Sphingidae Mundi D'Abrera

Literatura traktująca o motylach (Lepidoptera)
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Sphingidae Mundi D'Abrera

Post autor: romanzamorski »

Zbliża się koniec sezonu. "Za oknem szaro smutno..." Motyli na ekranie coraz mniej. Trzeba więc wrócić do dawnej pasji jaką są zawisaki. Uzupełniam literaturę na ich temat. Poszukuję przede wszystkim pozycji jak w tytule. Nie jest to rzecz najnowsza. Rok wydania 1986. Wiedza trochę zdezaktualizowana ale dzieło piękne i warto je posiadać. Czy ktoś ma jakieś namiary na tę książkę?
Załączniki
9718-001-Sphingidae%20Mundi.jpg
9718-001-Sphingidae%20Mundi.jpg (24.77 KiB) Przejrzano 7702 razy
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: Sphingidae Mundi D'Abrera

Post autor: Tomasz Świderski »

Tylko taki...
http://www.nhbs.com/search/quick_search ... ch&x=0&y=0
choć pewnie chodziło o coś używanego w rozsądnej dla nas cenie...
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Sphingidae Mundi D'Abrera

Post autor: romanzamorski »

No właśnie. Dotarłem do księgarni internetowej która z wysyłką ceni sobie tę pozycję 528 zł. Nieźle, ale i tak trochę za drogo jak dla mnie.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: Sphingidae Mundi D'Abrera

Post autor: Tomasz Świderski »

Być może na e bay'u coś się nieco taniej znajdzie-trzebaby zaglądac w miarę regularnie. Nie liczyłbym jednak na zbyt duże upusty, chyba, że sprzedający będzie nieświadom ceny rynkowej nieużywanych egzemplarzy.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Sphingidae Mundi D'Abrera

Post autor: romanzamorski »

Z powodu nawrotu choroby zwanej zawisaki, posiedziałem trochę przy kompie i w necie i spłodziłem takie zestawienie znanych do dzisiaj gatunków zawisaków w aktualnym (chyba) układzie systematycznym. Może komuś się przyda. Przy okazji proszę o uzupełnienia i uwagi.
Załączniki
Sphingidae systematyka.xls
(70.5 KiB) Pobrany 93 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Sphingidae Mundi D'Abrera

Post autor: Antek Kwiczala † »

W antykwariacie Goecke & Evers cena nowej książki wynosi 110€ z wysyłką:
http://www.goeckeevers.de/books/nlep.html
Niektóre z podanych przez Ciebie taksonów istnieją jako gatunki jedynie na tej fińskiej stronie, np. Laothoe iberica (wszędzie podawany jako podgatunek L. populi)
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Sphingidae Mundi D'Abrera

Post autor: romanzamorski »

Dzięki. To już zaczyna się moja liga.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9492
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Sphingidae Mundi D'Abrera

Post autor: Jacek Kurzawa »

Fajny początek. Z tej listy Excela trudno byłoby zrobić bazę danych, potrzebny były inny układ- kolumnowy. No i przede wszystkim autorzy nazw wraz z rokiem. Kolejne kolumny przeznaczone na rozmieszczenie. Taka przeróbka pozwoliłaby na szybkie operowanie Excelem (filtrowanie) i mozliwoscią konwersji do dowolnej bazy danych.
Przy okazji, pierwsza proba sprawdzenia danych i są rozbieżności, np.

Rodzaj Dolbina z Excela posiada:
PAL: elegans exacta grisea schnitzleri tancrei
ORR: inexacta krikkeni

Tymczasem DOLBINA EXACTA Staudinger, 1892
http://tpittaway.tripod.com/china/d_exa.htm
nie jest gatunkiem orientalnym lecz palearktyczno-orientalnym. Gdyby był układ kolumnowy dałoby się zaznaczyć ptaszkiem Palearktykę i Orient i byłoby całkiem uzytecznie. No a gdyby były kraje (taką tabelę świata można przygotowac, myślę o tym.... ) to dałoby się odzwierciedlić nie tylko regionami ale także krajami. No ale to na długie zimowe wieczory dla pasjonatów, takich jak paru z nas :-)
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Sphingidae Mundi D'Abrera

Post autor: romanzamorski »

