Motyle dzienne Marcin Sielezniew, Izabela Dziekańska

Literatura traktująca o motylach (Lepidoptera)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Motyle dzienne Marcin Sielezniew, Izabela Dziekańska

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Ech, dyskusja się rozwinęła...

Przy okazji chciałbym zwrócić uwagę na dwie kwestie do przemyślenia:
- badań lepidopterologicznych, których nikt samodzielnie nie zrobi (z oczywistych względów), gdzie potrzebna jest współpraca na jasnych zasadach i nieważne jest czy dane zostaną użyte w publikacjach popularnych czy naukowych
- rozdrabniania maleńkiej grupki lepidopterologów na kilka organizacji, przez co żadna z nich poza samym faktem istnienia właściwie nie może nic zrobić
Witas

Re: Motyle dzienne Marcin Sielezniew, Izabela Dziekańska

Post autor: Witas »

Idąc preferowanym tokiem rozumowania, powinienem się ciężko obrazić na autora „Atlasu motyli Polski, część III.” Książka została wydana w 2000 roku.
Moja praca w „Monografii fauny Babiej Góry” w 2003.
Pewne informacje dotyczące występowania, a zawarte w „miernikach” są więc przywłaszczone!
Ludzie :!: , nie macie ciekawszych tematów do dyskusji?
jon

Re: Motyle dzienne Marcin Sielezniew, Izabela Dziekańska

Post autor: jon »

... o! i były to gatunki nowe dla Polski? No to współczuję. Myślę, że w ramach współpracy i za podanie danych o występowaniu innych gatunków, niż te nowe dla Polski widnieje dla Ciebie podziękowanie we wstępie. Więc autor chyba zachował się właściwie? Bo czegoż jeszcze żądać?

Reasumując, cała ta historyjka to przede wszystkim nauczka dla takich naiwniaków jak ja, którzy to wierzą w ludzi, aby jednak jeśli będą mieli coś do opublikowania, to nie pisali tu o niczym, zanim tego nie wydrukują i cierpliwie i długo czekali na to opublikowanie.
Gacol
Posty: 47
Rejestracja: piątek, 13 kwietnia 2007, 20:38
Lokalizacja: Osterdam

Re: Motyle dzienne Marcin Sielezniew, Izabela Dziekańska

Post autor: Gacol »

Witam.
Prawie z innej beczki - w najnowszym numerze National Geographic (październik, nr 133) jest wywiad z Marcinem Sielezniewem zatytułowany "O motylach, co mrówki nabierają". Wywiad na 6 stron.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Motyle dzienne Marcin Sielezniew, Izabela Dziekańska

Post autor: Jarosław Bury »

Wracając do zauważonych błędów w tekście atlasu - fenogram ani tekst przy rusałce admirale nie podaje faktu istnienia gąsienic jesiennego pokolenia tego gatunku (pominięto możliwość żerowania gąsienic we wrześniu i październiku), a wydaje się, że to norma w Polsce, o czym wspomina już prof. Krzywicki - viewtopic.php?f=24&t=15144&start=80
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Motyle dzienne Marcin Sielezniew, Izabela Dziekańska

Post autor: Jarosław Wenta »

Dopiero teraz miałem czas przeczytać książkę, którą nabyłem zaraz po jej ukazaniu się. Wielkie brawa dla autorów - nie tylko za treść i zdjęcia, ale także za przesłanie, które książka niesie. Lubię i cenię książki, które mimo, że są "tylko" atlasami zawierają pewien ładunek emocjonalny. Pasjonująca lektura!
jon

Re: Motyle dzienne Marcin Sielezniew, Izabela Dziekańska

Post autor: jon »

