Modliszka w Warszawie

Modliszki
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Modliszka w Warszawie

Post autor: Konto_usuniete »

Dziś od kolegi dostałem takie info:
No tego jeszcze nie było! Chyba że w XVIII stuleciu :) Ale w XX i XXI nie.
Trzeci sezon upalnych miesięcy letnich w Warszawie i proszę - jesteśmy świadkami ekspansji
wybitnie ciepłolubnych gatunków zwierząt. Wczoraj wieczorem idąc ulicą w Śródmieściu
spotkałem MODLISZKĘ!
"Gorące" foto w załączniku (Mantis religiosa, samiec, kłania się
prosto z Polskiej Czerwonej Księgi :)
Autorem zdjecia jest Dmitrij Strelnikoff
Załączniki
z wawy
z wawy
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (23.83 KiB)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: Dark »

Coś jest na rzeczy. Doniesienie sprzed kilku dni, również z Warszawy:
http://www.terrarium.pl/topic/429985-cz ... zwyczajna/
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: Wujek Adam [†] »

Było już o tym na forum w zeszłym roku.
Co prawda nie chodziło o same centrum stolicy, ale o południe Warszawy.
Post z 19 sierpnia 2013:
CARABUS12 pisze: To ja dopiszę jeszcze swoją obserwacje:

12.VIII.2013 POLSKA
Warszawa
Okęcie
teren lotniska
jeden osobnik (samiec)
:ok:
widoczny w tym wątku:
viewtopic.php?f=56&t=15804&start=80
Jak ekspansja, to ekspansja!
Ciekawe kiedy ten gatunek dotrze do naszego morza? ;-)
Loyse
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 5 sierpnia 2014, 15:19
Gender: women

Modliszka w Białymstoku

Post autor: Loyse »

Ja od wczoraj na swoim balkonie mam mantis religiosa. Siedzi na krzaczkach papryczki chilli i łapie muchy i inne latające owady. Strasznie wrażliwa na dźwięki. Z moich obserwacji dorosła (8 cm) samiczka.
Jestem z Białegostoku i zdziwiłam się trochę tym znaleziskiem. Idzie ocieplenie klimatu, czy co?
A swoją drogą niesamowite zwierzątko.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: Marcin Kutera »

Modliszka także pojawiła się także po drugiej stronie Wisły na pograniczu granic administracyjnych Warszawy już w zeszłym roku (2013) tj. w Mazowieckim Parku Krajobrazowym. Mam również zdjęcia jako dokumentacja fotograficzna.

PS.

Jestem zdania aby się zebrać w kilka osób (te które są autorami rekordów, obserwatorami, lub które zbierają takie pewne dane od osób nie związanych z entomologia) i napisać artykuł o występowaniu modliszki w rejonie Warszawy w kontekście wcześniejszych rekordów odnotowanych na przełomie ostatnij lat od kielecczyzny po okolice Grójca, P Kozienickiej itd...

Wg mnie to zjawisko nie powinno umknąć nauce.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: Jarosław Bury »

Poszedłbym dalej, skora mamy się skrzyknąć, to czy nie warto zebrać dane z całej Polski?
Ostatnia taka praca to chyba rok 2007?
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: Wujek Adam [†] »

A nie warto jeszcze "sekundę" zaczekać? ;)
Najwyraźniej ekspansja i marsz na północ tego gatunku właśnie jest w toku. Ciekawe dokąd finalnie zajdzie?
I co komu po publikacji obrazującej jedynie >teraz i tu<, skoro jest to zjawisko dynamiczne?
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: Jarosław Bury »

Rozumując tym sposobem - po co komu Tour de Pologne - przecież to zjawisko wybitnie dynamiczne...

A mówiąc poważnie - istnieją prace obrazujące w czasie ekspansje gatunków, nie jest to trudne do wykonania :idea:
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: Wujek Adam [†] »

Oczywiście można napisać taką publikacje, a w konsekwencji szereg publikacji obrazujących "krok po kroku" posuwanie się Mantis religiosa z południa na północ naszego kraju.
Osobiście jednak jestem zwolennikiem "szerszych" publikacji, zwłaszcza gdy dotyczą one procesów rozciągniętych w czasie, jakimi są ekspansje i migracje.

