Mymaridae

FilipP
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 16 grudnia 2018, 14:29
UTM: XS67

Mymaridae

Post autor: FilipP »

Witam.
Jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej o Mymaridae. Czy zajmował się ktoś tą rodziną albo zna jakieś prace, doniesienia o występowaniu w PL?
FilipP
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 16 grudnia 2018, 14:29
UTM: XS67

Re: Mymaridae

Post autor: FilipP »

Po dłuższej chwili zastanowienia postanowiłem uaktywnić się nieco w tym wątku. Jako że rodzina Mymaridae jest, jeśli chodzi o dane z Polski nieco pomijana i stosukowo mało wiadomo na jej temat, postaram się publikować tutaj swoje spostrzeżenia. Moje doświadczenie z tymi owadami, jak i entomologią w ogóle nie jest duże, ale już na tym etapie mogę powiedzieć, że niemało ciekawostek można odkryć w naszym kraju. Przy okazji chciałbym zachęcić innych do zainteresowania się tą rodziną, ponieważ uważam, że warto. Jeśli są tutaj osoby, które mają w swoich zbiorach odłowione przy okazji z innym materiałem okazy Mymaridae, proszę o kontakt.

Na początku trzy gatunki z rodzaju Mymar: M. pulchellum, M. regale, M. taprobanicum. Odławiałem osobniki z tego rodzaju z Ostrowiny XS78, Boguszyc XS67 i Lasu Strachocińskiego we Wrocławiu XS56, zawsze we wrześniu i październiku. Co do oznaczenia, wyjątkowo zarówno samce jak i samice można bez problemu oznaczyć. W przypadku europejskich gatunków (oprócz przedstawionych jest jeszcze jeden – M. ramym) najłatwiej to zrobić po kształcie drugiej pary skrzydeł.
Załączniki
XS78, 28.09.2019
XS78, 28.09.2019
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (226.07 KiB)
XS78, 11.09.2019
XS78, 11.09.2019
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (155.55 KiB)
XS78, 28.09.2019
XS78, 28.09.2019
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (281.94 KiB)
M. taprobanicum female.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (389.99 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mymaridae

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jakiej wielkości są te obiekty? Jaki sprzęt optyczny używasz, że uzyskujesz tak dobry i czysty obraz? To obraz z mikroskopu czy binokular? (tu byłby chyba jakiś obiektyw PLANAPO).
:okok: :brawo:
FilipP
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 16 grudnia 2018, 14:29
UTM: XS67

Re: Mymaridae

Post autor: FilipP »

Dziękuje za opinię. Jeśli chodzi o tego typu zdjęcia to temat u mnie raczkuje. To są akurat jedne z większych z tej rodziny, długość ciała, pomijając skrzydła i czułki to jakieś 1,5mm. Sprzęt to mikroskop Bresser Science Infinity, obiektywy planachromatyczne, wykorzystany trzeci tor optyczny i aparat Canon 600D. Stos z około 25-30 zdjęć złożony w Helicon Focus i jakieś poprawki w Helicon Filter. Generalnie wszystko robię "na czuja". :D
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Mymaridae

Post autor: Brachytron »

Rodzina jest jak najbardziej, tylko słabo publikowana. Na pewno mam okaz w zbiorach, będę pamiętał o wątku, jak mi wpadnie w ręce to wrzucę info na forum.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BLESKOTKOWE (Chalcidoidea)”