Poradnik Kózkowate poszukuję

Literatura traktująca o chrząszczach (Coleoptera)
Owadek
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 31 lipca 2014, 13:14

Poradnik Kózkowate poszukuję

Post autor: Owadek »

Witam poszukuję ksiązki ,, Poradnik Kózkowate" autora : Zahradnik Jiri. Ewentualnie wersje w PDFie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Poradnik Kózkowate poszukuję

Post autor: Rafał SZCZECIN »

"Przewodnik kózkowate"
Mam taką w domu, całkiem fajne popularnonaukowe wydanie, choć specjalistom nie wiele pomoże.
Szukałeś w sieci, nie ma nigdzie do kupna?
Owadek
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 31 lipca 2014, 13:14

Re: Poradnik Kózkowate poszukuję

Post autor: Owadek »

Szukałem w sieci , we wszystkich księgarniach , nawet próbowałem się dodzwonić do producenta i niestety bez rezultatu.
Na allegro ostatni raz była dostępna kilka lat temu.
A może mógł byś doradzić jakąś inną książkę dla początkującego ,przerzuciłem się z hodowli chrząszczy egzotycznych na hodowle polskich Kózkowatych, dlatego poszukuję książek w których mógł bym zaczerpnąć wiedzy o siedliskach bytowania poszczególnych gatunków,na jakich gat. drzew żeruje larwa, terminach rójek itp. przydatnych informacji.
Wojciech Szczepański
Posty: 128
Rejestracja: piątek, 21 maja 2010, 13:07
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Poradnik Kózkowate poszukuję

Post autor: Wojciech Szczepański »

Poszukiwane przez Ciebie informacje znajdziesz chociażby w Coleoptera Poloniae.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poradnik Kózkowate poszukuję

Post autor: Wujek Adam [†] »

"Poradnik kózkowate" jest może i niezły na początek przygody z kózkowatymi, jednak bardziej współczesne i miarodajne informacje dotyczące większości krajowych Cerambycidae znajdziesz np. tutaj:
http://www.cerambyx.uochb.cz/
:hi:
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Poradnik Kózkowate poszukuję

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Dość przejrzyście żerowiska kózek ( i innych chrząszczy uszkadzających drewno ) opisane jest w "Atlasie owadów uszkadzających drewno" Dzwonkowskiego - sporo zdjęć materiału lęgowego, kształtu żerowisk, otworów wylotowych, opis biologii - pod kątem szkodliwości w przyrodzie (?). Gruba kniga, nie tania swojego czasu ale warta posiadania. Dla laików takich jak ja to fajne wydanie. Nie robię reklamy tylko dzielę się tym, co znam :)

Podejrzewam jednak, że pełno informacji o poszukiwaniu kózek pod kątem hodowli znajdziesz choćby na tym forum i to za darmo :)
Owadek
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 31 lipca 2014, 13:14

Re: Poradnik Kózkowate poszukuję

Post autor: Owadek »

Dzięki koledze naprawdę pomogliście. :D Dobrze że są na tym świecie ludzie którzy służą innym dobrymi radami . Jeszcze raz dzięki . Już zacząłem korzystać z waszej pomocy , wczoraj w kłodzie Sosnowej znalazłem ok 20 larw i poczwarek Acanthocinus aedilis przełożyłem je do sztucznych kolebek , oraz znalazłem w środku suchej gałęzi Dębowej śr. 5 cm jedną poczwarkę nie zidentyfikowanego gatunku ,już nabrała kolorów , nie długo powinno się coś z niej pokazać. :smiech:
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poradnik Kózkowate poszukuję

Post autor: Wujek Adam [†] »

Rafał SZCZECIN pisze: (...)
Podejrzewam jednak, że pełno informacji o poszukiwaniu kózek pod kątem hodowli znajdziesz choćby na tym forum i to za darmo :)
Słusznie. :ok:
Polacy nie gęsi, i swoje stronki o kózkach mają.
Dla forumowych świeżynek, leniwych, słabo zorientowanych w konfiguracji forum, i wszystkich innych szukających tutejszych informacji o kózkach wskazuję drogę na skróty:
viewforum.php?f=52
:)
Oprócz poszczególnych wątków nad nimi widzimy specjalistyczne poddziały zawierające m. in. klucze do oznaczania gatunków czy tematy związane z larwami.
Szukać, otwierać i korzystać! :tak:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura - chrząszcze”