Do ściągnięcia - Klucz do oznaczania biegaczowatych Europy!

Literatura traktująca o chrząszczach (Coleoptera)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Do ściągnięcia - Klucz do oznaczania biegaczowatych Europy!

Post autor: M. Stachowiak »

Informuję, że pod adresem http://www.coleoptera-forum.ic.cz/viewtopic.php?t=46 jest podany link do strony, z której można ściągnąć doskonały klucz do oznaczania biegaczowatych Europy (zapisany jest jako archiwum WinRar zawierające plik "Trautner.pdf").
Uwaga! W pliku "Trautner.pdf" brak stron 118 i 119, które również można pobrać (w formacie jpg) ze wskazanej wyżej strony.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Dzięki, fajny link. Miałem niekompletne ksero, teraz jest całość :wink:
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Zaiste, klucz jest znakomity :D Szkoda tylko, że kilka rodzajów (Amara, Trechus, Dyschirius) zostało w nim potraktowanych trochę "po macoszemu", tak samo zresztą w kluczu do Carabidae Europy środkowej tegoż autora (mam wersję z roku bodajże 1984, nie pamietam dokładnie, bo nie mam go teraz pod ręka). No ale rozumiem, że dodanie do klucza gatunków ze wspomnianych przeze mnie rodzajów, niewątpliwie znacząco zwiększyłoby objętość całej księgi. środkowoeuropejskie gatunki można wszak znaleźć bez problemu w innych kluczach (te z pozostałej części Europy jak mniemam także), więc w sumie wszystko jest w porządku - najbardziej mnie cieszy fakt, że mam wreszcie coś do oznaczania biegaczy spoza Europy środkowej (w sumie trochę na przyszłość zapewne, ale jakby co to już jest). Nie ma przecież jednego klucza do wszystkiego, ja mam jeszcze klucze FHL i Hurki i korzystam z obydwu, choćby po to żeby uzupełnić sobie informacje :)
Teraz muszę sobie ten klucz Trautnera wydrukować (oj pójdzie trochę papieru w zakładzie...) :wink:
mj
Posty: 76
Rejestracja: wtorek, 14 lutego 2006, 19:21
Lokalizacja: Batowice

Post autor: mj »

brakuje też stron 170-171
może ktoś mógłby załączyć skan
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

mj pisze:brakuje też stron 170-171
może ktoś mógłby załączyć skan
Faktycznie, tych stron nie ma, nawet nie zauważyłem :( Dołączam się zatem do prośby o skan.

Po przejrzeniu całości, strona po stronie, widzę, że jest jeszcze gorzej :evil: Oprócz wspomnianych już stron brak jeszcze kilkunastu kolejnych: 194-195, 314-315, 332-333, 336-337, 340-341 i 476-477. Tym bardziej prosiłbym o zamieszczenie na forum skanów tych stron, jeśli ktoś ma :)
JerrySko
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 16:58
Lokalizacja: Chełmce

Post autor: JerrySko »

Bartek Pacuk pisze: Szkoda tylko, że kilka rodzajów (Amara, Trechus, Dyschirius) zostało w nim potraktowanych trochę "po macoszemu"....
:wink:
Czy ktoś mógłby podać w którym kluczu (w miarę dostępnym) te pominięte rodzaje można znaleźć.
Czy są one w kluczu Hurki (nie miałem go w ręku więc pytam)?
Podejrzewam że na pewno są w FHL, ale ten po za zasięgiem.
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Owszem, w kluczu Hurki są jak najbardziej, w FHL również :smile: Nie jest to do końca ten sam zestaw gatunków - Hurka to tylko Czechy i Słowacja, FHL to cała szeroko rozumiana Europa Środkowa, więc najlepiej mieć obydwa klucze :wink: Pozatym w każdym są inne zestawy cech przy poszczególnych gatunkach. Tzn. te najważniejsze są w obydwu, ale czasami decydować mogą drobne niuanse, które często są w jednym tylko kluczu, a drugi może je pomijać. No i muszę stwierdzić, że im dłużej z nich korzystam, tym bardziej jednak przekonuję się do FHL jako tego bardziej szczegółowego i precyzyjnego. Jeżeli chodzi o wspomniane rodzaje, to w FHL np. rodzaj Amara (ale parę innych też, np. Dromius jak dobrze pamiętam) jest rozrysowany bardzo szczegółowo (sylwetki większości gatunków itd.). Tak więc polecam oba klucze, jak ci bardzo zależy na FHL, to mam xero, więc w razie czego mogę zrobić xero xera i ci podesłać :wink:
Awatar użytkownika
angellus
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 14:44
UTM: CA66