Niemniej, i czymkolwiek by się to nie skończyło (w sensie publikatorskim) zjawisko to trzeba śledzić i dokumentować. :birra:
Ostatnio zmieniony czwartek, 7 sierpnia 2014, 15:30 przez Wujek Adam [†], łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: Marcin Kutera »

Jarosław Bury pisze:Poszedłbym dalej, skora mamy się skrzyknąć, to czy nie warto zebrać dane z całej Polski?
Ostatnia taka praca to chyba rok 2007?
Ta z 2007 ewidentnie juz sygnalizuje rozprzestrzenianie się "sandomiersko-puszczańskiej" populacji modliszki w kierunku północnym na Wyżynę Lubelską i Kielecką (dane jak pamiętam chyba do 2005 roku), jednakże brak dalszych obserwacji na Mazowszu
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: Marcin Kutera »

Wujek Adam pisze:A nie warto jeszcze "sekundę" zaczekać?  ;)
Najwyraźniej ekspansja i marsz na północ tego gatunku właśnie jest w toku. Ciekawe dokąd finalnie zajdzie?
I co komu po publikacji obrazującej jedynie >teraz i tu<, skoro jest to zjawisko dynamiczne?
Mazowsze jest ciepłe, ponadto duża ilość jeszcze terenów otwartych i suchych pozwala na możliwość zasiedlania siedlisk jako lęgowych przez ten gatunek.

Wg mnie najdalej moze zajść na Kurpie ( skraj woj mazowieckiego), gdzie wysokie temperatury letnie i duża ilość suchych otwartych środowisk synantropijno-ciepłolubnych pozwoli na zasiedlenie ewentualnej populacji lęgowej. na ile moze ona byc stała ciezko powiedziec.
Może się okazać, ze moga nastapić sorgie zimy i nie najcieplejsze lata a także różne form,y sukcesji czy przekształcania gruntów i jak szybki był proces ekspansji tak będzie szybki proces regresu dla modliszki.
Póki co można gdybać i tylko snuć załozenia.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: Wujek Adam [†] »

Zgadza się Marcinie. :okok:
Na ten moment wiemy na pewno, że modliszka dotarła co najmniej do wysokości centrum Warszawy.
W zeszłym roku "atakowała" miasto od południa, a teraz poszła dalej.
Monitoring jej obecnych i przyszłych ruchów pozwoli na wyciąganie bardziej miarodajnych wniosków, bo jak na razie możemy przewidywać i gdybać jak szybko, którędy i dokąd ten gatunek się posunie?
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: Marek Wanat »

Modliszka to wyjątkowo wdzięczny obiekt do monitorowania zmian zasięgu, bo trudno ją z czymkolwiek pomylić. Dlatego trochę się dziwię, że informacja Loyse z Białegostoku została czegoś zignorowana. Wujku Adamie, Białystok leży trochę dalej na północ niż centrum Warszawy, a wiedza o rozmieszczeniu zwierząt czerpie głównie z publikacji rejestrujących obserwacje wystąpienia danego gatunku w określonym miejscu i czasie. Dlatego jest sens publikowania nawet pojedynczych obserwacji modliszki na nowych stanowiskach, bo z tego ktoś kiedyś złoży i opublikuje jakąś syntetyczną analizę zmian zasięgu tego gatunku. Forum z jednej strony jest chyba najlepszym narzędziem do prowadzenia monitoringu rozprzestrzeniających się gatunków owadów ze względu na dostęp, szybkość i łatwość prezentowania informacji (i przeważnie wystarczającą jej wiarygodność, w razie potrzeby weryfikowaną na podstawie zamieszczanych zdjęć), ale z drugiej nie spełnia standardów autoryzacji takiej informacji i dlatego trudno cytować zamieszczane tam rekordy w publikacjach naukowych. Naprawdę warto byłoby wypracować jakiś sposób wykorzystania zamieszczanych na Forum doniesień w formie formalnych publikacji, które można by było cytować i które mogłyby wejść w ten sposób do obiegu informacji naukowej. Może skorzystać z doświadczeń ornitologów, którzy już dawno temu musieli jakoś "ogarnąć" ruch amatorskich obserwatorów ptaków? Faunistyka (jak i generalnie cała nauka o bioróżnorodności) jest coraz wyraźniej spychana do internetu na całym świecie, więc te problemy tak czy inaczej będą się do siebie zbliżać.
A modliszkę ponoć widziano już nad Biebrza, i to wcale nie blisko ujścia do Narwi. Wymaga to potwierdzenia i już nad tym ludzie z BPN pracują, ale specjalnie bym się nie zdziwił, bo ją niewiele obchodzą Kurpie ;), a na bagnach biebrzańskich nie byłaby jedynym południowym gatunkiem.
brakkonta

