Polskie Forum Entomologiczne
https://entomo.pl/forum/

CPC Kózkowate
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=876&t=8395
Strona 1 z 1

Autor:  Marek Przewoźny [ środa, 8 kwietnia 2009, 18:08 ]
Tytuł: 

Jacek Kurzawa napisał(a):
Oplosia  - fajne zwierzątko :-)

Od kilku lat funkcjonuje już nazwa Oplosia cinerea (=fennica) i należałoby być w zgodzie z obowiązującą powszechnie  nomenklaturą  :smile:


Taki mały tylko offtop, w tym roku ma wyjść kolejny CPC i będa w nim kozy, ciekawe jakie tam znow cuda w systematyce kózek wymyślą :wink:

Autor:  Radek P. [ sobota, 11 kwietnia 2009, 07:54 ]
Tytuł: 

Marek Przewoźny napisał(a):
Taki mały tylko offtop, w tym roku ma wyjść kolejny CPC i będa w nim kozy, ciekawe jakie tam znow cuda w systematyce kózek wymyślą :wink:


Patrząc na zmiany w katalogach co wyszły, to już się trochę boję... :wink:

Autor:  Jacek Kurzawa [ sobota, 11 kwietnia 2009, 09:05 ]
Tytuł:  Catalogue of Palaearctic Coleoptera - Volume 4

A ja wprost przeciwnie :-) ciągle się coś zmienia, dochodzą nowe gatunki, rewizje, zmiany układów, nazw rodzajowych. to taka rzeczywistość, taka natura. Jasne, że lepiej żeby się nie zmieniało zbyt często, ale zmiany były, są i będą. Samemu trzeba tylko umieć się w nich odnaleźć i nie brać wszystkiego do serca ii na serio.
Podam przykład: Morimus - zmieniono nazwę na Morinus a niedawno jednak znów przywrócono Morimus. Żyjemy dalej.

Katalog na pewno przyczyni się do lepszego poznania rodziny. Sam spis jest niezmiernie użyteczny, w ostatnich latach opisano wiele nowych gatunków kózek, wyszły rewizje (Vesperus, Aphatophysis). Sam nie nadążam uaktualniać swoich list :-) a staram się być na bieżąco. Katalog przyda mi się do weryfikacji tego co już jest. A i tak w dniu w ktorym się ukaże będzie już miejscami nieaktualny :-) :-) !!!!

------------------------
CPC - Catalogue of Palaearctic Coleoptera (I. Lobl & A. Smetana) - Volume 1,2,3,4 (2003,2004,2006) itd
APOLLO BOOKS
http://www.apollobooks.com/palaearcticcoleoptera.htm

Autor:  Radek P. [ sobota, 11 kwietnia 2009, 16:47 ]
Tytuł: 

Ty patrzysz na zmiany systematyczne, to pół biedy i ja to rozumiem, ale obawiam się braków niektórych gatunków w naszej faunie....bo są takie przypadki jak np. Tenebroides fuscus (Goeze, 1777), a przecież to nieduża rodzina.

Autor:  Marek Przewoźny [ sobota, 11 kwietnia 2009, 16:55 ]
Tytuł: 

Tenebrioides fuscus jest w CPC stał się po prostu synonimem Tenebrioides mauritanicus, wg tego badacza to jest jeden gatunek a nie dwa.

Autor:  Radek P. [ sobota, 11 kwietnia 2009, 19:05 ]
Tytuł: 

...no to się wyjaśniło...tylko teraz jak to traktować, jak wiedzieliśmy, że zawsze były dwa....??

Autor:  Jacek Kurzawa [ sobota, 11 kwietnia 2009, 19:23 ]
Tytuł: 

Radek P. napisał(a):
ale obawiam się braków niektórych gatunków w naszej faunie....

Istotne jest czy gatunek jest a my o tym nie wiemy, czy wiemy że jest, ale nikt o tym jeszcze głośno nie napisał. Ważne jest czy coś jest w Polsce, jaki ma zasięg, dlaczego jest lub dlaczego "nie ma". Warto też znać opinię "zagranicy" która coś tam uważa o faunie Polski. Dawno temu Danilevski  "uważał" że jest kilka gatunków kózek w naszej faunie których rzeczywiście nie było. Pisałem do niego z wyjaśnieniami - nie pomagało długo. Nadeszły poprawki, teraz mamy taką listę - wiemy i tak więcej ponadto jest to co na liście ;-) Oczywiście jesli Katalog uwzględni że np w Polsce jest O.moravica czy euphorbiae  czy A.intermedia czy itd itd.. to w dalszym ciągu lista jest próbą odzwierciedlenia faktycznego stanu a dla mnie istotny jest ten STAN właśnie. Czyli interesuje mnie, czy to coś lata w Polsce, jaki to jest takson, a mniej czy to już jest na liście w Katalogu CPC, u Danilevskiego na liście tej czy innej. Tak więc Katalog będzie kolejnym narzędziem do poznawania rodziny a nie pomnikiem, tablicą wykuta w marmurze i modlitewnikiem, który rzuci mnie na kolana i zmienię orientację po jego lekturze.  :grin:

Z drugiej strony, jak już wcześniej pisałem, opracowanie kózek palearktyki na pewno się przyda, pojawi się tam wiele nowo opisanych gatunkow w jednym miejscu, utrwalone zostaną najnowsze wyniki badań i trendy. I na to warto czekać!  :grin:

Autor:  Marek Przewoźny [ sobota, 11 kwietnia 2009, 22:36 ]
Tytuł: 

Radek P. napisał(a):
...no to się wyjaśniło...tylko teraz jak to traktować, jak wiedzieliśmy, że zawsze były dwa....??