Post autor: angellus »

tu są klucze w dwóch tomach http://www.faunedefrance.org/Bibliotheq ... eNumerique
tyle,że po francusku :cry:
Aves_81
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 5 marca 2010, 12:57
Lokalizacja: Gniew/Pruszcz Gdański/Gdańsk

Re: Do ściągnięcia - Klucz do oznaczania biegaczowatych Euro

Post autor: Aves_81 »

Czy ktoś mógłby udostępnić tu ten klucz (mowa o Trautnerze) bo link zdaje się bardzo dawno temu "odkojtnął"...
Będę bardzo "dźwięczny" za pomoc.

Pozdrawiam
Aves81
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Do ściągnięcia - Klucz do oznaczania biegaczowatych Europy!

Post autor: romanzamorski »

Dzięki Rafał. Następna zacna pozycja w mojej PDFtece.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Do ściągnięcia - Klucz do oznaczania biegaczowatych Europy!

Post autor: Jacek Kurzawa »

http://www.zin.ru/Animalia/Coleoptera/rus/carabkey.htm

Dzieki, a tych stron brakowalo.
Robie pdf-a, bedzie zaraz do pobrania. Strony mam juz po obróbce wybielania spodniej strony, ktora przebija przez tekst.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7252
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Do ściągnięcia - Klucz do oznaczania biegaczowatych Europy!

Post autor: Rafał Celadyn »

...gdzieś tam coś się chyba dubluje(w stronach dodanych jako brakujące), więc trzeba sprawdzić!!! :idea:
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Do ściągnięcia - Klucz do oznaczania biegaczowatych Europy!

Post autor: Jacek Kurzawa »

Sprawdziłem, nic sie nie dubluje w moim pliku (wysyłam go juz). Podaj nr strony gdzie masz jakis dublet stron, sprawdze.

Kto jest chetny na Trautnera w całości z OCR i wybielonymi stronami, prosze o maila (jk@entomo.pl) w celu wyslania linku do pliku (na wszelki wypadek, nigdy nie wiadomo, czy "wróg" tego nie czyta).
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7252
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Do ściągnięcia - Klucz do oznaczania biegaczowatych Europy!

Post autor: Rafał Celadyn »

Jacek Kurzawa pisze:Sprawdziłem, nic sie nie dubluje w moim pliku
...może to jakiś efekt uboczny 8) ,tak mi się jakoś wydawało,ale nie wnikałem w to zbyt głęboko,skoro jest ok ,to good :D .
Pozdrawiam Rafał.
...a,jestem chętny na "posprzątanego" Pdf-a :wink:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Do ściągnięcia - Klucz do oznaczania biegaczowatych Europy!

Post autor: Jacek Kurzawa »

Mailing już rozesłany.

Utworzylem grupę KARABIDOLODZY memberlist.php?mode=group&g=2773 w celu łatwiejszego rozesłania informacji o sprawach dotyczących takiej grupy osób.

Grupę zakładam, mozna się do niej dodać z łatwoscią, na dwa sposoby, które opisałem w dziale Jak dziala forum: viewtopic.php?f=15&t=21107
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura - chrząszcze”