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: brakkonta »

Wujek Adam pisze:Na ten moment wiemy na pewno, że modliszka dotarła co najmniej do wysokości centrum Warszawy.
eeee tam, przecie Loyse pisze
Loyse pisze:Ja od wczoraj na swoim balkonie mam mantis religiosa.....Jestem z Białegostoku....
...i raczej nie wygląda na to, aby nasza Loyse mogła ją z czymkolwiek pomylić.
Adamie, piszesz....
Wujek Adam pisze:A nie warto jeszcze "sekundę" zaczekać? ;) Najwyraźniej ekspansja i marsz na północ tego gatunku właśnie jest w toku. Ciekawe dokąd finalnie zajdzie? I co komu po publikacji obrazującej jedynie >teraz i tu<, skoro jest to zjawisko dynamiczne?
Po mojemu to już wystarczająco "na północ" dla tak ciepłolubnego gatunku (Marek Wanat wspomina i o biebrzańskich stanowiskach, i wątpię tutaj w pomyłkę, no bo z czym tego zwierza pomylić? :tancze: )
Popieram Jarka w pomyśle napisania pracy na ten temat :okok: . Ja dorzucam od razu informacje o pasieniu się tego zwierza na moich osiedlowych trawnikach.
A i przy okazji mój nieustający apel (choć nie w temacie, to się jakoś niepopolsku nazywa - offtop - też cholery można dostać troistej :wlosy: ) - Loyse, masz li Kobieto imię :tup: ??? Zlitujcie się - wiem, staromodny jestem, jednak jakieś to takie dla mnie bardziej zbliżeniowomiędzyludzkie i wolę rozmawiać z Czesławą lubo i też Zdzisławą, niż z Loyse.....no chyba że nie jesteś z tego dziwnego kraju i masz nienasze imię :birra: , no to wtedy wszystko jasne.
pozdrawki - :papa: Mazep
Ostatnio zmieniony środa, 13 sierpnia 2014, 07:51 przez brakkonta, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: Dark »

J.M. pisze:(...) i wątpię tutaj w pomyłkę, no bo z czym tego zwierza pomylić? :tancze: ) (...)
Z uciekinierami z hodowli. Sphodromantis spp., Hierodula spp., dla kogoś nieopatrzonego, wyglądają niemal identycznie. A to dość popularne zwierzątka domowe ;)
brakkonta

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: brakkonta »

Masz całkowitą rację Darku. "Uciekinierzy" to ogromny problem. Dlatego apel do Loyse i innych Obserwatorów - fotografujcie i zapodawajcie fotki tutaj :foto: Przecie prawie każdy telefon ma debilkamerę i można z grubsza coś pstryknąć. To wiele ułatwi. Wątpię, aby na białostockim balkonie modlicha jeszcze siedziała, ale sprawdzić warto. Może jeszcze gdzieś się bunkruje :ses
ps - dopiero teraz przeczytałem z uwagą wypowiedź Marka Wanata i zauważyłem, że niepotrzebnie powtórzyłem się o północnym wysunięciu Białegostoku..... :ups:
Mazep
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: Dark »

Najlepiej aby na zdjęciach widać było podstawę przednich odnóży. Charakterystyczne plamy ułatwią identyfikację.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: Wujek Adam [†] »

Cytowalność informacji internetowych w publikacjach naukowych to osobne zagadnienie warte poświęcenia mu osobnego wątku, co zaraz postaram się zorganizować.

Jeżeli zaś chodzi o obserwacje Loyse, to mam co do niej następującą wątpliwość: tytuł wątku mówi o modliszce w Warszawie, a Autorka tego rekordu w swym tegowątkowym poscie napisała: "jestem z Białegostoku", a z jej dalszych słów nie wynika jasno, czy tam właśnie obserwowała Mantis religiosa, czy rzecz nie działa się np. w wynajętym przez nią stołecznym lokalu? Warto to bezdyskusyjnie wyjaśnić, co by nie było żadnych gdybań i przypuszczeń. Inna sprawa, że jej info jest anonimem.