Jacek Kurzawa pisze:Fajny początek. Z tej listy Excela trudno byłoby zrobić bazę danych, potrzebny były inny układ- kolumnowy. No i przede wszystkim autorzy nazw wraz z rokiem. Kolejne kolumny przeznaczone na rozmieszczenie. Taka przeróbka pozwoliłaby na szybkie operowanie Excelem (filtrowanie) i mozliwoscią konwersji do dowolnej bazy danych.
Myślałem o tym ale niestety moja znajomość Excela jest prowizoryczna. To opracowanie jest raczej szkicem, próbą ogarnięcia tematu.
Jacek Kurzawa pisze:Przy okazji, pierwsza proba sprawdzenia danych i są rozbieżności
Rozbieżności będą gdyż w zawisakach paru specjalistów na świecie ciągle gmera. Dane ściągałem z jednego źródła jakim jest: ftp://ftp.funet.fi/index/Tree_of_life/index.html
trochę podparłem się http://www.boldsystems.org/index.php/Ta ... e?taxid=20
Np w tej drugiej bazie w samych Sphinginae rodzaje Manduca, Sphinx, Cocytius są rozbite, każdy na dwa nowe (np: Sphinx na Sphinx i Linteria).
Jacek Kurzawa pisze:Gdyby był układ kolumnowy dałoby się zaznaczyć ptaszkiem Palearktykę i Orient i byłoby całkiem uzytecznie.
Jestem za :tak: . Kolorując pola z gatunkami miałem świadomość niedoskonałości i po prostu stawiałem na jedną z krain. Np Agrius convolvuli występuje w całym Starym Świecie, a kolorek dałem dla Palearktyki.
Dziękuję Jacku za uwagi. Mam nadzieję, że
Jacek Kurzawa pisze:na długie zimowe wieczory dla pasjonatów, takich jak paru z nas
poprawianie i uzupełnianie tej bazy będzie fajną zabawą. :ok: :birra:
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Sphingidae Mundi D'Abrera

Post autor: romanzamorski »

Zapomniałem dodać, że podawanie zasięgów występowania gatunków na tle map politycznych lub administracyjnych jest w/g mnie nieporozumieniem :mysl: . Mapy się zmieniają. Państwa powstają i znikają. Oczywiście daje to niektórym pretekst do wyścigów w wykazywaniu nowych gatunków np dla Mołdawii, ale co to za odkrycie. Jak te dane wzbogacają wiedzę o samym gatunku? Przecież wcześniej był wykazany z Ukrainy. To nie granice państw tworzą bariery dla danych populacji. Najlepiej mapy zasięgów odnosić do krain zoogeograficznych i jednostek niższego rzędu jak podkrainy, lub do regionów geograficznych zgodnie z mapami fizycznymi.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Sphingidae Mundi D'Abrera

Post autor: romanzamorski »

Wygrzebane z netu n/t systematyki Sphingidae. Może kogoś zainteresuje
http://www.biomedsearch.com/nih/Phyloge ... -Robinson1
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: Sphingidae Mundi D'Abrera

Post autor: Jacek Kalisiak »

Arkusz z małymi zmianami. To tylko podstawowe sugestie. Żeby lepiej działały autofiltry należałoby choćby uzupełnić kody występowania przy wyższych taksonach, a także uzupełnić nazwy gatunków o autora i rok, dopisać synonimy, itd, itp.
Oczywiście używanie krajów do opisywania występowania ma swoje wady, ale skoro na tym poziomie są dostępne dane, to lepsze to niż nic. Tak samo można by napisać o listach wg. województw, ale póki co nikt się nie pokusił o przygotowanie innego podziału i opracowanie danych wg. niego.
Mam nadzieję, że nie napsułem danych przy okazji :ups:
Załączniki
Sphingidae systematyka JK2.xls
(202 KiB) Pobrany 37 razy
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Sphingidae Mundi D'Abrera

Post autor: romanzamorski »

:okok: No super. Fajnie to działa. Dzięki Jacku. Oczywiście popracuję nad dopisaniem autorów i lat.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: Sphingidae Mundi D'Abrera

Post autor: Jacek Kalisiak »

To jeszcze kilka sugestii. Oczywiście jak ktoś ma Excela, to może też pisać makra i programy w VB. Tak naprawdę, to można w Excelu zrobić małą bazę danych.
Z drugiej strony lepiej korzystać z gotowych aplikacji, takie oferowali koledzy na forum, choć przyznam, że zdarzyło mi się robić arkusze występowania dla pewnych grup z CPC.
Załączniki
Sphingidae systematyka JK3.xls
(216.5 KiB) Pobrany 25 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9492
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Sphingidae Mundi D'Abrera

Post autor: Jacek Kurzawa »

W tym arkuszu wypełniłem wszystkie pola rodzajów, podrodzin, przerobiłem trochę wyrzucanie rozmieszczenia, kraje Europy wyrzuciłem na prawo, poza pole wyszukiwania. Usunąłem też plusiki konsolidacji, ktore chociaż są fajnym wynalazkiem, to jednak ja ich nie stosuję, bo nie przydają się (albo się nie nauczyłem).
Arkusz jest coraz bliższy do tego, by mógł być źródłem dla bazy danych. Trzeba jeszcze sporo poprawić, pousuwać puste komórki (np rodzajów, przy których nie ma gatunków itp.). Wrzucam, żeby pokazać, jak ja zazwyczaj przygotowuję sobie arkusze do przechowywania danych w Excelu.
Załączniki
Sphingidae systematyka JK4.xls
(403 KiB) Pobrany 21 razy
Sphingidae_v.4.gif
Sphingidae_v.4.gif (37.26 KiB) Przejrzano 7418 razy
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Sphingidae Mundi D'Abrera