Emocje wynikały może z pośpiechu... stąd naprawdę sporo różnego typu błędów. Książka mimo to jest bardzo fajnie zrobiona!. Strona graficzna super! Nie mam nawet nic do rysunków gąsienic, które niektórzy krytykują. Ciekawy zestaw zdjęć. Zdjęcia z natury zawsze są barwniejsze i ciekawsze od takich surowych zdjęć motyli na szpilkach. Za to atlasy z motylami preparowanymi mają to do siebie, że widać tam wszystkie szczegóły. Tu wiele motyli widać tylko od spodu bo mają złożone skrzydła. Nie ma konsekwentnie pokazanych obu płci itd. Bardzo cenię sobie wizerunki stadiów przejściowych mimo, że nie należą wyłącznie do autorstwa Marcina i Izy. Ale to nie jest istotne. Całość jest ok. Ale szykuje nam się następna tego typu pozycja, ponoć przebijająca wszystko co znamy. Autorem jest Adam Warecki. Czekam na tę książkę jak dzieciak na św. Mikołaja.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Motyle dzienne Marcin Sielezniew, Izabela Dziekańska

Post autor: Malko »

jon pisze:Ale szykuje nam się następna tego typu pozycja, ponoć przebijająca wszystko co znamy. Autorem jest Adam Warecki. Czekam na tę książkę jak dzieciak na św. Mikołaja.
Nie zdradzisz nam nic więcej??
przemek laskowski
Posty: 211
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 18:26
Lokalizacja: mazowsze

Re: Motyle dzienne Marcin Sielezniew, Izabela Dziekańska

Post autor: przemek laskowski »

z zapartym tchem przeczytałem całe 5 stron postów, mimo, że chciałem poczytać tylko "podpowiedzi" czy warto kupić tę książkę czy nie. Jestem początkującym miłośnikiem motyli(od 4 miesięcy) i mam jedynie książkę pt: Motyle dzienne Polski- Panów Buszko i Masłowskiego, ale na pewno kupię i tę autorstwa Pani Dziekańskiej i Pana Sielezniewa( bo ma pozytywną opinię nawet przeciwnika po fachu) i z równa niecierpliwością będę oczekiwał na kolejną książkę autorstwa Pana Wareckiego. Wychodzę z założenia, że jak uczyć się,to od najlepszych!!!
Pozdrawiam wszystkich autorów, forumowiczów i życzę dużo ciepła i pogody ducha przed zbliżającymi się świętami i w same święta oczywiście też.
jon

Re: Motyle dzienne Marcin Sielezniew, Izabela Dziekańska

Post autor: jon »

Dawid_Masło pisze: Nie zdradzisz nam nic więcej??
Ja akurat w sprawie wydania tej pozycji nie mam nic wspólnego. Wiem tylko tyle, że materiał w przygotowaniu zrobił duże wrażenie na autorytetach. Natomiast ja sam mogę powiedzieć tylko tyle, że miałem kiedyś przyjemność rozmawiać telefonicznie z panem Wareckim i już z samej rozmowy wynikało, że to encyklopedia wiedzy terenowej.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Motyle dzienne Marcin Sielezniew, Izabela Dziekańska

Post autor: Malko »

Znalazłem jeszcze coś zdjęcie spodu skrzydeł w kluczu Modraszka Semiargus'a i Malczyka to to samo zdjęcie tylko pomniejszone w przypadku Malczyka :)
Awatar użytkownika
Izabela
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 24 lutego 2005, 20:59

Re: Motyle dzienne Marcin Sielezniew, Izabela Dziekańska

Post autor: Izabela »

Od jakiegoś czasu pod linkiem podanym poniżej dostępna jest errata naszej książki.
http://biol-chem.uwb.edu.pl/IP/POL/BIOLOGIA/motyle.htm
Gratulujemy Autorom wszystkich niedawno wydanych atlasów, albumów i przewodników o tematyce motylowej - jesteśmy zachwyceni !
Pozdrawiamy wszystkich odwiedzających to forum i życzymy wielu ciekawych motylowych obserwacji i pięknych zdjęć w sezonie 2011.
Izabela i Marcin

Dodatkowo pod linkiem http://biol-chem.uwb.edu.pl/IP/POL/BIOLOGIA/zzb.htm zainteresowani mogą znaleźć min. pdf-y niektórych naszych publikacji.
TomF
Posty: 20
Rejestracja: czwartek, 8 sierpnia 2019, 00:09
UTM: Pawęzów

Re: Motyle dzienne Marcin Sielezniew, Izabela Dziekańska

Post autor: TomF »

Chciałbym nabyć ten przewodnik. Ma ktoś na sprzedaż?? W necie brak :(
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Literatura - motyle”