Piotr Ślipiński o mrówkach

Literatura traktująca o błonkówkach (Hymenoptera)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Piotr Ślipiński o mrówkach

Post autor: Jacek Kalisiak »

W "Wiedza i Życie" 2011/11:32-34 artykuł o mrówkach:
Piotr Ślipiński "Rajd po niewolników"

Jeszcze nie czytałem, ale to się szybko zmieni :D
patry090
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 23 października 2010, 18:02

Re: Piotr Ślipiński o mrówkach

Post autor: patry090 »

Ameryki w tym artykule nikt nie odkryje, ale na pewno zaciekawi człowieka do głębszego poznania mrówek, które są naprawdę wspaniałymi owadami. Sam nie miałem okazji spotkać Polyergus rufescens "w akcji", bo w mojej okolicy go nie ma niestety. W zbiorze mam jednak robotnice tego gatunku i naprawdę mają czym atakować.
O wiele łatwiej można spotkać rajdy Formica sanguinea, które są pospolite w polskich lasach i często urządzają takie wyprawy. Tam też na nudę nie można narzekać, bo te 10 mm robotnice wytwarzają sporo kwasu, którym atakują broniące się gniazda Serviformica i nie tylko ;) Zachęcam każdego do wypadu do lasu w sezonie (pod koniec czerwca obserwowałem już rajdy zbójnicy) i patrzenia pod nogi :)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Piotr Ślipiński o mrówkach

Post autor: Jacek Kalisiak »

Następny artykuł w WiŻ może być twój :!: Ciekawe, czy będzie, i czy Amerykę ktoś w nim odkryje :?: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
patry090
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 23 października 2010, 18:02

Re: Piotr Ślipiński o mrówkach

Post autor: patry090 »

Jacek Kalisiak pisze:Następny artykuł w WiŻ może być twój :!: Ciekawe, czy będzie, i czy Amerykę ktoś w nim odkryje :?:   :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:
Oj nie... Ja jestem młodziutkim samoukiem, hodowcą mrówek, czytającym trochę artykułów i łażącym po lesie. Naukowiec ze mnie żaden, więc póki co nie szykuje się do wydania rewolucyjnej publikacji myrmekologicznej :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura - błonkówki”