Post autor: romanzamorski »

Jacek i Jacek! Zrobiliście kawał solidnej... roboty z tym Excelem. Dużo się przy okazji nauczyłem o możliwościach tego arkusza.
Kontynuując jednak wątek w jakim ten post jest zamieszczony zapytowuję się :ups: o następne dzieło. Tym razem chodzi o "Hawkmoths of the World" Kitching & Cadiou z 2000 roku. Czy ktoś z forumowiczów je posiada, a jesli tak to proszę o informacje n/t zawartości jej.
Załączniki
4169-001-Hawkmoths%20of%20the%20World.jpg
4169-001-Hawkmoths%20of%20the%20World.jpg (62.33 KiB) Przejrzano 7373 razy
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Sphingidae Mundi D'Abrera

Post autor: romanzamorski »

Antek Kwiczala pisze:W antykwariacie Goecke & Evers cena nowej książki wynosi 110€ z wysyłką:
http://www.goeckeevers.de/books/nlep.html
Wysłałem do tego antykwariatu maila z zapytaniem o dostepność pozycji, całkowity koszt zakupu i formę płatności. Do dzisiaj nikt mi nie odpowiedział. Myślę, że brak odpowiedzi nie wynika z tego że zapytanie było sformułowane po angielsku a nie po niemiecku. Czy ktoś z forumowiczów ma jakieś doświadczenie z tym antykwariatem?. Proszę o informacje jak dokonać zamówienia i zrealizować zakup?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Sphingidae Mundi D'Abrera

Post autor: Antek Kwiczala † »

Oprócz strony informacyjnej, do której link podawałem, ksiągarnia ta prowadzi też sklep internetowy online. ( http://www.insecta.de/shop/openstore.htm ). Tam jest podawana dostępność książki (interesująca Cię pozycja jest aktualnie dostępna z terminem wysyłki do 3 dni). Kupuje się jak w typowym sklepie internetowym zagranicą (płatność na konto przelewem) - wysyłają książkę, gdy dotrze do nich zapłata.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Sphingidae Mundi D'Abrera

Post autor: romanzamorski »

Antek Kwiczala pisze:Oprócz strony informacyjnej, do której link podawałem, ksiągarnia ta prowadzi też sklep internetowy online. ( http://www.insecta.de/shop/openstore.htm ).
Link który tu podałeś bardzo się przyda nie tylko mnie. Dziękuję.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Sphingidae Mundi D'Abrera

Post autor: romanzamorski »

W/w sklepie internetowym w dziale antykwarycznym znalazłem taki oto zapis dot. interesującej mnie pozycji:
D'abrera, B.1987. Sphingidae Mundi. 226 p - entirely illustrated in colours Second hand copy in very good condtion. (8693)
Zaniepokoił mnie zwrot "second hand copy", a właściwie to samo "copy". Wiem, że chodzi o ksiązkę używaną ale po co dodano to "copy". Może ktoś mi to wyjaśni. Poza tym data 1987. Dzieło zostało wydane w 1986 roku.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sphingidae Mundi D'Abrera

Post autor: Rafał Celadyn »

Romek ,no co ty w "sekendhendzie" nigdy nie byłeś :P ,mój przebiegły angielski mówi mi, że chodzi o używany egzemplarz w very gód kondycji i jestem w tym bliski pewności :ok: .
Pozdrawiam
Rafał :birra:
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Sphingidae Mundi D'Abrera

Post autor: romanzamorski »

:okok: Rafał! Ale po co to "copy" dodali :?: . No i ta data 1987 skoro pozycja była wydana w 1986 roku :zg: . Coś mi tutaj nie gra :mysl: . Mimo to zaryzykuję bo pozycja w cenie 75 Ojro. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sphingidae Mundi D'Abrera

Post autor: Rafał Celadyn »

...a słyszałeś Romku o "free copy" ? :wink: ,to normalne określenie na egzemplarz -wolna kopia - bezpłatny egzemplarz,second hand copy -egzemplarz używany :ok: ...no, mówiłem przecież ze kluczy po angielsku nie sposób prawidłowo przełożyć :no: ... :mrgreen:
a datę po prostu pomylili albo Ty o czymś nie wiesz :?
kupuj w ciemno !
:hi:
pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Sphingidae Mundi D'Abrera

Post autor: romanzamorski »

Już zamówiłem. Z przesyłką to będzie 330 zł. Nówka nie śmigana jest troszkę droższa kosztuje ok. 460 zł. I pomyśleć, że 15 lat temu musiałbym za nią dać całą miesięczną wypłatę bo cena oscylowała wtedy wokół 150 funtów.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9492
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Sphingidae Mundi D'Abrera

Post autor: Jacek Kurzawa »

romanzamorski pisze:"Hawkmoths of the World" Kitching & Cadiou z 2000 roku. Czy ktoś z forumowiczów je posiada, a jesli tak to proszę o informacje n/t zawartości jej.
Czy ma ktoś może już tą Checklistę?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura - motyle”