Priocnemis?

Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Priocnemis?

Post autor: red45 »

2019.07.14. Łódzki Ogród Botaniczny

Dzisiaj ciekawa obserwacja, za to zdjęcia do luftu. Samicę jakiegoś nastecznika (może coś z tytułowego Priocnemis?) przyłapałem podczas transportu sparaliżowanego pająka. Ciągnęła go po piasku, co jakiś czas porzucała, oddalała się, krążyła, etc. W pewnym momencie podleciała do norki, do której weszła. Uznałem więc, że to jej baza i tam go zamierza zaciągnąć. Okazało się jednak, że wcale nie. Po przeciągnięciu zdobyczy w kilku losowych kierunkach na piasku, w końcu złapała ją i jednym etapem zaciągnęła w trawę, gdzie powiesiła pająka na źdźbłach jak jakieś pranie do wysuszenia. Kilka lat wcześniej obserwowałem już podobne zachowanie.

Jak zwykle pytanie - czy da się chociaż w przybliżeniu oznaczyć bohaterkę dzisiejszej obserwacji?
ps. Na ostatnim zdjęciu widać bardzo ciekawą budowę tułowia, a konkretnie miejsc "umocowania" odnóży. Nie mam do czynienia z rozpiętymi okazami, więc dla mnie te szczegóły budowy to nowość.
Załączniki
pomp1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (195.27 KiB)
pomp2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (175.2 KiB)
pomp3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (160.8 KiB)
pomp4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (171.39 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Priocnemis?

Post autor: Brachytron »

Priocnemis nie, to wyklucza budowa skrzydła. Może Evagetes.
A z tymi nogami to o co chodzi?
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Priocnemis?

Post autor: red45 »

2019.08.03. Łódzki Ogród Botaniczny

Dzisiaj dogrywka. Obserwowałem w tym samym miejscu taki sam, albo bardzo podobny gatunek. Już wiem, co się dzieje z pająkiem powieszonym na źdźble trawy. W czasie kiedy on sobie wisi, samica błonkówki przygotowuje gniazdo. Kiedy jest gotowe, zdejmuje ofiarę i przeciąga ją w kilku etapach do kryjówki. Samo zamykanie gniazda też jest bardzo ciekawe. W dzisiejszej obserwacji nie tylko je zasypała, ale najpierw zatkała solidnym głazem. Nie wiem, czy to reguła czy przypadek. Po wyczyszczeniu terenu pojawiła się podobna, tylko mniejsza błonkówka. Podleciała, dziabnęła raz w bok naszą bohaterkę i zwiała. Co to było i czy da się powiedzieć coś o przynależności gatunkowej owadów?

Druga obserwacja w innym miejscu i gatunek też inny. Prawdziwy magik w każdym razie. Krzewy różaneczników pokryte były gęstą siecią pajęczyn. Błonkówka krążyła wokoło, szukała ofiary. Często też biegała po pajęczych sieciach, spadała z nich na niższe poziomy, ogólnie czuła się, jakby to był jej żywioł. Pająk, który ją zobaczył, dostał totalnego ataku paniki. Jeszcze nigdy nie widziałem tak szybko uciekającego pajęczaka. Dobiegł do krawędzi liścia, skoczył w dół, potem znowu, pod kolejne liście. Nie przestawał uciekać, aż zniknął mi z oczu dobry metr od punktu wyjścia. Widać było, że nawet nie rozważa podjęcia walki, to było ratowanie życia. Zdjęcia wyszły słabe, ale może da się chociaż w przybliżeniu zidentyfikować napastnika?
Załączniki
01-01.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (186.66 KiB)
01-02.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (174.03 KiB)
01-03.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (195.88 KiB)
02-01.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (184.73 KiB)
02-02.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (172.8 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Priocnemis?

Post autor: Brachytron »

Brachytron pisze:... Evagetes.
:hahaha:
Oczywiście miało być Arachnospila bo Evagetesy nie targają pajaków :rotfl:
Na Arachnospila wyglądają mi także 3 pierwsze zdjęcia, a napastnikiem może być samiec ;-) Gdyby była próba odebrania pająka to inna sprawa... Ostatnie 2 to Priocnemis z okolic hyalinata.
Awatar użytkownika
Lancan
Posty: 247
Rejestracja: czwartek, 6 lipca 2017, 19:23
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Priocnemis?

Post autor: Lancan »

Uwielbiam nasteczniki. Ciekawa obserwacja. Fajnie, że ją opisałeś :ok:
ODPOWIEDZ

Wróć do „NASTECZNIKOWE (Pompilidae)”