A w sprawie modliszkowej publikacji: pojedyncze prace na ten temat, jeżeli zaistnieją, będą się ukazywały nieregularnie w wielu czasopismach i wiele wody w Wiśle upłynie, nim je ktoś zbierze w sensowną i kompletną całość. Jedna praca wydaje się być natenczas przedwczesna, a poza tym jakoś nie widzę Autora gotowego się tym zająć.
:hi:
Ostatnio zmieniony środa, 13 sierpnia 2014, 10:11 przez Wujek Adam [†], łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: Jarosław Bury »

Pracę można napisać - inna sprawa że jest to bardzo czaso- i pracochłonna inicjatywa, choćby w kontekście zebrania i zweryfikowania informacji z forum. Potem należy upewnić się korespondencyjnie, czy autorzy poszczególnych rekordów wyrażają zgodę na ich wykorzystanie ect
Nie wydaje mi się natomiast, żeby była to przedwczesna inicjatywa, nie ma przecież sensu czekać, aż uprzedzą nas Norwedzy czy Szwedzi :-?
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: Wujek Adam [†] »

Oczywiście, że można.
Pozostaje jednak kilka istotnych pytań. Niektóre z nich to:
1. Czego właściwie ta praca będzie dotyczyła?
2. Kto będzie jej Autorem?
;-)
Awatar użytkownika
Paweł Bachanek
Posty: 81
Rejestracja: czwartek, 19 sierpnia 2010, 13:18
UTM: EB-29
Lokalizacja: Radom

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: Paweł Bachanek »

Witam, nie jest to obserwacja z Warszawy gdyż mieszkam w okolicach Pionek ponad 100 km od stolicy ale 10.08 wyjeżdżając do pracy zadaniowałem mą małżonkę aby złapała kilka koników polnych jako urozmaicenie diety mojej agamy brodatej . po dotarciu do Warszawy dostałem od żony sms ,że zadanie wykonane ale jeden robal jest jakiś dziwny i inny , po powrocie do domu zastałem siedzącą w pudełku ślicznotkę :smiech:. Jest bardzo żarłoczna, trochę ją podkarmię i wypuszczę . Według relacji żony złapała pierwsze zielone CÓŚ które wystartowało z rosnącego owsa i wylądowało na pobliskiej miedzy :hurra .
kubu01
Posty: 60
Rejestracja: niedziela, 12 września 2010, 14:32

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: kubu01 »

no to jak już się zastanawiacie czy Białystok jest niżej/wyżej od Warszawy to już chyba Olsztyn takich wątpliwości nie pozostawia.... :D

znalezione dziś na blogu profesora który też od czasu do czasu zagląda na to forum:

http://czachorowski.blox.pl/2014/08/Mod ... kutki.html
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: Jarosław Bury »

Ani chybi Szwedzi nas uprzedzą :-?

A jeśli nie oni to pewnie Litwini, albo Estończycy...
Awatar użytkownika
kajzer999
Posty: 281
Rejestracja: czwartek, 17 października 2013, 14:24
UTM: FB55
Lokalizacja: Krasnystaw

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: kajzer999 »

Witam. Czy ktoś się orientuje czy M. religiosa podawana już była z Działów Grabowieckich (mezoregionu Wyżyny Lubelskiej)? Będę wdzięczny za każde nawet skąpe informacje:-)
Loyse
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 5 sierpnia 2014, 15:19
Gender: women

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: Loyse »

Witam.Po dlugim czasie odwiedzilam forum i co widze? Jakies niepojete twierdzenia,ze jakoby jestem sloikiem warszawskim z Bialegostoku, ze zapodalam anonim, nie mam niby zdjec oraz o dziwo imienia.Hmm.Zdjecia mam.Sa bardzo wyrazne i kto chcial ten odezwal sie do mnie na priv gdyz z braku czasu i checi nie umiescilam zdjec na forum.Obserwacja zostala dokonana w Bialymstoku.Modliszka zniknela po trzech dniach. A kto chcial to uzyskal takrze informacje o moim imieniu.Pozdrawiam milosnika entomologii z Bialegostoku. ps.znowu ukazuje moja leniwa nature, bo odpisuje z komorki a nie z komputera
Awatar użytkownika
tla
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 9 lutego 2012, 22:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: tla »