Sprawa jest trochę skomplikowana, jest to wyjaśnione w kluczu do Cleroidea Kolibaca, Majera i Svihli. Dla tych co nie mają do tego dostępu streszczenie o co chodzi.

Przy T. fuscus jest napisane iż to wątpliwy gatunek, synonimizowany z T. mauritanicus a potem ponownie przywrócony przez Vogta w 1967 roku prawdopodobnie bez rewizji typów. Wg niepublikowanych obserwacji autorów gatunek ten o szerokim zasięgu wykazuje szereg form przejściowych płynnych od jednego do drugiego "gatunku". W związku z tym, że żadna rewizja typów nie została zrobiona status T fuscus jest dyskusyjny autorzy sugerują nie wyróżnianie T fuscus jako osobnego gatunku. Nazwa t mauritanicus powinna być używana jako starsza.

Ale jako iż nie było rewizji autorzy klucz do tych dwóch gatunków podali w tym kluczu do Cleroidea.

W sprawę nigdy sie nie wgłębiałem i nie wiem czy od tamtej pory (klucz z roku 2005) sprawa została wyjaśniona, typy obejrzane i zrewidowane. Czy nadal sytuacja z tym gatunkiem jest bez zmian i nie wiadomo czy są dwa czy jeden.

Autor:  Jacek Kalisiak [ sobota, 11 kwietnia 2009, 23:16 ]
Tytuł: 

Ja bym doprecyzował, że istnienie dwóch gatunków może zasugerować ten badacz, który ma w ręku okazy wyraźnie się różniące, mogące być podstawą wyróżnienie odrębnych gatunków. Wobec sugestii wyżej wspomnianych badaczy, że gatunek ten (gatunki) wykazują szereg form przejściowych, sprawa może być nieco bardziej skomplikowana i być może wskazane byłoby przebadanie okazów z całego zasięgu. Badanie okazów typowych może też przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, ale pamiętajmy, że typy są nośnikami nazw i w rzeczywistości mogą równie dobrze należeć do jednego gatunku i wtedy ich przebadanie też nie będzie rozstrzygające.

A więc zacznijmy od pytania: ktoś uważa, że widział okazy dwóch gatunków z tego rodzaju z Polski?

Autor:  Radek P. [ niedziela, 12 kwietnia 2009, 07:57 ]
Tytuł: 

Dziękuję Panowie za te wyjaśnienia i dywagacje :smile:

Autor:  L. Borowiec [ niedziela, 12 kwietnia 2009, 16:59 ]
Tytuł: 

W sprawie Tenebroides fuscus i mauritanicus problem nie leży w zbadaniu typów (z tego co wiem typy obu taksonów nie istnieją bo to są gatunki opisane w czasach gdy koncepcja typu jeszcze nie istniała T.m. rok 1758 i T.f. 1777), ale w biologii. Od dawna wadomo, że w tym rodzaju w Europie spotyka się dwa typy ekologiczne. Jeden, nazwany T. fuscus, spotykany jest w warunkach naturalnych, najczęściej pod korą starych dębów. Drugi, nazwany T. mauritanicus, to synantrop magazynów zbożowych. Obie te formy różnią się nieco morfologicznie mikrorzeźbą głowy i przedplecza oraz punktowaniem pokryw. Rzeczywiście, spotka się okazy przejściowe i to skłania niektóych badaczy do synonimizacji obu nazw. Ale sprawa nie jest rozstrzygnięta i dopiero badania molekularne rozstrzygną na ile te formy ekologiczne są od siebie molekularnie odległe. Obie formy są oczywiście spotykane w Polsce i te okazy, które ja miałem okazję mieć w ręku nie sprawiały trudności w oznaczaniu po cechach podanych w moim kluczu (nr 121 z roku 1983).

Autor:  Jacek Kurzawa [ wtorek, 28 maja 2013, 20:16 ]
Tytuł:  Re: Catalogue of Palaearctic Coleoptera - Volume 4

Jacek Kurzawa napisał(a):

------------------------
CPC - Catalogue of Palaearctic Coleoptera (I. Lobl & A. Smetana) - Volume 1,2,3,4 (2003,2004,2006) itd
APOLLO BOOKS
http://www.apollobooks.com/palaearcticcoleoptera.htm


Link z mojego cytowanego postu już jest "martwy".

Seria CPC nie jest już dystrybuowana przez apollobooks. Prawa zostały przejęte przez firmę brill http://www.brill.nl brill.com
Komunikat: http://www.apollobooks.com
CPC są dostępne teraz bezpośrednio stąd:
http://www.brill.com/publications/catal ... coleoptera

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/