopada 2018, 23:57 ]
Tytuł:  Re: Chroma+ dla entomologów

Usiadłem do przetestowania tej metody. Nie wyszło......
Dawno temu już używałem Select > Color Range... i tu w sumie chodzi o połączenie z maską. Ponadto autorzy porównali rózne metody "kluczowania" i ta Chroma wygrywa.

Wybrałem sobie obiekt i okazał się, że jest trudny, albo ja jeszcze czegoś nie wiem. Jasne przeźroczyste włoski na zielonym tle nabierają koloru zielonego i nie znajduję metody na usunięcie zielonej barwy z przeźroczystych włosków. Poniżej dwa screeny z akcji.

Macie jakieś pomysły? Jak wygląda to z perspektywy kogoś, kto to robił i mu tu wychodzi dobrze?

Green, transparent long hairs are greenish from background and later I can't remove this green tint from image.

Załącznik:
2018-11-14_234954.jpg
2018-11-14_234954.jpg [ 155.57 KiB | Przeglądane 2887 razy ]
Załącznik:
2018-11-14_235035.jpg
2018-11-14_235035.jpg [ 147.15 KiB | Przeglądane 2889 razy ]


PS. Poniżej wklejam instrukcję dla Photoshopa, fragmenty o GIMP usunąlem.
Cytuj:
Load picture with chroma background (File -> Open...).

2. Define a chroma background using the Select Color Range (Select -> Color Range) in Photoshop or The selection is made by selecting specific shades of background and can be increased or sub-tracted in Photoshop by changing the level of Fuzziness within Select Color Range Selection is made in¬stantly, so observe if the fit is improving or not and adjust accordingly.
3. (optional)
4. The last step is using the created selection on the chroma image background. An option that allows good amount of flexibility is to use the selection for creation of the mask.
In Photoshop, select the layer, and click New Layer Mask button in the Layers panel. Now the part of the image where the background should be is translucent and only the specimen with all its features should be visible.

Autor:  Rafał Celadyn [ czwartek, 15 listopada 2018, 06:55 ]
Tytuł:  Re: Chroma+ dla entomologów

...nie czytałem pracy ,bo nie rozumiem idei  ;) ,ale co do zielonych włosków, to wystarczy np.w Aseedcee wejść w "advenced color" ściągnąć suwakiem zielony i po wszystkim,problem może sie zacząć jeśli obiekt będzie miał zielone nogi 8) ...a w tej pracy nie pisze jak to się robi?????
:papa:
Rafał

Załączniki:
2018-11-14_235035.jpg
2018-11-14_235035.jpg [ 198.56 KiB | Przeglądane 2860 razy ]

Autor:  Jacek Kurzawa [ czwartek, 15 listopada 2018, 08:57 ]
Tytuł:  Re: Chroma+ dla entomologów

Radał dzięki, ale trochę o coś innego mi chodziło. To, że się da ściągnąć zielony kolor wybiórczo to sprawa jest dość oczywista, też używam do tego właśnie ACDSee. Jest też taki EQ w HeliconFiter. Tu jest głęboki  sens tego zielonego tła. Ja tu testowałem Photoshopa i metodę Chroma opisaną w pracy, która miała pięknie wykluczować obiekt z zielonego tła, ale widocznie coś źle robię, a w pracy nie mogę się dopatrzeć, co w procedurze jest nie tak. Może komuś udaje się to robić narzędziem Select i maską?

Autor:  khaar [ czwartek, 22 listopada 2018, 07:57 ]
Tytuł:  Re: Chroma+ dla entomologów

Twoje zdjęcie wygląda ładnie, ale użyłeś metody chroma, a nie chroma +, która jest w stanie usunąć rozlany kolor na włosach obiektu i innych częściach ciała. Aby metoda chroma + działała, musisz mieć dwa dokładnie te same obrazy (jeden na zielonym i jeden na szarym lub inny neutralny odcień), aby usunąć kolor z obiektu. Chodzi o to, aby wybrać tylko zielone tło (nie muchę) i utworzyć maskę, którą można zastosować na neutralnym obrazie koloru (ten, w którym nie ma rozlanego koloru). Jest to jedyny sposób na usunięcie zieleni z obrazu bez wpływu na kolory włosów, skrzydełek itp.

Oto przepływ pracy (jeszcze raz przepraszam za mój polski = google translate):c) Izolacja Chroma

1. Załaduj obrazek z tłem chromatycznym (Plik -> Otwórz ...).

2. Zdefiniuj tło chromatyczne za pomocą Wybierz zakres kolorów (Wybierz -> Zakres kolorów) w programie Photoshop lub Wybierz według kolorów (Wybierz -> Według koloru) w GIMP. Wyboru dokonuje się poprzez wybór określonych odcieni tła i można go zwiększyć lub zmniejszyć w Photoshopie, zmieniając poziom Fuzziness w oknie Select Colour Range, jak również w GIMP, Shift + kliknięcie lub Ctrl + kliknięcie. Wybór jest dokonywany natychmiast, więc obserwuj, czy dopasowanie się poprawia, czy nie i odpowiednio dostosuj.

3. (opcjonalnie) Wybór można jeszcze poprawić, używając innych narzędzi, które umożliwiają obcinanie krawędzi zaznaczenia (Wybierz -> Wtapianie ...) lub przesuń je (Wybierz -> Zmniejsz ... / Wybierz -> Przyrost ...) .

4. Ostatnim krokiem jest użycie utworzonego zaznaczenia na tle obrazu chrominancji. Opcją, która pozwala na dużą elastyczność jest użycie zaznaczenia do stworzenia maski (w Photoshopie wybierz warstwę i kliknij przycisk Nowa maska ​​warstwy w panelu Warstwy, w GIMP wybierz warstwę -> prawy przycisk myszy -> Dodaj warstwę Maska ... -> Inicjuj maskę warstwy do: Zaznaczanie (zaznacz pole Odwróć maskę) -> Dodaj). Teraz część obrazu, w której tło powinno być, jest półprzezroczysta i powinna być widoczna tylko próbka ze wszystkimi jej cechami.

d1) Chroma + (Photoshop)

1. Załaduj oba obrazy z tłem chromatycznym i neutralnym tłem jako warstwami tego samego projektu i wyrównaj je (Edycja -> Auto-wyrównanie warstw) przy użyciu ustawień domyślnych.

2. Zdefiniuj tło chromatyczne za pomocą kroków 2 (opcjonalnie krok 3) opisanych w c) Metoda izolacji chromosomów.

3. Gdy wybrane zostanie tło chromatyczne i krawędź dotykająca próbki wygładzonej do pożądanego poziomu, usuń ją z neutralnego obrazu tła, albo bezpośrednio usuwając ją, albo używając maski (krok 4 c) Metoda izolacji chromosomu).

d2) Chroma + (GIMP)

1. Załaduj oba obrazy z tłem chromatycznym i neutralnym tłem (NB) (Plik -> Otwórz jako warstwy ...) i dopasuj je do wtyczki Image Registration (Narzędzia -> Rejestracja obrazu ...).

2. Zdefiniuj tło chromatyczne za pomocą kroków 2 (opcjonalnie krok 3) opisanych w c) Metoda izolacji chromosomów.

3. Gdy wybrane zostanie tło chromatyczne i krawędź dotykająca próbki wygładzonej do pożądanego poziomu, usuń ją z neutralnego obrazu tła, albo bezpośrednio usuwając ją, albo używając maski (krok 4 c) Metoda izolacji chromosomu).

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/