Jestem z Białegostoku i posiadam zdjęcia zrobione przez Loyse. Ze zdjęcia nie da się ze 100% pewnością stwierdzić że to Mantis religiosa (nie widać przednich odnóży i białych plam na ich wewnętrznej części. Jednak jeżeli chodzi o same proporcje owada i jego wygląd przypomina zdecydowanie Mantis religiosa. Jeżeli autorka zdjęć się zgodzi to zamieszczę je na forum.
Zgadzam się z Panem Markiem Wanatem, że informacje potwierdzone i prezentowane na forum mogłyby być agregowane w jakiś sposób a nie stanowić wpis bez żadnej wartości. Chyba że forum oparte o phpBB posiada funkcje indeksujące treść w sposób, powiedzmy, zaawansowany.
Dziwie się też dywagacją na temat nicków, regulamin forum pozwala na dużą dowolność, należy przywyknąć.

ps:Bylem w okolicy gdzie zdjęcia zostały zrobione dwukrotnie ale niestety mi się nie poszczęściło :).
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
tla
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 9 lutego 2012, 22:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: tla »

Zdjęcie modliszki z Białegostoku za zgodą autorki Loyse.
Mantis sp. UTM FD38 Białystok
Załączniki
loyse_Mantis_sp_5_08_2014_UTM_FD38_bialystok.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.03 KiB)
Awatar użytkownika
tla
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 9 lutego 2012, 22:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: tla »

Dostałem dodatkowe zdjęcie potwierdzające oznaczenie jako M. religiosa.
Załączniki
loyse_Mantis_religiosa_5_08_2014_UTM_FD38_bialystok2.jp.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.81 KiB)
Kitka
Posty: 10
Rejestracja: środa, 16 czerwca 2010, 17:17
Gender: women

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: Kitka »

Dzień dobry :D

zaobserwowałam wczoraj modliszkę zwyczajną w otulinie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego (Mazowsze).
Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszam na moją stronę http://www.szafirek.art.pl/?p=1809
Załączniki
modliszka_02.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.76 KiB)
Awatar użytkownika
Paweł Bachanek
Posty: 81
Rejestracja: czwartek, 19 sierpnia 2010, 13:18
UTM: EB-29
Lokalizacja: Radom

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: Paweł Bachanek »

W dniu dzisiejszym, w godzinach południowych , na scianie budynku Komendy Rejonowej Policji Wa-wa IV ul Żytnia 36 została zatrzymana przez dwóch funkcjonarjuszy poszukiwana M. religiosa . Następnie przekazano ją mi ,po krutkim przesłuchaniu zwruciłem jej wolność :laugh: :rotfl:
Załączniki
zatrzymana.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (68.82 KiB)
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: CARABUS12 »

Wujek Adam pisze:Było już o tym na forum w zeszłym roku.
Co prawda nie chodziło o same centrum stolicy, ale o południe Warszawy.
Post z 19 sierpnia 2013:
CARABUS12 pisze: To ja dopiszę jeszcze swoją obserwacje:

12.VIII.2013 POLSKA
Warszawa
Okęcie
teren lotniska
jeden osobnik (samiec)
:ok:
widoczny w tym wątku:
http://www.entomo.pl/forum/viewtopic.ph ... 4&start=80
Jak ekspansja, to ekspansja!
Ciekawe kiedy ten gatunek dotrze do naszego morza?  ;-)
I powtórka z rozrywki
11.VIII.2015 Polska
Warszawa
Okęcie
teren lotniska
tym razem samica
:ok:
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Modliszka w Warszawie

Post autor: PawełB »

Wczoraj, spacerując po polach i nieużytkach w okolicy mojej działki (Pieńki słubickie niedaleko szosy katowickiej, ok 38 km od Wa-wy) znalazłem kokon z jajami modliszki. Był przyczepiony tuż nad ziemią do zeschłej roślinki. Dosyć mnie to zaskoczyło, bo okolice te mam przedeptane od lat i modliszki nigdy tam nie widziałem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „MANTODEA”