Modliszka z Oławy XS-64

Modliszki
Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 104
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Modliszka z Oławy XS-64

Post autor: kiczy »

W trakcie koszenia trawnika zauważyłem uciekające przed kosiarką owady,zaciekawiły mnie owady które spłoszone leciały dosyć wolnym nieporadnym lotem około 6-7metrów po czym przysiadały w trawie,po schwytaniu jednego z nich okazało się że to modliszka,nigdy dotychczas nie słyszałem o występowaniu u nas modliszek,ciekawe co to za gatunek i czy pojawienie się modliszek w tym rejonie to jakaś ciekawostka entomologiczna ,to nie moja półka więc pytam.
Załączniki
F1.jpg
F1.jpg (116.55 KiB) Przejrzano 3565 razy
F5.jpg
F5.jpg (50.72 KiB) Przejrzano 3565 razy
Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 104
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Re: Modliszka z Oławy XS-64

Post autor: kiczy »

W związku z brakiem zainteresowania tematem postanowiłem poszperać trochę w internecie, wychodzi na to że jest to samiec Mantis religioza ,
- czyli modliszka zwyczajna, jest to pierwsze udokumentowane doniesienie o występowaniu tego gatunku w tym rejonie.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Modliszka z Oławy XS-64

Post autor: Dark »

Tak, to Mantis religiosa. Widać charakterystyczne czarne plamki na przednich odnóżach.

Tu masz temat zbiorczy o występowaniu tego gatunku. Jest w ostatnim czasie bardzo ekspansywny. Sam w tym roku miałem pierwszy raz okazję oglądać go w warunkach naturalnych i to w swojej okolicy.
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=880&t=15804
Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 104
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Re: Modliszka z Oławy XS-64

Post autor: kiczy »

Spenetruję teren dokładniej może trafię na samicę , zamieszczę wtedy foty.Dark dzięki za odpowiedź.
ODPOWIEDZ

Wróć do „MANTODEA”